دسته ها
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

دیدنی های ایلام با جاذبه های تاریخی و طبیعی حیرت انگیز

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۷ دی ۱۴۰۰
 • ۰

معرفی بهترین دیدنی های ایلام می تواند شما را با بخش های مهمی از جذابیت های این استان آشنا کند. شما علاقه مندان در این بخش با مهم ترین جاذبه های این استان همچون قلعه ها، کاخ ها، روستاها، آبشارها، چشمه ها، دشت ها و ارتفاعات زیبای این منطقه آشنا خواهید شد.

ایلام یکی از استان های پر جاذبه و دیدنی در ایران است. این منطقه هر ساله از سوی گردشگران زیادی مورد توجه می باشد. بازدید از آبشارهای مرتفع، چشمه ها، رودخانه ها و دیگر چشم اندازها در این منطقه می تواند از سوی گردشگران مورد توجه باشد. در این استان جاذبه های باستانی و تاریخی زیادی همچون قلعه ها و کاخ ها وجود دارند. در سفر به ایلام می توانید از دیدنی های متنوع این استان بازدید نمایید و در ادامه این مطلب نیز با جاذبه های بیشتری از آن آشنا خواهید شد.

معرفی ۲۳ تا از بهترین دیدنی های ایلام

استان ایلام، استانی خوش آب و هوا با مردمانی خون گرم است. منطقه ای که به دلیل پیشینه تاریخی غنی و فرهنگ ارزشمند خود مورد توجه می باشد. شما در این استان از جاذبه های زیبایی دیدن خواهید کرد. مکان های دیدنی ایلام از جذابیت های زیادی برخوردار هستند. این استان جاذبه های تاریخی و باستانی زیادی را به خود اختصاص داده است. این منطقه دارای طبیعتی بکر بوده و چشمه ها و آبشارهای گوناگونی دارد.

کاخ دیدنی ایلام

 • خرید انواع قهوه
 • بلیط کیش

۱- منطقه جنگلی ششدار:

این منطقه یکی از مقاصد گردشگری در نزدیکی شهر ایلام می باشد که سالانه مسافران زیادی به آن سفر می کنند و یکی از جاذبه های مهم در استان می باشد. این منطقه بکر دارای چشم انداز بسیار فوق العاده ای است که می تواند یک سفر تفریحی عالی را برای هر بازدیدکننده ای بسازد. بهترین زمان سفر به این جنگل فصل بهار و تابستان است که سرسبزی خاصی را به منطقه می بخشد. این جنگل در ۵ کیلومتری شهر ایلام و در مسیر جاده این شهر به کرمانشاه واقع شده است.

معرفی دیدنی های ایلام

۳- دریاچه دوقلو سیاه گاو:

یکی دیگر از مناطق گردشگر پذیر ایلام سیاه گاو است که در شهرستان آبدانان و در نزدیکی این شهر ایلام قرار دارد. این دریاچه دوقلو تنها دریاچه دوقلو در کشور می باشد که از جاذبه های خوب در این منطقه است. اگر قصد سفر به این استان را دارید پیشنهاد می کنیم، حتما از این دو دریاچه زیبا دیدن کنید. اطراف این دریاچه ها دارای چشم انداز بی نظیری است که می تواند یک روز کامل شما را مجذوب خود نماید و یک روز عالی را در آن سپری کنید.

دیدنی های مهم ایلام

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

۲- کوه قلاقیران:

مهم ترین کوهی که در این استان قرار دارد، کوه قلاقیران می باشد، که روزانه کوهنوردان زیادی را به سمت قله خود می کشد. این کوه دارای طبیعتی خاص و منحصر به فرد است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. اگر قصد سفر به این استان را دارید و علاقه مند به پیاده روی و کوهنوردی هستید، پیشنهاد می کنیم حتما از طبیعت این کوه استفاده نمایید. ارتفاع این کوه حدود ۲۱۵۲ متر می باشد که برای مردم منطقه به عنوان نماد استواری شناخته می شود.

جذابیت های ایلام

۴- تنگه کافرین:

اگر اسم تنگه یا تنگ کافرین را تا کنون نشنیده اید کافی است، نام آن را جست و جو کنید، تا با یکی از بهترین مناطق دیدنی در این استان رو به رو شوید. تنگ کافرین که در شهرستان بدره واقع شده است، یکی از مهم ترین مقاصد گردشگردی در شهر بدره است که می تواند هر گردشگری را شگفت زده کند. طول تنگ کافرین حدود ۲ کیلومتر است که در آن می توانید، از برکه آب زمزم و زیارتگاه جابر نیز دیدن نمایید. گردشگران در تنگه کافرین می تواند به قایق سواری بپردازند، و از دیدن بخش های محتلف منطقه لذت ببرند.

