دسته ها
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

علت زیاد پلک زدن و نشانه های بروز این عارضه

 • سحر هودانلویی
 • ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

علت زیاد پلک زدن بسیار است و با بررسی و تشخیص هر یک از آن ها می توانید روش درمان منحر را انجام دهید.

پلک زدن غیر ارادی را در اصطلاحی دیگر بلفارواسپاسم یا تیک چشم معرفی می کند، این عارضه به معنی حرکت ناگهانی و غیر ارادی پبک ها به شمار می آید. به طور کلی این بیماری به علت اسپاسم عضله های چشم به وجود می آید. همچنین در بسیاری از این شرایط و بروز این اسپاسم ها به علت قرار گرفتن در موقعیت های پر استرس یا زمانی که شخص برای مدت زمان زیادی استراحت نکرده باشد، ایجاد می گردد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا علاوه بر بررسی علت زیاد پلک زدن با روش های درمان و تشخیص آن نیز آشنا شوید.

توصیه های مهم در رابطه با علت بروز زیاد پلک زدن

بررسی علت زیاد پلک زدن

به طور کلی بیماری بلفارواسپاسم به هر گونه پلک زدن های غیرعادی یا به هم فشردن های بیش از حد پلک گفته می شود. همچنین این بیماری به علت انقباض های کنترل نشده توسط عضلات دور پلک های دیستونی است.

معرفی نشانه های آن

در رابطه با علائم و علت زیاد پلک زدن باید چنین گفت که برخی از افراد به تیک در زیر چشم مبتلا هستند و برخی دیگر نیز این مشکل را در پلک بالا تجربه خواهند کرد. به طور کلی این بیماری می تواند در چشم راست و چپ بروز گرد و در بروز اختلال ها منجر واقع گردد که در نهایت با دیگر عارضه هایی به مانند خشکی چشم، سندرم تورت یا دیگر مشکلات عصبی در ارتباط است. از دیگر نشانه های ابتلا به این بیماری می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش
 • در باز نگه داشتن چشم که ممکن است تا چندین ساعت طول بکشد به مشکل بر خواهید خورد.
 • چشمک زدن، پلک زدن یا فشردن های غیر ارادی پلک که به مراتب دوره ای و در طول روز ایجاد شده و در شب نیز به اوج خواهد رسید.
 • ابتلا به حساسیت نور و یا در اصطلاحی دیگر نور هراسی که این می تواند به شدت آزار دهنده به شمار آید.
 • تار بینی که مدت بروز آن برای هر فرد متغیر است و به شدت بروز این بیماری بستگی دارد.

به طور کلی علائم اسپاسم جزئی چشم تشدید پیدا نمی کند. در صورتی که این علائم را به طور مکرر و مختل کننده برای امور زندگی تجربه می کردید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدامات موثری انجام دهید. گفتنی است که این عارضه با پلک زدن های غیر عادی و مکرر شروع می گردد که به طور کلی با علائمی به مانند سوزش چشم نیز همراه می باشد. این در حالی است که علت زیاد پلک زدن می تواند ناشی از قرارگرفتن در معرض نور شدید، خستگی یا استرس نیز باشد.

درمان خانگی زیاد پلک زدن

تکرر دفعات آن:

همچنینی تعداد دفعات اسپاسم چشم در طی روز به مراتب بیشتر می شود. در برخی مواقع نیز این امکان وجود دارد که اسپاسم چشم در طول خواب نیز رفع شود و تا زمان بیدار شدن یا چندین ساعت بعد از آن به وجود نیاید. به مراتب با تشدید این عارضه، اسپاسم ها نیز قوی تر می شوند. در برخی مواقع نیز امکان دارد که در طی چندین ساعت به بسته شدن پلک ها منجر شود.

همچنین گرفتگی هایی که سبب اسپاسم در یک طرف صورت خواهند شد در اصطلاحی پزشکی به عنوان گرفتگی های همی‌ فاسیال نیز معرفی می شوند. این شرایط در اکثر مواقع به علت تحریک عصب صورت ایجاد می شود. همچنین این نوع اسپاسم ها به مراجعه پزشک نیاز دارند.مراجعه به یکی از متخصص های مغز و اعصاب برای شناسایی دلیل اسپاسم و درمان مناسب آن تاثیر گذار است.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

دلیل بروز این عارضه

تا به کنون علت های مشخصی در رابطه با بلفارواسپاسم چشم شناسایی نشده است. این در حالی است که بسیاری از افراد بر این باورند که عملکرد های غیر ارادی برخی از اعصاب که در پایه مغز قرار گرفته اند در بروز آن نقش دارند. به طور کلی این قسمت ها مسئولیت هماهنگی حرکت عضلات را بر عهده دارند.

