دسته ها
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

معنی اسم جیران و ریشه این نام دخترانه زیبا

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
  • ۰

بررسی معنی اسم جیران می تواند از جهات مختلفی دارای اهمیت باشد. این نام یکی از نام های پر طرفدار در دهه ۶۰ می باشد. جیران و مارال از نام های پر طرفداری هستند که ثبت احوال ایران آن ها را ثبت کرده است، و به معنی آهو می باشند.

همانطور که می دانید اسم ها در زبان فارسی و دیگر زبان های دنیا می توانند دارای معانی مختلفی باشند. همه ها ممکن است، تاکنون دیکشنری اسم ها را مطالعه کرده باشیم، به ویژه زمانی که قصد داریم، نام ارزنده ای برای فرزند دلبندمان انتخاب کنیم. یکی از نام های اصلی ایرانی که شاید شنیدن آن به دل خیلی از افراد بنشیند، نام جیران است. ما قصد داریم در این مقاله مروری کلی بر روی معنی اسم جیران داشته باشیم. بنابراین توصیه می کنیم تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

معانی مهم جیران

معنی اسم جیران چیست؟

جیران در واقع دارای معانی مختلفی می باشد. یکی از تعابیر این نام “آهو” است. بسیاری از افراد جیران را با این تفسیر می شناسند و به خاطر دارند.آهو مجاز از معشوق زیبا و دختری است که چشمانی مانند آهو دارد. جیران معادل ترکی است و در زبان های دیگر دنیا به معادل های دیگری دارد. در زبان فارسی آهو معادلی برای جیران می باشد. غزال معادل عربی آن است و کژال نیز در زبان کردی به آهو گفته می شود.

معانی اسم جیران

ریشه اسم جیران:

ریشه یابی اسم ها بیش از هر چیز می تواند به تفهیم آن کمک کند. بررسی ریشه اسم جیران نیز می تواند اطلاعات دقیق تری در اختیار شما قرار دهد. همانطور که اشاره شد، ریشه جیران به زبان ترکی باز می گردد. این نام یکی از محبوب ترین نام ها در میان ترکی ها می باشد. در دهه ۶۰ این نام بسیار پر کاربرد بوده و هواداران زیادی داشته است. این اسم برای خیلی از افراد یادآور آهنگی معروف می باشد.

معنی اسم جیران

بررسی تاریخچه نام جیران:

برای پی بردن به معنی اسم جیران می توان به بررسی تاریخچه آن نیز پرداخت. جیران که نام یکی از همسران ناصرالدین شاه و سوگلی او بوده است، در تاریخ ایران نقش پر رنگی داشت. نام اصلی او خدیجه خانم تجریشی بوده که او را ملقب به فروغ السلطنه کرده اند. خدیجه دختری یکی از باغبان ها و نجارهای روستا بود که در نزدیکی تهران زندگی می کرد. او بعد از ازدواج با شاه به دلیل چشمان درشتی که داشت، با این نام شناخته شد.

معنی نام جیران

  •  آرون گروپس

بررسی نام در ثبت احوال:

این نام امروزه در ثبت احوال کشورمان برای دختران ثبت می شود. تعداد این نام ها در ایران بسیار زیاد است. این نام در سه دهه اخیر بسیار رایج بوده و طبق آخرین آمارها ۴۴۳۸۴ نام با این نام ثبت شده است. فراوانی این نام در سال های اخیر کمتر شده است. در ثبت احوال نیز این نام به معنی آهو شناخته می شود.

مفاهیم اسم جیران

این نام در زبان های دیگر نیز دارای معادل هایی می باشد. اما یکی از سوال های رایج درباره این نام این است که آیا نام جیران و مارال با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع هیچ تفاوتی میان معانی این نام ها وجود ندارد. تنها ریشه این دو نا با یکدیگر متفاوت می باشد. این نام برای پسرها نیز استفاده نمی شود. در نظرسنجی هایی که انجام شده است، این نام بیشترین آمار را داشته است و از سوی مخاطبان زیادی مورد توجه بوده است.

به منظور اطلاع از معانی دیگر اسامی دخترانه اصیل ایرانی همچون شهرزاد و ماهور می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *