دسته ها
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

جلوگیری از یکنواختی زندگی با چند راهکار ساده

 • سحر هودانلویی
 • ۱ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

طبیعی است که تکرار یک نوع ریتم زندگی برای هیچ کسی خوشایند نیست. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا روش های جلوگیری از یکنواختی زندگی را بررسی کرده و تا حد توان آن ها را رعایت کنید.

یکی از سخت ترین چیز ها در مورد روز کاری یا مدرسه، یکنواختی است. در شرایط نه تنها از وضعیت زندگی بیقرار می شوید، بلکه دیگر نمی توانید از آن خارج شوید و به کار های مورد علاقه رسیدگی کنید. در این شرایط تنها کاری که می توانید انجام دهید آن است که فعالیت های مشابه را در یک محیط کنترل شده تکرار کنید و در نهایت خلاقیت را در درون خود خفه کنید. با این حال راه‌ هایی وجود دارد که از یکنواختی روز شما جلوگیری می‌ شود که با به چالش کشیدن خود، تغییر محیط و شکستن روال خود، می توانید به جلوگیری از یکنواختی در زندگی که هر روز آن را تجربه می کنید، بپردازید.

یکنواختی زندگی به چه معناست؟

آشنایی با روش های جلوگیری از یکنواختی زندگی

همه افراد در طی زندگی روز های تکراری داشته اند که آن تا زمانی که خود اقدام به ایجاد تغییر نکرده بودند، از بین نرفت. با ما در ادامه این مطلب همراه شوید تا روش های منحصر در این رابطه را مطالعه کرده تا به ریتم تکراری در زندگی مبتلا نشوید.

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش

اهداف بلند پروازانه تعیین کنید

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از یکنواختی زندگی، تعیین اهداف بلند پروازانه است. با تعیین اهداف، خود را به چالش می ‌کشید و به خود کاری برای انجام دادن می دهید. به جای اینکه کار یا فعالیت خود را به عنوان چیزی که به سادگی از پس آن بر می‌آید ببینید، آن را چیزی برای برتری خواهید دید.

اگر در فروش یا شغل مشابه ای مشغول به کار هستید، عملکرد های بلند پروازانه ای برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال، سعی کنید فروش خود را در سه ماهه آخر ۱۰ درصد افزایش دهید.

چیز های جدید را امتحان کنید

از منطقه راحتی خود خارج شوید و حداقل یک چیز جدید را در ماه امتحان کنید. مهم نیست که آن چیز جدید چیست تا زمانی که خودتان را به چالش می کشید و به زندگی خود علاقه می بخشید می توانید از تکرار روزمرگی های رها شوید. با انجام چالش های بزرگ یا کوچک می توانید احساس به آغوش کشیدن چیز های جدید را در زندگی تان به وجود بیاورید.

در این رابطه می توانید از مراکز اجتماعی محلی خود دیدن کنید، در کلاس شرکت کنید یا یک مهارت جدید بیاموزید. این شرایط می تواند فرصت خوبی برای شما خواهد بود تا با افراد جدیدی خارج از جمعیت عادی خود آشنا شوید. توجه داشته باشید که شکستن یکنواختی می تواند به شما احساس رضایت، غرور بیشتری بدهد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

همچنین بیرون آمدن از منطقه راحتی ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی ایجاد کند، اما اگر سعی دارید که از احساس گیر افتادن در زندگی اجتناب کنید، ارزشش یک بار امتحانش را خواهد داشت.

معرفی راه های جلوگیری از یکنواختی زندگی

پیشرفت کنید

برای از جلوگیری از یکنواختی زندگی باید مسیر پیشرفت خود را پیگیری کنید. سعی داشته باشید یک بازی یا حتی سیستمی برای ردیابی پیشرفت خود در یک پروژه خاص ایجاد کنید. با انجام این کار، خود را مشغول نگه دارید و خود را برای رسیدن به اهداف به چالش بکشید.

