دسته ها
پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

درمان لبخند لثه ای با عمل جراحی و بدون عمل جراحی

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

لبخند لثه ای یکی از مشکلات شایع زیبایی می باشد که به خاطر بافت اضافی لثه در دندان های فوقانی ایجاد می شود. برای درمان لبخند لثه ای روش های مختلف جراحی وجود دارد که در این مطلب به آنها پرداخته می شود.

اگر هنگام لبخند زدن احساس می کنید که بافت لثه شما بیش از حد نمایان می شود و بر زیبایی صورت شما تاثیر می گذارد. با این مطلب همراه ما باشید تا با روش های درمان لبخند لثه ای آشنا شوید.

روش های درمان لبخند لثه ای

یکی از مشکلات شایع زیبایی لبخند لثه ای یا gummy smile می باشد که به علت وجود بافت اضافی لثه در دندان های بالایی ایجاد می شود. در درمان لبخند لثه ای روش های متعدد جراحی فک و روش های آسانی برای جراحی لثه نظیر لیزر درمانی به کار گرفته می شوند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

اصلاح لبخند لثه ای با لیزر علیرغم داشتن حداقل عوارض جانبی روشی آسان و بدون درد می باشد. اگر هنگام لبخند زدن احساس می کنید که بافت لثه بیش از حد بیرون زده و به خاطر تحت الشعاع بودن دندان های بالایی موضوع ناراحت کننده ای برای شما است. همانطور که اشاره شد روش هایی برای درمان لبخند لثه ای وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

فردی با لبخند لثه ای همواره نگران لبخند زدن است چرا که حس می کند با لبخند زدن ظاهر زشتی پیدا کرده و اغلب گوشه گیر و خجالتی می شود. در لبخند لثه ای به علت موقعیت لثه ها فرد هنگام غذا خوردن و یا حتی مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها ممکن است به قسمت انتهایی و چسبیده به دندان لثه ها صدمه بزند. به این ترتیب موجب التهاب و خونریزی لثه ها گردد.

 • مبل و میز
 • چکاد بام

امروزه با پیشرفت فناوری برنامه درمانی کاملا موثری وجود دارد که در درمان لبخند لثه ای یا لیفت لثه هم می توان از آن بهره برد. از جمله یکی از جدیدترین این روش ها استفاده از لیزر برای رفع هر گونه لثه اضافی می باشد که خنده لثه ای شما را بهبود می بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اصلاح و درمان لبخند لثه ای با ادامه مطلب همراه ما باشید.

علت لبخند لثه ای

در حالت معمولی هنگام لبخند زدن حدود یک تا دو میلی متر از لثه ها دیده می شود ولی در لبخند لثه ای این میزان تا حدود ۷ میلی متر هم می رسد. به بیان دیگر لبخند لثه ای به حالتی اطلاق می شود که در آن دندان ها موقع لبخند زدن دیده می شوند.

در این حالت نحوه لب ها و دندان های فرد به نحوی است که هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن نمی تواند لثه هایش را مخفی نگاه دارد. دندان های زیبا و لثه های سالم نقش بسیار مهمی در سلامت فرد داشته و علیرغم دخالت در اعمالی مانند جویدن غذا و حتی صحبت کردن می توانند از نظر روحی هم اعتماد به نفس فرد را بالا ببرند.

در این میان یکی از مشکلات رایج که در ظاهر لثه ها وجود دارد، عارضه لبخند لثه ای می باشد. لبخند لثه ای علیرغم این که باعث ایجاد مشکلات جسمی برای فرد می شود از لحاظ روحی و روانی مشکل ساز است.طبق تحقیقات چندین علت می توانند عامل ایجاد این مشکل باشند. از جمله علت های رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از علت های ایجاد لبخند لثه ای می تواند به خاطر اختلاف در رشد دندان ها باشد. گاهی مواقع نحوه رشد دندان های اصلی فرد عامل ایجاد لبخند لثه ای است. با این که این مورد برای هر فردی متفاوت است ولی نتیجه یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که این مشکل می تواند وراثتی باشد.

 • اگر لثه فرد بخش زیادی از دندان را بپوشاند، حالتی که به فوران منفعل گفته می شود هم می تواند سبب بروز این مشکل باشد.
 • چنانچه دندان های جلویی فرد زیاد یا بیش از حد رشد کرده باشد، احتمال رشد بیش از حد لثه ها وجود دارد. این حالت اکستروژن دندانه آلوئولار نام دارد.
 • علت دیگر لبخند لثه ای می تواند به خاطر یک بیماری به اسم رشد بیش از اندازه فک بالا ایجاد شود. این حالتی است که استخوان های فک بالایی بلندتر از حد معمول خود شوند.
 • اگر لب بالایی فرد از لب پایینی نازک تر باشد نیز می تواند لبخند لثه ای ایجاد شود.
 • در صورتی که لب های فرد بیش از اندازه باز می شوند. یعنی هنگام خندیدن زیادی کش می آیند نیز می تواند لبخند لثه ای ایجاد کند.
 • برخی داروها و درمان ها هم می تواند موجب رشد بیش از اندازه لثه ها گردند که به این وضعیت هیپرپلازی لثه گفته می شود.

به نظر می رسد شیوع لبخند لثه ای در افراد جوان بیشتر از افراد مسن باشد. ضمنا ریسک لبخند لثه ای در زنان نسبت به مردان بسیار بیشتر گزارش شده است. به نظر این مشکل با بالا رفتن سن کاهش می یابد. معمولا گروه سنی جوانان نسبت به مسن تر ها تمایل بیشتری به داشتن ظاهر جذاب دارند و خنده لثه ای در افراد جوان رایج تر است.

رفع لبخند لثه ای

برای درمان این مشکل روش های متعددی وجود دارد که در ادامه به معرفی این روش ها و چگونگی انجام آن ها می پردازیم.

۱. جراحی

برای درمان لبخند لثه ای روش های متعددی وجود دارد از جمله جراحی فک و صورت برای تغییر موقعیت استخوان فک، استفاده از بوتاکس، جراحی موقعیت لب، برداشتن عضلات و لیزر درمانی. البته برای درمان این مشکل می توان از روش های بدون جراحی هم بهره برد.

جراحی فک:

روش جراحی فک از تکنیک های خاصی برای حل مشکل لبخند لثه ای استفاده می کند و روشی تهاجمی است. ضمنا مانند هر عمل جراحی با برخی عوارض جانبی هم همراه است.

ارتودونسی:

ارتودنسی روش درمانی دیگری است که اگر عارضه به خاطر کوتاهی دندان ها یا ناهنجاری فکی باشد، صورت می گیرد و ضمنا سن بیمار کم باشد استفاده می شود. در درمان ارتودنسی معمولا از تکنولوژی TADs برای رفع لبخند لثه ای کمک گرفته می شود. همچنین با درمان ناهنجاری فک پایین یا فک بالا در پایان درمان، مشکل لبخند لثه ای برطرف می شود.

لیفت لثه:

اگر لثه ها سطح زیادی از دندان ها را پوشانده باشند، دندانپزشک احتمالا روش لیفت لثه را توصیه می کند. این درمان به عنوان کانتورینگ لثه هم شناخته می شود که شامل حذف بافت اصلی لثه است.

هنگامی که دندانپزشک به لیفت لثه می پردازد، حین پروسه درمان به فرد داروی بی حسی موضعی داده می شود تا دردی را حس نکند. بعد پزشک با استفاده از یک چاقوی لیزری یا لیزر بخش از لثه را برش داده و یا تغییر شکل می دهد تا قسمت بیشتری از دندان فرد را نمایان سازد.

پس از جراحی ممکن است لثه ها تا یک هفته خونریزی داشته و یا با درد همراه باشند و احتمال دارد به جلسات بیشتری برای مراجعه به پزشک نیاز پیدا کنید.

جراحی تغییر لب:

جراحی تغییر حالت لب مورد دیگر در رفع لبخند لثه ای است. اگر لب ها عامل ایجاد این مشکل باشند، دندانپزشک جراحی تغییر لب را پیشنهاد می دهد. در این روش با برداشتن بخشی از بافت هم بند از زیر لب بالایی صورت می گیرد. با این کار ماهیچه های بالابر واقع در ناحیه لب و بینی از بلند شدن بیش از حد بالای لب بالایی دندان جلوگیری می کنند.

در این جراحی از بی حس کننده موضعی استفاده می شود تا دردی حس نشود. هنگامی که دهان فرد بی حس شد دندانپزشک زیر لب بالایی دو برش ایجاد کرده و بخشی از بافت هم بند را از آن ناحیه بیرون می کند. هنگامی که بافت هم بند خارج شد ، پزشک برش ها را بخیه زده و این پروسه تقریبا ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

بعد از اتمام جراحی نیز پزشک برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند. در ضمن دوره نقاهت هم حدود یک هفته خواهد بود. طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۹ بیمارانی که این عمل را اجرا کرده اند تا دو سال می توانند از نتیجه آن خوشحال باشند. در مواردی این جراحی دائمی است ولی در برخی موارد ممکن است مشکل بیمار برگردد.

 ۲. بدون جراحی

روش های بدون جراحی برای این مشکل در بیشتر موارد به صورت سرپایی صورت می گیرد. این روش ها در مطب دندانپزشکی قابل انجام بوده و فرد در کوتاه ترن تایم ممکن می تواند به انجام کارهای روزمره خود برگردد.

