دسته ها
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

تفاوت بنزین سوپر و معمولی و شرایط لازم برای انتخاب بنزین مناسب

 • سحر هودانلویی
 • ۱ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

بنزین در سوخت گیری ماشین تاثیر به سزایی دارد و برخی افراد با شنیدن انواع آن هیچ آگاهی نسبت به تاثیراتی که بر روی موتور ماشین قائل می شوند، ندارند. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا ویژگی های بنزین سوپر و معمولی آشنا شوید.

بسیار افراد در رابطه با شناخت بنزین سوپر و معمولی توانایی ندارند و در رابطه با آن ها چنین فکر می کنند که بنزین ممتاز در عملکرد بهتر موتور ماشین و بالا رفتن قدرت آن تاثیر به سزایی نسبت به زمان هایی با مصرف بنزین معمولی دارد. در در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با تفاوت بنزین ممتاز و معمولی آشنا شوید و در نهایت تاثیری که هر یک از آن ها بر روی موتور خودرو را دارند بررسی نمایید.

آشنایی با تفاوت بنزین سوپر و معمولی

بنزین از انواع متفاوتی برخوردار است که هر یک ویژگی هایی به خصوصی دارند. در ادامه این بخش به شرح این ویژگی ها و تفاوت ها می پردازیم.

سطح اکتان در بنزین سوپر و معمولی چیست؟

اکتان بنزین به چه معناست؟

گفتنی می باشد که به اکتان میزان فشاری می گویند که یک سوخت می تواند آن را قبل از احتراق تحمل کند، یا در اصطلاحی دیگر نوعی اندازه گیری توانایی سوخت برای جلوگیری از ضربه زدن به شمار می آید. همچنین پمپ بنزین ها به طور معمول دارای سه درجه از اکتان هستند. طی قوانین ثبت شده می توان چنین مشاهده کرد که کدام سطوح اکتان را می توان به عنوان درجه یک، متوسط ​​یا معمولی در فهرست جای داد. به طور معمول گاز معمولی ۸۷ اکتان، اکتان متوسط ​​۸۹ و اکتان بالای ۹۱ را بنزین ممتاز یا در اصطلاحی دیگر سوپر می نامند. نتیجه فرایند سوخت گیری را می توان به عنوان شروع موجی از انفجار قدرتمند و یکنواخت به شمار آورد که با توجه به درجه اکتان این فشار و قدرت نیز متغیر می باشد.

 • بلیط کیش
 • خرید انواع قهوه

در صورتی دیگر بنزین های برخوردار از عدد اکتان کمتر نسبت به مقدار توصیه شده به علت قطرات ناهماهنگ و تزریق شده از موج انفجار یکنواختی برخوردار نمی شوند، چرا که در این زمان مقدار یکدستی از بنزین با زمان بندی منحصری در محفظه های مخصوص وارد نمی شود.

بنزین معمولی با سوپر چه فرقی دارد؟

به طور کلی فرق بین این دو بندزین را می توان چنین بیان کرد که عدد اکتان آن ها متغیر می باشد. همان طور که در ابتدا مطالعه کردید تا هر اندازه که عدد اکتان بیشتر باشد این بنزین دیرتر منفجر می شود و مقدار کمتری از آن هدر می رود. به طور معمول این عدد در بنزین ممتاز ۹۵ و در معمولی ۸۷ است. گفتنی می باشد که هر خودرو مقدار متفاوتی از عدد اکتان را ظرفیت دارد و راننده بایستی از مقدار آن به خوبی مطلع باشد تا در نهایت به مشکل برنخورد. استفاده از اکتان منحصر برای باک بنزین خود می تواند به افزایش عمر موتور و کیفیت آن منجر شود.

از این رو استفاده از بنزین های معمولی برای خودرور های دارای اکتان بالا و استفاده از سوپر برای خودرو های اکتان پایین می تواند به ایجاد فشار در موتور خودرو منجر شود.

نحوه تشخیص بنزین سوپر و معمولی

ارتباط اکتان بالا و عملکرد بهتر

قابل به ذکر می باشد که اکتان بالاتر همیشه عملکرد بهتری ارائه نمی دهد. به طور کلی عملکرد به فناوری موتور و تعدادی دیگر از عوامل زیر کاپوت بستگی دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید. همچنین استفاده از بنزین با اکتان بالاتر کمکی به تمیز کردن موتور شما نمی کند. از این رو چنین پیشنهاد می شود که تمام بنزین های فروخته شده حاوی مواد شوینده تمیز کننده برای موتور باشند که در نهایت سبب افزایش عمر وسیله نقلیه شما گردد. این بدان معنی است که موتور شما با سوخت اکتان ۸۷ به همان اندازه با سوخت اکتان ۹۳ تمیز می شود، بنابراین احساس نکنید که باید خودروی خود را به درجه بالاتری برسانید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

دفترچه راهنمای خودرو شما ممکن است مشخص کند که از کدام بنزین باید استفاده کنید. همچنین برخی از صدمات وارده به وسیله نقلیه را می توان ناشی از استفاده نادرست از سوخت به شمار آورد. اگر وسیله نقلیه شما اجاره ای است، باید توجه ویژه ای به اکتان مورد نیاز برای پر کردن مخزن خود داشته باشید تا در پایان مدت اجاره متحمل هزینه های اضافی نشوید.

به یاد داشته باشید، توجه داشته باشید که سوخت دیزل جایگزین قابل قبولی برای هیچ درجه ای از بنزین نیست و می تواند آسیب قابل توجهی به موتور شما وارد کند. بیشتر نازل های پمپ دیزل به گونه ای طراحی شده اند که بزرگتر از نازل بنزین هستند و به راحتی در مخزن گاز برای پر کردن قرار نمی گیرند. از این رو در بسیاری از جایگاه ها، پمپ بنزین و گازوئیل نیز از رنگ های متفاوتی برخوردار می باشند.

قدرت های متفاوت اکتان ها

گفتنی می باشد که درجه اکتان یا عدد آن، معیار استاندارد توانایی سوخت برای مقاومت در برابر تراکم در یک موتور احتراق داخلی بدون انفجار می باشد. هرچه عدد اکتان افزایش یابد، سوخت قبل از انفجار نیز می تواند تراکم بیشتری را متحمل شود. همچنین رتبه اکتان مستقیما به توان خروجی یا محتوای انرژی سوخت در واحد جرم یا حجم مربوط نمی شود، بلکه به طور انحصاری توانایی بنزین را در برابر تراکم نشان می دهد.

به طور کلی، سوخت‌ هایی با درجه اکتان بالاتر در موتور های بنزینی با تراکم بالاتر استفاده می‌شوند که ممکن است در این شرایط قدرت بالاتری نیز تولید کنند. چنین قدرت بالاتری ناشی از تراکم بیشتر سوخت توسط طراحی موتور است و نمی توان بیان کرد که به تنهایی نوع بنزین در این توانایی تاثیر گذار است. در مقابل، سوخت‌ هایی با اکتان پایین‌ تر برای موتور های دیزل ایده‌ آل هستند، زیرا موتور های دیزلی که در اصطلاحی دیگر موتور های احتراق تراکمی نیز نامیده می‌ شوند، سوخت را فشرده نمی‌ کنند، بلکه فقط هوا را فشرده و سپس سوخت را به هوای مورد نظر تزریق خواهند کرد.

از این رو با فشرده سازی می توان بنزین را گرم کرد. موتور های بنزینی متکی به احتراق هوا و سوخت فشرده شده با هم به صورت مخلوطی هستند که در نزدیکی شمع های برقی مشتعل می شوند. بنابراین، تراکم پذیری بالای سوخت عمدتا برای موتور های بنزینی اهمیت دارد. استفاده از بنزین با اکتان کمتر نیز ممکن است باعث کوبش موتور گردد.

