دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

معرفی کشور زامبیا و ساختار حکومتی این کشور

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

کشور زامبیا از کشور های آفریقایی به شمار می آید که جاذبه های گردشگری بی شماری را در خود جای داده و شما می توانید با مطالعه این مقاله با مکان های گردشگری این کشور به صورت کامل آشنا شوید.

به طور کلی جمهوری زامبیا سرزمینی در جنوب آفریقا می باشد که در گذشته با منابع سرشار از مس شناخته می شد و امروزه با فقر مردمان شناخته می شود. مردم کشور زامبیا بیشتر در اطراف پایتخت سکونت دارند و برخی نیز در شهر لوساکا ساکن هستند.

آشنایی با کشور زامبیا

این کشور یکی از کشورهای واقع در جنوب آفریقا می باشد که پایتخت آن شهر زیبایی به نام لوساکا خواهد بود. این شهر دارای فضای طبیعی گسترده ای است که مردم آن همیشه سعی می کنند تا تفریح را بخش مهمی از زندگی خود بدانند. شهر لوساکا در بخش شمال غربی این کشور واقع شده و یک منطقه ایده آل از نظر زندگی و سکونت خواهد بود.

زامبیا به عنوان کمربند مس شناخته شده و اغلب مردم آن سعی دارند تا از لحاظ اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار بگیرند. توجه داشته باشید که وضعیت تولید ناخالص داخلی زامبیا به مرز ۹۳.۱۵ میلیارد دلار رسیده که این روند موجب رشد نیروی کار در کشور تا مرز ۵ میلیون نفر شده است. البته که بیش از ۸۰ درصد از مردم زامبیا در بخش کشاورزی فعالیت دارند و اینطور که مشخص است وضعیت تولید ناخالص داخلی در این کشور خود یک عملکرد تعیین شده و مشخص خواهد بود.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

خصوصیات کشور زامبیا

خلاصه ای از تاریخ زامبیا:

به طور کلی زامبیا از جهت شمال با جمهوری دموکراتیک کنگو همسایه است که این موضوع تاثیر زیادی بر روی تاریخچه زامبیا داشته است به گونه ای که وضعیت تاریخی زامبیا را وابسته به مناطقی از جمله تانزانیا و مالاوی کرده است. البته پس از درگیری های تاریخی که در زامبیا رویت شد بیشتر جمعیت آن در اطراف پایتخت ساکن شدند.

کمربند مس در زامبیا در لیست سرزمین های تاریخی مهم قرار دارد و منطقه ای محسوب می شود که معدن های مس زیادی را درون خود جای داده است به گونه ای که تاریخ آن وابسته به همین مناطق ارزیابی خواهد شد. معدن های مس زامبیا یک بخش مهم در مسیر اقتصادی به شمار می آیند و بر اساس شواهد موجود اروپایی ها نیز در زامبیا ورود داشته اند و کشف زیادی صورت گرفته است به گونه ای که زامبیا تا سال ۱۹۶۴ تحت اشغال کشور انگلیس بوده است.

انگلیس در این منطقه تمامی تلاش خود را داشت که اصول تاریخی مشخصی را دنبال نماید ریاست دولت و قدرت اجرایی در این منطقه بهبود خوبی را شامل خواهد شد. تاریخچه زامبیا می تواند وابسته به مسیرهای مختلف باشد. این طور که مشخص است قدرت اجرایی در میان مردم می تواند ساختار حرفه ای داشته باشد. ساختار حرفه ای و قدرت اجرایی می تواند وابسته به شرایط مخصوصی دنبال شود.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

در تاریخچه این سرزمین مردم تمام تلاش خود را می کنند تا قدرت اجرایی را به دست بگیرند که این قدرت اجرایی تاریخی می تواند وابسته به دولت پیش بینی شود. زامبیا روزی کشوری بسیار گسترده در زمینه مس بود اما امروزه کشوری فقیر وبا پتانسیل اقتصادی ضعیف محسوب می شود.

تاریخچه کشور زامبیا

موقعیت جغرافیایی:

همانطور که متوجه شدید زامبیا یکی از کشورهای واقع در جنوب آفریقا است که در شمال زامبیا قرار دارد. بهتر است بدانید که مساحت زامبیا در حدود ۷۵۲.۶۱۸ کیلومتر مربع است و این کشور از نظر بزرگی رتبه ۳۸ در دنیا را دارد. زامبیا از کشورهای فرانسه و ژاپن بزرگ تر بوده و اما از نظر مساحتی نصف ایران خواهد بود. هر یک از شهرهای زامبیا دارای فضای گردشگری مخصوص به خود هستند و مشخص است که این کشور در دوره های زمانی مختلف رشد زیادی داشته است.

همچنین این کشور دارای رودخانه ای با نام زامبزی است که یکی از مهم ترین رودخانه ها محسوب خواهد شد. این رودخانه از سمت غربی وارد کشور شده و در امتداد مرز این کشور قرار دارد و می تواند کمی خطرناک باشد. این کشور دارای ۱۰ استان است و البته که هر یک از بخش های آن می تواند برای کسب و کار مورد استفاده قرار بگیرد. توجه داشته باشید که بخش بندی های این کشور وابسته به مناطق مرکزی شناسایی خواهد شد.

پایتخت و شهرهای مهم:

زامبیا دارای شهرها و مناطق بسیار مهمی است که در ادامه سعی داریم به بیان آن ها بپردازیم:

موقعیت جغرافیایی سرزمین زامبیا

شهر لوساکا پایتخت:

پایتخت زامبیا شهر لوساکا نام دارد و به نوبه خود توانسته از نظر تجاری اعتبارات زیادی داشته باشد. این شهر جمعیت زیادی داشته و مردم آن اغلب سعی دارند در کنار یکدیگر زندگی سالمی داشته باشند. برای مثال بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم کشور در این شهر زندگی می کنند.

شهر آندولا:

از دیگر شهر های مهم زامبیا می توان به آندولا اشاره کرد که بیش از ۳۷۵ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر دومین شهر بزرگ زامبیا محسوب می شود که به طور کلی یکی از بهترین شهرهایی است که مردمانی سخت کوش دارد و کار کردن در این شهر نیز تحت نظر دولت بوده و نیاز مجوز دارد.

شهر کیتوه:

سومین شهر بزرگ زامبیا، کیتوه است که دارای ۳۶۵ هزار نفر جمعیت خواهد بود. کیتوه یکی از شهر های مهم در زمینه صنعت توریسم محسوب می شود که به صورت چند بخشی طراحی شده و بافت تاریخی بسیار خوبی هم دارد.

شهر کابوه:

این شهر نیز با ۱۷۵ هزار نفر جمعیت در زامبیا یکی از شهرهای است که مردمان آن از دولت حقوق دریافت می کنند و قشر بی بضاعت در این شهر بسیار کمتر خواهند بود.

شهر چینگولا:

یکی دیگر از شهر های مهم زامبیا، چینگولا است که می تواند برای تفریحات چند روزه گزینه بسیار خوبی باشد. این شهر دارای بخش های زیادی برای تفریح بوده و همچنین فضاسازی برای آن به خوبی صورت گرفته است. مردم در چینگولا همیشه دوست دارند زندگی چند بخشی داشته باشند، برای مثال زمان مشخصی را به کار اختصاص می دهند و تفریح را به زندگی شان وارد می کنند.

شهر های مهم زامبیا

نوع حکومت و ساختار سیاسی:

به صراحت می توان گفت که ساختار حکومتی و سیاسی در سرزمین زامبیا به صورت ریاست جمهوری است. رئیس جمهور رئیس دولت محسوب می شود و بیشتر قدرت اجرایی را در دست خواهد داشت. او می تواند برای دوره های ۵ ساله توسط رای مستقیم مردم انتخاب شود و همچنین هر شخص می تواند برای دوبار متوالی وی را انتخاب نماید.

رئیس جمهور در زامبیا یک حکم بزرگ سیاسی محسوب می شود که ساختار سیاسی توسط وی تعیین و تکلیف خواهند شد.رئیس جمهور برای خود نخست وزیر انتخاب می کند و به همین ترتیب اعضای کابینه نیز توسط رئیس جمهور تعیین می شوند. وزیران در کشور بایستی از میان نمایندگان مجلس انتخاب شوند و سیاست در این راستا عملکرد مشخصی خواهد داشت.

همچنین وضعیت سیاسی و حکومتی که در این کشور به چشم می خورد بسیار مشخص و قانونی خواهد بود برای مثال ملی تقریبا ۱۵۸ کرسی دارد و در حدود ۱۵۰ نماینده آن توسط رای مردم انتخاب می شوند و ۸ نماینده نیز توسط رئیس جمهوری تعیین خواهند شد. دوره نمایندگی در زامبیا به ۵ سال رسیده و روند سیاسی و حکومتی آن می تواند خود شامل بخش بندی های دقیقی باشد.

در ساختار سیاسی زامبیا آنچه بسیار مشخص است وضعیت ریاست است. ریاست اغلب توسط افرادی صورت می گیرد که می توانند کشور را اداره کنند البته که حکومت و ساختار سیاسی زامبیا می تواند وابسته به قدرت اجرایی دنبال شود. در این سرزمین یک سری دوره های نمایندگی نیز دیده می شوند که می توانند بر اساس ساختار های سیاسی پیش بینی شوند.

ساختار سیاسی سرزمین زامبیا

فرهنگ مردم زامبیا:

جمعیت مردم زامبیا به بیش از ۱۱ میلیون نفر می رسد به گونه ای که میانگین سنی در این کشور به مرز ۱۷ سال رسیده است البته که این موضوع بخشی از فرهنگ کشور است. جالب است بدانید که امید به زندگی برای زنان در این سرزمین به ۶۶ سال رسیده و مشخص است که وضعیت امید به زندگی در میان مردم یک شاخص فرهنگی محسوب می شود.

فرهنگ شهر نشینی در این کشور آنطور که باید دیده نمی شود و از سوی دیگر فرهنگ روستا نشینی هنوز قدیمی بوده و مردم سعی دارند تا این فرهنگ را حفظ کنند. مردم زامبیا اغلب سعی می کنند از زبان های محلی برای صحبت استفاده کنند و می تواند زبان محلی را بخشی از فرهنگ مردم زامبیا دانست. مردم در این شکور علاقه زیادی به تحصیل دارند اما هنوز تحصیل در زامبیا نمی تواند جایگاه بالایی برای خود داشته باشد.

ادیان و زبان رسمی:

جالب است بدانید که ۹۸ درصد جمعیت زامبیا را سیاهان آفریقایی و ۱ درصد باقی مانده را اروپایی ها تشکی خواهند داد. همچنین ۸۷ درصد زامبیایی ها مسیحی، ۱ درصد مسلمان و مابقی نیز عقاید بومی خواهند داد. زبان رسمی در این سرزمین را می توان انگلیسی است که با این حال بیش از ۷۰ نوع زبان و لهجه بومی نیز در زامبیا رایج خواهد بود.

اداب و رسوم مردم زامبیا

در سال ۲۰۱۵ ناموالی سرپل، نویسنده اهل زامبیا جایزه ادبی کین که به بوکر قاره آفریقا شهرت دارد را از آن خود کرد. همچنین اثر داستانی او به نام گونی به جنگ قدرت میان دو مردی که هر دو به یک زن علاقه مند بوده اند و حال مرده پرداخته است.

قوانین عمومی در زامبیا:

به طور کلی یک سری قوانین در این کشور رویت می شود به این ترتیب که مردم سعی می کنند در زمینه رانندگی دقیق باشند. رانندگی در این کشور بر اساس قوانین گذشته با خسارت کمتری همراه است و همچنین قوانین تولید و عرضه خودرو نیز در این کشور رشد بسیار زیادی داشته است. مشخص است که قوانین در زمینه تولید خودرو نیاز به سرمایه گذاری های خارجی دارد.

در قوانین این کشور یک سری اصول نیز در زمینه کاری دیده می شود. کسب و کار در زامبیا وابسته به قوانین کاری پیش بینی می شود و مشخص است که در قوانین این کشور مردم تلاش خود را می کنند که روند کسب و کار را جدی تر دنبال کنند. کسب و کار در زامبیا می تواند وابسته به قوانین کاملا سنتی دنبال شود. قوانین سنتی در این سرزمین شاخص های دقیق دارد و نباید از یاد ببرید که برای قوانین اصولی در زامبیا شما بایستی بتوانید در ابتدای امر به صورت جدی پیش بینی داشته باشید به گونه ای که پیش بینی در این راستا وضعیت ثبت شرکت نیز دیده خواهد شد.

به طور کلی ثبت شرکت در زامبیا به این شکل که شما باید در ابتدا قیمت کوچای زامبیا را ارزیابی نمایید و بر اساس نرخ روز کوچای زامبیا شرایط و بودجه مخصوص شرکتی را در نظر بگیرید. معمولا بودجه های شرکتی در زامبیا می توانند شاخص های دقیق و حرفه ای داشته باشند.

قوانین عمومی در کشور زامبیا

جاذبه های گردشگری زامبیا:

بهتر است بدانید که هر یک از جاذبه های دیدنی این کشور زیبایی های محدودی دارند و به جز همین فضای دیدنی و جذاب که سال ها است مورد توجه گردشگران قرار گرفته جذابیت های دیگری هم در این کشور وجود دارد که در این مطلب سعی داریم به بیان دیدنی های زامبیا بپردازیم.

 • آبشار ویکتوریا:

آبشار ویکتوریا یکی از مکان های دیدنی زامبیا محسوب می شود که جذابیت و زیبایی آن وصف نشدنی خواهد بود. به طور کلی طبیعت زیبا رد این فضا رویکرد دقیقی داشته و هر یک از گردشگرانی که در این منطقه قرار دارند می توانند تصاویر بسیار جذابی را به ثبت برساند. این منطقه دارای فضای بسیار رویایی بوده و می تواند خاطره ای لذت بخش را برایتان بسازد.

 • پارک ملی لانگوا:

پارک ملی لانگوا یک تجربه جالب برای مردم این کشور محسوب می شود زیرا دارای پلنگ های زیاد، گله های فیل و در حدود ۴۰۰ نوع پرنده خواهد بود و البته از بهترین پارک های ملی زامبیا محسوب می شود. بازدید از این پارک در طول فصل بهار بسیار عالی است و شرایط خوبی را شامل خواهد شد. پارک ملی زامبیا دارای شرایط ویژه ای است و در طول شب بازدید از آن تنها برای زمان مشخصی قابل قبول خواهد بود.

جاذبه های گردشگری زامبیا

 • موزه ملی لوزاکا:

موزه ملی لوزاکا با آثار تاریخی خود شرایط خوبی را فراهم ساخته و یکی از بهترین دیدنی های زامبیا محسوب می شود. این موزه به طور کلی یکی از مناطق گردشگری ایده آل است که مردم سعی می کنند در این منطقه زندگی روتینی داشته باشند.

 • دریاچه کاریبا:

یکی از بزرگ ترین دریاچه های مصنوعی در جهان دریاچه کاریبا است که دقیقا در میان کشورهای زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. این جزیره جانوران زیادی داشته و انواع مختلفی از پرندگان را در خود جای داده است. این دریاچه غروبی بسیار زیبا دارد و البته که یکی از بهترین مناطق گردشگری در کشور زامبیا محسوب می شود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.