دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

راه هایی که باعث افزایش اشتیاق می شوند

 • فروغ راد
 • ۶ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

اشتیاق در واقع یک عامل درونی برای رسیدن به اهداف می باشد، امروزه با چالش هایی که برای همه افراد در زندگی وجود دارد شوق زندگی در همه به شدت کاهش یافته است به همین منظور سعی شده راهکارهایی در جهت افزایش اشتیاق برای شما بیان شود.

اشتیاق در واقع از درون خود انسان سرچشمه می گیرد، هر فردی به طور ذاتی نسبت به بعضی از فعالیت ها و اتفاقات علاقه و اشتیاق بیشتری دارد، به طور مثال یکی از تماشای فوتبال به وجد می آید و دیگری از دیدن یک آکواریوم پر از ماهی های رنگارنگ، اشتیاق یک نیروی معنوی و قدرتمند است که در روند زندگی بسیار ارزشمند می باشد برای دانستن راهکارهایی برای افزایش اشتیاق با ما همراه باشید.

راهکارهای افزایش اشتیاق

اگر برای انجام کاری دائما بهانه می آورید و آن را به تعویق می اندازید احتمالا شما اشتیاق لازم برای انجام آن را ندارید. اشتیاق هر فرد مشخص می کند که با چه سرعت و قدرتی اقدام به انجام فعالیت ها می کند و چه سختی هایی را در راه رسیدن به اهدافش از سر می گذراند.

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

راه های افزایش اشتیاق

اشتیاق چیست؟

اشتیاق در واقع میل و شوق درونی برای رسیدن به اهداف می باشد و با انگیزه متفاوت است زیرا انگیزه عامل و محرک بیرونی است اما اشتیاق یک عامل درونی است. اکنون هدف و آرزوی خود را تجسم کنید خواهید دید که شوق و میل درونی در شما در راستای رسیدن به اهدافتان بیدار می شود. اشتیاق نیرویی قدرتمند و الهام بخش است که به شما جسارت گام برداشتن در مسیر رویاهایتان را می دهد.

وقتی برای انجام کار خود اشتیاق داشته باشید ناخودآگاه تمام سختی های مسیر برای شما هموار می شود و هر مساله ای را برای رسیدن به اهداف خود متحمل خواهید شد. بین اشتیاق و اجرا رابطه مستقیم وجود دارد، زیرا هرچه شما برای انجام فعالیتی مشتاق تر باشید تمام دشواری ها را راحت تر طی می کنید. عشق و علاقه به انجام کاری باعث افزایش اشتیاق درون شخص می شود از این رو برای شروع یک فعالیت علاقه به آن نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

نکاتی درباره افزایش اشتیاق

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

برای افزایش اشتیاق چه باید کرد؟

وضوح اهداف و باور به توانایی ها معمولا اشتیاق درونی را در هر فردی برمی انگیزد، اگر می خواهید کاری را به نحو احسن انجام دهید باید به آن علاقه داشته باشید. بهتر است برای درک بهتر این موضوع راهکار های ارائه شده در این مقاله را مطالعه نمایید.

 • هدف تعیین کنید و برنامه ریزی روزانه داشته باشید

برای انجام دادن راحت تر کارهای روزمره خود بهتر است که در شروع صبح فهرست کوتاهی از اهداف تهیه نمایید و تا پایان روز آن ها را اجرا کنید. اهداف روزانه شما که جزء اهداف کوتاه مدت محسوب می شوند باید قابل دستیابی بوده و در راستای اهداف بلند مدتی که دارید باشند. نوشتن اهداف به شما در کل روز انگیزه و انرژی می دهد تا آن هارا عملی کنید.

بهتر است برای شروع روز کاری که از آن انرژی بیشتری دریافت می کنید را در نظر بگیرید مانند پیاده روی و یا نوشیدن یک فنجان چای و یا صرف یک صبحانه مفصل، برای پایان روز خود نیز یک فعالیتی که به شما آرامش می دهد و مورد علاقه تان نیز می باشد انتخاب کنید، تماشای فیلم یا سریال مورد علاقه شما در کنار خانواده می تواند تشویق خوبی برای گذراندن یک روز پر از فعالیت باشد.

چگونگی افزایش اشتیاق در ندگی

 • احساس تنبلی و خستگی را از خود دور کنید

دست از تلاش کردن برندارید و به خود اجازه تنبلی ندهید. فرقی ندارد که شما خواب باشید یا وقت خود را در اینترنت و دنیای مجازی بگذرانید، استراحت بی موقع در هنگام کار شما را تنبل و انگیزه شما را برای ادامه کار کم می کند. اجازه ندهید اتفاقات بی خود و یا اینترنت وقت شما را بگیرند سعی کنید به تلاش خود ادامه دهید و به فهرستی که اول روز تهیه کردید عمل کنید.

 • منظم و سازمان یافته باشید

سعی کنید همیشه محل کارتان تمیز و مرتب باشد زیرا شما وقت زیادی در آن جا می گذرانید و نامرتب بودن آن مکان ذهن شما را نیز مشوش می کند، علاوه بر آن همیشه برنامه های کاری خود را با نظم انجام دهید، تاریخ های مهم را یادداشت کنید و برنامه های کاری و حتی پیشرفت های خود را بنویسید، همچنین فعالیت های خود را به ترتیب انجام دهید، در دست گرفتن همزمان چند کار باعث می شود شما دچار اضطراب و خستگی شوید و کارها به درستی پیش نرود.

موفقیت و اشتیاق در زندگی

 • در فضای آرام قرار بگیرید

یکی از راه های افزایش اشتیاق بودن در محیطی آرام می باشد. سعی کنید ساعاتی در روز را در فضایی آرام بگذرانید، این آرامش به شما کمک می کند روی اهداف خود تمرکز بیشتری داشته باشید و برای رسیدن به آن ها تلاش بیشتری کنید.

 • چند مورد از علایق خود را انتخاب کنید

شما ممکن است کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید اما فعالیت هایی که موجب اشتیاق شما می شوند و از آن ها لذت بیشتری می برید را انتخاب کنید و تمرکز خود را روی آن ها بگذارید و هر موردی که مانع رسیدن شما به خود ایده آل تان می شود را کنار بگذارید.

 • با ترس های خود بجنگید

اجازه ندهید ترس از نرسیدن به اهداف و یا رو به رو شدن با چالش های سخت شما را از تحقق اهدافتان باز دارد. ترسیدن موجب کاهش اشتیاق شما برای ادامه راه می شود.

شوق فراوان برای انجام بهتر کارها

 • آموزش های جدید ببینید

در مورد هرچه که برای شما اشتیاق برانگیز و جالب است آموزش ببینید و از یادگیری موارد جدید هراس نداشته باشید. یادگیری های جدید در مورد فعالیت هایی که مورد علاقه شما است باعث افزایش اشتیاق و انگیزه در شما برای ادامه راه می شود.

 • فعالیت هایی را انجام دهید که خستگی شما را از بین می برند

بهتر است کمی فکر کنید تا متوجه شوید دقیقا چه کارها و فعالیت هایی خستگی شما را از بین می برند و برای شما لذت و آرامش به همراه دارند، ممکن است این فعالیت ها شامل ورزش، فعالیت های معنوی، مطالعه، دورهمی های دوستانه و یا گوش دادن به موسیقی باشند. پس از شناسایی آن ها زمان هایی از وقت خود را به آن ها اختصاص دهید تا دچار خستگی و یکنواختی نشوید و اشتیاق خود را برای رسیدن به اهدافتان از دست ندهید. برای خودتان وقت بگذارید تا دچار روزمرگی نشوید و شوق رسیدن به رویاهایتان همیشه در شما زنده باشد.

علاقه و اشتیاق

سعی کنید برنامه ها و پیش رفت های خود را با یک فرد شایسته از میان اعضای خانواده و یا دوستان خود در میان بگذارید، در این صورت هیچ وقت تنها نخواهید بود و او به شما کمک خواهد کرد تا سختی ها را به پایان برسانید و شما نیز برای او همین کار را انجام دهید تا یک تیم با انرژی بسازید. همچنین در مورد افراد موفق در زمینه فعالیت خود تحقیق و مطالعه کنید تا راه رسیدن به اهدافتان با انگیزه و اشتیاق بیشتری طی شود.

در انتهای این مطلب برای ایجاد انگیزه و راز شاد بودن می توانید از این لینک ها دیدن کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.