و در پایان رتبه بندی اکتان به تنهایی عملکرد بنزین را تعیین نمی کند، بلکه تطبیق پذیری سوخت در مدیریت طیف وسیعی از شرایط عملیاتی را نیز مشخص می کند.

معرفی معایب بنزین سوپر و معمولی

شرایط منحصر در انتخاب بنزین مناسب

از نکات قابل توجه در رابطه با بنزین باید به شرایط بیرونی نیز توجه داشته باشید و به تاثیری که در کاهش و یا افزایش قدرت آن بر موتور دارد، آشنا شوید. نوجه داشته باشید که اصلی ترین عوامل بیرونی در ادامه مطلب معرفی شده اند.

 • ارتفاع:

گفتنی است که هر چه ارتفاع خودرو از سطح کمتر باشد در نهایت از اکتان کمتری نیز می توان استفاده کرد. چرا که در این فرایند بنزین برای شعله ور شدن به زمان بیشتری نیاز دارد.

 • رطوبت:

بالا رفتن مقدار رطوبت می تواند به افزایش عدد اکتان نیز منجر شود و در اصطلاحی دیگر می توان ارتباط مستقیمی در بین آن ها شکل داد.

 • دمای هوا:

با بالا رفتن دمای هوا باید درجه اکتان را کمتر کرد و در این عامل بیرونی، عدد اکتان مخالف آن عمل می کند. به این صورت که با کاهش دما نیز باید عدد آن را تا حد امکان و مجاز افزایش دهید.

 • سایر:

از دیگر عوامل تاثیر گذار می توان به آوانس تایمینگ پیشرانه به نسبت تراکم موتور و دمای آن اشاره داشت.

آشنایی با تفاوت بنزین سوپر و معمولی

مزایای استفاده از هر نوع بنزین

برای بررسی انواع بنزین ها و در نهایت انتخاب آن برای سوخت خودرو خود می توانید از مزایا و معایبی که در ادامه بیان شده است کمک بگیرید.

بنزین سوپر:

 • استفاده از این نوع بنزین موجب کم تر شدن مقدار مصرف سوخت در صورت استفاده از خودرو های ضریب کمپرسی بالا می شود.
 • آتش گرفت این نوع بنزین بسیار به صرفه است و بالا بودن قدرت انفجار آن می تواند به بهتر شدن سرعت و عملکرد موتور منجر شود.
 • استفاده از این نوع بنزین به نسبت معمولی می تواند به کاهش صدای ماشین و موتور منجر شود.
 • این نوع سوخت از صدمات کمتری نسبت به دیگر موارد برای محیط زیست و حیوانات برخوردار است.
 • با استفاده از این خودرو می توان لرزش آن را تا حد قابل توجهی کنترل کنید.

معمولی:

همان طور که در این مطلب به خوبی متوجه شده اید، بنزین معمولی از سطح اکتان کمتری برخوردار است که از این رو قیمتی به صرفه و کمتر از سوپر برخوردار می باشد. این بنزین نیز دارای مزایای است که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

 • از قیمت متری به نسبت سوپر در طی سال برخوردار است.
 • در جاده و راه ها از دسترسی ساده تری برخوردار است.

تفاوت بنزین سوپر و معمولی چه می باشد؟

مضرات استفاده از این بنزین ها

بنزین ممتاز و معمولی تا هر اندازه که مزایا دارد، مضراتی نیز دارد که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم.

بنزین ممتاز:

 • در طی راه خیلی از شهر و شهرتان ها این نوع بنزین وجود ندارد.
 • هزینه ای بالاتر از استفاده از ینزین معمولی در طی یه ماه دارد.

معمولی:

 • در پیستون ها به ایجاد رسوب منجر می شود.
 • شمع ها را تخریب می کند.
 • به خام سوزی منجر می شود.
 • به ایجاد روغن سوزی به همراه خرابی موتور و سیلندرها منجر می شود.
 • به پوسیدگی سوپاپ ها منجر می شود.
 • از آلودگی بیشتری نسبت به نوع ممتاز برخوردار است.

تفاوت بنزین سوپر و معمولی چگونه است؟

نحوه تشخیص این دو بنزین از یکدیگر

به طور معمول رنگ بنزین سوپر سفید و سبز است و این در حالی است که بنزین های معمولی صورتی رنگ و مایل به قرمز می باشند. مقدار تفاوت این رنگ ها می تواند از ویژگی های ممتاز بودن آن باشد و برای اینکه متوجه شوید این بنزین با آب مخلوط است یا خیر می توانید یک قطره از بنزین را بر روی کاغذ بریزید و توجه داشته باشید که اگر این بنزین خالص باشد، بر روی کاغذ اثری از خود باقی نمی گذارد اما اگر در این بین ناخالصی هایی وجود داشته باشد، کاغذ صافی خود را از دست داده و به طور کلی همانند آب به بنزین آغشته می گردد.

از دیگر روش های تشخیص بنزین سوپر و معمولی بوی آن می باشد. اگر گاز خارج شده از در اطراف باک آن خشک باشد، نوع بنزین سوپر است و اگر چرب باشد می توان نتیجه گرفت که نوع بنزین معمولی است. قابل به ذکر است که مقدار رطوبت در سطح اکتان تاثیر گذار است و ارتباط آن در قسمت مرتبط توضیح داده ایم.

در نظر داشته باشید که هر چه اکتان بنزین بالاتر باشد، کمک به کیفیت خودرو نیز افزایش می یابد و می توان استفاده از آن را امری مفید و موثر برای عملکرد های مناسب خودرو در نظر گرفت.

سخن پایانی

قابل به ذکر است که خودرو ها به گونه ای طراحی شده اند که با نوع خاصی از سوخت بهترین عملکرد را داشته باشند. گاز با اکتان بالاتر به سرعت مشتعل نمی شود، از این رو چنین توضیح می دهد که چرا خودرو های با عملکرد بالا با موتور های تراکم بالا اغلب به گاز اکتان بالاتر نیاز دارند. موتور هایی که سوخت اکتان بالا تری مصرف می کنند، کار آمدتر کار می کنند و آلاینده ها و اگزوز کمتری نیز به مراتب منتشر می کنند.

معرفی مزایای بنزین سوپر و معمولی

گفتنی است که از اکتان مورد نیاز برای خودروی خاص خود استفاده کنید. استفاده از سطح اکتان مناسب می تواند از آسیب به موتور خودروی شما جلوگیری کند و به کارکرد آن در حداکثر بازده کمک کند. اگر سطح کمتر از حد توصیه شده را استفاده کنید، ممکن است گاز برای موتور شما خیلی سریع تر بسوزد. در این شرایط موتور صدای تق تق ایجاد می کند که طبیعتا برای هیچکسی خوشایند نیست. علاوه بر این صدای نا خواسته، بنزین کمتر از حد توصیه شده نیز می تواند قدرت و مصرف سوخت خودرو شما را کاهش دهد و باعث آسیب به موتور شود.

همچنین در حالتی دیگر می توان چنین بیان کرد که استفاده از سوختی با درجه اکتان بالاتر از حد توصیه شده می تواند از خطر خطر کمتری نیز برخوردار باشد. توافق کلی این است که استفاده از بنزین ممتاز در زمانی که خودروی شما می تواند با بنزین معمولی کار کند هیچ مزیت اضافی در مورد عمر موتور، مصرف سوخت یا کاهش آلاینده‌ ها به همراه ندارد.

پس از مطالعه تفاوت بنزین سوپر و معمولی می توانید برای اطلاع از دیگر دانستنی های علمی بر روی لینک های گرم نشدن آب آبگرمکن و طرز کار سیستم خودروهای برقی کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.