دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

فواید اشک مصنوعی و موارد استفاده آن

 • منصوره رمضان زاده
 • ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

امروزه به دلیل تغییرات زیادی که در سبک زندگی افراد به وجود آمده مشکلات و بیماری های چشمی گسترش پیدا کرده که همین امر نیاز به استفاده از قطره های چشمی همچون اشک مصنوعی را افزایش داده است. مزایا و فواید اشک مصنوعی به حدی بوده که مصرف آن را در بین مردم رایج ساخته ولی نسبت به عوارض ناشی از آن نیز نباید چشم پوشی کرد.

از جمله رایج ترین قطره های چشمی که به منظور ممانعت از خشکی قرنیه چشم قابل کاربرد می باشد اشک مصنوعی بوده که سبب بهبود عملکرد چشم و مرطوب نگه داشتن آن می شود. این محصول در انواع و برندهای مختلفی در دسترس بوده که می توانید بدون احتیاج به نسخه پزشک در صورت لزوم آن را تهیه نمایید. در همین زمینه سعی داریم در این مطلب مزایا و فواید اشک مصنوعی و عوارض ناشی از مصرف آن را مورد بررسی قرار دهیم.

مهمترین فواید اشک مصنوعی

به طور کلی باید گفت اشک موجب ضدعفونی شدن چشم و حرکت راحت آن و همچنین مانع خشک شدن سطح قرنیه می شود. غده های اشکی در حالت عادی می توانند به میزان کافی اشک تولید کنند ولی در صورتی که این مقدار کاهش یابد نیاز به استفاده از قطره اشک مصنوعی می باشد. فواید اشک مصنوعی فراوان بوده و با استفاده از آن می توان بسیاری از مشکلات چشمی را رفع نمود. به عنوان مثال این محصول برای بهبود قوه بینایی، کاهش میزان تبخیر اشک چشم، درمان سندرم چشم خشک و تسکین مشکلاتی از قبیل خارش، سوزش و ناراحتی ایجاد شده ناشی از خشکی چشم نیز موثر بوده و بکار گرفته می شود.

چگونگی استفاده از اشک مصنوعی

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

اشک مصنوعی در واقع نوعی قطره چشم بوده که به منظور نگه داری رطوبت سطح بیرونی چشم قابل کاربرد می باشد و برای اهداف خیلی زیادی در علم پزشکی مورد استفاده قرار گرفته می شود. این محصول امکان دارد شامل ترکیباتی از قبیل گلیسیرین، کربوکسی متیل سلولز، پلی سوربات، دکستران، پلی اتیلن گلیکول ۴۰۰، هایپروملوز، پلی وینیل الکل و پروپیلن گلیکول و دیگر مواد باشد.

طریقه عملکرد اشک مصنوعی

اشک مصنوعی با به وجود آوردن ثبات و ضخیم نمودن لایه بیرونی اشک و به تعویق انداختن مدت زمان تجزیه اشک موجب حفظ رطوبت قرنیه می شود. اشک مصنوعی دربردارنده کارکرد فیزیکی-شیمیایی می باشد. به درستی به سطح قرنیه و ملتحمه چسبیده می شود و میزان رطوبت لازمه چشم را به وجود می آورد. اشک مصنوعی واکنش ناشی از پلک زدن بیش از اندازه را که در پی کمبود اشک اتفاق می افتد را به حداقل رسانده و نشانه های خشکی سطحی را نیز کم می کند.

کاربردهای مختلف اشک مصنوعی

نحوه مصرف

قبل از استفاده از هر نوع قطره چشم بهتر است روی بسته بندی و یا کاتالوگ آن را خیلی خوب مطالعه نمایید و مطابق با آن از محصول استفاده کنید. البته در صورتی که با توصیه پزشک قصد استفاده از این قطره را دارید حتما بایستی بر اساس دستور العمل آن را مورد مصرف قرار دهید. به عبارت کلی به منظور استفاده از قطره اشک مصنوعی باید مطابق با مراحل زیر عمل نمایید.

 • مبل و میز
 • چکاد بام

در ابتدای کار دست های خود را شستشو دهید. مواظب باشید که به سر بطری دارای قطره به هیچ عنوان دست نزنید و همینطور آن را به گونه ای استفاده نمایید که با چشم تماس نداشته باشد. سپس سر خود را به طرف عقب کشانده و به سمت بالا نگاه بیندازید. پلک پایینی را به طرف پایین حرکت داده تا برای ریختن قطره آماده گردد. قطره چکان را به صورت مستقیم بالای چشم گرفته و یک الی دو قطره روی چشم بریزید. انگشت کوچک خود را در گوشه چشم کنار بینی نگه دارید و مقداری بفشارید تا قطره از چشم شما بیرون نرود و خیلی خوب نیز جذب گردد.

مهمترین فواید اشک مصنوعی

در صورت نیاز این کار را برای چشم دیگری مجددا تکرار نمایید. با کمک یک دستمال باقیمانده قطره را از روی صورت و اطراف چشم خود تمیز کنید. توجه نمایید در صورتی که محلول مورد مصرف دچار تغییر رنگ شده نباید از آن استفاده نمود. بعضی از انواع قطره های چشم باید قبل از استفاده تکان داده شوند. در صورتی که روی بسته بندی محصول این نکته نوشته شده باشد آن را در نظر بگیرید. بعد از هر دفعه مصرف درب محصول را سفت ببندید.

انواع مختلف اشک مصنوعی

شاید در زمان رجوع به داروخانه به منظور تهیه اشک مصنوعی با موارد و محصولات گوناگونی رو به رو شده باشید. به صورت کلی سه مدل اشک مصنوعی وجود دارد. یک نوع حاوی ترکیبات نگهدارنده می باشد که امکان دارد استفاده آن برای بعضی افراد سبب ایجاد نشانه های حساسیت به اشک مصنوعی همچون قرمزی چشم شود.

مزایای مختلف اشک مصنوعی

نوع دوم که به شکل ویال های تک دور تولید می گردد بدون ترکیبات نگهدارنده بوده و پس از باز کردن درب آن ها نباید مجددا استفاده گردند. این اشک های مصنوعی یکبار مصرف بوده و برای اشخاصی که به ترکیبات نگهدارنده آلرژی دارند انتخاب درستی خواهند بود. برخی از اشک های مصنوعی به شکل ژل تولید شده که استفاده آن ها امکان دارد برای مدت زمان کمی سبب تار شدن دید فرد گردد. بکار بردن اشک مصنوعی برای بچه ها زمانی بدون ضرر است که بیشتر از سه سال سن داشته باشند و از قطره های ویژه کودکان برای آن ها مصرف شود.

انواع کاربردها

 • بالا بردن میزان رطوبت چشم ها
 • رفع و بهبودی نشانه های خشکی چشم
 • استریل و ضدعفونی کننده چشم
 • نرم شدن سطح بیرونی چشم
 • پیشگیری از خشک شدن قرنیه

مهمترین مزایای اشک مصنوعی

مزایای اشک مصنوعی

این نوع محصول برای رفع و بهبودی خشکی و تحریک چشم مورد مصرف قرار می گیرد. علل رایج خشکی چشم از قبیل آفتاب، استفاده از کامپیوتر، باد، تهویه نامطبوع و استفاده از داروهای خاص می باشد. روان کننده های چشم موجب حفظ رطوبت چشم و مراقبت از آن در مقابل صدمه و عفونت می شوند. همینطور نشانه های خشکی چشم همچون خارش، سوزش و احساس وجود شی خارجی در چشم را به حداقل می رسانند. در یک چشم صدمه دیده اشک مصنوعی موجب بهبود یافتن سطح چشم، بالا رفتن راحتی از راه کم شدن احساس خراش سطح و حذف ذرات آلوده می شود. همینطور از دیگر فواید اشک مصنوعی این است که این قطره ها با روانکاوی چشم از صدمه زیاد ممانعت می کنند.

مزایای مهم اشک مصنوعی

عوارض جانبی

رایج ترین عارضه جانبی ناشی از استفاده اشک مصنوعی شامل به وجود آمدن نشانه های واکنش آلرژیک می باشد. به همین خاطر در صورت دیدن علائمی از قبیل درد چشم، طعم نامطلوب درون دهان، تغییر وضعیت بینایی، خارش یا قرمز شدن چشم، سوزش زیاد یا تحریک چشم پس از استفاده از قطره، تار شدن دید، چشم های اشک آلود و سوزش کم در چشم ها بهتر است استفاده از اشک مصنوعی را متوقف نموده و به پزشک رجوع شود.

انواع فواید اشک مصنوعی

در مطلب ارائه شده با کاربردها و فواید اشک مصنوعی و نحوه استفاده از آن به طور کلی آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. در ضمن به منظور اطلاع از دلیل شوری اشک و عوارض گریه ی زیاد می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.