دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

دیدنی های سیرجان شهر فرهنگی و تاریخی کرمان

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۹ آذر ۱۴۰۰
  • ۰

استان کرمان یکی از استان های پر جاذبه کشورمان است. از جمله شهرهای مهم و شناخته شده در این استان می توان به شهر سیرجان اشاره نمود، شهری که با وجود دیدنی های تاریخی و فرهنگی خود در میان گردشگران شهرت یافته است. این شهر دارای آرامگاه های تاریخی، مساجد قدیمی، یخدان و مناطق کوهستانی پر جاذبه می باشد.

سیرجان یکی از شهرهای زیبا با جاذبه های فرهنگی ارزشمند در استان کرمان است. این شهر از جاذبه های تاریخی و فرهنگی بی شماری برای گردشگران برخوردار می باشد. ارتباط این خاک از یک سو با خاک فارس و از سوی دیگر با کرمان موجب شده اهمیت توریستی زیادی داشته باشد. این شهر بزرگ و قدیمی از نظر موقعیت جغرافیایی خود نیز بسیار برجسته است. بخش های مهمی از این شهر تاریخی که به ویرانی رفته است، دارای قدمت تاریخی بالایی بوده است. میرزا سعید کلانتر قریه از افرادی بود که در رونق و وسعت این شهر نقش بسیار مهمی داشته و امروزه نیز شهر سیرجان را به یکی از دیدنی های کرمان تبدیل کرده است.

دیدنی های شهر تاریخی سیرجان

یکی از بخش های مرکزی در شهر سیرجان سعیدآباد می باشد. این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی خود از مناطق فارس و کرمان گردشگران زیادی جذب می کند. همچنین این منطقه در تولید محصولاتی همچون گندم، جو، بادام، پسته و خربزه اهمیت زیادی دارد. همچنین این منطقه به لحاظ داشتن خرماهای مرغوب نیز بسیار مهم شمرده می شود. این شهر امروزه جاذبه های تاریخی زیادی را به خود اختصاص داده است. معرفی مکان های دیدنی کرمان در لینک می توانید شما را با جاذبه های بیشتری از این استان آشنا کند.

دیدنی های خاص سیرجان

قلعه سنگ:

این بنا از مجموعه بناهای تاریخی در شهر سیرجان شناخته می شود. قلعه سنگ برازجان که در میانه دشت های مسطح این منطقه قرار دارد، دارای جذابیت های تاریخی زیادی است. محوطه این قلعه باستانی تشکیل شده از سه واحد مجزا و مختلف می باشد. صخره سنگی میانی و دو حصاری که در پیرامون این قلعه دارند، از جذابیت های آن به شمار می روند. تمامی بخش های این قلعه نیز ساخت شده از خشت های خام هستند.

بناهای باستانی سیرجان

آرامگاه میر زبیر:

این بنا که در شرق روستایی با نام شریف آباد واقع شده است، دارای قدمتی تاریخی می باشد. این آرامگاه به شکل مربعی بوده و دارای ابعاد خارجی ۹ و داخلی ۷ متر است. مصالح استفاده شده در این بنا شامل ملات گچ، قلوه سنگ و … می باشند. تصاویری که از محراب این بنا ثبت شده اند، نشان دهنده قدمت این بنا هستند. گچ بری های مجراب نیز در تاریخ ۷۵۱ قمری انجام شده است. بنای میر زیبر معبدی که متعلق به دوران اوایل اسلام بوده در زمان سلطان محمد مبارز مرمت سازی شده و به یک مسجد تبدیل شده است. این بنا از دیدنی های سیرجان محسوب می شود.

جاذبه تاریخی سیرجان

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

بادگیر چپقی:

این بادگیر یکی دیگر از بناهای تاریخی باقی مانده در این شهر می باشد. این بنا یک خانه قدیمی است که متعلق به آقا سید علی اصغر رضوی می باشد. این بادگیر بنایی است، متعلق به دوران پهلوی می باشد. این بادگیر دارای معماری هندسی است و شبکه های منظمی از اشکال هندسی در آن به کار رفته شده که می توانید از آن دیدن نمایید. این بادگیر دارای معماری ویژه ای می باشد.

بادگیر سیرجان

آرامگاه شاه فیروز:

یکی دیگر از بناهای تاریخی در این شهر آرامگاه شاه فیروز است. این آرامگاه در فاصله ۱۴ کیلومتری از شهر سیرجان قرار دارد. قرار گرفتن این آرامگاه در ارتفاعات صخره ای موجب شده تا از بالا شاهد مناظر زیبایی باشید. از ویژگی های این بنا می توان به معماری های هشت ضلعی آن اشاره نمود. تحقیقات نشان می دهد، معماری این بنا متعلق به دوران ایلخانی است. این بنا یکی از دیدنی های کرمان به شمار می آید.

باغ سیرجان

مسجد سید سیرجان:

این مسجد در کوچه انصاری و در جوار حمامی با همین نام قرار گرفته است. در زمان حاج سید علی خان این بنا ساخته شده و به یکی از جاذبه های تاریخی در این شهر تبدیل شده که می توانید از معماری آن بازدید نمایید. این مسجد از دیدنی های تاریخی سیرجان است.

مسجد سیرجان

مسجد قلعه سنگی:

در حال حاضر بناهایی که از مسجد باقی مانده می تواند مورد توجه بازدیدکنندگان باشد. این بنا در فاصله ۱۲ کیلومتری از جنوب شرقی سیرجان قرار گرفته است. این بنا که در مجاوره صخره های مرتفع این منطقه قرار دارد، جذابیت های زیادی را به خود اختصاص می دهد. بقایایی که از این مسجد قلعه باقی مانده می تواند توجه شما را جلب کند. طبق کتیبه های موجود در این بنا مجموعه ای از آثار دوره مظفری وجود دارد. این کتیبه که بر روی بدنه بنا واقع شده سنگی است و در فاصله ۵ متری از قلعه قرار دارد.

مناطق دیدنی سرجان

یخدان دو قلوی سیرجان:

این یخدان که به یخدان حاج رشید مشهور می باشد، از مهم ترین مکان های دیدنی این شهر محسوب می شود. این یخدان که در سال ۱۲۷۵ به وسیله افراد خیر بنا شده است. در آن زمان این یخچال بخش مهمی از مواد غذایی مردم را نگهداری و حفظ می کرده است. این یخدان به عنوان آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

دیدنی های سیرجان

منطقه کوهستانی چهارگنبد:

این منطقه کوهستانی یکی از چشم اندازهای زیبایی است که در شهر سیرجان قرار دارد. بافت این منطقه نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. این منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که دارد، می تواند برای گردشگران پر جاذبه باشد. این منطقه کوهستانی یکی از مکان های ییلاقی شهر است. وجود گونه های مختلفی از پسته های کوهی، زرشک وحشی، بوته آویشن، کنگر، کاکوتی و دیگر گیاهان کوهی در این مناطق موجب شده تا ارزش طبیعی بالایی داشته باشد.

مناظر سیرجان

مکان های دیدنی سیرجان از جذابیت های بسیار زیادی برای گردشگران برخوردار می باشند. این شهر که جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی را به خود اختصاص داده است، می تواند از سوی گردشگران زیادی مورد توجه قرار بگیرد. در سفر به این شهر نیز می توانید از سوغات سیرجان خریداری نمایید، این سوغاتی ها بخش مهمی از جذابیت های فرهنگی منطقه را شکل می دهند.

شهر سیرجان یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی در استان کرمان به شمار می آید. این شهر جذابیت های فرهنگی زیادی دارد. وجود آرامگاه های قدیمی در این شهر که می تواند بخش مهمی از جاذبه های فرهنگی آن محسوب شود و جذابیت های تاریخی زیادی را در خود جای داده است. این شهر دارای قلعه های تاریخی، مساجد، آرامگاه و … می باشد. این منطقه با وجود روستاها و دهستان های تاریخی نیز می تواند برای گردشگران جذب کننده باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *