دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

قلعه دختر فیروزآباد فارس با معماری ارزشمند

 • سمیه نیک فرجام
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

قلعه دختر فیروزآباد یکی از قلعه های تاریخی و باستانی متعلق به زمان اشکانیان و ساسانیان می باشد. این قلعه در نزدیکی فیروزآباد شیراز قرار دارد. نوع معماری این بنا دفاعی بوده و شامل بخش های شاه نشین نیز می باشد.

قلعه ها مهم ترین سازه های تاریخی در دنیا هستند. رویدادها و اتفاقات مهمی که این سازه ها از سر گذرانده اند، موجب شده تا در طول تاریخ مورد توجه باشند. قلعه دختر فیروزآباد نیز یکی از مهم ترین این قلعه ها است که در این بخش بیشتر با آن آشنا می شوید.

قلعه دختر کجاست

معرفی قلعه دختر فیروزآباد

این قلعه قدمت بسیار بالایی دارد و در اثر حوادث و رخدادهای طبیعی و … بخش هایی از آن پابرجا مانده است. قدمت این قلعه با زمان اشکانیان و ساسانیان باز می گردد. شما علاقمندان برای بازدید از این سازه باید، به استان فارس بروید. فاصله این قلعه تا شیراز ۹۹ کیلومتر بوده و در نزدیکی فیروزآباد قرار دارد. این قلعه از دیدنی های حومه شیراز برای گردشگران است.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

معماری قلعه دختر

این قلعه در دوران خود یکی از باشکوه ترین قلعه ها بوده قامت بلند این بنا و ویژگی های ارزشمند معماری آن موجب شده تا بخش مهمی از فرهنگ آریایی ها را به تصویر بکشد. در زمان ساسانی ها این قلعه بر فراز کوه های شمالی فیروزآباد واقع شده است. ساخت این قلعه عظیم به دستور اردشیر بابکان انجام شده و در سال های ۲۲۴ تا ۲۴۱ میلادی این بنا را ساخته اند. همانطور که اشاره شد، هدف اصلی از ساخت این بنا ویژگی دفاعی آن بوده است.

قلعه دیدنی فیروزآباد

بخش های مختلف قلعه:

این قلعه شامل بخش های مختلفی می باشد. لاشه سنگ، ملاط ساروج و گچ دست کوب از مهم ترین بخش های این سازه به شمار می آیند. هر یک از این بخش ها دارای کاربری ویژه ای بوده و با مساحت عظیمی در سه طبقه بنا شده است. این برج معماری پلکانی داشته و در طبقه اول این سازه برج نگهبانی قرار دارد. آب انبار و چند حلقه چاه نیز در بخش های دیگری از این سازه قرار دارند.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

قلعه دختر فیروزآباد

طبقه دوم این بنا دارای یک حیاط مرکزی بوده که از تالارهای بزرگی تشکیل شده است. این طبقه محل برگزاری مهمانی ها و پذیرایی ها بوده طبقه سوم این سازه نیز شکوه زیادی دارد. این طبقه که به عنوان شاه نشین طراحی شده است، گنبدی شکل بوده و متاسفانه در اثر زلزله دچار آسیب هایی شده اما همچنان زیبا می باشد.

قلعه فیروزآباد

معماری مدرن گنبد:

قلعه دختر فیروزآباد دارای معماری بسیار باشکوه و مدرنی است. شکل مستطیلی این سازه و گنبد بزرگ و هلالی شکل آن بسیار جلوه نمایی می کند. تزئینات داخلی این سرا بسیار زیبا است و متعلق به دوران شاهان می باشد. اتاقی که روی آن گنبد قرار دارد، بالاترین قسمت از این قلعه محسوب می شود. جدیدترین تکنیک ها که در این سازه به کار رفته است، هنر دست معماران رومی می باشد.

پله های قلعه دختر

 این قلعه تاریخی امروزه از مکان های دیدنی استان فارس به شمار می آید و جذابیت های زیادی برای گردشگران و جهانگردان دارد. حمامک موجود در این قلعه نیز یکی دیگر از بخش های جذابی است که دمای درون آن در فصل های مختلف سال ۳۰ درجه می باشد. هوای درون این غار بسیار مطبوع بوده و یکی از حمام های سلطنتی در طی تاریخ محسوب می شود. حیاط قلعه دختر که شامل حیاط مرکزی است، از زیبایی زیادی برخوردار می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.