دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

آموزش مراحل تعویض آب رادیاتور و نکات مهم آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۱ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

از آنجا که عملکرد رادیاتور در خودرو اهمیت زیادی دارد از این رو اطلاع از بهترین زمان تعویض آب رادیاتور نیز اهمیت پیدا می کند. با این مطلب همراه ما باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

رادیاتور نقش خیلی مهمی در خودرو ایفا می کند و مهم است که عملکرد درستی داشته باشد. از این رو تعویض آب رادیاتور اهمیت دارد. در این مطلب پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آشنایی با مراحل تعویض آب رادیاتور

هر چند ساده به نظر می رسد ولی عملکرد رادیاتور در خودرو اهمیت زیادی دارد و باید در باره بهترین زمان تعویض آب رادیاتور دقت کافی لحاظ نمود. وظیفه رادیاتور ، خنک کردن موتور ماشین بوده و با توجه به این که هنگام کارکرد موتور خودرو، گرمای آن افزایش می یابد، به یک سامانه خنک کننده نیاز است که وظیفه اش را به درستی اجرا کند.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

به این ترتیب رادیاتور نقش خیلی مهمی در خودرو بر عهده داشته و با به گردش در آوردن آب توسط لوله های مخصوص و خنک سازی آن به کمک فن ها و مایع خنک کننده گرمای موتور را می کاهد. آب رادیاتور ترکیبی از آب مقطر و مایع خنک کننده می باشد که به تدریج کیفیتش را برای دفع گرما از دست می دهد. از این رو تعویض به موقع آب رادیاتور ضرورت می یابد. در این مطلب با بهترین زمان انجام این کار و مراحل آن آشنا می شوید.

علت عوض کردن آب رادیاتور

همانطور که اشاره شد آب رادیاتور صرفا آب لوله کشی شهری نبوده و ترکیبی از آب مقطر و مایع خنک کننده می باشد. بنابراین طبیعی است که پس از مدتی کیفیت اولیه اش را از دست داده و توان خنک نگاه داشتن موتور کاهش یابد. در صورتی که آب رادیاتور به موقع عوض نشود، موتور ماشین مدت کوتاهی پس از کار کردن ، داغ کرده و آسیب های قابل توجهی پیدا می کند. از این رو با تعویض آب رادیاتور در فواصل زمانی مشخص می توان از این مشکل پیشگیری کرد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

بهترین زمان عوض کردن آب رادیاتور

این که چه زمانی برای تعویض آب رادیاتور باید اقدام کنید به مدل خودرو شما بستگی دارد. برای بعضی ماشین ها پس از هر ۴۸ هزار کیلومتر باید نسبت به این کار اقدام شود ولی برای برخی خودروهای دیگر پس از ۹۶ هزار کیلومتر نیز ممکن است هنوز به تعویض آب رادیاتور نیازی نباشد. ملاک اصلی برای انجام این کار همان است که در کتابچه راهنمای خودرو ارائه شده است.

البته شایان ذکر است برای تشخیص بهترین زمان تعویض آب رادیاتور فاکتورهای دیگری نیز در این امر دخیل هستند. از جمله موقعیت جغرافیایی، فصل سال، وضعیت موتور و کیفیت آب رادیاتور مورد استفاده. هر کدام از این فاکتورها ممکن است تایم انجام این کار را جلو انداخته و یا این فرصت را به شما بدهد که در تایم دیرتری آب رادیاتور را عوض کنید.

به طور مثال اگر در یک شهر با آب و هوای گرم باشید، تایم عوض کردن آب رادیاتور خودرو شما زودتر فرا می رسد. ولی در یک شهر سردسیر یا دارای آب و هوای معتدل و تابش نور خورشید کم، می توان دیرتر نسبت به انجام این کار اقدام کرد. همین طور کیفیت بالای آب رادیاتور ماشین می تواند تقدم و تاخر تایم عوض کردن آب رادیاتور را سبب شود.

شرایط موتور هم فاکتور تعیین کننده می باشد که عملکرد درست آن، زمان عوض کردن آب رادیاتور را در وقت متعادلی نهاده و در صورتی که موتور خارج از استاندارد عمل کرد یا بیش از حد داغ می کند، بدهی است که باید آب رادیاتور ماشین زودتر عوض شود. به صورت طبیعی و در شرایط معمول، آب رادیاتور ماشین باید هر دو سال یک مرتبه عوض شود.

ولی اگر جزو افرادی هستید که کیلومتر بالایی با ماشین خود طی نموده اید یا در طول دو سال یا زودتر از آن بیش از ۵۰ هزار کیلومتر رانندگی داشته اید، بهتر است با رد شدن از ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد، به عوض کردن آب رادیاتور اقدام نمایید. به این ترتیب نیازی نیست که صبر کنید تا دو سال بگذرد.

همچنین در نظر داشته باشد که این اعداد زمانی و کیلومتری، به طور متوسط اعلام شده است و شما باید بسته به موقعیت جغرافیایی و نوع خودروتان تصمیم گیری دقیقی اتخاذ نماید. در ضمن علیرغم نوع ضدیخی که خریداری می کنید، مدت زمان تعویض آن نیز به شما توصیه می شود. به طور مثال روی قوطی ضد یخ این تایم ممکن است ۵ سال ذکر شده باشد.

مراحل عوض کردن آب رادیاتور

برای تعویض آب رادیاتور یک راه ساده پیش روی شما بوده و آن مراجعه به تعمیرگاه بوده و این کار را به تعمیرکار بسپارید. ولی اگر دست به آچار شدن را دوست دارید و مایلید خودتان این کار را انجام دهید مراحل زیر را دنبال کنید. شایان ذکر است مراحل عوض کردن آب رادیاتور تقریبا در اکثر خودروها شبیه هم هست. تنها تفاوتی که وجود دارد بسته به مدل خودرو، ممکن است محل شیر تخلیه و دریچه ها و مواردی از این حیث فرق داشته باشد.

۱. تهیه آب رادیاتور

هر خودرو از میزان و نوع مشخصی از مایع خنک کننده بهره می گیرد. در بعضی ماشین ها ۴-۵ قسمت از آب رادیاتور را مایع خنک کننده تشکیل داده ولی در بعضی دیگر ممکن است ۱۴ بخش از آن مایع خنک کننده باشد. این اطلاعات در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است.

به یاد داشته باشید بعد از این که آب رادیاتور را تخلیه نمودید، امکان رانندگی با خودرو وجود ندارد و باید آب رادیاتور را تهیه کنید. از این رو از قبل آن را تهیه نمایید. آب رادیاتور آماده و رقیق شده را از بازار خریداری نمایید. در صورتی که می خواهید ضد یخ خریده و خودتان با آب مقطر رقیق کنید. باید آن ها را به نسبتی که ویژه اتومبیل شما و شرایط محل زندگی تان است ترکیب نمایید. در بیشتر مناطق آب و هوایی نسبت ۵۰-۵۰ جوابگوست.

۲. ایمنی

در هر کاری رعایت ایمنی نیاز است. در این جا نیز خودرو را روی یک سطح صاف و خشک پارک نمایید. با توجه به این که با ماده شیمایی سر و کار دارید حتما دستکش و عینک ایمنی داشته باشید. صبر نموده تا ماشین کاملا خنک گردد. بیشتر خودروها در حال کارکرد به درجه حرارت بیش از ۲۰۰ درجه فارنهایت می رسند. از این رو ممکن است اطراف موتور داغ باشد.

از طرفی ممکن است رادیاتور طوری طراحی شده که توسط فن هایی تعبیه شده در آن، آبی که از موتور برگشته خنک کرده و مجددا به سوی موتور ارسال کند. از این رو آبی که در رادیاتور هست و بخار آن نیز خیلی داغ می باشند. دست کم یک ساعت باید از خاموش شدن خودرو گذشته باشد.

البته بسته به میزان کارکرد بعضی خودروها تا چند ساعت نیز خنک نمی شوند. با این وجود پیش از شروع به کار، بدنه رادیاتور و دریچه ها را با احتیاط لمس نموده تا متوجه شوید خنک شده یا نه؟

۳. انجام پیش نیازها

در این مرحله پیش نیازهای کار تعویض آب رادیاتور باید انجام شود. به عبارتی کارهای مقدماتی اجرا می شود. از جمله این که کاپوت را باز کرده و به خوبی محکم کنید تا روی سر و دست شما سقوط نکند. در ادامه اتصال باتری را قطع نمایید. زیرا با قسمت های برقی کاری ندارید.

با قطع اتصال باتری اطمینان می یابید که موقع عوض کردن آب رادیاتور موتور روشن نمی شود. برای این کار پایانه منفی باتری را شل کرده و کابل را از پایانه جدا نمایید. سپس شیلنگ ها را بررسی نموده که فاقد ترک یا نشتی باشند. ممکن است نیاز شود که آن ها را عوض کنید.

در ادامه خودرو را با جک بالا آورده تا جایی که بتوان یک سطل بزرگ زیر آن قرار داد. حتما از پایه های جک استفاده نموده و به خود جک برای نگاه داشتن وزن خودرو تکیه ندهید.

۴. خالی کردن آب رادیاتور

رادیاتور در جلوی محفظه موتور جای دارد. روی آن احتمالا یک یا دو فن تعبیه شده است و مخزن های پلاستیکی یا فلزی در هر دو سمت بدنه آلومینیومی را مشاهده می کنید. دریچه یا شیر تخلیه را پیدا نمایید. شیر تخلیه معمولا در سمت راننده نزدیک به لبه پایین رادیاتور و روی یکی از مخزن ها جای دارد. گاه بسته به مدل خودرو ممکن است زیر رادیاتور جای داشته باشد.

در صورتی که موفق نشدید شیر را پیدا نمایید یا اطمینان ندارید از کتابچه راهنمای مالک استفاده کنید. در ادامه یک سطل را زیر شیر تخلیه رادیاتور قرار داده و با توجه به مدل خودرو، ممکن است یک پیچ T مانند داشته باشد که باید آن را شل نمایید. اجازه داده آب درون سطل سرازیر گردد.

سطل باید به اندازه کافی بزرگ انتخاب شود تا همه مایعی که از رادیاتور خالی می شود در آن جای گیرد. دقت کنید که با وجود خنک شدن خودرو و رادیاتور، هنوز هم ممکن است آب آن اندکی گرم تر از حد معمول باشد. به هیچ وجه اجازه ندهید آب رادیاتور روی زمین جاری شود. مایع خنک کننده سمی بوده و برای محیط زیست و حیوانات خطرناک است. آن را به شیوه مناسب و مطابق قوانین کشورتان دفع نمایید.

۵. پیدا کردن درپوش رادیاتور

وقتی رادیاتور تخلیه شد، شر را بسته و درپوش رادیاتور را بردارید. در صورتی که خودرو مخزن پلاستیکی یا مخزنی برای خنک کننده نیز دارد، درپوش آن را نیز باز کنید. اگر درپوش رادیاتور را پیدا نمی کنید از دفترچه راهنما کمک بگیرید. در ضمن می توان با دنبال کردن لوله ای که از رادیاتور به موتور می رسد آن را یافت.

اگر در مسیر لوله درپوش وجود داشت آن را باز نمایید و گرنه باید در قسمت بالای مخزن خنک کننده حضور داشته باشد. هنگامی که آن را پیدا کردید، باز کرده و داخل آن را نگاهی بیندازید. سطح مایع باید پس از تخلیه رادیاتور کاملا پایین رفته باشد.

دقت کنید اگر درپوش رادیاتور ایرادی دارد همین جا آن را عوض کنید. در صورت نشتی درپوش خودرو نمی تواند درجه حرارت را تنظیم کند. از این رو ممکن است موتور بیش از اندازه داغ شده و به اجزا و قطعات خودرو صدمه وارد شود. حتما درپوشی مناسب مدل خودرو خود خریداری نمایید زیرا در صورت بزرگ یا کوچک بودن مشکل ساز می شود.

۶. شستن رادیاتور

در این مرحله باید رادیاتور را با آب و محلول رادیاتورشویی مورد شستشو قرار دهید. برای این کار یک قیف روی دهانه دریچه بالایی رادیاتور قرار داده و آب مقطر و محلول رادیاتور شوی( فلاش) در آن بریزید. این محلول سبب می شود هر نوع رسوب و خوردگی از لوله ها بیرون شود.

درپوش را بسته و موتور و بخاری را روشن کنید. صبر کنید ده دقیقه کار کرده تا آب توسط سیستم خنک کننده چرخیده و داخل آن تمیز شود. هنگام کار به دما دقت کنید. اگر عقربه آن به ناحیه قرمز نزدیک شد، سریعا خودرو را خاموش کنید. در صورتی که به جای عقربه چراغ است به محض روشن شدن چراغ خودرو را خاموش نمایید.

اجازه دهید موتور و رادیاتور به طور کامل خنک شود. به نحوی که هنگامی که بدنه آن ها را لمس می کنید، اصلا گرم نباشد. اکنون مجددا آب را خالی نموده تا آخرین قطره های خنک کننده قبلی خارج شود. به یاد داشته باشید تا هنگامی که رادیاتور در حال خالی شدن است، شیلنگ های رادیاتور را چک کرده و اگر دچار پوسیدگی یا نشتی هستند همین جا آن ها را هم عوض کنید.

همچنین بعد از خالی کردن آب رادیاتور، ممکن است هنوز رسوباتی باشند که هنوز خارج نشده اند، شیلنگ پایین رادیاتور را شل کرده و رادیاتور را با آب لوله کشی پر نمایید. بعد شیلنگ را کشیده تا آب کثیف و رسوبات خارج گردند.

۷. عوض کردن ترموستات

ترموستات مهمترین جزء سیستم خنک کننده محسوب می شود. چرا که دما را تنظیم می کند. با این وجود بیشتر افراد موقع عوض کردن آب رادیاتور ماشین به عوض کردن ترموستات خراب دقت نمی کنند. خرابی این قطعه پس از خرابی فن رادیاتور شایع ترین دلیل گرم شدن موتور است. هم ترموستات و هم درپوش رادیاتور ارزان می باشند و بهتر است در صورتی که شاهد خرابی آن ها هستید، آن ها را تعویض نموده تا بعدا با مشکلی مواجه نشوید.

۸. هواگیری و پر کردن آب رادیاتور

در پایان باید رادیاتور را با آب جدید پر نمایید. شیر تخلیه را کاملا بسته و آب رادیاتوری که تهیه کرده یا آماده خریداری نموده اید را از درپوش بالای رادیاتور به آرامی داخل مخزن بریزید. صبر کنید زیرا این مایع به تدریج از مخزن خارج شده و به لوله های سیستم خنک کننده هدایت می گردد. از این رو اگر با شتاب آن را به درون مخزن وارد کنید، احتمال دارد سر ریز گردد.

اگر میزان مایع خنک کننده به خط حداکثر یا ماکسیمم رسید، یعنی مخزن پر شده است. در ادامه درپوش را بسته و موتور را روشن نمایید. بخاری را نیز روشن کرده و اجازه دهید ده دقیقه ای کار کند و آب رادیاتور در سرتاسر سیستم جریان پیدا کند. برای از بین بردن هوای اضافی بایستی پیچ های هواگیری را باز نمایید.

وجود هوا در سیستم می تواند عملکرد دفع گرمای خودرو را دچار مشکل کند. درپوش رادیاتور و مخزن را بسته و یکی دو روز بعد مجددا سطح مایع را بررسی نمایید تا اطمینان یابید که نشتی در سیستم وجود ندارد.

در صورت تمایل برای اطلاع از علل کم شدن آب رادیاتور و نحوه هواگیری رادیاتور روی لینک هاکلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.