دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

فرق روانکاو و روانشناس و اهداف درمانی هر یک از آن ها

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

فرق روانکاو و روانشناس بسیار زیاد می باشد و هر کدام دارای یک سری از ویژگی های خاص می باشند و بهتر است آن ها را با یکدیگر اشتباه نگیرید. در ادامه تمامی تفاوت های این دو را برای شما بررسی می کنیم.

روانکاوی یکی از واژه هایی می باشد که از زمان فروید بر جای مانده است. این روانشناس مطرح نظریه ای داشت که مبنی بر آن بیان کرده بود مشکلات هر فرد می تواند بر اساس رنجش در ناخودآگاه او باشد و احتمالا اصلی ترین مسبب این مشکلات مادر فرد می باشد. البته روانکاوی از زمان فروید تاکنون دچار یک سری تغییراتی شده است. در این نوع درمان از درمان های شناختی استفاده می شود و از رویکردهای منحصر به فرد دیگری نیز در این نوع درمان استفاده می شود. در ادامه شما را با فرق روانکاو و روانشناس آشنا می کنیم و اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه در اختیارتان قرار می دهیم تا کامل با این دو واژه و نحوه کارکرد آن ها آشنا شوید.

فرق روانکاو و روانشناس

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

فرق روانکاو و روانشناس در چیست؟

روانشناسی یک رشته می باشد در صورتی که روانکاوی یک تکنیک برای درمان بیماری های روانی می باشد. برخلاف رفتار درمانی این نوع تکنیک باعث می شود که ریشه مشکلات هر فرد را از دوران کودکی او جستجو نمایید. در واقع روانکاوی راه خود را از اعماق ذهن انسان پیدا می کند. در دوران فرید روانکاو ها باید مراجعین خود را روی کاناپه می گذاشتند و از آن ها می خواستند که هر آن چه به ذهنشان می رسد را بیان کنند. این روش باعث می شود تا بیمار هر آن چه به یاد می آورد از دوران کودکی تا کنون را برای فرد روانکاو بیان کند و فرد روانکاو می تواند ریشه اصلی این مشکل را بررسی کرده و به نتایج بسیار خوبی دسترسی پیدا می کند.  پدر علم روانکاوی فروید می باشد و دارای منابع بسیار مهمی در مورد این کار است. در نظر داشته باشید که این نوع تراپی در دوران خود نوعی طرد شدگی به همراه داشت زیرا نظریات عجیب و غریبی در رابطه با مشکلات و رفتار های مادر و فرزند در دوران نوزادی داشت.

تفاوت میان این دو مورد بسیار واضح می باشد. ساده ترین تعریفی که می توانید برای آن در نظر بگیرید این است که روانکاوی یک تکنیک علمی برای درمان می باشد در صورتی که روانشناسی یک رشته می باشد. البته این را باید بدانید که همه روانکاوان روانشناس نمی باشند و می توانند جزئی از مددکاران و یا حتی روانپزشکان باشد.

روانشناس فردی است که در این رشته تحصیل می کند و به صورت حرفه ای تر از روانکاو در زمینه سلامت روان فعالیت دارد. بسیاری از افرادی که روانشناسی می خوانند دوره بالینی را نیز می گذرانند و با بیماران کار می کنند.

بین روانشناس و روانپزشک و روانکاو نیز تفاوت هایی وجود دارد. در واقع روانپزشک ها با گرفتن مدرک MD و DO  در این زمینه فعالیت می کنند با این حال چون در زمینه پزشکی نیز تخصص دارد می تواند برای درمان از داروها نیز استفاده نماید در حالی که روانکاوان و روانشناسان نمی توانند این کار را انجام دهند.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

تفاوت در رویکرد های روانشناسی و روانکاوی

تفاوت رویکردها

در نظر داشته باشید که رویکرد عملی این و مورد یعنی روانکاوی و روانشناسی مشابه می باشد و هر دو فرد بیمار را ویزیت می کنند و از آن ها سوالاتی در زمینه های متفاوت پرسیده خواهد شد. در واقع پاسخ این سوالات بسیار مهم  می باشد و روانکاو و روانشناس باید توجه بسیاری به آن ها نشان دهد زیرا در همین پاسخ هایی که فرد می دهد می توان دلیل اصلی مشکل آن ها را یافت و راهی برای درمان پیشنهاد کرد.

در این دو رویکرد یک سری تفاوت هایی وجود دارد و آن هم در نحوه سوال کردن و پاسخ های داده شده می باشد. معمولا اطلاعاتی که بیمار می دهد به فرد کمک می کند تا بتواند در مورد مشکلاتش اطلاعاتی بدست آورده و بیماری که مبتلا می باشد را بر اساس ملاک های موجود در DSM5 تشخیص دهد. از بهترین رویکرد هایی که در روانشناسی به کار گرفته می شود درمان شناختی رفتاری است و به CBT معروف می باشد. در این رویکرد فرد روانشناس می تواند یک سری تغییراتی را در طرز تفکر فرد ایجاد کند و از این رو بسیاری از افکار فرد تغییر داده می شود و در نهایت او خوشحال تر خواهد شد و می تواند با افسردگی و اضطراب بهتر از قبل مبارزه نماید.