روش دیگر استفاده از بوتاکس است که در آن عضلاتی که در پروسه لبخند زدن، موجب کشیده شدن لب ها می گردد توسط سم رقیق شده بوتولینیوم دچار فلج کنترلی می گردند. در نتیجه موقع لبخند زدن ، عضلات لبه درست عمل نمی کند و لبخند لثه ای برطرف می شود. دقت کنید که این روش طبق نظر متخصص ارتودنسی برای گروه درمانی خاصی استفاده می شود.

نکته ای که هنگام تزریق بوتاکس باید به آن توجه زیادی داشت میزان دوز سم بوتاکسی است که قرار است به درون عضلات اطراف دهان تزریق گردد. اگر میزان این سم پایین تر از حد انتظار باشد تاثیر لازم را نخواهد داشت و اگر میزان سم به صورت کنترل نشده و خود بخود تزریق گردد هم می تواند موجب به هم ریختگی توازن اجرای صورت و فلج غیرلازم اطراف دهان شود.

تزریق ژل روش دیگری در رفع لبخند لثه ای است که در آن برای حجیم تر کردن لب ها و در نتیجه پوشش بیشتر لثه ها موقع خندیدن به داخل لب ها ژل تزریق می شود. در مواردی تزریق چربی هم می تواند یکی از گزینه های مدنظر متخصص ارتودنسی باشد.

البته اگر فرد تزریق کننده مهارت لازم را در این کار نداشته باشد می تواند موجب هماتوم و خونریزی شدید ناحیه لب ها گردد. آلرژی و کبودی از عوارض احتمالی آن خواهد بود. این روش نیز برای برخی بیماران خاص و طبق نظر متخصص ارتودنسی صورت می گیرد.

روش دیگر برای درمان موقت این مشکل، تزریق هیالورونیک اسید می باشد. این تزریق به مدت ۸ ماه فاصله بین ماهیچه ها را پر کرده و البته باید به ریسک این تزریق هم اشاره کرد. از جمله ممکن است به منبع خونی آسیب وارد کرده و سبب از بین رفتن بافت، کوری یا سکته گردد. یا این که سیستم ایمنی به این ماد واکنش نشان داده و گره یا گرانولوم به وجود آورد.

یکی دیگر از روش های بدون جراحی که می توان برای رفع لبخند لثه از آن بهره گرفت، استفاده از دستگاه های لنگر موقت می باشد. که توسط آن دندان های فرد در حالتی قرار می گیرند که شدت لبخند لثه ای کاهش پیدا کند.

۳. لیزر درمانی

استفاده از لیزر دندانپزشکی برای افرادی که از انجام اقدامات دندانپزشکی دردناک ترس دارند مناسب می باشد. در ضمن مناسبترین روش برای درمان لبخند لثه ای گزارش شده است. در ضمن استفاده از لیزر دندانپزشکی جهت کاهش زمان بهبودی مورد نیاز و ایجاد ناراحتی کمتر نسبت به دیگر تکنیک های درمانی محبوبیت پیدا کرده است.

لیزر دندانپزشکی رگ های خونی را که طی عمل آسیب دیده اند، مسدود کرده و سبب کاهش تورم و خونریزی در طی درمان و پس از عمل می گردد. با استفاده  این روش دندانپزشک می تواند به تغییر شکل لثه، افزایش طول دندان و برداشتن هر نوع بافت اضافی لثه اقدام کند.

در طول درمان، بی حسی موضعی استفاده می شود. قابل ذکر است خطرات استفاده از لیزر دندانپزشکی در پایین ترین حد ممکن قرار دارد. فقط ممکن است فرد به بی حسی موضعی حساسیت داشته باشد. همچنین ریسک تورم بیش از حد و خونریزی شدید هم قابل اشاره است که البته این موارد به ندرت روی می دهد.

به طور کلی لیزر درمانی روشی بدون درد، آسان و سریع می باشد که فرد را از شر هر نوع بافت اضافی لثه رها نموده و لبخند زیبا را به چهره فرد هدیه می کند. تاکنون در این زمینه موارد موفق زیادی وجود داشته و این روش به عنوان یک روش موثر و محبوب در میان بیماران نتایج عالی کسب کرده است.

مراقبت های بعد از درمان

این اهمیت دارد که در مورد زمان بهبودی پس از عمل و همچنین انتخاب روش درمانی برای مشکلات پوستی و لثه اطلاعات کافی داشته باشید. همانطور که اشاره شد در حال حاضر روش لیزر درمانی بسیار ساده بوده و فقط چند دقیقه ای زمان می برد. از این رو برای دانستن این که تایم ریکاوری این روش درمانی چقدر است باید گفت که لیزر درمانی نسبت به سایر روش ها بسیار سریعتر بوده و با توجه به فناوری استفاده شده در آن بیماران پس از درمان، تورم و خونریزی کمتری را تجربه خواهند کرد.

در انتها برای جراحی زیبایی لثه و همچنین افتادن ایمپلنت می توانید به سراغ این لینک ها بروید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.