دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

دلایل روشن نشدن توستر و رفع ایرادات فنی آن

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۱
  • ۰

اگر برای شما نیز پیش آمده که می خواهید توستر را روشن کنید ولی روشن نمی شود. با این مطلب همراه شوید تا دلایل روشن نشدن توستر را بیابید.

توستر نسبت به وسایل دیگر برای گرم کردن نان کارایی راحت تری دارد. از این رو بیشتر مورد استفاده خانواده ها است. اما ممکن است این وسیله برخی مواقع روشن نشود. در این مطلب به دلایل روشن نشدن توستر می پردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با دلایل روشن نشدن توستر

توستر یکی از وسایل پر کاربرد در منازل می باشد که اخیرا استفاده از آن بیشتر رایج شده است. از آنجا که استفاده از این وسیله هنوز عمومیت نیافته و بسیاری از کاربران با شیوه بهره گیری از آن آشنایی ندارند، ممکن است بروز مشکل در این دستگاه کمی مبهم به نظر برسد. از این رو در این مطلب می خواهیم شما را با برخی ایرادات احتمالی این دستگاه و دلایل روشن نشدن توستر آشنا نماییم.

علت روشن نشدن توستر

در صورتی که یک روز صبح می خواهید نان ها را با توستر گرم کنید ولی توستر روشن نمی شود ، نگران نشده و اول یک مرتبه پریز دوشاخه آن را چک کنید و اطمینان یابید که برق در دستگاه جاری است. در صورتی که همچنان روشن نشد ممکن است دلایل زیر عامل این موضوع باشند:

  • ایرادات برقی

ایرادات برقی می توانند از جمله دلایل روشن نشدن توستر باشند. از جمله قطع شدن برق منزل، خرابی پریز برق و خرابی سیم دو شاخه برق دستگاه.

وسایل برقی مثل توستر برای کار کردن و روشن شدن به انرژی برق نیاز دارند. از این رو پیش از هر چیز بررسی کنید که برق منزل قطع نشده باشد. در ضمن ممکن است برق خانه وصل بوده ولی فیوز پریده، بنابراین فیوز را نیز چک کنید. در بررسی خرابی پریز برق نیز به موارد زیر دقت کنید:

  •  آرون گروپس

یکی از دلایل نرسیدن برق به توستر خرابی پریزی است که از آن برای رساندن برق به وسیله استفاده می شود. برای چک کردن این پریز از فازمتر کمک بگیرید. اگر فازمتر در دسترس نبود می توانید یک وسیله برقی دیگر را با این پریز امتحان کنید. در صورتی که دستگاه دوم نیز روشن نشد مشکل از پریز بوده و باید نسبت به رفع عیب آن اقدام شود یا از یک پریز دیگر برای روشن نمودن توستر استفاده نمایید.

البته اگر برای روشن نمودن توستر از سه راهی بهره می گیرید باید چک نمایید که سه راهی هم نقصی نداشته باشد. مورد سوم بروز ایراد در سیم دوشاخه توستر بود. اگر این مشکل روی داده موارد زیر را برای تعمیر توستر در محل استفاده نمایید:

خرابی سیم دو شاخه یا سیم رابط هم می تواند دلیلی برای روشن نشدن توستر باشد. برای چک کردن این موضوع اول سیم را از لحاظ فیزیکی امتحان کنید. اگر سیم دارای خراش بود، احتمال خرابی آن زیاد است. البته گاه ممکن است سیم بدون هیچ نقص فیزیکی خراب شده یا سوخته باشد. در این مواقع تنها چاره کار تعویض سیم دوشاخه یا سیم رابط می باشد.

  • ایرادات فنی

از جمله ایرادات فنی توستر می توان به خرابی درب دستگاه، خرابی المنت، خرابی فن و خرابی اتصالات داخلی اشاره نمود. برای این که توستر روشن بشود، باید درب آن سالم باشد و خوب بسته شود. برای وارسی این موضوع ببینید درز بین درب و دستگاه باز نبوده و آهنربای درب به خوبی کار می کند. در صورت بروز عیب در درب توستر باید به یک تعمیرکار سپرده شود.

برای بررسی ایرادات داخلی و فنی توستر باید حتما درب دستگاه را باز کنید تا عیب یابی صورت گیرد. اگر در این زمینه تجربه ندارید آن را باید به یک تعمیرکار بسپارید وگرنه صدمه بیشتری به دستگاه وارد می شود. اگر المنت توستر مشکل پیدا کرده باشد ممکن است دستگاه روشن نشود.

المنت قطعه ای است که عمل گرم کردن در توستر را بر عهده دارد. با خرابی این قطعه و به هم خوردن جریانات الکتریکی آن ممکن است توستر روشن نشود. جهت تعویض المنت حتما از قطعات اصل و با کیفیت استفاده کنید. خرابی فن موتور توستر هم یک دلیل دیگر برای روشن نشدن آن محسوب می شود.

فن وظیفه خنک سازی دستگاه را بر عهده داشته و در صورت خراب شدن فن ، توستر خنک نمی شود و فیوز حرارتی آن را خاموش و از روشن شدن آن جلوگیری می کند. در صورت ایجاد عیب در اتصالات داخلی باید از تعمیرکار کمک گرفت. این ایراد به دلایلی مانند پوسیدگی روی می دهد.

یک دلیل دیگر روشن نشدن توستر خراب بودن ترموستات است. برای عیب یابی این ایراد نیاز است که درپوش بالایی توستر را باز کرده بعد ترموستات را از محل خارج کنید. هادی ها را از ترموستات جدا نموده و رابط های آومتر به آن متصل کنید. اکنون ولوم ترموستات را به طرف عقربه های ساعت چرخانده و بعد از این که آومتر روی صفر قرار گرفت با چرخاندن آومتر در طرف عکس عقربه به بی نهایت می رود. اگر این روند روی نداد؛ ترموستات خراب شده و به تعویض نیاز است.

در صورت تمایل برای اطلاع از نحوه تمیز کردن توستر و اطلاع از علت یخ نزدن فریزر روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *