دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

سوگیری پس نگری چیست؟

 • فروغ راد
 • ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله با تعریف سوگیری پس نگری و راهکارهای مقابله با آن آشنا خواهید شد و همچنین به پیامدهای منفی آن پی خواهید برد.

همه ما حداقل یک بار در زندگی از جمله معروف “دیدی گفتم” استفاده کرده ایم، وقتی مساله ای حل می شود، فیلمی به انتها می رسد و جواب معمایش پیدا می شود، اتفاقی در روز می افتد و … ممکن است ما فکر کنیم که جواب همه این ها را از قبل می دانستیم به این اتفاق در علم روان شناسی سوگیری پس نگری می گویند.

سوگیری پس نگری و پیامدهای ناشی از آن

ذهن افراد تمایل دارد مسایل را پیش بینی پذیرتر از آنچه واقعا هستند در نظر بگیرد. گاهی اوقات ممکن است بتوانید درباره نتیجه یک اتفاق حدس هایی بزنید اما واقعیت این است که هیچ راهی برای پیش بینی کاملا درست وجود ندارد.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

رهایی از پس نگری های بیش از حد

این پدیده در بسیاری از اتفاقات مانند ورزش، سیاست، روابط خانوادگی و یا حتی زندگی روزمره دیده می شود. بسیاری از افراد تمایل دارند پس از پایان یک رویداد پیش بینی های خود را اغراق آمیز نشان دهند حال آن که ممکن است اصلا آن رویداد قابل پیش بینی نبوده باشد.

به طور مثال در پایان یک مسابقه ورزشی ممکن است شما اصرار داشته باشید که دقیقا همان نتیجه را برای مسابقه پیش بینی کرده بودید و یا بعد از پایان یک فیلم سینمایی جنایی و حل معما و پیدا شدن قاتل به همراهانتان می گویید از اول داستان مشخص بود که قاتل چه کسی است در حالی که شاید اصلا چنین حدسی در موقع تماشای فیلم نزده باشید.

سوگیری پس نگری و عواقب آن

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

چه زمانی اتفاق می افتد؟

سوگیری پس نگری زمانی اتفاق می افتد که اطلاعاتی در باره نحوه نتیجه یک رویداد به ما داده می شود و ذهن ما اطلاعات جدید را با آنچه قبلا پیش بینی کرده بودیم تطبیق می دهد و باعث می شود ما فکر کنیم به نتیجه نهایی این رویداد از قبل آگاهی داشته ایم. دانشمندان معتقدند ۳ متغیر باعث می شوند ما چیزهایی را قابل پیش بینی تر از آنچه واقعا هستند تصور کنیم:

 • متغیرهای شناختی:

اشخاص تمایل دارند آنچه را که قبلا پیش بینی کرده اند تحریف کنند و ذهن آن ها سعی می کند داده هایی که با نتایج سازگارتر است را به یاد بیاورد.

 • متغیرهای فرا شناختی:

وقتی ما نتیجه یک رویداد را متوجه می شویم به نظرمان آن پدیده قابل پیش بینی می آید. در واقع مصداق مثل معروف معما چون حل گشت آسان بود.

 • متغیرهای انگیزشی:

انسان دوست دارد در جهانی منظم و قابل پیش بینی زندگی کند از این رو اعتقاد دارد همه پدیده های این جهان هستی قابل پیش بینی و حتمی هستند.

پیش بینی اشتباه ذهن

پیامدهای منفی پس نگری

علم روان شناسی می گوید این نوع از سوگیری همیشه تاثیر منفی ندارد اما اگر تشدید شود پیامد های منفی در پی خواهد داشت :

اعتماد بیش از حد به پیش بینی های خود

هیچ کس نمی تواند آینده را پیش بینی کند، اما گاهی به صورت اتفاقی بعضی از پیش بینی های  شخصی درست از آب در می آید و به همین دلیل شخص فکر می کند قادر به پیش بینی در همه امور زندگی اش است و همین اعتماد بی جا و نادرستی که شخص به پیش بینی های خود دارد ممکن است باعث خسارت غیر قابل جبرانی در زندگی اش شود.

قبول نکردن اشتباهات شخصی

سوگیری پس نگری باعث می شود شخص مسئولیت اشتباهات خود را به گردن نگیرد و هیچ گاه متوجه اشتباهات خود نشود و همه اتفاقات را از چشم عوامل بیرونی ببیند و در واقع مسئولیت پذیری او را کاهش می دهد.

سرزنش دیگران

پس نگری سبب می شود افراد بدون توجه به حقیقت دائما بر روی حاشیه ها و ذهنیات خود تمرکز کنند و از مسایل اصلی فاصله بگیرند و مدام دیگران را سرزنش کنند و سر نخ های اصلی را از دست بدهند.

تاثیر منفی پیش بینی ها بر روی ذهن

راه های مقابله با آن

 • همیشه یادتان باشد پیش بینی آینده غیر ممکن است.
 • همیشه بر اساس آنچه داده ها به شما می گویند تصمیم گیری کنید نه بر اساس پیش بینی ها
 • اگر می خواهید تصمیمات درست و عاقلانه بگیرید چیزی را زودتر و نابجا پیش بینی نکنید و به نتایج کار توجه کنید.
 • برای تصمیمات مهم زندگی با افراد متخصص در همان زمینه مشورت کنید.
 • از روند کاری که می خواهید انجام دهید اطمینان حاصل کنید.
 • نتیجه به دست آمده در کار مورد نظرتان را بررسی کرده نقاط ضعف و قدرت خود را پیدا کنید.

پس از مطالعه این مبحث روانشناسی برای اطلاع از اختلال شخصیت پارانوئید و اختلال شخصیت اسکیزوتایپال می توانید به سراغ این لینک ها بروید و اطلاعات خود را در رابطه با این موارد افزایش دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.