ارتفاعات ایلام

مکان های زیبای ایلام

۵- دره ارغوان:

یکی دیگر از مهم ترین دیدنی های ایلام که بیشترین بازدید خود را در ماه اردیبهشت و فصل بهار دارد، دره ارغوان می باشد. این دره در فصل بهار مملو از ارغوان های بسیار زیبا است که علت نام گذاری آن نیز همین بوده است. این دره در حدود ۳ کیلومتری شمال شرق این استان واقع شده است که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

دره ایلام

۷- روستای بانقلان:

اگر علاقه مند به بازدید از روستای های تاریخی و قدیمی هستید، این روستا می تواند برای شما جالب توجه باشد. در این روستا علاوه بر ساختمان های قدیمی باغ های گردوی زیادی وجود دارد که می تواند برای شما جالب توجه باشد. این روستا برای مردم ایلام از اهمیت زیادی برخوردار است.

جنگل های ایلام

۸- قلعه اسماعیل خان:

یکی دیگر از ساختمان های تاریخی که در این استان قرار دارد، قلعه اسماعیل خان است که برای مردم منطقه به عنوان یک نماد بزرگ تاریخی شناخته می شود. اگر به ایلام سفر کرده اید و می خواهید از یک ساختمان تاریخی دیدن کنید، این قلعه می تواند گزینه ای مناسب در طول سفر باشد.

قلعه ایلام

۹- پارک ملت ایلام:

این پارک یکی از پارک های قدیمی شهر محسوب می شود. که در بلوار جمهوری واقع شده در این پارک نیز امکانات تفریحی زیادی برای گردشگران در نظر گرفته می شود. در این مجموعه بیش از ۱۵۰ درخت کهنسال وجود دارد که سر به فلک کشیده اند و از زیبایی های زیادی برای بازدیدکنندگان برخوردار می باشند.

طبیعت بکر ایلام

۶- آبشار اما:

اگر علاقه مند به بازدید از طبیعت خاص و بکر هستید، این آبشار در فصل بهار و تابستان می تواند شما را حیرت زده کند و یک روز عالی را برایتان بسازد. ارتفاع این آبشار حدود ۲۰ متر است که جلوه خاصی را به منطقه بخشیده و می توانید علاوه به تفریح در آن به ثبت عکس و خاطرات در آن نیز بپردازید. این آبشار در حدود ۲۵ کیلومتری  جنوب مرکز استان واقع شده است و یکی دیگر از دیدنی های ایلام می باشد.

آبشارهای دیدنی ایلام

۱۰- پارک کودک ایلام:

این پارک نیز یکی دیگر از جذابیت های ایلام برای بازدیدکنندگان است. این پارک در انتهای خیابان ولایت قرار دارد و از امکانات متعددی برای بازدیدکنندگان برخوردار می باشد. در این پارک امکاناتی همچون وسایل ورزشی، کتابخانه و وسایل بازی برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.

پارک ایلام

۱۱- تنگ رازیانه:

اگر از علاقه مندان به جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای ویژه در این استان هستید، می توانید سری به تنگه زیبا رازیانه بزنید. این تنگه از نظر پدیده های زمین شناسی بسیار ارزشمند بوده است. این منطقه دارای طبیعتی بسیار سرسبز بوده و از میان آن رودی روان عبور می کند. این تنگه دیدنی در فاصله ۵۰ کیلومتری از ایلام قرار دارد.

شهر ایلام

۱۲- کاخ فلاحتی:

این کاخ یک بنای تاریخی شناخته شده است که متعلق به دوران قاجاریان می باشد. در حال حاضر این کاخ در محدوده جهاد کشاورزی قرار دارد. مساحت این بنا بالغ بر ۸۱۰ متر مربع بوده و از چشم اندازهای زیبایی نیز برخوردار است. سردرها، ستون ها، تزئینات داخلی بخش های مهمی از جذابیت های این بنا برای بازدیدکنندگان هستند. این کاخ یکی دیگر از دیدنی های ایلام است.

کاخ های ایلام

۱۳- طاق شیرین و فرهاد:

از جمله بناهای اصلی و تاریخی که در ایلام قرار داردف می توان به طاق های شیرین و فرهاد اشاره نمود. این طاق ها متعلق به دوران ساسانیان هستند. با توجه به روایت های مختلفی که درباره این مناطق انجام شده است، این بنا در نصف روز به وسیله فرهاد ساخته شده و یکی از بناهای قدیمی محسوب می شود.

بنای باستانی ایلام

۱۴- آبشار گچان:

همانطور که می دانید، ایلام یکی از مناطق خوش آب و هوا در کشورمان است، به همین دلیل دارای جذابیت های تفریحی و طبیعت زیبا و دوست داشتنی می باشد. آبشار گچان که در فاصله ۱۵ کیلومتری ایلام قرار دارد، از جمله آبشارهای مرتفعی است که دارای مناظر شگفت انگیزی یرای گردشگران خواهد بود.

آبشار ایلام

۱۵- موزه تاریخ طبیعی ایلام:

اگر از علاقه مندان به تاریخ این مناطق هستید، می توانید سری به موزه تاریخ طبیعت ایلام بزنید. این موزه دارای انواعی از حیوانات و گیاهان تاکسیدرمی شده می باشد. این فسیل ها بسیار ارزشمند هستند.

جاذبه فرهنگی ایلام

۱۶- پارک جنگلی چغاسبز:

این پارک یکی از مجموعه پارک های بزرگ در سطح شهر است. مساحت آن بالغ بر ۴۰۰۰ هکتار بوده و دارای امکانات متعددی می باشد. این پارک دارای فضای سبز و محیطی آرامش بخش است. هر ساله نمایشگاه های مختلفی در این مکان برگزار می شود که برای شهروندان جذابیت دارد.

۱۷- شهر تاریخی دره شهر:

این شهر در فاصله ۱۴۲ کیلومتری ایلام واقع شده و با وجود دشت های و آبراهه های گوناگون اهمیت داشته است. این منطقه هم دارای جذابیت های تاریخی و هم از چشم اندازهای طبیعی همچون دشت ها و ارتفاعات سرسبز برخوردار می باشد. این شهر تاریخی از دیدنی های ایلام است.

بنای تاریخی ایلام

۱۸- غار کناتاریکه:

همانطور که می دانید غارها از مهم ترین جاذبه های دیدنی در نواحی مختلف هستند. در ایران نیز در نواحی مختلفی غارها وجود دارند و شما می توانید با یکی دیگر از غارهای باستانی در این منطقه آشنا شوید. این غار دارای ورودی تنگی است، به همین دلیل موجودی در آن یافت نمی شود.

غار ایلام

۱۹- دریاچه سد ایلام:

این دریاچه بخش مهمی از آب های این منطقه را تامین می کند. این دریاچه از زیبایی های منحصر به فردی برای علاقه مندان برخوردار است. این مقصد تفریحی برای بازدیدکنندگان زیادی جذابیت دارد. شما در سفر به این دریاچه می توانید از چشم اندازهای بکر و زیبایی بازدید می کنید.

دریاچه ایلام

۲۰- روستای کلم:

این روستا در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از ایلام واقع شده است. طبیعت این روستا از چشم اندازهای بکری برای علاقه مندان برخوردار می باشد. طبیعت دلپذیر و زیبای این روستا از یک سو و از سوی دیگر جذابیت های فرهنگی این منطقه موجب جذب گردشگران زیادی شده است.

دیدنی های ایلام را بشناسید

۲۱- نقش برجسته گل گل:

این نقش برجسته از جذابیت های تاریخی در این منطقه محسوب می شوند. قدمت این سنگ نوشته ها به دوران آشوریان باز می گردد. در این نقش برجسته ها کلاه خود، تیر، ماه و ستاره دیده می شود.

جذابیت های ایلام

۲۲- کوه اهوران:

در ارتفاعات این منطقه کوه های اهوران واقع شده اند، این کوه ها چشم اندازهای ویژه ای را به خود اختصاص داده اند که می توانید از آن ها دیدن نمایید. این منطقه کوهستانی دارای آب و هوایی معتدل بوده و از کوه های شناخته شده ایلام می باشد.

کوه های ایلام

۲۳- قلعه والی:

این قلعه یکی دیگر از جاذبه های دیدنی در این منطقه به شمار می آید و جذابیت های زیادی برای گردشگران دارد. این بنا به دستور غلامرضاخان والی در سال ۱۳۲۶ ساخته شده و از ویژگی های برجسته ای در معماری برخوردار می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.