دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

 برخورد با افراد ریاست طلب و این نکته های ارزشمند

  • حکیمه فهیمی
  • ۳ دی ۱۴۰۰
  • ۰

ممکن است در طول زندگی با آدم هایی روبرو شوید که تعامل با آن ها سخت بوده و این آدم ها همواره حس ریاست طلبی دارند. در این مطلب به شما خواهیم گفت با افراد ریاست طلب چطور برخورد کنید تا تنش کمتری داشته باشید.

حتما شما هم با آدم های ریاست طلبی در زندگی برخورد داشته اید که این افراد بدون توجه به فضای شخصی و حساسیت های طرف مقابل ، آزادی و استقلال وی را زیر پا می گذارند. در ادامه این مطلب طریقه برخورد با افراد ریاست طلب بیان می شود.            

طریقه برخورد با افراد ریاست طلب

احتمالا در طول زندگی با افرادی برخورد داشته اید که کنار آمدن با آن ها کار بسیار سختی بوده و این افراد همواره احساس ریاست دارند. طبیعتا این گروه از افراد سلطه جو بوده و می خواهند همه را به پیروی از خود وادار نمایند و حرف خود را به کرسی بنشانند.

هنگامی که طرف مقابل به مخالفت با آن ها بپردازد، معمولا حالت دفاعی به خود گرفته و رفتار گستاخانه ای از خود نشان می دهند. این افراد نه فقط سبب تنفر فرد مقابل شان می شوند بلکه آزار و اذیت اطرافیان را نیز موجب می گردند. کنار آمدن و تعامل با چنین افرادی بسیار سخت به نظر می رسد.

ممکن است یکی از افراد خانواده، همسایه، همکار و یا یکی از دوستان شما چنین شخصیتی داشته که رفتار و منش آن ها دائما خاطر شما را آزرده نموده حس ناراحتی، حقارت و خشم را در وجود شما ایجاد می کند. این افراد سلطه جو الزاما نیت بدی ندارند و فقط می خواهند خواسته خود را عملی کنند و در نتیجه به فضا و آزادی شخصی طرف مقابل اهمیت نمی دهند.

برای افراد ریاست طلب خیلی عادی است که از مواردی همچون تهدید، مجادله، عصبانیت و فشار احساسی برای تحمیل خواسته خود و اجبار طرف مقابل به اطاعت استفاده نموده و اگر طریقه برخورد با چنین افرادی را ندانید ، قربانی فشار افراد ریاست طلب خواهید شد. اگر شما نیز با چنین افرادی در زندگی مواجه دارید ، مطالعه این مطلب می تواند به شما کمک کند تا طریقه برخورد با افراد ریاست طلب را بدانید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

به راهنمای درونی خود گوش بسپارید.

هنگامی که تحت تاثیر افراد ریاست طلب قرار بگیرید، این افراد به راحتی می توانند شما را به انجام کارهایی مجبور کنند که اصلا احساس خوبی به آن ندارید. برای یک فرد ریاست طلب بسیار عادی ست که از ابزارهایی مانند تهدید، عصبانیت، داد زدن، مجادله و فشار احساسی برا تحمیل خواسته خود استفاده کند و شما را به اطاعت از خود وادار کند.

در این شرایط اگر به راهنمای درونی خود توجه نکنید ، قربانی خواسته آن ها می شوید. هر اندازه که یک نفر سعی کند تا به آزادی شما نفوذ کند و استقلال را از شما سلب کند باید به راهنمای درون خود رجوع کرده و موضع تان را حفظ نمایید. در صورتی که اطمینان نداشته باشید چه چیز برای شما درست یا غلط است به راحتی تحت تاثیر افراد ریاست طلب قرار می گیرید.

با مهربانی برخورد کنید.

احتمالا مهربان بودن با فردی که حس ریاست طلبی دارد گزینه غیر عادی به نظر برسد ولی اطمینان داشته باشید که این گام می تواند موثرترین راه باشد. این افراد معمولا تصورشان به این صورت است که طرف مقابل نیز با عصبانیت واکنش نشان بدهد ولی در این شرایط شما باید خلاف تصور آن ها رفتار کنید. با یک برخورد محبت آمیز، این افراد قطعا به طرز رفتار خود خواهند اندیشید.

