دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

چگونگی ابراز احساسات کلامی و دلایل دشواری در ابراز آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

همانطور که می دانید موانعی زیادی برای ابراز احساسات کلامی وجود دارند که ما در این مقاله سعی داریم به بیان این موانع و همچنین راهکارهای موثر در ابراز عشق و محبت بین همسران بپردازیم.

به طور کلی با وجود اینکه اغلب مردان اعتقاد دارند که عشق باید در عمل فرد پیدا باشد نه در کلام او. اما حقیقت این است که تاثیر ابراز احساسات کلامی در بهبود یک رابطه به اندازه ای زیاد است که می تواند مانند بادیان یک کشتی را از حرکت به هر سویی نجات دهد.

ابراز احساسات کلامی چگونه است؟

همانطور که می دانید یک رابطه دو طرفه همیشه نیازمند عشق و محبت است و چه بسا افرادی که این احساسات را از دیگری مخفی می کنند اغلب زوج هایی موفق نخواهند بود. گاهی اوقات این اعتقاد به این خاطر در میان مردان شایع است که تصور دارند طرق مقابل شان ممکن است سطوح توقعات اش را بالا ببرد و از آن ها سوء استفاده کند. در مقابل زنانی که از روش محبت کلامی استفاده نمی کنند نیز تصور دارند که مردان از زنانی که زیاد ابراز علاقه می کننند بیزار هستند. اما بایستی بدانید که این یک نگرش مخرب و کاملا اشتباه است.

چگونگی ابراز احساسات کلامی

در وقع ابزار محبت روش جالبی است که شما عشقتان را به طرق مقابل ثابت نمایید. گاهی اوقات برخی زن و شوهر ها ابراز می کنند که همسرشان نسبت به آن ها خیلی بی احساس است و آن محبتی که اوایل زندگی به هم داشتند متاسفانه الان اصلا دیگر وجود ندارد.

این مسئله می تواند به این خاطر باشد که افراد تنها در طول زندگی به نیاز های خود توجه کرده اند و اصلا توجهی به نیاز طرف مقابلشان نداشته اند. در واقع عشق و محبت را می توان یکی از مهم ترین و اساسی ترین مسائل برای دوام زندگی مشترک دانست. همچنین عشق نیز برای دوام آوردن نیاز به ابراز شدن دارد اما گاهی اوقات بروز آن برای برخی از زوجین بسیار سخت خواهد بود.

دلایل دشواری در ابراز محبت کلامی:

به طور کلی دشواری در ابراز محبت کلامی از سوی همسران دلایل مختلفی را شامل می شود که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم و می توانید با کنار گذاشتن آن ها احساسات خود را بیان نمایید:

علل دشواری در بیان احساسات

 • آرون گروپس
 • خجالتی بودن:

در واقع برخی از افراد به دلیل خجالتی بودن نمی توانند به دیگران ابراز علاقه کلامی داشته باشند و برخی دیگر نیز در دوران کودکی از ابراز عشق از سوی والدین خود محروم بوده اند و این مسئله سبب شده تا ندانند چگونگی باید عواطف شان را دیگری نشان دهند.

 • باور های نادرست:

توجه داشته باشید که ابراز نکردن احساسات و عشق به همسر گاهی اوقات می تواند نشات گرفته از باور های نادرست باشد به گونه ای که برخی افراد اعتیاد دارند بروز محبت به همسر موجب بالا رفتن سطح تقاضا و خواسته های او می شود. همچنین برخی محبت کردن را دلیل احساس نیاز اطرافیان به آن ها می دانند برای مثال به همسرتان محبت می کنید و در جواب می شنوید: چقدر مهربون شدی چیزی می خوای؟! متاسفانه این باورهای اشتباه است که موجب سخت شدن ابراز علاقه در میان زوجین خواهد شد.

 • درون گرا بودن:

یکی دیگر از دلایلی که مانع ابراز احساسات کلامی می شود درون گرا بون است که ریشه در شخصیت فرد دارد. در واقع افراد درون گرا به راحتی نمی توانند احساس واقعی شان را به اطرافیان نشان دهند. اساسا این دسته از افراد کم حرف بوده و بیشتر محبت شان را عملی نشان می دهند تا کلامی.

تاثیر عوامل مختلف بر بیان احساسات

 • بی توجهی:

برخی از افراد به خاطر بی توجهی از سوی همسر اصطلاحا ذوق شان برای ابراز محبت کاملا کور شده است. اگر شما نیز یک طرفه به همسرتان محبت می کنید و در مقابل با بی توجهی یا توجه منفی از سوی او مواجه می شوید قطعا دیگر انگیزه ای برای محبت کردن نخواهید داشت.

چگونگی ابراز عشق کلامی به همسر:

به صراحت می توان گفت که ابراز عشق کلامی برای برخی از افراد کاملا بی معناست برای مثال برخی از مردان برای اینکه ثابت کنند همسرشان را دوست دارند از بلندترین کوه بالا می روند، در عمیق ترین دریا شنا می کنند، برای خرید گران ترین هدایا چندین شیفت کار می کنند اما خانم ها این محبت ها را دوست داشتن نمی بینند. در واقع خانم ها می گویند دوست داشتن یعنی مرد ابراز احساسات کند و مرا ببیند.

به همین خاطر زن شاکی است که چرا مرد احساسش را بروز نمی دهد و در مقابل مرد شاکی است که همسرش محبت هایش را نمی بیند. حتی گاهی اوقات عدم بروز احساسات از سوی زنان نیز اتفاق افتاده و موجب نارضایتی مردان شده است. در این شرایط تنها راه حل یادگیری بیان ابراز احساسات است که ما در ادامه به مهم ترین راه های ابراز محبت کلامی بین همسران پرداخته ایم.

چگونگی ابراز عشق کلامی

 • از روش نوشتاری استفاده کنید:

برای فردی که زبانش به بین جملات احساسی عاشقانه نمی چرخد قطعا سخت است تا یکباره این کار را انجام دهد. در این مواقع برای شروع کار نوشتن روش بسیار خوبی خواهد بود. شما می توانید با ارسال پیامک و یا نوشتن کلمات عاشقانه بر روی آینه و یا یخچال احساسات تان را به همسرتان انتقال دهید.

توجه داشته باشید که با این روش مسلما با واکنش مثبتی از سوی همسرتان مواجه می شوید که این واکنش می تواند یک تشویق برای ابراز عشق به صورت کلامی باشد و شما را در این راستا همراهی نماید.

 • تاثیر اسامی را دست کم نگیرید:

بهتر است بدانید که هر کلمه ای یک بار روانی و عاطفی دارد که در روح و فکر شنونده تاثیر می گذارد و به مرور زمان پایدار و ثابت می شود. در طول روز شاید بارها و بارها همسرتان را صدا بزنید، نحوه صدا کردن او می تواند وسیله ای برای ابراز عشق و محبت بین زن و مرد باشد به شرط اینکه شرایط استفاده از آن را نیز بدانید. برای مثال وقتی آقا یا خانم صدایش می زنید حس مردانگی را به او منتقل می کنید و وقتی به او می گویید عزیزم و جانم حس محبت منتقل خواهد شد.

راهکار های ابراز عشق به همسر

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب چگونگی تقویت صمیمیت در زوج ها و راه های تشخیص عشق واقعی نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *