دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب و زمان تعویض آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب شما را با روش تعویض فیلتر تصفیه آب و اطلاعاتی در مورد انواع فیلتر ها آشنا کنیم و شما می توانید بعد از خواندن این مطلب به تنهایی فیلترهای تصفیه آب خود را تعویض کنید.

تصفیه آب زمانی استفاده می شود که آب شهری و آبی که وارد لوله کشی ها می شود شما از آن استفاده می کنید خوب نبوده و دارای کثیفی های بسیار زیاد باشد. در بسیاری از موارد باید یاد بگیرید تا بتوانید تعویض فیلتر تصفیه آب اقدام کنید و آن را در خانه انجام دهید.

تعویض فیلتر تصفیه آب

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

تعویض فیلتر تصفیه آب

برای اینکه بتوانید از دستگاه تصفیه آب به خوبی استفاده کرده و مدت زمان ماندگاری آن را افزایش دهید نیاز است تا یک سری از نکات را در اولویت قرار دهید زیرا هرگونه سهل انگاری شما می‌تواند هم کیفیت آبی که استفاده می‌کنید را کاهش داده و هم منجر به خراب شدن دستگاه می شود، بنابراین به شما توصیه می کنیم تا این کار را به صورت جدی انجام دهید.

به یاد داشته باشید زمانی که از فیلتر تصفیه آب استفاده می‌کنید باید اصول استفاده از آن را بدانید انواع متفاوتی از فیلترهای تصفیه آب در بازار وجود دارد که کارایی آن ها متفاوت است. اگر بتواند آشنایی کامل با انواع دستگاه تصفیه و فیلترها داشته باشید می توانید به راحتی آنها را تعویض کرده و در مناطقی که پیدا کردن آب گوارا سخت است استفاده از این دستگاه ها به شدت نیاز است تا بتوانید جلوی هرگونه بیماری که از این طریق منتقل می‌ شود را بگیرید.

اگر دستگاه تصفیه آب شما سافت واتر و یا هر نوع مارک دیگری می باشد بهتر از قبل از اینکه اقدام به تعویض یک فیلتر کنید فیلتر مناسب و باکیفیت را خریداری کنید در واقع خریداری فیلتر مناسب بسیار مهم است و باید با فیلتر قبلی تطابق داشته باشد و با یکدیگر هماهنگ باشد در بسیاری از موارد بسیاری از افراد این نکته را رعایت نمی کنند و همین مورد می تواند منجر به خرابی دستگاه و یا کاهش کارکرد آن شود.

نحوه عوض کردن فیلتر آب در خانه

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

عوامل موثر در تعویض فیلتر تصفیه آب

اگر شما هم به آب آشامیدنی گوارا دسترسی ندارید و برای اینکه به آن دسترسی پیدا کنید از دستگاه تصفیه آب استفاده می کنید نیاز است تا زمان تعویض فیلتر تصفیه آب را بدانید. در واقع تعویض کردن این فیلترها به چهار عامل مختلف بستگی دارد که این چهار عامل عبارتند از :

 • میزان مصرف
 • کیفیت آب ورودی
 • کیفیت فیلتر های استفاده شده
 • گذشت زمان

انواع فیلترهای تصفیه آب و زمان تعویض آن ها

فیلتر های که در دستگاه تصفیه آب به کار می روند متفاوت و کارکرد آنها نسبت به یکدیگر فرق می‌کند در واقع زمان  تعویض آنها نیز متفاوت می باشد.

فیلترهای پایین دستگاه

فیلترهای پایین دستگاه فیلتر متفاوت و کارهای متفاوتی را انجام میدهند و زمان عوض کردن آنها نیز می تواند متفاوت باشد. در ادامه این فیلترها را برایتان معرفی کرده و زمان تعویض کردن آنها را نیز برایتان خواهیم گفت.

زمان تعویض فیلتر های تصفیه آب

 • پلی پروپیلن ۵ میکرون

در بسیاری از تصفیه آب خانگی فیلتر اول مربوط به پلی پروپیلن ۵ میکرون می باشد زمانی که تغییر رنگ در این فیلتر ایجاد شود می‌توانید به تعویض آن پرداخته و سعی کنید این کار را با دقت بسیاری انجام دهید. در واقع این تغییر رنگ به دلیل اجبار شدن از ناخالصی ها اتفاق می افتد و معمولاً بازه زمانی استفاده از این فیلتر رول بین ۶ تا ۷ ماه است.

 • فیلتر کربن گرانول

فیلتر کربن دومین فیلتر می باشد که در دستگاه تصفیه آب قرار دارد. تغییر دادن و تعویض کردن این فیلتر آب و منطقه ای که شما در آن زندگی می کنید بستگی دارد و لازم است بدانید که اگر دستگاه شما سه فیلتر دارد بهتر از آن ها را همزمان با یکدیگر تعویض کرد تا بتواند از آب بهتر و با کیفیت تری استفاده کنید.

 • فیلتر کربن بلاک

فیلتر در سومین بخش از دستگاه تصفیه آب خانگی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و عمر مشابه با دو فیلتر قبلی دارد. به شما توصیه می کنیم اگر می خواهید فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی خود را تعویض کنید این کار را به صورت همزمان انجام دهید تا بتوانید کیفیت آب اضافی را بالا برده و آبی را با طعم و مزه بهتر مورد استفاده قرار دهید.

فیلتر های تصفیه آب

فیلتر های بالای دستگاه

برخی از دستگاه های تصفیه آب دارای فیلترهای چهارم پنجم و ششم هستند که از آنها به فیلترهای بالای دستگاه یاد می شود این فیلترها را نیز بررسی می کنیم و زمان تعویض آنها را برایتان خواهیم گفت.

 • فیلتر ممبران

برای این که بتوانید ارزیابی این فیلتر را انجام دهید نیاز است تا تست سختی آب را بگیرید. در واقع این فیلتر در مناطق متفاوت به صورت متفاوتی عمل می کند و عمر مفید این فیلتر ها در مناطقی که سختی آب بسیار بالا باشد بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است. به شما توصیه می‌کنیم تا این فیلترها را به همراه فیلترهای بعدی تعویض کرده تا بتوانید آب خروجی را بهبود بخشید. در واقع یکی دیگر از نشانه هایی که نشان دهنده این است که شما باید این فیلد را تعویض کنید این است که مزه آب ورودی و آب خروجی یکسان باشد. این فیلتر می تواند به راحتی میکروب ها و ویروس هایی که در آن آب وجود دارد را از بین ببرد بنابراین بهتر است زمان تعویض آن را جدی گرفته تا بتوانید آب باکیفیت تری را مورد استفاده قرار دهید.

 • فیلتر پست کربن

این فیلتر که از آن به عنوان فیلتر پنجم یاد می‌شود نیز زمان تعویض آن بین ۱۲ تا ۱۸ ماه می باشد به همین دلیل می‌توان آن را همراه با فیلترهای دیگر تعویض نمود. همانطور که می دانید انواع دستگاه های تصفیه آب انواع فیلترها با توجه به مناطقی که در آن زندگی می کنید کارایی متفاوتی دارد و بازه زمانی متفاوتی برای تعویض آن ها طلبیده می شود. در واقع پست کربن یک فیلتر بسیار خوب است که می تواند از ایجاد بوی بد در آب پیشگیری کند.

 • فیلتر مینرال

این فیلتر را نیز می توانید با سایر فیلتر ها تعویض کنید زیرا عمر مفید آن در مناطقی که آب آشامیدنی بسیار کم و یا ناگوار می باشد حدود ۱۲ الی ۱۸ ماه است.

فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب

 • فیلتر UV

این فیلتر در برخی از دستگاه‌های تصفیه آب گذاشته می‌شود و طی فرآیندی امواج الکترومغناطیسی فرابنفش وارد آب شده و شرایط ویژه‌ای را ایجاد می‌کند تا بتواند ویروس‌ها باکتری‌ها و سایر مواد موجود در آب را از بین ببرد تا بیماری زایی آن را به حداقل برساند. در واقع استفاده از این فیلتر می تواند ۹۹ درصد از موجودات زنده موجود در آب را از بین برده و با کیفیت را مورد استفاده قرار دهید.

گفتنی است که اشعه به کار گرفته شده در این فیلتر هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد و با توجه به برند و کارهایی که دارد طول عمر طولانی داشته و برای بسیاری از مناطق مفید هستند. تا زمانی که لامپ موجود در این فیلتر سالم باشد می توانید از آن استفاده کنید و در زمان سوختن آن می‌توانید لامپ را تعویض کرده و دوباره از این اشعه برای از بین بردن میکروب و باکتری های موجود در آب استفاده کنید و آبی که استفاده می‌کنید را تمیز و قابل خوردن نمایید.

بهترین کیفیت لامپ های جیوه را خریداری کنید تا بتوانید طول عمر مفید آنها را افزایش داده و بازه زمانی استفاده از آنها را نیز بالا ببرید زمانی که از این فیلتر استفاده می کنید دیگر نیازی به نگرانی در مورد آب آشامیدنی نخواهید داشت زیرا هیچ گونه باکتری و میکروب ها بعد از عبور از این فیلتر در آب وجود نخواهند داشت.

استفاده از یو وی برای مناسب برای شما فراهم می کند شما می توانید از رودخانه ها و برنامه ها استفاده کنید زیرا می توانید آن ها را ضدعفونی کرده و قابل شرب نمایید. این لاو می تواند میکروب ها را عقیم کند و از تکثیر شدن آنها پیشگیری خواهد کرد و در نتیجه بعد از زمان کوتاهی آنها را از بین می برد.

کاربرد فیلتر یو وی در تصفیه آب

 • فیلتر اکسیژن ساز

این فیلتر یکی از فیلتر های بسیار خوب می باشد که از آن به عنوان فیلتر انرژی زا آن زیاد می شود و زمانی که شما از این فیلتر استفاده می‌کنید می‌توانید کیفیت نهایی آب را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهید فیلتر ها در سلامت انسان نقش بسیار مهمی دارند و بهتر از آنها را از مراکز معتبر خریداری کنید تا بتوانید از این فایده آن ها به خوبی استفاده کنید. در واقع قیمت این محصولات با توجه به کیفیت آن ها متفاوت می باشد و در صورتی که شما بخواهید از برندهای معروف استفاده کنید باید هزینه بیشتری را بپردازد هر چند که این برند ها طول عمر مفید بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری می توانید از آنها کمک بگیرید.

این فیلترها از مواد بیو سرامیکی تهیه می شوند و می توانند ساختار مولکولی آب را شکسته و در این شکست پیوند اکسیژن را ایجاد خواهند کرد با افزایش میزان اکسیژن در بدن ساخت و ساز سلولی بهبود می یابد و  سیستم عصبی شما نیز بهتر خواهد شد. جلسه ای که در استفاده از این فیلترها اشعه زیان اور ای وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت از این فیلتر استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که عمر مفید این فیلتر ها حدود ۱۲ ماه بوده ولی اگر آن را از برندهای معروف استفاده کنید زمان بیشتری را نیز به شما کار خواهد داد. بعد از اینکه احساس کردید فیلتر عملکرد خوبی ندارد می توانید آن را تعویض کرده و کیفیت آب مصرفی را افزایش دهید.

نحوه تعویض فیلتر های آب

مراحل تعویض

برای این که بتوانید به تعویض فیلتر تصفیه آب دست یابید نیاز است تا بتوانید یک سری نکاتی را رعایت کنید. در ادامه شما را با مراحل و نکاتی که باید در مورد انجام این کار بدانید آشنا خواهیم کرد.

 • اولین کاری که نیاز برای تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب انجام دهید این است که از دستکش های محکم برق استفاده کنید زیرا ممکن است به علت باز نشدن فیلترها نیاز داشته باشد تا فشار بیشتری به آنها وارد کنید و در نتیجه اگر از این دستکش ها استفاده نکنید ممکن است دست شما آسیب شدیدی ببیند.
 • در قدم بعدی نیاز است شیر ورودی دستگاه تصفیه را ببندید در واقع شیر ورودی یک شیر گازی است که به شلنگ آب متصل شده و آب آشامیدنی وارد دستگاه شما می شود. بستن شیر به شما کمک می کند تا بتوانید بدون نیاز به بستن شیر اصلی فیلترها را باز کرده و برای تعویض آنها اقدام کنید. بهتر است برای بستن این این شیر فشار زیادی به آن وارد نکنید زیرا در صورتی که فشار زیاد وارد شود ممکن است شیرها از قسمت های زیر شکسته و یا بعد از بستن مجدد فیلترها نشتی آب را مشاهده کنید.
 • بعد از اینکه شیر اصلی را بستید نیاز است تا شیر روی سینک را باز کنید تا آب موجود در لوله ها تخلیه شود. بعد از اینکه شیر روی سینک را باز می کنید آب تصفیه شده در حدود ۱۶ لیتر می باشد که از لوله ها خارج می شود و بعد از آن فشار آب به شدت کاهش یافت تا زمانی که به طور کامل قطع شود. بهتر است یا زمان قطع شدن آب صبر کنید تا زمانی که فیلترها را باز و بسته می کنید به مشکلی بر نخورید. بهتر از یک لگن بزرگ در زیر دستگاه قرار دهید تا اگر آب نیز در داخل فیلترها باقی مانده است روی کابینت ها یا فرش آشپزخانه نریزد و بتوانید به راحتی این آب را جا به جا کنید.

مراحل تعویض فیلتر های تصفیه آب

 • برای باز کردن حوزه آهنگ مرحله اول دستگاه نیاز است تا از آثار هوزینگ استفاده کنید زیرا این کار باز کردن را برای شما آسان تر خواهد کرد و می تواند آسیب دیدگی دستگاه را به حداقل برساند.
 • برای استفاده از این آچار نیاز است تا آن را در جهت پادساعتگرد یعنی خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا بتوانید فیلتر ها را باز کنید.
 • اگر در این قسمت با مشکل مواجه شده و فیلترهای تصفیه آب باز نمی شوند به این علت که شما اقدام به تعویض آن ها کرده اید و برای این کار نیاز است تا کمی فشار و زور بیشتری به آنها وارد کنید البته یادتان باشد که این کار می‌تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه فراهم کرده و حتی منجر به شکستگی آن شود بنابراین بهتر است با احتیاط بیشتری این کار را انجام داده و می‌توانید از یک چاقوی نیز برای رسوب زدایی استفاده کنید.
 • زمانی که حوزه مرحله اول رو باز کردید می توانید فیلتر کثیف شده را برداشته و فیلتر جدید را وارد آن نمایید. البته قبل از اینکه این کار را انجام دهید به شما توصیه می کند تا محفظه فیلتر اول را شسته و بعد آن را خشک کنید و فیلتر جدید را در آن قرار دهید.
 • یادتان باشد که برای شستشوی محفظه ها فقط از آب خالی استفاده کنید و استفاده هر گونه از مواد شوینده می تواند به دستگاه شما آسیب رسانده و کیفیت آب تصویر شده را بسیار کاهش خواهد داد.
 • زمانی که هوزینگ را تمیز کرده و فیلر جدید و در آن قرار دارید می‌توانید آن را در جای اول خود قرار داده و در جهت عقربه های ساعت آن را ببندید. یادتان باشد که این کار را باید با دقت بسیار زیادی انجام دهید و در صورت شل بودن ممکن است آب نشتی کرده و اگر دیر متوجه آن شوید آسیب های بسیار زیادی به کابینت ها و فرش شما وارد خواهد شد.

تعویض فیلتر تصفیه آب در خانه

 • اگر تا اینجای کار را درست انجام داده باشید هیچ نشتی مشاهده نخواهید کرد و می توانید فیلترهای مرحله دوم و سوم را نیز مانند فیلتر مرحله اول تعویض کنید.
 • این فیلتر ها بسیار مشابه هستند و نیازی نیست که برای تعویض آن ها از روش‌های خاصی استفاده کنید و می توانید از مراحل گفته شده کمک بگیرید.
 • تنها نکته ای که باید در این مرحله به آن توجه کنید این است که در مرحله دوم که از کربن اکتیو گرانول استفاده می شود باید حتماً واشر در بالا قرار بگیرد تا دستگاه شما بتواند آب بندی شود و عملکرد فیلتر مرحله دوم نیز مختل نشده و  روی کیفیت آب تاثیر نگذارد.
 • فیلتر مرحله دوم و سوم برای این کار را بتواند کلر موجود در آب آشامیدنی را از بین ببرد و اگر آن را دیر عوض کنید فیلتر های سه گانه ممکن است آسیب های شدید به دستگاه وارد کنند زیرا در صورتیکه این ها به درستی عمل نکنند اصلی ترین بخش دستگاه مورد آسیب قرار گرفته و دیگر آبی که شما مورد استفاده قرار می دهید تصفیه شده نمی باشد.
 • مراحل توضیح داده شده به فیلتر پایینی را می‌توانید تعویض کرده و کیفیت آب را افزایش دهید.

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

روش کربن گیری دستگاه تصفیه آب

بعد از این که فیلترهای دستگاه تصفیه آب خود را تعویض کرد این نیاز است تا از کربن گیری دستگاه نیز استفاده کنید. روش کربن گیری اصولی دستگاه یک سری مراحلی دارد که در ادامه آن ها را به ترتیب برایتان بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهتر از این دستگاه استفاده کنید.

 • برای کربن گیری نیاز است آب شلنگ ورودی فیلتر ممبران را که در مرحله چهارم از اتصالات می باشد را جدا کنید.
 • شیر ورودی دستگاه را باز کرده تا آب آشامیدنی به میزان ۲۰ لیتر از چه رنگ ورودی خارج شود.
 • بهتر است این کار را تا زمانی که آب به شفافیت کامل برسد ادامه دهید تا کربن داخل فیلتر دوم و سوم کاملاً تصفیه شود.
 • بعد از این کار می‌توانید شلنگ ورودی را دوباره سر جای خود بگذارید.
 • دل نباشد که اگر می‌خواهید تمامی ۶ فیلتر با هم عوض کنید بهتر است این کربن گیری را بعد از پایان کار انجام دهید.

تعویض فیلتر تصفیه آب

تعویض کردن فیلترهای دستگاه تصفیه آب بسیار راحت است و برای این کار شما کافی است به نکات گفته شده توجه کنید تا بدون هیچ مشکلی می توانید آن را انجام دهید. در ادامه می توانید بر روی لینک های داده شده کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری را در مورد تمیز کردن آبسردکن و  عملکرد دستگاه تصفیه آب بدست آورده و با افزایش آگاهی های خود از این دستگاه ها بهتر استفاده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.