دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

نحوه بهره مندی از خواص برنج وحشی

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۶ بهمن ۱۴۰۰
  • ۰

برنج وحشی برخلاف اسمش، متعلق به خانواده برنج ها نبوده و در حقیقت نوعی گیاه آبزی است که به دلیل شباهت دانه هایش به برنج با این نام شناخته می شود. این مطلب به خواص برنج وحشی می پردازد.

برنج وحشی در حقیقت برنج نبوده، بلکه نوعی غله بومی آمریکا و کانادا می باشد که بسیار مغذی بوده و برای زنان باردار و جنین فواید فراوانی داشته و به درمان فشار خون بالا کمک می کند. در ادامه مطلب با خواص بیشتر برنج وحشی آشنا می شوید.              

آشنایی با خواص برنج وحشی

برنج وحشی برخلاف اسمش به خانواده برنج ها تعلق نداشته بلکه نوعی غله آبزی می باشد که اغلب در باتلاق های کم عمق آب شیرین و سواحل رودخانه و دریاچه ها رویش دارد و به خاطر شباهتش به دانه های برنج و شیوه پخت به این نام شهرت یافته است.

برنج وحشی بومی آمریکا و کانادا می باشد که یکی از پر مصرف ترین غلات آمریکاست و امروزه کشاورزان این غله را بعد از جمع آوری در حالی که هنوز دارای پوست است، دودی نموده و سپس پوست آن را کنده و دانه حاصل شده را صادر می کنند. برنج وحشی غنی از مواد مغذی بوده و برای جنین و مادر باردار بسیار فایده دارد. خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و به بهبود فشار خون بالا کمک می کند. در ادامه با خواص برنج وحشی بیشتر آشنا می شوید.

معرفی برنج وحشی

احتمالا نام برنج وحشی به گوش شما آشنا باشد. این محصول به خانواده برنج ها تعلق نداشته ولی اندازه ای شبیه آن دارد. در گذشته غذای بیشتر سرخپوستان و بومیان آمریکای شمالی و کانادا را این برنج تشکیل می داد. امروزه نیز یکی از پر مصرف ترین غلات در این مناطق است.

برنج وحشی نوعی دانه علف آبی می باشد که در مرداب های کم عمق روییده و چون ظاهر و روش پختی مشابه برنج دارد به این اسم معروف شده است. در هر صد گرم برنج وحشی پخته حدود ۱۰۱ کالری، انرژی وجود دارد که اندکی کمتر از کالری موجود در همین اندازه برنج قهوه ای (۱۱۲ کالری) و برنج سفید (۱۳۰ کالری) است.

  •  آرون گروپس

همچنین برنج وحشی نسبت به برنج معمولی و دیگر غلات دارای پروتئین بیشتری بوده و هر صد گرم پخته آن دارای ۴ گرم پروتئین می باشد. یعنی دو برابر پروتئین موجود در برنج سفید یا قهوه ای. در ضمن این پروتئین از نوع پروتئین کامل است و همه آمینو اسیدهای ضروری را با خود همراه دارد. قابل ذکر است برنج وحشی غنی از آنتی اکسیدان بوده که برای مقابله با پیری و کاهش ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان مفید است.

محققان در آزمایش ۱۱ نمونه برنج وحشی مختلف به این نتیجه رسیدند که خواص آنتی اکسیدانی این برنج، می تواند تا ۳۰ برابر بیشتر از برنج سفید شود. از سایر خواص برنج وحشی می توان به حفظ سلامت قلب اشاره نمود. در مطالعات زیادی به این نتیجه رسیده اند که غلات کامل مانند برنج وحشی با کاهش احتمال ایجاد بیماری های قلبی سبب حفظ سلامت قلب خواهند شد.

ناگفته نماند استفاده منظم غلات کامل موجب کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ می شود. باید اشاره کرد برنج وحشی را می توان در انواع سوپ و سالاد استفاده کرد و گزینه خوبی برای رژیم گیاهخواری می باشد. این دانه علاوه بر خواص فوق العاده ای که دارد بسیار خوشمزه و خوش طعم است.

اگر دوستدار تجربه طعم های جدید می باشید، یکبار برنج وحشی را امتحان کنید. کشاورزان امریکایی محصول برنج وحشی را بعد از برداشت، بو داده و بعد از دودی کردن، مغز یا دانه آن را جدا نموده و صادر می کنند. خواص و طعم فوق العاده برنج وحشی امروزه به آن شهرت جهانی بخشیده و به راحتی امکان خرید آن وجود دارد.

ساختار این دانه به گونه ای است که دیرتر از برنج معمولی پخته شده ولی عطر آن بسیار قوی تر و گیراتر از برنج معمولی است. ضمنا طعم برنج وحشی مدهوش کننده خواهد بود. برنج وحشی فقط در امریکا کشت نمی شود بلکه در آسیا، کشورهایی مانند ژاپن نیز آن را به عنوان سبزی کشت می کنند.

در دنیا چهار گونه برنج وحشی وجود دارد که یک نوع آن بومی آسیا بوده و به عنوان سبزی برداشت شده و سه گونه دیگر بومی امریکای شمالی به ویژه نواحی دریاچه ای هستند که دانه های آن در غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. این دانه پس از پخت حدود ۳- ۴ برابر اندازه اش بزرگ می شود. دانه ها شبیه پاپ کورن می ترکند. کافی است داخل روغن ریخته شده و قابلمه را تکان دهید.

فواید مصرف این برنج

اگر به دنبال سبک زندگی سالمی هستید و سلامت جسم و روان خود و خانواده برای شما اهمیت دارد ادامه این مطلب را از دست ندهید. برای مصرف برنج وحشی، برخی آن را به تنهایی پخته و استفاده می کنند و برخی قبل از پخت با سایر برنج یا یا غلات ترکیب نموده و مورد استفاده قرار می دهند. برنجی وحشی را می توان به غذاهای مختلف، سالادها، سوپ و دسرها اضافه کرد.

جلوگیری از سرطان

برنج وحشی غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی بوده که برای سلامت بدن ضروری است و از پیری زودرس پیشگیری کرده و خطر ابتلا به بیماریهای مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی – عروقی را کاهش می دهد. خواص آنتی اکسیدانی این دانه تا ۳۰ برابر بیشتر از برنج معمولی گزارش شده است.

سلامت قلب و عروق

هرچند پژوهش های کافی روی خواص برنج وحشی درباره قلب صورت نگرفته ولی با توجه به این که این دانه نوعی غله کامل به حساب می آید، می توان گفت مصرف آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را کاهش داده و از تشکیل پلاک در رگ ها پیشگیری می کند. در مطالعات حیوانی این نتیجه حاصل شده که مصرف این غله، کلسترول بدن را کاهش می دهد.

متاسفانه سبک غذایی اشتباه و نامناسب موجب گسترش بیماری های قلبی شده است. برای مقاومت در برابر این بیماری ها بهترین راهکار، تقویت قلب و رساندن مواد مغذی ضروری به بدن می باشد. برنج وحشی سرشار از مواد مغذی برای قلب بوده و این غله کامل، سطح کلسترول خون را تنظیم و از لخته شدن خون در رگ ها پیشگیری می کند.

منبع اسید آمینه های ضروری بدن

یکی از حیاتی ترین و مهمترین مواد ضروری بدن، پروتئین ها می باشند. بدن برای حرکت و ادامه زندگی به  این ماده حیاتی بسیار نیاز دارد. اسید آمینه های ضروری موجود در پروتئین، نقش حیاتی ترین مواد را ایفا می کنند. در صورت احساس خستگی و عدم توان کافی برای فعالیت های روزانه، برنج وحشی را در رژیم غذایی خود قرار دهید. این محصول همه اسیدآمینه های ضروری بدن را با خود همراه کرده است. در حقیقت برنج ها به اندازه این غله؛ حاوی پروتئین نیستند.

