دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

دیدنی های صائین قلعه و مکان های زیارتی آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

صائین قلعه شهری با جاذبه های دیدنی بکر و باستانی است. این شهر در استان زنجان قرار دارد و می تواند مورد توجه گردشگران زیادی قرار بگیرد. از زیبایی های این شهر و دیدنی های آن می توان به قلعه باستانی آن اشاره کرد.

یکی از شهرهای مهمی که در استان زنجان قرار دارد، صائین قلعه می باشد. این شهر دارای چند روستا بوده و هر یک از روستاهای آن دارای جذابیت های زیادی هستند. روایت های تاریخی مختلفی درباره این منطقه وجود دارد که متعلق به دوران مغول ها است. شما علاقمندان در این بخش با دیدنی های صائین قلعه بیشتر آشنا می شوید.

چشم انداز صائین قلعه

دیدنی های صائین قلع

کل گیری تمدن در این نواحی تاثیر زیادی در تاریخ داشته است. به طور کلی اطلاعات دقیقی درباره نحوه پیدایش این نواحی و یا تاریخ آن وجود ندارد، اما بررسی ها نشان می دهد، در طی قرن سوم هجری این قلعه و دیگر قلعه ها تحت حاکمیت کنگریان بوده است. نفوذ اسماعیلیان در این نواحی نیز سال ها بعد صورت گرفته و در این نواحی حاکمیت داشته اند. در معرفی مکان های دیدنی زنجان به این شهر نیز اشاره شده است که از آن دیدن خواهید کرد.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

دیدنی های صائین قلعه

از دیگر قلعه های تاریخی مهمی که همزمان با این قلعه بوده اند، می توان به سرو جهان، شمیران طارم و میمونذر اشاره نمود. در زمان حاکمیت اسماعیلیان این قلعه ها اهمیت زیادی داشته اند، به همین دلیل است، که نقش تاریخی آن ها در وقایع بسیار پر رنگ بوده در واقع این قلعه یکی از مهم ترین راه های ارتباطی محسوب می شده اند. اما اهمیت صائین قلعه در این میان بیشتر بوده زیرا مرکزیت سایر قلعه ها به شمار می آید.

امامزاده یحیی:

یکی از بناهایی که در این منطقه واقع شده و افراد زیادی از آن بازدید می کنند، بنای امامزاده یحیی می باشد. این امامزاده که بر روی تپه های تاریخی قرار گرفته در ارتفاع چشم اندازهای زیبایی دارد. از سویی اهمیت این بنا به دلیل ارزش مذهبی و تاریخی آن نیز می باشد. این بنا دارای دو بخش بوده که یکی از بخش های آن ایوانی است. کل این سازه با استفاده از آجر ساخته شده و مشرف به هشتی می باشد.

بنای تاریخی صائین قلعه

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

امامزاده یعقوب:

این بنا یکی دیگر از دیدنی های صائین قلعه می باشد. این امامزاده رسیدگی های بیشتری داشته به همین دلیل بنای آن تمیزتر و مرتب تر باقی مانده است. فضای عمومی این سازه که گسترش یافته و امکانات بهتری ارائه می دهد، برای زائران مناسب تر است. آشپزخانه، کشتارگاه و زائرسرا از بخش های مختلف در این امامزاده بوده و بخش مهمی از این بنا را اشغال می کنند. مساحت این امامزاده بسیار وسیع بوده و دارای معماری به روزتری است.

جاذبه های صائین قلعه

جاذبه تاریخی صائین:

این شهر به دلیل تاریخی بودنش دارای بناهای باستانی مهمی بوده و آثار تاریخی متعددی در آن وجود دارد. اکتشافات مهمی که درباره این بنا صورت گرفته نشان دهنده قدمت تاریخی آن می باشد. تپه باستانی علی یورد که یکی از جاهای تاریخی در این شهر است، می تواند یکی از جاذبه های تاریخی مهم برای شما گردشگران باشد. این نواحی دارای امامزاده های مهمی است که امکان بازدید از آن برای علاقه مندان وجود دارد.

امامزاده صائین قلعه

این شهر امروزه از دیدنی های زنجان برای گردشگران به شمار می آید که با جاذبه های تاریخی خود بسیار مورد توجه است. شما علاقمندان در لینک می توانید با دیدنی های بیشتری از این استان آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.