اما بسیاری از روانکاوان اعتقاد دارند که مشکلات فرد بسیار پیچیده می باشد و درک کردن مشکلات و احساسات فردی می تواند بهتر از تغییر دادن آن ها عمل کرده در نهایت به فرد کمک می کنند تا بتواند با شرایطی که دارد کنار بیاید. این کار را در راستای سلامت روانی فرد انجام می دهند و بر روی ناخودآگاه فرد کار می کنند. در واقع روانکاوان با شکستن مقاومت های فرد نسبت به یک موضوع سیر و کار دارند و سعی می کنند فرد را قانع کنند که با مشکلی که دارد کنار آمده و آن را بپذیرند.

CBT یکی از رویکرد های بسیار خوب در روانشناسی می باشد ولی یک سری از افراد نسبت به آن مقاومت نشان می دهند و برای این افراد بهتر است از رویکرد دیگری به نام روانکاوی استفاده شود زیرا نسبت به روانکاوی مقاومت بسیار کم تری دارند و می توانید نتیجه بهتری از این مورد دریافت نمایید.

هدف های روانشناسی

اهداف روانکاوی و روانشناسی

یکی دیگر از فرق روانکاو و روانشناس در اهداف و راهبردهایی که دارند می باشند. به صورت کلی هر دو سعی می کنند زندگی فرد را بهبود بخشند ولی اهدافی که در جلسات درمانی آن ها به کار برده می شود بسیار متفاوت می باشد. روانشناسان بالینی سعی می کنند طرز فکر بیمار را در مورد زندگی خود تغییر دهند برای همین هم از راه های خاصی استفاده می کنند. این افراد سعی می کنند به فرد بیمار راهکارهایی را بدهند که در زمان های بد و ناگوار از آن ها استفاده کند و سعی کنند با استفاده از این راه ها تفکراتی که دارند را تغییر دهند.

البته روانکاوان قصد دارند به بیمار کمک کنند تا با کاوش کردن افکار و رفتارشان درک بهتری در مورد آن ها داشته باشند و فرد بیمار را راهنمایی کنند تا بتواند به احساسات و تمایلاتی که دارد برسد و غبار آزارهایی که در گذشته بر روی او مانده است را بردارند.

کاربرد روانکاوی

کاربرد روانکاوی

از دیگر فرق های بین روانکاو و روانشناس کاربرد آن ها می باشد. امروزه روانکاوی از دیدگاه بسیاری از افراد بسیار خنده دار می باشد از این رو نسبت به رویکرد های دیگر کاربرد کم تری نسبت به گذشته دارد. در واقع بسیاری از افراد بیان کرده اند که این رویکرد تاثیر گذار نمی باشد و یا تاثیر آن به شدت کم می باشد برای همین هم بسیاری از روانشناسان از این رویکرد اصلا استفاده نمی کنند. البته یک سری دیگر از رویکردها هستند که بعد از مدتی روی کار می آیند و بعد از مدتی از کار می افتند. البته بسیاری از روانکاوان اعتقاد دارند که این نوع درمان مانند سایر درمان ها کاربرد دارد و می تواند دور نمای درمان های دیگر باشد بنابراین بهتر است این رویکرد را از یاد نبرید.

باورهای نادرست در روانکاوی

یک سری از باور ها در رویکرد روانکاوی وجود دارد که باعث نا کار آمد شدنش شده است که در ادامه قصد داریم این باورها را برایتان بررسی کنیم و هر آن چه که نیاز است را در مورد آن ها برایتان بگوییم.

عمل جنسی در روانکاوی

یکی از این باور های نادرست این است که روانکاوی کاملا در مورد رابطه جنسی می باشد. فروید روی این موضوع تاکید بسیار زیادی داشته است ولی این را نیز باید بدانید که روانکاوی امروزه تفاوت های بسیاری با روانکاوی دوران فروید دارد و امروزه بیشتر به تجربه کلی نگر انسان در ان اشاره می شود. در دوران فروید او بیش از حد در مورد نقش های جنسی بر روی رفتار های فرد هیجان زده بود و سعی می کرد همه چیز را به نقش های جنسی ربط بدهد از این رو اسم این رویکرد بد در آمده است و افراد فکر می کنند که این رویکرد تاثیر درمانی چندانی ندارد.

همه چیز درباره باور های غلط روانکاوی

خوابیدن بر روی کاناپه برای روانکاوی

یکی از کارهایی که بسیاری از روانکاوان از بیماران خود می خواهند این است که بر روی یک کاناپه دراز بکشند. این کار می تواند بسیاری از افراد را معذب نماید. البته که این کار می تواند منجر به راحت بودن بیمار و روانکاو شود ولی بسیاری از افراد گمان می کنند که این کار اجباری است و برای همین هم سعی می کنند تا جایی که می شود از این درمان روی برگردانند. دلیل اصلی این ایده فروید این بود که روانکاوی مدتی طولانی می باشد و او نمی توانست در این مدت به بیمار خود خیره شود و برای همین این روش را پیشنهاد داد.

مدت روانکاوی

بسیاری از افراد فکر می کنند که دائما باید با روانکاو خود در ارتباط باشند و تا آخر عمر خود هفته ای ۵ روز او را ملاقات نمایند. این تفکر باعث می شود که بسیاری از افراد اصلا دوست نداشته باشند برای چنین رویکردی که نتیجه آن معلوم نمی باشد هزینه کنند. البته این نکته رست است که روانکاوی کمی طولانی تر می باشد با این حال این تفکر در مورد این که باید تا آخر عمر این راه را بروید کاملا غلط می باشد. این رویکرد نیز مانند همه رویکردها بعد از مدتی پایان می یابد و شما می توانید بهبودی نسبی را در روح و روان خود احساس نمایید.

عقده گذشته در روانکاوان

بسیاری از افراد احساس می کنند که در روانکاوی باید برای همیشه از گذشته خود صحبت کنند که این کار را بسیار اشتباه می دانند. بیماران روانکاوان باید در مورد آن چه که آن ها را آزار می دهد حرف بزنند و این کار منجر به درک حال فرد می شود بنابراین بهتر است این نکته را فراموش نکنید که ناخودآگاه شما در روح و روانتان تاثیرات بسیاری دارد.

فرق روانکاو و روانشناس

زمینه تحصیلی روانشناسان و روانکاوان

یکی دیگر از فرق روانکاو و روانشناس در زمینه رشته تحصیلی آن ها می باشد. در واقع یک روانشناس برای این که بتواند کار های بالینی را انجام دهد نیاز است تا در این رشته دکترای PHD و یا PsyD  داشته باشد. البته یک سری از آموزش ها در این رشته داده می شود با این حال نیاز است تا فردی که کار های بالینی را انجام می دهد مدرک دانشگاهی درست، ساعت های کافی کار بالینی و یک مجوز برای شروع کار داشته باشند. برای روانکاو شدن نیازی به این نمی باشد که حتما مدرک رشته را داشته باشید و تنها با گذراندن برنامه های آموزشی کافی می باشد و دانشجویان معمولا دانشجویان روانپزشکی هستند که باید مدرک MD و DO  را کسب می کنند و کار های بالینی خود را آغاز خواهند کرد. برای تربیت افراد روانکاو دانشگاه ها مدرک صادر می کنند و یک سری از موسسات خصوصی نیز هستند که در این زمینه فعالیت می کنند. برنامه های آموزشی برای این افراد عبارت است از :

 • نظریه های روانکاوی
 • فنون روانکاوی
 • فرایند های مهم در روانکاوی
 • ارزیابی بیمار قبل از روانکاوی
 • رشد کودک و نوجوان
 • سایکوپاتولوژی

تمامی برنامه های آموزشی باید تحت نظر یک سازمان باشد تا مدرکی که تهیه می کنید داری اعتبار باشد. معمولا افرادی که در روانکاوی کار می کنند خودشان باید تحت روانکاوی عمیق قرار بگیرند و بدون هیچ مشکل و اختلال فکری وارد اتاق درمان شوند.

تاثیر روانکاو بر فرد

تاثیر روانکاوی و روانشناسی بر بهبود فرد

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرق روانکاو و روانشناس چیست ولی جالب تر این است که بدانید تاثیر کدام یک بر بهبود فرد تاثیر بیشتری دارد. علمی که امروزه به کار برده می شود نمی تواند فرق بین این دو را کاملا مشخص نماید با این حال بسیاری از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده شده که هیچ کدام از این دو مورد بر دیگری ارجحیت ندارد.

باید بدانید که هر دو روش تاثیرات خوبی بر فرد دارد و این که از کدام رویکرد استفاده کنید بر ارزیابی شخصیت فرد بستگی دارد. البته یک سری از محققان اعتقاد دارند که هر دو نوع درمان برای فرد تاثیرات یکسانی دارد و هر دو به فرد کمک می کند تا بتواند از زندگی خود لذت بیشتری ببرد.

حال که با فرق بین روانکاو و روانشناس آشنا شدید در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی را در زمینه روانشناسی مانند خشم فروخورده و روانشناسی مثبت گرا مشاهده کرده و آگاهی خود را افزایش دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.