بهبود هضم

برنج وحشی فیبر زیادی دارد از این رو سبب بهبود عمل هضم غذا می شود و برای درمان نفخ نیز مفید است. فیبر موجود در این دانه با فیبر برنج قهوه ای یکسان است. همانطور که می دانید فیبر یکی از اصلی ترین مواد برای دستگاه گوارش محسوب می شود. در حقیقت بدن انسان به فیبر خوراکی بسیار احتیاج داشته و این نیاز باید با مصرف مواد طبیعی حاوی فیبر تامین شود.

برنج وحشی همانطور که اشاره شد سرشار از فیبر بوده به این ترتیب دستگاه گوارش را تقویت نموده و عمل هضم و جذب غذا را بهبود می دهد و از ابتلا به بیماری های گوارشی مانند سرطان معده و روده پیشگیری می کند.

سلامت استخوان

یکی دیگر از خواص برنج وحشی این است که این غله سرشار از عنصر شناخته شده فسفر می باشد که برای از بین بردن ضعف استخوان نقش قابل توجهی دارد. در ضمن سبب کاهش خطر شکستگی استخوان شده و مطالعاتی نشان داده با اضافه کردن مکمل های کلسیم و فسفر به رژیم غذایی و داشتن یک برنامه ورزشی کوتاه مدت، افزایش توده استخوانی حاصل شده است.

که این موضوع سبب مقاومت استخوانها در برابر شکستگی شده و نشان می دهد غذاهای غنی از فسفر مانند برنج وحشی در سلامت و استحکام استخوان کمک کننده هستند.

افزایش قوای ساختار استخوانی برای بیشتر افراد به ویژه کودکان و نوجوانان ضروری است. احتمالا بعد از دقایقی پیاده روی حس درد موضعی روی ساق پا را تجربه کرده اید که به خاطر کمبود فسفر می باشد. از این رو برنج وحشی با فسفر فراوان می تواند ساختار استخوانی و سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد.

سلامت پوست و مو

برای همه سلامت پوست و مو اهمیت زیادی دارد. از این رو برنج وحشی یکی از گزینه های کمکی فوق العاده خواهد بود. آنتی اکسیدان های موجود در این غله موجب از بین رفتن بافت های مرده پوست شده و طراوت و شادابی به آن می بخشد. رشد بهتر، کاهش شوره سر و افزایش رطوبت و شفافیت مو از خواص این خوراکی لذیذ است.

ماده مغذی برای دوران بارداری

حساس ترین مرحله زندگی هر زنی دوران بارداری می باشد. در این دوران، بدن بسیار حساس می شود و به مواد مغذی شدیدا احتیاج پیدا می کند. مواد مغذی نظیر فولات، آهن و انواع ویتامین ها، نیاز ضروری بدن در این مرحله می باشند. دیگر به استفاده از قرص ها و داروهای شیمایی برای تامین مواد ضروری نیازی نیست اگر برنج وحشی را در رژیم خود قرار دهید.

فولات عضو خانواده ویتامین ب است و به صورت طبیعی در برخی غذاها بخصوص سبزیجات با برگ سبز وجود دارد. برنج وحشی منبعی سرشار از فولات محسوب می شود که به رشد سریع سلول ها کمک ویژه ای می کند. در حقیقت در طول دوران بارداری احتیاج به فولات خوراکی دوبرابر شده و باید اشاره کرد فولات و اسید فولیک یکسان نیستند.

فولیک اسید نسخه مصنوعی فولات می باشد از این رو توصیه می شود برای تامین فولات به سراغ گیاهان و برنج وحشی بروید و البته این مورد را با پزشک خود چک نماید. در امریکا کمبود فولات یکی از رایج ترین کمبودها گزارش شده که بیماری های جدی مانند کم خونی، خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی – عروقی و نقص نخاعی حین زایمان را سبب می شود.

مصرف یک پرس برنج وحشی در طول روز، تا یازده درصد نیاز روزانه فولات را رفع کرده و به کاهش خطر ابتلا به بیماری ها و نقص کمک می کند. به این ترتیب برای تامین فولات بهتر است از مکمل های طبیعی کمک گرفته شود.

افزایش انرژی

در بیان خواص دیگر برنج وحشی می توان گفت که این غله غنی از منیزیم است و با اضافه کردن غذاهای دارای منیزیم به رژیم غذایی می توان سطح انرژی بدن را افزایش داد. در حقیقت با مصرف منیزیم، آدنوزین تری فسفات در بدن فعال شده و با مقدار کافی این ماده می توان در برابر خستگی ها مقاومت کرد. نه فقط برای فعالیت های روزانه بلکه برای ورزش هم می توان از آن استفاده کرد.

زیرا جذب اکسیژن برای سلول ها را بالا می برد. در طول ورزش ، نیاز بدن به اکسیژن بیشتر شده که با افزایش جریان خون عضلانی روبرو می شود. کمبود منیزیم با بالا رفتن نیاز بدن به اکسیژن در طول تمرین ورزشی همراه می شود. در مطالعه ای افرادی که در طول تمرین ورزشی، منیزیم کمتری دریافت کرده بودند، نسبت به افرادی که منیزیم زیادی دریافت نموده بودند، سریعتر خسته شدند.

پژوهش ها نشان داده افراد ورزشکاری که سطح منیزیم کمی دارند نسبت به ورزشکارانی که سطح منیزیم بالایی دارند ، حجم عضلانی کمتری داشته و سریعتر خسته می شوند.

فاقد گلوتن

از خواص برنج وحشی این است که همانند برنج قهوه ای فاقد گلوتن بوده و گزینه ای فوق العاده برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن) خواهد بود.

جلوگیری از دیابت نوع ۲

رژیم های غذایی دارای غلات کامل و سبوس دار مانند برنج وحشی می توانند سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ حدود ۲۰-۳۰ درصد شوند. زیرا این دانه دارای ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، فیبر و ترکیبات گیاهی زیادی است که همه برای جلوگیری از دیابت نوع ۲ سودمند هستند. در مطالعات حیوانی این نتیجه حاصل شده که استفاده از برنج وحشی در کنترل قند خون و کاهش مقاومت به انسولین موثر بوده است. پژوهشگران توصیه نموده اند جهت جلوگیری از دیابت نوع ۲ در طول روز حداقل دو وعده غلات کامل مصرف شود.

تفاوت برنج وحشی با برنج سیاه

برنج وحشی و برنج سیاه از لحاظ ظاهری بسیار به هم شبیه هستند و هر دو غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی بوده و جزو غلات بدون گلوتن محسوب می شوند. با این وجود برنج وحشی به گروه برنج ها تعلق نداشته بلکه غله ای بومی آمریکای شمالی است و طعم و بافتی آجیل مانند دارد که به خاطر قیمت بالای آن معمولا هنگام پخت با سایر برنج ها ترکیب می شود.

در صورتی که برنج سیاه یکی از انواع برنج ها است که بیشتر در کشور چین رویش داشته و طعمی کمی شیرین و بافت آجیلی دارد.

عوارض مصرف این برنج

برنج وحشی به طور معمول با عوارض جانبی خاصی همراه نبوده ولی برخی مواقع دانه آن با قارچ سمی ارگوت آلوده می شود که برای سلامتی خطرناک است. از مضرات ارگوت، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، اسهال، تشنج و اختلالات روانی است. غلات آلوده به این سم معمولا دارای لکه های صورتی یا بنفش بوده که قابل رویت هستند.

همانند برنج معمولی، برنج وحشی هم ممکن است با فلزات سنگین همراه باشد که به تدریج در بدن جمع شده و سلامتی را دچار مشکل می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *