دسته ها
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

عوامل دخیل در سفید شدن موی کودکان و روش مقابله با آن

 • سحر هودانلویی
 • ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

سفید شدن و با بالا رفتن سن امری طبیعی است اما به طور کلی با توجه به برخی عوامل می تواند در سنین پایین تر نیز رخ دهد. سفید شدن می کودکان از اختلالاتی است که در عصر امروز به مراتب بسیار دیده می شود که در ادامه به معرفی روش های مقابله با آن نیز پرداخته ایم.

این طبیعی است که با بالا رفتن سن نیز رنگدانه های سر تضعیف شده و در نهایت روی به سفیدی بیاورد. این یک امر طبیعی است که برای هر فرد دیر یا زود پدید می آید. نکته ای که در این بین حائز اهمیت است، این می باشد که سفید شدن موی کودکان نیز تا حدودی طبیعی به شمار می آید و وابسته به برخی علل بروز می آید که با کنترل آن ها می توان زمان سفید شدن را تعویق بیندازید. این می تواند در رابطه با اعتماد به نفس افراد تاثیر بگذارد و گاها آن را دردسرساز کند.

روش های مقابله با سفید شدن موی کودکان

آشنایی با علت و درمان سفید شدن موی کودکان

سفید شدن مو برای برخی از افراد خوشایند است و از آن لذت می برند اما بروز این شرایط برای کودکان تا حدودی می تواند سخت باشد که درک آن نیز دشوار است و از ین و می تواند آن ها را  از شرایط کودکی دور کرده و با اعتماد به نفس آن ها تاثیر گذار به شمار بیاید. در این بین برخی از افراد با دیدن تار موی سفید به دنبال روش های طبیعی و تاثیر گذار برای تعویق انداختن این شرایط هستند که در ابتدا باید علت بروز آن را بررسی کرده و در نهایت به درمان و مقابله با آن بپردازید.

عوامل موثر

به طور کلی سفید شدن موی کودکان می تواند به دلیل کمبود ملانین در بدن آن ها باشد و گفتنی می باشد که همه انسان های در بدن خود به طور طبیعی دارای مقادیر ملانوسیت هستند که آن می تواند با تولید ملانین در ارتباط باشد و در نهایت رنگدانه ای مو را برای تعیین آن تحت تاثیر قرار بگیرد. در زمانی که بدن کودک به خوبی این مقادیر را در بدن تولید نکند به سفیدی و یا خاکستری شدن مو مبتلا می شود که با بالارفتن سن و کاهش این مقادیر در بدن می توان حجم بیشتری از موارد که به سفید مبتلا شده است، مشاهده کرد. در ادامه با دیگر علل های که در بروز این اختلال نقش دارند را معرفی کرده ایم.

 • بلیط کیش
 • خرید انواع قهوه

بررسی علت سفید شدن موی کودکان

 • وراثت

در این رابطه عوامل ژنتیکی را می توان از اساسی ترین علل ها معرفی کرد. به طور کلی رنگدانه ای خاکستری از طریق زن به راحتی می توانند به بدن کودک منتقل شوند و در صورتی که یکی از اعضا خانواده درجه D که از این اختلال رنج برند به مراتب کودک نیز می تواند آن را در سنین کودکی و یا حتی جوانی تجربه نماید.

 • بیماری ها

همچنین ابتلا به سندرم های متفاوت در کودکان می تواند این اختلال را به وجود آورده و به طور مستقیم در رنگدانه ها موثر قائل شود. به طور مثال سندرم ویتیلیگو از دیگر عارضه های پوستی در کودکان به شمار می آید که می تواند بر تولید ملانین تاثیر بگذارد و در از بین رفتن رنگدانه های طبیعی مو موثر به شمار آید.

ابتلا به بیماری پرکاری و یا کم کاری تیروئید در کودکان نیز می تواند در بروز سفید شدن موی کودکان موثر قائل شود.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24
 • کاهش ویتامین B12

در طی مطالعات انجام شده در این رابطه چنین مشخص شده است که کاهش ویتامین B12 در بدن می تواند در بروز سفیدی مو نیز نقش موثری ایفا نماید. این در حالی است که هر کودکی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کند، در خطر ابتلای بیشتری به نسبت به دیگر افراد نیز قرار دارد. همچنین کسانی که به تازگی از جراحی های سنگین برخوردار بوده اند در جذب این ویتامین برای بدن به مشکل بر می خورند که از این رو برای مقابله با این عامل باید به مصرف مکمل های ویتامین B12 بپردازید و آن را بر طبق برنامه منظمی که از سوی پزشکان به دست آورده اید، مصرف نمایید.

علت بروز سفیدی در موی کودکان

 • استرس و اضطراب

به طور کلی استرس می تواند تحت عامل های متفاوتی اعم از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش به وجود آید که در نهایت بر روی سفیدی و یا خاکستری رنگ شدن مو نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

 • استفاده از برخی شوینده ها

از دیگر علت های بروز این اختلال می توان به استفاده از برخی شوینده های شیمیایی اشاره داشت که شامل برخی صابون و شامپوها می باشد. همچنین بسیاری از آن ها دارای مضراتی برای سلامتی مو هستند که از این رو برای کودکان حتما باید شوینده های مخصوص تهیه کرده و با توجه به سنین آن ها از شامپو و صابون های منحصر استفاده نمایید.

 • قرار گرفتن در معرض دودهای دخانی

از علل های شایع در بروز سفید شدن موی کودکان می توان به سیگار کشیدن و دیگر دود های دخانی در اطراف کودک به طور پیوسته اشاره داشت. به طور کلی هرگاه فشار اکسیداتیو با سیگار کشیدن افزایش پیدا می کند، به کم شدن رنگدانه های مو بر اثر ملانین منجر می شود که در نهایت او را به سفیدی زودرس منجر می کند.

تغذیه برای کودکان تا چه اندازه مهم است؟

 • مصرف برخی از خوراکی ها

در شرایطی که بدن به مقدار بالا کربوهیدرات و قند دریافت کند، می تواند به ابتلای این بیماری در ریسک بالاتری قرار بگیرد. به طور کلی نوشیدنی هایی اعم از نوشابه و خوراکی های مملو از شکر می تواند به بروز بسیاری از مشکلات در کودکان منجر شود که سفید و خاکستری شدن موها یکی از آن ها به شمار می آید.

روش های مقابله با این مشکل

برای به تعویق انداختن این شرایط در افرادی که از علل های گفته شده در ابتدا برخوردار هستند و یا می خواهند با آن مقابله کنند، روش های وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم و با رعایت هر یک از آن ها به راحتی می توانید از بروز این اختلال جلوگیری نمایید.

 • خوردن آب

به طور کلی با سالم نگه داشتن فولیکول های مو می توانید رنگدانه های آن ها را تا حد قابل توجهی محافظت کنید. با خوردن آب در طی روز می تواند رطوبت و آبرسانی موها را به سادگی انجام دهید، از فولیکول ها مراقبت کرده و در از دست دادن رنگدانه های طبیعی مو نیز جلوگیری کنید. در ادامه این آبرسانی ها می توانید مواد مغذی را برای موهای خود تامین کرده و در نهایت آن ها را سالم، زیبا، درخشان و خوش رنگ نگهداری کنید.

خواب با کیفیت در زندگی کودکان چه تاثیری دارد؟

 • خواب مناسب

استراحت و خواب کافی نیز برای کنترل استرس بسیار مناسب به شمار می آید که در طی مطالعات چنین مشخص شده است که عدم استراحت کافی می تواند در افزایش هورمون کورتیزول تاثیر داشته و در نهایت روز پر استرس و اضطرابی برای شما رقم بزند. گفتنی می باشد که خواب کافی می تواند بدن را به خوبی استراحت داده و در نهایت از سلول های بدن مراقبت کند تا در نهایت عمل گردش خون به درستی انجام گیرد. این می تواند همه اندام های بدن را از گردش خون برقرار سازد و در نهایت از ضعف عضلانی جلوگیری کند که در نهایت آن می تواند برای فولیکول های مو نیز تاثیرات موثری قائل شود.

 • مصرف مکمل ها

همانطور که مطالعه کردید کمبود ملانین در سفید شدن موی کودکان تاثیر گذار است که از این رو باید مکمل های مورد نیاز در بدن را تامین کنید. خوراکی های اعم از سویا، گوشت بوقلمون، گوشت مرغ و سفیده تخم مرغ از پروتئین کافی غنی هستند که می تواند نشانه های پیری را در شما به تعویق بیندازند. همچنین دیگر غلاتی به مانند تخم مرغ، مرغ، سبزیجات، گوشت و موز از ویتامین های گروه B برخوردار هستند که در نهایت فرایند تولید ملانین در بدن را تسریع کرده و رنگ طبیعی مو را در طی مدت زمان طولانی تری حفظ می کنند.

در ادامه خوراکی های غنی از سد، مس و سلنیوم در مراقبت از رنگدانه های مو بسیار تاثیر گذار هستند که از این با کمک گرفتن از آن ها می توانند برای موهای خود یک سد محکم در مقابل مواد آسیب زا بسازید. از خوراکی های غنی از مس می توان به شلغم، اسفناج، قارچ، عدس، بادام و جگر گاو اشاره داشت. همچنین موز، اسفناج، ماهی و هویج نیز از ید غنی هستند که برای تامین آن در بدن تنها باید به گنجاندن این دسته از مواد غذایی در برنامه خود بپردازید.

ماهی سالمون، گندم، سویا، گردو و ذرت نیز از دیگر خوراکی های غنی از سلنیوم به شمار می آیند که برای بدن بسیار مفید و ضروری هستند.

پیامد های ورزش در زندگی کودکان

 • فعالیت جسمانی مناسب

ورزش کردن و انجام فعالیت های ورزشی نیز در جلوگیری از سفید شدن موی کودکان نیز تاثیر به سزایی قائل می باشد که برای تامین خون رسانی در همه اندام های بدن می تواند از آن کمک بگیرید. گفتنی می باشد که اگر گردش خون در بدن به درستی صورت گیرد می تواند به تقویت ریشه های مو و پوست کف سر منجر شود که در نهایت با تامین مواد مغذی فولیکول های مورد نیاز در مو می توان سفید شدن را به تعویق انداخت.

همچنین ماساژ دادن با روغن های تقویت کننده نیز حائز اهمیت است که می تواند جریان خون را در بدن به گردش انداخته و در نهایت رنگدانه های مو را تقویت سازد.

 • استفاده از روغن های مناسب

روغن نارگیل و لیمو برای ماساژ مو می تواند از روش های موثر در جلوگیری از ریزش آن ها به شمار آید. از این رو مقداری از این روغن را به همراه آبلیموی تازه ترکیب کرده و آن را به کف سر خود بمالید. این ترکیب می تواند در جلوگیری از سفید شدن موها تاثیر به سزایی قائل شود و در برخی از مواقع به درمان نیز منجر شود.

روغن های حیوانی نیز در این رابطه از اهمیت به سزایی برخوردار هستند که آن ها را می توانید به صورت خوراکی و یا موضعی برای مقابله با سفید شدن موی کودکان استفاده کنید. گفتنی می باشد که این روش برای پیشگیری بسیار تاثیر گذار است و برای درمانم نمی توانید از آن انتظار چندانی داشته باشید. روغن هایی به ماند نارگیل، بادام، آمله، رزماری، بابونه، چوب صندل و مریم گلی از مهم ترین روغن های گیاهی برای ماساژ کف سر به شمار می آیند که برا تقویت موها می تواند به استفاده از آن ها بپردازید.

همچنین روغن کرچک و شترمرغ نیز از روغن های حیوانی به شمار می آیند که در جلوگیری از بروز این عارضه نیز نقش پررنگی را ایفا می کنند.

آشنایی با علت سفید شدن مو

 • درمان بیماری ها

و در آخر اگر بررسی سفید شدن موی کودکان به دلیل ابتلا به بیماری خاصی بود باید آن را درمان و یا کنترل نمایید. به طور کلی با کنترل عارضه های تیروئیدی و هیپووفیز می توانید در برطرف کردن این عارضه ها موثر قائل شوید. همچنین برای درمان برخی از بیماری های هورمونی به مصرف برخی از مکمل ها نیاز دارید که آن می تواند در تقویت فولیکول های مو.و تاثیر گذار باشد.

این در حالی است که ابتلا به برخی از بیماری های خود ایمنی همانند الوپسی می تواند به فولیکول های مو حمله کرده که در نهایت روش درمانی نیز بر جای نمی گذارد و با هیچ راهی نمی توان آن ها را برطرف نمود.

پیشنهادات غذایی

همچنین برای جلوگیری از ابتلا به سفید شدن موی کودکان می توانید از برخی پیشنهادات غذایی و مکمل های گفته شده در ادامه این مطلب استفاده نمایید. توجه داشته باشید که با تامین ویتامین ها در بدن کودک و تقویت او می توانید تا حد قابل توجهی از بروز بیماری ها جلوگیری کنید.

ویتامین A در مقابله با سفید شدن موی کودکان

 • ویتامین A

با تامین این ویتامین در بدن می تواند به تقویت پوست سر و درخشندگی موها منجر شوید که با گنجاندن سبزیجات تازه و میوه های زرد به طور طبیعی می توانید آن ها را در بدن خود تامین کنید.

 • ویتامین B

گفتنی می باشد که این ویتامین در تامین چربی پوست سر تاثیر گذار است که در نهایت می تواند مویی سالم به همراه رطوبت کافی برای شما تامین نماید. با خوردن ماست، سبزیجات سبز، گوجه فرنگی، گل کلم و موز می تواند مقدار این ویتامین در بدن خود را تامین کنید.

 • مواد معدنی

همچنین مواردی به مانند زینک، مس، آن در رشد مو تاثیر به سزایی قائل هستند که از این رو آن ها را می توانید در خوراکی هایی به مانند گوشت قرمز، تخم مرغ، سبزیجات سبز، زردآلو خشک شده، گندم، گوشت گاو و دانه های آفتابگردان به وفور یافت کنید.

 • پروتئین ها

همچنین پروتئین ها برای رشد و سلامتی مو نیز بسیار تاثیر گذار به شمار می آیند. با گنجاندن غلات، سویا و گوشت قرمز به برنامه غذایی کودک می توانید از سفید شدن موی کودکان تا حد قابل توجهی جلوگیری کنید.

شایعات مرتبط با سفید شدن موی کودکان

نکات پایانی

همچنین در رابطه با سفید شدن موی سر در فضای مجازی می توان شایعات عجیب و غریبی مطالعه کرد که اگر از نظر علمی آن ها را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که هیچ سندی بر قطعیت آن ها وجود ندارد. از این رو در ادامه به معرفی نکاتی در این رابطه با این اختلال به صورت علمی پرداخته ایم.

 • ریزش موهای سفید

گفتنی می باشد که موی سفید نسبت به موی رنگی از مقاومت بیشتری برخوردار است و از این رو نمی توان این استدلال را در نظر گرفت که به مرور زمان خواهد ریخت. اگر چنین بود همه افراد مسن با سفید شدن موی خود به مراتب طاس و کچل می شدند. از نظر علمی گفتنی یم باشد که موی سفید از مقاومت بیشتری برخوردار است و به نسبت موهای رنگی بیشتر از موی سفید دچار ریزش می شوند.

 • تاثیر اشعه ماورا بنفش

گفتنی می باشد که بودن در معرض اشعه ماورا بنفش در طی طولانی مدت می تواند آن ها را به رنگ قرمز و بنفش سوق دهد، اما نمی توان از دلایل بروز سفیدی مو آن ها را به شمار آورد. همچنین باید توجه داشت که تا به حال مطالعه دقیقی بر روی سفید شدن موها به دلیل تاثیرات ماورا بنفش و از بین رفتن رنگدانه های آن به شمار آورد.

مراقبت از مو چگونه باید باشد؟

 • پیامد استفاده از رنگ مو برای کودکان

گفتنی می باشد که هیچگاه برای پوشاندن موی سفید کودکان از رنگ مو استفاده نکنید. رنگ های شیمیایی می توانند این اختلال را به مراتب تشدید نمایند و این به دلیل وجود مواد مضر در ترکیبات رنگ موها است که برای کودک مناسب نیست و می تواند سبب بروز آسیب های پوستی و حساسیت در آن ها شود. در صورت مشاهده هر تار موی سفید در سر کودکان به انجام هیچ روشی خودسرانه اقدام نمایید. بهترین کار مراجعه به پزشک است که با کمک گرفتن از آن ها به رفع و مقابله با این اختلال بپردازید.

در صورتی که مطالعه این مطلب از علل و مقابله با سفید شدن موی کودکان به همراه تیم مقاله نویسی آرگا برایتان موثر و مفید واقع شد، پیشنهاد می کنیم با کلیک به روی دیگر لینک های ذکر شده به مانند سندروم ری در کودکان و بیماری هیرشپرونگ باری دیگر با ما همراه شده و اطلاعات خود را در رابطه با بیماری های و اختلال هایی که برای کودکان ممکن است به وجود بیاید، آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.