دسته ها
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

روستای هزاوه اراک و رویدادهای مهم تاریخی آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

روستای هزاوه یکی از روستاهای تاریخی و دیدنی در استان مرکزی است. شما علاقمندان برای بازدید از این روستا باید به اراک بروید. از زیبایی های این منطقه می توان به چشم اندازهای کوهستانی و بناهای تاریخی و قدیمی آن اشاره نمود.

روستای هزاوه یکی از روستاهای بکر و دیدنی در استان مرکزی است. این روستا قدمتی پنج هزار ساله دارد و امروزه یکی از مقاصد توریستی گردشگران داخلی و خارجی است. این روستا که از توابع اراک بوده با برخورداری از چشمه های متعدد و دامنه های کوه سرسبز چشم اندازی زیبا دارد.

آشنایی با هزاوه

معرفی روستای هزاوه

این روستا که از معماری پلکانی برخوردار بوده و در دامنه های کوه قرار دارد، از زیبایی منحصر به فردی برای تماشاگران برخوردار می باشد. اغلب خانه های این روستا با استفاده از سنگ و گل و چوب بنا شده است. نزدیک بودن این روستا به کوهستان ها موجب شده تا شرایط جغرافیایی مساعدی در این مناطق حاکم باشد. این روستا از آب و هوای نسبتا معتدلی برخوردار بوده و شگفتی های زیادی به خود اختصاص می دهد.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

چشم انداز هزاوه

باغات متعدد که در این نواحی وجود دارد، موجب سرسبزی و حاصلخیزی بیشتر این نواحی شده اند. این منطقه دارای درختان انبوه انگور بوده و در رشد اقتصادی این مناطق نیز تاثیر بسزایی داشته است. فراوانی آب در این نواحی موجب شده تا طبیعت سرسبز و بی نظیری داشته باشد. از این رو این نواحی یکی از مهم ترین تولیدکننده های انگور هستند. این روستا امروزه از دیدنی های اراک است.

دهکده هزاوه

قدمت تاریخی هزاوه:

این روستا از قدمت تاریخی بالایی نیز برخوردار می باشد. شما علاقمندان علاوه بر جاذبه های طبیعی می توانید از دیدنی های تاریخی این نواحی نیز بازدید کنید. در این نواحی آثار تاریخی مهمی یافت شده اند که بخش مهمی از آن ها سفالینه های قدیمی هستند. قدمت اغلب این اشیا به قرن ۵ هجری باز می گردد. یکی از بلندترین بخش های این روستا مقبره ای بوده که متعلق به شاهزادگان است. این مقبره متعلق به زمان ایلخانی می باشد.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

روستای هزاوه

در دوران صفوی نیز این نواحی دچار تغییرات و تحولاتی شده است. اتفاقات و رویدادهای مهمی که در این روستا شکل گرفته بخش مهمی از تاریخ و تمدن آن را شکل می دهد. این روستا همچنین زادگاه دو نفر از افراد مشهور و مهم تاریخ است. امیر کبیر و ابوالقاسم قائم مقامی از مشاهیری هستند که در این روستا متولد شده اند و زندگی کرده اند.

امروزه روستای هزاوه از مهم ترین مکان های دیدنی استان مرکزی برای گردشگران محسوب می شود. این نواحی علاوه بر جاذبه های تاریخی ارزش طبیعی زیادی برای گردشگران دارد. چشم اندازهای زیبای آن شامل کوهستان و دامنه های سرسبز می شوند. شما با بازدید از معماری های این روستا نیز می توانید با بخش مهمی از زیبایی آن رو به رو شوید.

طبیعت هزاوه

معماری این روستا همانند روستای ماسوله بوده و به همین دلیل است که زیبایی زیادی برای گردشگران دارد. آشنایی با فرهنگ و سنت های مردمان این روستا نیز می تواند یکی دیگر از تجربه های مهم در سفر به این نواحی باشد. هر ساله گردشگران زیادی برای آشنایی با این فرهنگ و سنت ها راهی این روستا شده تا چند روزی در میان مردمان خون گرم این منطقه سپری کرده و بیشتر از این ویژگی های ارزشمند بهره مند شوند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.