در این رابطه می توانید یک برنامه کاری تهیه کنید، جایی که بتوانید پیشرفت خود را ردیابی کنید و افکار، ایده ها، چالش ها یا هر چیزی که با پیشرفت کاری شما مرتبط است را یادداشت کنید.

رقیب بطلبید

از دیگر روش های کنار آمدن با یکنواختی زندگی این است که کمی رقابتی باشید. این کار را وابسته به کاری که انجام می دهید، کنید. همچنین می توانید فعالیت خود را در طول روز به یک مسابقه تبدیل کنید و این می تواند چه در محل کار یا مدرسه باشد که با به چالش کشیدن خود که بهتر از دیگران در اطرافتان عمل می کنید، هیجان جدیدی به ریتم زندگی تان اضافه کنید.

از این رو می توانید با یک همکار یا دوست صحبت کنید و سعی کنید مسابقات دوره ای را ترتیب دهید. به عنوان مثال، ببینید چه کسی می تواند بیشترین فروش را در ماه آینده داشته باشد.

به موسیقی های مختلف گوش دهید

چه در محل کار، چه در ماشین، چه در باشگاه، اگر انتخاب های موسیقی خود را تغییر دهید، یکنواختی را از بین می برید و روز خود را به خوشی سپری می کنید. در نهایت، تغییر موسیقی متن زندگی شما ممکن است آن را هیجان انگیز و لذت بخش تر کند.

معرفی روش های جلوگیری از یکنواختی زندگی

حجم کارهایتان را کاهش دهید

کار های خود را برای از بین بردن یکنواختی زندگی کم کنید. ممکن است با کار هایی که باید انجام دهید آنقدر احساس سنگینی کنید که پیدا کردن زمان برای کار هایی که واقعا می خواهید انجام دهید، دشوار باشد. از این رو با واگذاری مسئولیت هایی که می توان به دیگران داد، زندگی خود را ساده کنید.

مرور تقویم ماه آینده برای اولویت بندی مسئولیت های خود و کنار گذاشتن هر چیزی که برای مدیریت خود نیازی ندارید، می تواند مفید واقع گردد.

فضای اطراف خود را مرتب کنید

برای انجام این روش در ابتدا فضای کاری خود را مرتب کنید. اگر نمی ‌توانید فضای کاری خود را به مکانی دیگر جا به‌ جا کنید، ممکن است بتوانید آن را مرتب کنید. با چیدمان مجدد و طبق سلیقه خود، استراحت قابل توجهی از یکنواختی روز تجربه خواهید کرد. این اصل بسیار مهم است، زیرا فضای کاری شما تاثیر زیادی بر بهره وری و خلق و خوی شما در طول روز دارد.

می توانید میز خود را حرکت دهید و اگر رو به دیوار است، سعی کنید آن را حرکت دهید تا بتوانید از طریق پنجره بیرون را ببینید. لوازم جانبی روی میز خود را عوض کنید. به عنوان مثال، موقعیت های منگنه، کاغذ و دیگر وسایل موجود را جا به جا کنید.

مسیر جدیدی برای رفت و آمد انتخاب کنید

از دیگر روش های جلوگیری از یکنواختی زندگی کاری انتخاب مسیر جدیدی برای رفت و آمد است. یکی از یکنواخت ترین بخش های روز شما ممکن است رفت و آمد شما به محل کار به حساب آید. این مورد مخصوصا در مواردی که رفت و آمد طولانی دارید و باید ترافیک زیادی را تحمل کنید بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب مسیر جدیدی می تواند کمی به طول بی انجامد و ۵ الی ۱۰ دقیقه بیشتر در طی مسیر باشید. اما نکته حائز اهمیت آن است که انگیزه در بهبود خلق و خوی شما بسیار تاثیر گذار است و می توانید از زندگی که در پیش رو دارید به خوبی لذت ببرید.

آشنایی با عوامل موثر در ایجاد یکنواختی زندگی

در ارتباطات مثبت شرکت کنید

در یک سطح بسیار ابتدایی، تعامل دوستانه با اطرافیانتان نه تنها یکنواختی روزتان را از بین می برد، بلکه باعث ایجاد صمیمت نیز می شود. با افرادی صحبت کنید که در غیر این صورت ممکن است آن ها را بدیهی بدانید.

به عنوان مثال، اگر هر روز صبح برای یک فنجان قهوه در یک رستوران فست فود توقف می کنید، با صندوقدار پشت پنجره درایو از راه دور گفتگو کنید.

از افرادی که با آن ها در تماس هستید تعریف کنید

به عنوان مثال، به نگهبان ساختمان خود بگویید که آن ها تیزبین به نظر می رسند، به فردی که در اتاق کناری شما نشسته است بگویید که عطر یا ادکلن او را دوست دارید، توجه داشته باشید که تا هر اندازه برای دیگران انرژی مثبت بفرستد، دو برابر آن به زندگی خودتان باز خواهد گشت.

به دوست یا همکار خود کمک کنید

با کمک روزانه به افرادی که می شناسید، به آن ها نشان خواهید داد که برای آن ها اهمیت قائل هستید. علاوه بر این، با ایجاد یک تجربه مثبت برای هر دو، روز خود را به طرز چشمگیری تغییر خواهید داد. برخی از همراهی های دوستانه می تواند شامل موارد گفته شده در ادامه مطلب باشد.

 • به یک همکار جدید که با برخی از جنبه های کار خود مشکل دارد، کمک کنید.
 • به یک دوست یا همکلاسی که به کمک بیشتری نیاز دارد، آموزش دهید.
 • کسی که ماشینش در تعمیرگاه است، را برسانید.

علت بروز یکنواختی در زندگی

اقداماتی انسان دوستانه انجام دهید

یکی از راه‌ های مطمئن برای جلوگیری از یکنواختی زندگی، انجام کارهای خیر به صورت روزانه است. اگر این فلسفه را بپذیرید، هر روز را فرصتی برای کمک به شخص دیگری خواهید دید و از ایجاد خوشحالی برای دیگران، لذت می برید.

 • برای همکار خود از کافی شاپ قهوه بخرید.
 • ناهار را برای یک همکار که روزهای سختی را پشت سر می گذارد، حسب کنید.
 • به یک موسسه خیریه کمک کنید.
 • به حیوانات خیابانی از نظر غذایی کمک کنید

برنامه ریزی کنید

برنامه خود را طوری برنامه ریزی کنید که به طور مداوم کارهای مختلفی را در بخش های مختلف روز برای انجام داشته باشید. بنابراین، از یکنواختی انجام یک فعالیت در زمان مشخص هر روز جلوگیری خواهید کرد.

وظایف را به صورت تصادفی کامل کنید. به عنوان مثال، وظایف را به ترتیب خاصی در محل کار انجام ندهید، بلکه وظایف را همانطور که بروز می نمایند، تکمیل کنید.

استراحت کنید

در طی روز تایمی را برای استراحت اختصاص دهید. توجه داشته باشید که با گنجاندن یک سری استراحت در روز خود، یکنواختی را از بین خواهید برد. علاوه بر این، می توانید کمی استراحت کنید و برای بقیه روز در آینده پر انرژی باشید.

جلوگیری از یکنواختی زندگی به چه صورت است؟

 • حداقل هر ساعت یک استراحت پنج دقیقه ای برای خود فراهم کنید.
 • سعی کنید هر چند ساعت یکبار بلند شوید و راه بروید. حتی یک پیاده روی کوچک از دفتر شما تا سرویس بهداشتی تاثیر گذار است.
 • اگر نمی توانید زمان زیادی را برای استراحت در نظر بگیرید، استراحت ناهار خود را به چند وقفه کوتاه تر در طول روز تقسیم کنید.

برای مطالعه دیگر مطالب مرتبط می توانید بر روی دیگر لینک های مرتبط با جلوگیری از یکنواختی زندگی به مانند ایجاد تنوع در زندگی و شادابی در زندگی کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.