دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

راه های کنترل اوره بالا با درمان های موثر خانگی

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲۴ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

از انواع ترکیبات دفعی دارای نیتروژن که شاخصی مهم در پی بردن به عملکرد کلیه ها به حساب می آید اوره بوده که باید میزان آن در خون در حد معینی باشد. گاهی در اثر ایجاد اختلال در نحوه فعالیت کلیه ها سطح اوره افزایش یافته ولی می توان با راه های کنترل اوره بالا میزان آن را به حد طبیعی رساند و از به خطر افتادن وضعیت سلامتی جلوگیری نمود.

از جمله موادی که نتیجه متابولیسم پروتئین های بدن بوده و در کبد تولید می شود اوره می باشد که به صورت کامل توسط کلیه ها دفع می گردد. در واقع مقدار اوره خون به شکل غیرمستقیمی نشان دهنده کارکرد کلیه های می باشد. میزان اوره خون امکان دارد در اثر عوامل مختلفی دچار تغییر شود که باید فورا تحت بررسی قرار بگیرد تا از بروز مشکلات ناشی از آن جلوگیری شود. بدین منظور در این مطلب در جهت آگاهی شما عزیزان راهکارهای کنترل اوره بالا را مورد بررسی قرار داده ایم.

روش های موثر کنترل اوره بالا

اسید اوریک یا اوره در واقع ترکیبی آلی بوده که شامل عناصری همچون نیتروژن، اکسیژن و هیدروژن می باشد. بخش زیادی از این ماده تولید شده توسط بدن درون خون حل شده و از راه کلیه ها به درون ادرار دفع می گردد ولی برخی مواقع بدن میزان زیادی اوره می سازد یا مقدار کمی از آن را دفع می کند بدین ترتیب نیاز است با استفاده از راه های کنترل اوره بالا این مشکل را رفع نمایید.

راهکارهای جلوگیری از افزایش اوره

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

فعالیت و سوخت و ساز پروتئین ها در بدن باعث ایجاد آمونیاک می شود و کبد یون آمونیوم را به جهت سم زدایی به اوره تبدیل نموده و از راه ادرار رفع می کند. در صورتی که مقدار اوره در بدن به خاطر استفاده زیاد پروتئین یا مشکل در فعالیت کلیه ها افزایش یابد قسمت مچ پاها ورم کرده و پوست خشک می شود، فرد دچار تکرر ادرار شده و در برخی موارد درگیر گزگز کردن دست و پا می گردد.

در حقیقت می توان گفت اوره فرآورده ای زائد و بدست آمده از متابولیسم ترکیباتی به اسم پورین در مواد غذایی می باشد. هر وقت میزان مصرف پروتئین افزایش پیدا کند یا کارکرد کلیه ها دچار مشکل شود و یا خون غلیظ شود مقدار اوره به سطح بالایی می رسد که باید هر چه سریعتر در پی رفع و درمان آن باشد در کنار این استفاده از داروهای شیمایی و مراجعه به پزشک می توانید از داروهای گیاهی و طب سنتی به منظور کاهش سطح اوره خون بهره ببرید.

راه های کنترل اوره بالا

نشانه های افزایش اوره خون

بهتر است بدانید به بالا رفتن اوره خون اورمیا گفته می شود. اوره بالا در بچه ها و افراد بزرگسال نشانه هایی دارد که با در نظر گرفتن همین علائم افراد برای درمان و معالجه به پزشک مراجعه می کنند. در ادامه مهمترین موارد را بیان کرده ایم.

 • قاصدک 24
 • چکاد بام
 • بالا رفتن میزان غلظت و فشار خون
 • تکرر ادرار
 • بروز تورم و التهاب در قسمت پاها
 • ایجاد حالت تهوع و استفراغ
 • خشکی پوست و ایجاد خارش
 • بروز ضعف و بی حالی و احساس گیجی و خستگی
 • بروز صدمات عصبی در پی افزایش اوره که موجب بی حسی و گزگز کردن دست ها و پاها شده

راه های درمان اوره بالا

علل اصلی بروز این مشکل

 • کم شدن مقدار آب بدن و یا کافی نبودن میزان آب مصرفی در نتیجه عواملی همچون عرق کردن، ادرار زیاد و تب شدید که موجب بروز غلظت خون و کم شدن گردش خون در کلیه ها می گردد.
 • استفاده از داروهایی که موجب بروز مسمومیت کلیوی و بالا رفتن مقدار اوره می شود.
 • مقدار اوره خون در اشخاصی که دچار مشکلات کلیوی بوده و عوارض ناشی از آن زیاد می شود.
 • خستگی بیش از اندازه و کم شدن وقت استراحت بدن امکان دارد موجب بالا رفتن میزان اوره گردد.
 • کنترل نشدن فشار خون بالا موجب افزایش اوره می گردد.
 • نارسایی و مشکلات ادراری همچون ادرار خونی برای مدت زمان زیاد و دفع پروتئین که موجب بالا رفتن مقدار اوره می گردد.

راه های جلوگیری از افزایش اوره

نحوه و روش های درمان اوره بالا

روش های درمانی خانگی و توصیه های مراقبتی فردی به منظور کاهش اوره خون از جمله تغییر دادن سبک و شیوه زندگی و همچنین نوع رژیم غذایی می باشد. این روش ها خیلی آسان بوده و هر فردی می تواند به انجام آن بپردازد. در ادامه مهمترین این موارد را شرح داده ایم.

خوردن آب

در طور روز حدود ۸ لیوان آب بخورید. نوشیدن آب با افزایش عملکرد کلیه ها و زیاد کردن حجم ادرار موجب دفع ترکیبات زائد و اوره از بدن می گردد.

برنامه غذایی

پروتئین موجود در شیر موجب بالا رفتن اوره در خون می گردد. بنابراین بهتر است از مواد جایگزین دیگر همچون شیر بادام، شیر نارگیل و شیر سویا استفاده نمایید. مصرف نوشیدنی های الکلی برای افرادی که مقدار اوره خون آن ها بالا می باشد کاملا ممنوعیت دارد چرا که اوره موجب بالا رفتن اسید لاکتیک در بدن شده و در این وضعیت کلیه ها نمی توانند اوره را دفع نمایند.

نحوه کنترل اوره بالا

ترکیبات غذایی با پروتئین حیوانی همچون حبوبات و گشت را از برنامه غذایی حذف نموده و یا کم کنید. این موضوع را به یاد داشته باشید همان گونه که استفاده زیاد پروتئین اوره زیادتری تولید می کند در صورت کافی نبودن مصرف پروتئین بدن ناگزیر به شکستن بافت های ماهیچه ای زیادتری می گردد و این عمل مقدار اوره را در بدن افزایش می دهد.

درمان خانگی اوره بالا با استفاده از سالاد سبزیجات شیوه بسیار ساده به حساب می آید. سالاد سبزیجات دارای پیاز، هویج رنده شده، کرفس، اسفناج، زیتون، چغندر، کرفس، روغن زیتون، آب غوره و آب لیموترش می باشد.

استفاده از کرفس

کرفس گیاهی ادرار آور می باشد و با بالا رفتن میزان مایعات دفعی می تواند اوره زیادتری را از بدن دفع نماید. مصرف برگ گیاه کرفس به منظور درست کردن دمنوش اقدامی کاربردی در طب سنتی به شمار می آید. به منظور آماده سازی این دمنوش بیاد برگ گیاه کرفس را درون آب جوش یا حرارت غیر مستقیم دم نمایید.

روش های موثر درمان اوره بالا

کنترل نمودن میزان وزن

داشتن وزن مناسب و متعادل اقدامی خیلی موثر به منظور کم کردن اسیداوریک در خون می باشد. به منظور کنترل BMI بهتر است سعی کنید از خوردن غذاهای چرب و پرکالری، قندهای مصنوعی اجتناب نمایید و فیبرها و میوه ها و سبزیجات را جانشین این غذاها نمایید.

بکار بردن جوش شیرین

جوش شیرین دارای خاصیت قلیایی بوده و قادر می باشد اوره و اسیداوریک را درون خود حل نماید و دفع آن را از کلیه ها آسان تر نماید. حدود نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را درون یک لیوان آب حل کنید. این محلول را دو دفعه در طول روز به مدت ۱۵ روز سعی کنید انجام بدهید.

انجام فعالیت های ورزشی

بالا رفتن میزان دفع اوره با وزش کردن اقدامی مناسب و ساده می باشد. افرادی که در اثر اوره بالا حالت تهوع، استفراغ و اسپاسم عضلات دارند با ورزش دائم می توانند مقدار دفع این ترکیب سمی را افزایش دهند و سلامتی بدن را تامین نمایند.

نحوه کنترل اوره زیاد خون

در مطلب ارائه شده مهمترین دلایل و راه های رفع و کنترل اوره بالا را شرح دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. ضمن اینکه برای اطلاع از درمان گیاهی سنگ صفرا و درمان اوره خون می توانید به این لینک ها مراجعه کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.