در برخی از مواقع نیز علائم خشکی چشم در پیش از و یا همراه با این اسپاسم های چشمی بروز می گردد. همچنین در برخی از مطالعات چنین مشخص شده است که بروز عارضه خشکی چشم یکی از علل های محرک بلفارواسپاسم به شمار می آید. بروز علت زیاد پلک زدن در بین اعضای خانواده می تواند به مراتب بسیار دیده شود و یا ناشی از عوارض جانبی مصرف برخی از داروها به مانند قرص های درمان کننده بیماری پارکینسون باشد. در ادامه نیز از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • برخورداری از استرس های کنترل نشدنی
 • تحریک شدن نواحی قرنیه یا ملتحمه
 • داشتن خستگی و کمبود خواب
 • خیره شدن های طولانی مدت به صفحه کامپیوتر یا تلویزیون
 • مصرف بیش از حد کافئین به مانند قهوه، چای و دیگر نوشابه های کافئینی
 • ابتلا به برخی اختلالات سیستم عصبی

به طور کلی برای پیدا کردن علت زیاد پلک زدن چنین پیشنهاد می شود که برای پیدا کردن دلیل اصلی پلک زدن های غیر ارادی حتما به پزشک مراجعه کرده و در این رابطه مشورت های لازم را انجام دهید. این در حالی است که ابتلا به پلک زدن های غیر ارادی می تواند با برخی عملکرد های غیر عادی قسمتی از مغز که کنترل عضلات را انجام می دهد، باشد. در این رابطه برخی از محققین بر این باورند که امکان دارد این در بروز برخی عارضه ها به مانند پارکینسون نیز نقش داشته باشد.

همچنین در موارد کمیاب چنین مشاهده شده است که عوامل ژنتیکی نیز در ابتلا به این عارضه تاثیرگذار به شمار می آیند. کسانی که به بلفارواسپاسم مبتلا هستند نیز به مانند دیگر افراد از سیستم چشمی عادی و طبیعی برخوردار هستند. این در حالی است که بیماری های بینایی به علت بسته شدن های مکرر و غیر ارادی پلک ها رخ می دهد. توجه داشته باشید که این بیماری را نباید با عارضه های پتوز یا پلک اشتباه بگیرید چرا که این مشکلات از ضعف یا فلج بودن عضله پلک بالا منشا می گیرد.

زیاد پلک زدن به چه دلیلی است

روش های درمان این عارضه

همانطور که علت زیاد پلک زدن را برسی رده اید حالا باید با روش های درمان چپایه این عارضه که شامل موارد زیر است، آشنایی پیدا کنید.

 • مصرف قرص و دارو

به طور کل روش دارو درمانی برای اسپاسم چشم تا حد قابل توجهی می تواند یک نوع درمان غیر قابل پیش بینی به شمار آید که می تواند پیامد های طولانی مدت برای فرد در پی داشته باشد همچنین مصرف برخی داروها برای برخی از افراد تاثیر گذار هستند و برای دیگر افراد تاثیری نخواهد داشت. تعیین به یک رژیم درمانی تاثیر گذار به صبر نیاز دارد و بیاد همواره تحت نظر پزشک معالج خود باشید.

 • تزریق بوتاکس

گفتنی است که قبل از درمان جراحی،‌ با مشورت پزشکان می توانید به تزریق یک نورومدولاتور به مانند بوتاکس بپردازید. به طور کلی این روش های درمان چنین ایمن و موثر به شمار می آیند. با این روش به تزریق پروتئین خالص در عضله های بالا یا پایین چشم می پردازید که این کار می توند سبب گرفتگی در تکانه های عصبی که سبب تیک چشم می شود، گردد.

همچنین تزریق نورومدولاتور یک روش درمانی ساده، سریع و ایمن است که به مراتب می تواند نتایج خوبی را برای بیماران مبتلا به پلک زدن غیر ارادی در پی داشته باشد. در شرایطی که دارو و تزریق تاثیر گذار نباشند، باید اقدامات انجام عمل جراحی را در نظر بگیرید.

این در حالی است که مزایای تزریق بوتاکس در طی دو هفته بعد از درمان مشخص می شود  و در طی سه ای چهار ماه نیز ماندگار است. طی آمار به دست آمده چیزی در حدود نود درصد از افرادی که تحت تزریق بوتاکس قرار گرفته اند، درمان کامل حاصل شده است، اما برخی دیگر از آن ها به تکرار درمان در طی هر دو تا سه ماه یک بار نیاز خواهند داشت.

بررسی علت زیاد پلک زدن

 • عمل جراحی

در شرایطی که بینایی به علت بسته شدن های طولانی مدت و شدید چشم، با اختلال مواجه شده باشد و با هیچ یک از روش های دارویی درمان نشده باشد باید روش میومکتومی پروتراکتور را امتحان کنید که به معنای برداشتن برخی عضلات بسته کننده چشم است. به طور کلی در پی بررسی و تشخیص علت زیاد پلک زدن و عدم درمان های دارویی باید به انجام عمل جراحی بپردازید که در نهایت تاثیر به سزایی در روند درمان داشته و می تواند به بهبود بینایی بر اثر اختلال های به وجود آمده، منجر شود.

معرفی روش های درمان های خانگی

در شرایطی که میلی به انجام روش های پزشکی برای درمان این عارضه ندارید می توانید از روش های ساده و خانگی نیز برای درمان علت زیاد پلک زدن نیز استفاده کنید که می تواند در صورت سادگی و کم هزینه بودن برای شما تاثیرات بالقوه ای در پی داشته باشند.

 • کمپرس گرم

کمپرس گرم می تواند به تسکین عضلات چشمی و توقف حرکت های غیر ارادی پلک ها منجر شود. از این رو یک حوله یا دستمال پنبه ای را در آب گرم فرو کرده و بعد از فشردن آن، بر روی پلک  های آزار دیده چشم خود قرار دهید. این کار را تا زمانی که گرمای پارچه از بین می رود نگه دارید و در طی   ۵-۶ بار در طی روز آن را تکرار کنید.

استفاده از موز برای درمان زیاد پلک زدن

 • میوه موز

از رایج ترین علت زیاد پلک زدن چشم می توان به کمبود پتاسیم اشاره داشت. از این رو میوه موز را به طور مرتب مصرف کنید، چراکه دارای مقادیر بالایی از پتاسیم است که در نهایت می تواند به رفع عارضه ها و پرش پلک منجر شود.

 • آبرسانی

از روش اسپری کردن نیز می توانید در ازای استفاده از کمپرس آب گرم برای درمان بیماری های پلک ها کمک کنید. همچنین می توانید مژه های خود را با آب گرم شستشو دهید تا آرامش خوبی از تسکین این عارضه به دست بیاورید.

 • کلسیم

کلسیم نیز از عناصر مهم برای نگه داشتن اعصاب و سیستم عصبی به شمار می آید که برای درمان پرش چشم می توانید مواد غذایی سرشار از کلسیم را به مانند شیر، ماست، پنیر و آب پرتقال را در برنامه های غذایی خود جای دهید.

 • منیزیم

عنصر منیزیم نیز می تواند به مراقبت از عضلات و دیگر عملکرد های عضلانی منجر شود. از این رو برای درمان خاکی علت زیاد پلک زدن می توانید خوراکی های غنی از منیزیم را به مانند آووکادو، دانه ها، لوبیا، آجیل، سبزی برگ را در طی روز میل نمایید.

استفاده از گلاب برای درمان زیاد پلک زدن

 • گلاب

از گلاب نیز می توان به عنوان یک لوسیون چشمی به یاد آورد که در پاک کردن آلودگی های چشمی از تاثیر گذاری به سزایی برخوردار می باشد. استفاده از گلاب به صورت یک قطره چشم برای پاکیزه کردن، تغذیه، و آرام کردن ماهیچه های چشم می توان  کمک گرفت که در این شرایط تنها باید یک تکه پنبه را در گلاب، آغشته کرده و در نهایت چشم های خود را با آن شستشو دهید.

 • بخار

بخار ار هم می توان از دیگر از روش های درمان بیماری های چشمی به شمار آورد. ان می تواند به کاهش حرکت های عصبی منجر شود و در نهایت آلودگی ها را از منافذ پوست پاک نماید. برای این می توانید چند قطره اکالیپتوس را به آب جوش اضافه کرده و در نهایت در طی ۱۰ دقیقه آن را در مقابل چشمان خود قرار دهید.

 • خیار

خیار نیز از دیگر روش های درمان خانگی برای تسکین عضلات چشم و آرامبخشی حرکت عصبی به شمار می آید و آن به دلیل خواص ضد التهابی است که به طور طبیعی در ریلکس کردن عضلات چشم نیز موثر است. از این رو یک قطعه خیار را بر روی چشم آسیب دیده خود بگذارید و آن را تا جایی که به دمای اتاق برسد، نگه دارید.

استفاده از سیب زمینی برای درمان زیاد پلک زدن

 • سیب زمینی

سیب زمینی نیز بهمانند خیار می تواند تاثیرات خنک کنده ای برای ماهیچه های چشم در پی داشته باشد که در نهایت به آرام شدن عضلات آن ها منجر می شود. برای انجام این روش باید یک سیب زمینی کوچک را در برش های نازک ببرید و آن ها را بر روی چشم خود قرار دهید.

 • ماساژ چشم

ماساژ نیز از فواید بالقوه ای برخوردار است که از این رو می توانید مناطق اطراف چشم را با کمک انگشت اشاره و سبابه ماساژ دهید که این کار برای  افزایش گردش خون و تقویت عضلات چشم موثر به شمار می آید. می توانید این فرایند را حداقل برای ۳۰ ثانیه ۵-۶ بار در طی روز تکرار کنید.

 • پلک زدن سخت

این روش درمان به معنی چشمک زدن است که شاید خنده دار به نظر برسد اما می تواند برای درمان پرش پلک است موثر وقع شود. از این رو چشمانتان را ببندید و سپس آن ها را از حد معمول بازتر نگه دارید. این روش سبب افزایش رطوبت چشم ها می شود که تکرار این حرکت تا زمان تولید اشک می تواند برای پلک های شما تاثیر گذار واقع شود.

در ادامه نیز چشمک زدن خیلی سریع  می تواند آلودگی چشم را از بین ببرد و در ادامه نیز عضلات چشم را روان کرده و تسکین ببخشد. از این رو در طی ۲۰ ثانیه به سرعت چشمک بزنید و بعد از یک استراحت کوچک به تکرار آن بپردازید. توجه داشته باشید که اگر این تمرینات به بروز احساس درد و تحرک منجر شد از ادامه آن اجتناب کنید.

چگونگی درمان زیاد پلک زدن

 • پلک های نیمه بسته

همچنین بسته شدن پلک ها تا نیمه می تواند تسکین فوری را برای شما به وجود آورد از این رو روش گفته شده را در طی روز به مدت سی ثانیه انجام دهید.

 • تمرین تنفس

شما می توانید تمرینات ده دقیقه ای را در طی روز و قبل از خواب و بعد از بیداری انجام دهید. این روش در کاهش سطح استرس تاثیر گذار است که در نهایت برای درمان علت زیاد پلک زدن نیز موثر واقع می شود.

توصیه های مهم

و در آخر نیز می توانید توصیه های گفته شده در ادامه مطلب را در نظر داشته باشید تا روند درمان علت زیاد پلک زدن را تسریع کنید.

 • در طی روز از ۸ ساعت خواب با کیفیت برخوردار شوید.
 • نوشیدن آب در چیزی حدود بیش از ۸-۱۰ لیوان را فراموش نکنید.
 • از عینک های آنتی رفلکس برای کم کردن فشار در زمان خیره شدن به صفحه های مانیتور و تی وی استفاده کنید.
 • در صورت استفاده کردن از سیستم در طی روز برای استراحت چشم ها، آن را ببندید.
 • چشمان خود را در طی ساعت های مشخص در طی روز شستشو دهید.
 • از قطره های مرطوب کننده چشم استفاده کنید.
 • از مصرف چای یا قهوه بیش از حد بپرهیزید.
 • بیش از حد الکل مصرف نکنید.
 • وقت خود را صرف قرا گرفتن در مقابل دستگاه های الکترونیکی به مانند کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل هدر ندهید.
 • چشمانتان را با دست پاک نکنید.

بیماری زیاد پلک زدن

مراجعه به پزشک

گفتنی است که بعد از بررسی های لازم در رابطه با این عارضه پزشک به انجام دیگر آزمایش های مرتبطه می پردازد تا در نهایت برای این بیماری به تشخیص درست و کاملی دست پیدا کند. در شرایطی که یکی از علائم گفته شده در ادامه مطلب را مبتلا هستید باید هر چه سریع تر موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

 • اسپاسم های چشم شما در پیزی حدود بیش از یک هفته به طول منجر شده است.
 • پلک زدن های غیر ارادی سبب بسته شدن پلک و در نهایت مانع از دید عادی شده است.
 • عمل جمع شدگی به دیگر نقاط صورت سرایت پیدا کرده است.
 • به علائمی همچون قرمزی، تورم و ترشحاتی از چشم مبتلا شده اید.
 • عارضه افتادگی پلک بالا برای شما به وجود آمده است.

در صورتی که مطالعه این مطلب آرگا برای شما مفید و موثر واقع شد پیشنهاد می کنیم با کلیک به روی دیگر لینک های ذکر شده به مانند آناتومی معده و ریزش آب دهان هنگام خواب باری دیگر با ما همراه شوید و اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید .

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.