فرد ریاست طلب را مخاطبتان قرار دهید.

یکی از راهکارهای دیگر در مواجه با افراد ریاست طلب این است که وی را مخاطب خود قرار دهید. حرفهای او را نادیده نگیرید و دیدگاه های او را مورد تحسین قرار دهید. ولی به او اعلام کنید که ترجیح شما مخالف عقاید وی است. برای داشتن رفتار دفاعی او به آرامی و با قاطعیت عمل کنید.

مشابه زبان بدن وی عمل کنید.

قابل ذکر است که رفتار و حرکات از کلمات قوی تر موثر تر می باشند. اگر با آگاهی از این مورد، در محیط کار خود با افراد تعامل داشته باشید می توانید به راحتی چرخه کنترل را شکسته و یا حتی یک چرخه کنترلی ایجاد نمایید. پس هر گاه که خواستید با هم تیمی های ریاست طلب خود قصد صحبت داشتید، سعی نمایید که تمام قد بلند شده و هنگام مکالمه چشم خود را به اطراف معطوف نکرده و به صورت مستقیم به طرف مقابل خود نگاه نموده و با او حرف بزنید.

با این زبان بدن یا بادی لنگوئج به او القا می کنید که شما با اعتماد بنفس و قوی هستید و هیچ نوع رفتار ناعادلانه ای را برنمی تابید. برای آشنایی با نشانه های زبان بدن می توانید روی لینک کلیک کنید.

بدون ترس عمل کنید.

هیچ گاه با ترس از افراد ریاست طلب زندگی نکرده و هوشیارانه از ترسی که می خواهند در وجود شما ایجاد کنند، دوری نمایید. سلاح اکثر افراد ریاست طلب برای مجبور کردن دیگران به اطاعت از خود استفاده از ترساندن دیگران می باشد. آن ها از نفوذشان برای ایجاد ترس شما استفاده می کنند.

 مانند والدینی که با ترساندن فرزند خود از تنبیه وی را مجبور به اطاعت از خودشان می نمایند. اگر واقعا قصد دارید فارغ از تاثیر و نفوذ این افراد زندگی کنید باید گوش به زنگ چنین شرایطی بوده و بر ترس غلبه کنید. اگر از این ترس ها واهمه ای نداشته باشید ، هیچ قدرتی قادر به تاثیر روی شما نخواهد بود.

آزادی خود را مقدم بدانید.

هنگامی که احساس کردید قربانی افراد ریاست طلب شده اید، برای مواجه با این شرایط باید آزادی خود را مقدم دانسته و استقلال خود را ارجح بشمرید. در چنین شرایطی که حس کمبود آزادی ایجاد شده ، فقط خودتان هستید که می توانید آزادی خود را طلب کنید و هیچکس نمی تواند برای بدست آوردن آن به شما کمک کند.

اگر آزادی خود را بر همه چیز مقدم بدانید ، همه آزاد هستید و تحت نفوذ و ریاست طلبی دیگران قرار نخواهید گرفت. هنگامی که آزادی اولویت زندگی تان باشد، چیزهای دیگر خود به خود روبراه می شود و سر جای خود قرار می گیرد. به یاد داشته باشید که یک فرد سلطه گر نمی تواند آزادی شما را سلب کند مگر این که خودتان به او اجازه این کار را بدهید.

باید آزادی خود را فراتر از پول، روابط و دیگر امنیت های کاذب دانسته و تا هنگامی که از درون احساس آزادی داشته باشید، حقیقت بیرونی شما به صورت خودکار عوامل مثبت را به سوی خود جذب خواهد کرد. اگر بخواهید آزادی خود را فدای ریاست طلبی دیگران کنید باید همه عمر تحت سلطه آن ها باشید.

موضع خود را مشخص نمایید.

این نکته اهمیت دارد که موضع خود را با قطعیت بیان کنید و هنگامی که فردی سعی در سلطه گری و ریاست به شما دارد، نظر خود را به صراحت اعلام کنید. یک روش اصلی برخورد با افراد ریاست طلب که می خواهند به شما دستور دهند این است که با قاطعیت موضع خود را اعلام کرده تا به آن ها نشان دهید چنین رفتارهایی را تحمل نمی کنید.

بدون که این احساسی عمل کنید، یا حالت دفاعی به خود بگرید با آرامش اما قاطعیت حرف خود را بزنید. سعی نکنید وی را تحقیر کنید بلکه با صراحت نظر خود را اعلام کرده و آنچه را که می خواهید یا نمی خواهید ، واضح بیان کنید. از واکنش آن ها نترسیده و با حفظ آرامش بر موضع خود استوار باشید.

خود را محدود ندانید.

به یاد داشته باشید لزوما هیچ اجباری وجود ندارد. زندگی با باید و اجبار صحیح نیست مگر این که خودتان این شرایط را به خود تحمیل کنید و با محدود دانستن خود به افراد ریاست طلب اجازه سلطه گری بدهید. می توانید آزادانه زندگی کرده و برای این آزادی محدودیتی وجود ندارد.
محدودیت ها از ذهن شما ریشه می گیرند. دلیل این که در برابر افراد ریاست طلب ، مغلوب می شوید این است که تصور می کنید برای داشتن زندگی امن باید از دستورات آن ها پیروی کنید. در حقیقت هیچ امنیتی در سایه اسارت وجود ندارد و با این که آزادی این چنینی  قطعیت ندارد ، در حقیقت خلاف آن ثابت می شود. هنگامی که آزادی را به امنیت ترجیح دهید، خود بخود امنیت هم از انتخاب های شما حاصل خواهد شد.

ناامید نباشد.

اگر کسی ریاست طلب بوده و سعی در تحمیل خواسته های خود به شما داشته باشد، قطعا از طرز رفتار او ناراحت شده و حس سرخوردگی و ناامیدی پیدا می کنید. این امر سبب بروز احساسات منفی در شما شده و اعتماد به نفس خود را از دست می دهید. در حالی که برای برخورد با افراد ریاست طلب در این مواقع نباید ناامید شد چرا که افکار منفی می تواند منبع استرسی برای شما شود.

به خود اعتماد داشته باشید

فرد ریاست طلب می خواهد با افکار و عقاید خود شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای او مشخص کنید که نمی خواهید رفتار خود را تغییر دهید و به خودتان اعتماد کامل داشته باشید. اعتماد به نفس شما در این شرایط نقش مهمی خواهد داشت. اگر این افراد مشاهده کنند که شما به خود اعتماد کامل دارید و از خودتان مطمئن هستید ، بالاخره از تحمیل عقاید خود دست بر می دارند.

مودب رفتار کنید.

در مواجه با فرد ریاست طلب به آرامی و مودبانه عمل کرده و بگویید که در برابر رفتارهای کنترل گر او چه حسی دارید. به این فرد بفهمانید که اظهار نظرهای گستاخانه اش تا چه حد احساسات شما را جریحه دار کرده و موجب رنجش خاطر شما شده است. جلب توجه آن ها به این امر سبب می شود او کمی به رفتارهایش بیشتر بیاندیشد.

از آنجا که همه به دنبال کسب احترام هستند، قطعا فرد ریاست طلب نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر چند رفتار این افراد موج منفی ساطع می کند و در شما حس بدی ایجاد کرده است ولی دلیلی ندارد با بی ادبی برخورد کنید. به آن ها احترام گذاشته و احتمالا این رفتار مثبت شما بتواند، رفتار گستاخانه وی را پایان دهد.

جمع بندی

در مجموع و با توجه به مطالب بالا می توان گفت برای کنار آمدن با یک فرد ریاست طلب باید تلاش کنید تا بر حس ترس و نا امنی خود غلبه نمایید و امنیت را در راهنمای درونی تان پیدا کنید. ممکن است ذهن شما ترسیده باشد ولی قلب شما همواره راه درست را به خوبی تشخیص می دهد. به ندای قلب خود گوش فرا داده و به ذهن خود بیاموزید که هر آنچه که قلب آن را درست می داند، محترم دانسته و از آن دفاع کند. آزادی واقعی هنگامی به وجود می آید که انتخاب کنید قلب شما بر ترس های ساخته ذهن مقدم تر است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *