دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

پل سفید اهواز و تاریخچه ساخت آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۰ خرداد ۱۴۰۱
  • ۰

پل سفید اهواز یکی از زیباترین سازه هایی است که در جنوب ایران قرار دارد. این پل بر روی رودخانه کازرون احداث شده و در زمان های گذشته محل تردد ماشین، درکه و عابرین پیاده بوده است.

اهواز شهر مردمان خون گرم و مهمان نوازی است که شما با سفر به این نواحی تجربه ای خاطره انگیز خواهید داشت. این شهر دارای جاذبه های دیدنی زیادی است و شما در این بخش با پل سفید اهواز که یکی از پل های مهم ایران است، آشنا می شوید.

ارتفاعات پل سفید

معرفی پل سفید اهواز

همانطور که می دانید، رودخانه کارون یکی از مهم ترین رودخانه های ایران بوده که بسیار پر آب و بزرگ می باشد. این رودخانه دورانی قابل کشتیرانی بوده در حاشیه آن نیز مهم ترین تمدن ها شکل گرفته اند. این رود عظیم و با اهمیت از ارتفاعات بختیاری سرازیر شده و بخش مهمی از آب آشامیدنی را نیز تامین می کند. این رودخانه دارای دو بخش بوده و بخش هایی از آن با پل به یکدیگر متصل شده اند.

معماری پل سفید

یکی از شناخته شده ترین پل ها در طی تاریخ این پل سفید می باشد. این پل همچنین به عنوان اولین پل معلق در ایران شناخته می شود. این پل در زمان رضاشاه بنا شده و شکلی هلالی دارد. این پل در سال ۱۳۷۸ به عنوان آثار ملی ایران شناخته شده است. در گذشته نیز این پل محلی برای عبور عابرین پیاده بوده است. ماشین و درشکه نیز تا مدت ها پیش در این پل تردد داشته اند. این سازه از دیدنی های جنوب ایران به شمار می آید و یک قطب توریستی است.

جاذبه پل سفید

تاریخچه پل سفید:

پروژه این پل در سال ۱۳۱۲ کلید خورده است. این پل راه آهن سراسری را به بندر امام خمینی متصل می کرد. در ۱۷ خرداد ۱۳۱۲ ساخت این پل بین میرزا علی خان منصور وزیر طرق و شوارع در ایران و اسکار لیندال بسته شد. او نماینده یکی از شرکت های سوئدی بود و ساخت این پل را برعهده داشت. هزینه ساخت و احداث این پل پنج میلیون و ۷۸۰ هزار ریال بوده است.

  •  آرون گروپس

پل سفید

مصالحی که در ساخت این سازه به کار رفته است از شرکت سنتاب پس از تایید رسمی سفارت ایران به سوئد داده شد. در اولین ساخت، موقعیت مکانی احداث این سازه مشخص شد و یک فرد آلمانی به همراه همسرش ساخت سازه را شروع کردند. بعد از تمام شدن پایه های پل نوبت به سوار شدن هلال شد. در زمان احداث قوس های این سازه، انگلیسی ها امکانات را پس گرفتند و ساخت بنا نیمه کاره باقی ماند.

تاریخچه پل سفید

بهره برداری پل سفید:

سرنوشت پل سفید اهواز به این جا تمام نشد. همسر مهندس آلمانی با قدرت بیشتر ساخت این بنا را ادامه داد. او با استفاده از وسایل ابتدایی در آن زمان قوس بنا را تمام کرد. در نهایت پل به بهره برداری رسید. این سازه در تاریخ ۱۳۱۵ افتتاح شد. امروزه این سازه به یکی از مکان های دیدنی استان خوزستان تبدیل شده است.

پل سفید اهواز

این سازه در سال ۱۳۸۹ نیز مرمت شده است. بازسازی این سازه شامل بتن ریزی و جوش کاری بوده و در حال حاضر یک سازه سالم می باشد. همانطور که اشاره شد این پل در زمان ابتدایی تاسیس محل تردد درشکه و ماشین نیز بوده است. شما علاقمندان در سفر به این شهر می توانید از امکانات خانه معلم اهواز نیز استفاده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *