دسته ها
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

روستای نسمه منطقه ییلاقی و دیدنی شهرستان پاوه

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۴ آذر ۱۴۰۰
 • ۰

روستای نسمه یکی از بکرترین روستاهای واقع در استان مرکزی و شهرستان پاوه است. این روستای دیدنی در منطقه شمشیر واقع شده و یکی از روستاهای شناخته شده می باشد. شما در این روستا می توانید با جاذبه های طبیعی و تاریخی زایدی از نزدیک آشنا شوید و اطلاعات کسب کنید.

روستای نسمه یکی دیگر از مناطق ییلاقی پر جاذبه در ایران است. این روستای دیدنی با جاذبه های بکر و طبیعی خود در استان مرکزی، شهرستان پاوه و در دهستان شمشیر واقع شده که چشم اندازهای ویژه ای برای گردشگران دارد. موقعیت این روستا از نظر جغرافیایی بسیار بالا است. این منطقه تحت تاثیر عوامل طبیعی و مصنوعی زیادی قرار دارد که به همین دلیل به روستایی پر جاذبه تبدیل شده است. شرایط آب و هوایی در این منطقه خنک و معتدل می باشد، از این رو مکان مناسبی برای قرارگیری باغات است.

آشنایی با دیدنی های روستای نسمه

این روستا که یکی از بخش های مهم در دهستان شمشیر است، دارای مراتعی سرسبز و بکر می باشد. این روستا از شرایط جغرافیایی و آب و هوایی مناسبی برخوردار است که موجب رشد مراتع و باغات در این منطقه شده، از این رو مورد توجه گردشگران زیادی می باشد. روستاهای گوناگون در اطراف این منطقه موجب رشد و گسترش این روستا شده اند. این روستا از مکان های دیدنی استان مرکزی به شمار می آید.

دیدنی های روستای نسمه

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

تاریخچه روستا:

این روستای دیدنی دارای قدمت تاریخی بالایی نیز می باشد. وجود غارهای متعدد در بخش های مختلفی از این روستا نشان می دهد که این دهکده قدمتی بالغ بر هزاران سال دارد. غارهایی که در پشت این روستا یعنی در بافت قدیمی آن واقع شده اند، نشان دهنده اهمیت باستانی این روستا هستند. باستان شناسان قدمت این روستای تاریخی را حدود هزاران سال پیش تخمین زده اند.

آبشار نسمه

نزدیکی به کوه های شاهو و سبک زندگی مردمان این روستا نشان می دهد، در گذشته نیز مردمان این روستا ییلاق نشین بوده اند. اغلب افراد این منطقه را به عنوان ییلاق انتخاب می کرده اند. هسته اصلی و مرکزی این روستا در زمان نوادگان سید احمد جاف شکل گرفته است. در آن زمان نوادگان سد احمد فصل زمستان را به مناطق عراق ییلاق می کرده اند و حدود ۴۰۰ سال پیش در این منطقه به طور دائمی ساکن شده اند.

تپه های نسمه

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

بافت قدیمی این روستا به وسیله رودخانه شمشیر از یکدیگر مجزا شده است. بافت جدید در این دهکده پایین تر از مسیر ارتباطی آن واقع شده شما در مسیر تپه لاقلعه می توانید بافت جدید این روستا را مشاهده کنید. اولین ساختمان این روستا به وسیله حاج محمد فتح الله حسینی فرزند کیخسرو بیگ اناخی و در سال ۱۳۴۸ بنا شده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت های زیادی در این منطقه صورت گرفته است که توسط جهاد کشاورزی انجام شده است.

طبیعت نسمه

بافت کالبدی در روستا:

در دهه اخیر سه روستای مهم در این منطقه با یکدیگر ادغام شده اند. روستای چورژی، نسمه و سرکران از روستاهایی هستند که با ادغام شدن شکل واحدی پیدا کرده اند. یکی از بخش های جذاب در این روستاها حفظ ارزش های ویژه در هر یک از روستاها می باشد. این روستاها به نوعی هویت خود را حفظ نموده اند. بهداشت در این مناطق نیز تفکیک شده است. این روستا با توجه به اینکه نزدیک به یکدیگر هستند، خدمات رفاهی زیادی برای آن ها فراهم شده است.

منطقه نسمه

خدمات روستایی:

هر یک از این روستاها دارای خدمات روستایی ویژه خود می باشند. شرایط مهیا شده برای این روستاها موجب شده تا زندگی در آن برای ساکنین راحت تر باشد. خدمات و تاسیساتی که در این روستاها ارائه می شود، شامل مسجد، دهیاری، خرده فروشی، شرکت های تعاونی، زمین، جایگاه مواد نفتی و … می باشد. این روستا دارای امکانات آب، برق، گاز و تلفن نیز می باشد.

چشمه نسمه

مردمان این روستا در زمینه های فرهنگی نیز بسیار کوشا هستند. در این روستا وجود مساجد نیز موجب شده تا محلی برای گردهمایی ها باشد. لهجه و سبک زندگی مردمان این روستا یکی از مهم ترین و جذاب ترین ویژگی های فرهنگی روستا نیز به شمار می آید. در این مناطق سبک زندگی ویژه ای حاکم است، مردم دارای لهجه و گویش خاص خود هستند، همچنین در این مناطق مردم به دامداری و کشاورزی مشغول می باشند.

چشم انداز نسمه

دیدنی های روستا:

روستای نسمه از جذابیت های طبیعی و تاریخی زیادی برخوردار می باشد. یکی از مهم ترین تجربه هایی که در سفر به این روستاها خواهید داشت، تجربه های فرهنگی و آشنایی با جذابیت های فرهنگی آن می باشد. شما در سفر به این منطقه می توانید آرامش خاصی داشته باشید، همچنین می توانید از شرایط آب و هوایی مناسب و ییلاقی این منطقه نهایت استفاده را بکنید.

چشمه معدنی و یا کانی های نسمه:

این چشمه های طبیعی یکی از مهم ترین جاذبه های این روستا برای گردشگران محسوب می شوند. این چشمه های طبیعی در فاصله سه کیلومتری از پاوه و در کنار رودخانه ای وسط این روستا قرار دارد. کانی قولیان دارای خواص معدنی بسیار زیادی است. این چشمه ها برای درمان رماتیسم کاربردی هستند. در کنار این چشمه ها دو چنار بلند نیز دیده می شود، این چنارها بسیار مرتفع هستند. جالب است بدانید، با قطع کردن این چنارها مایعی سرخ رنگ از آن خارج خواهد شد.

مناظر زیبای نسمه

تپه های لاقلعه نسمه:

خیلی از گردشگران برای پی بردن به پیشینه های تاریخی ایران باستان به نقاط مختلفی از این کشور پهناور سفر می کنند. اگر می خواهید بخشی دیگر از تاریخ پر بار این کشور را بشناسید، بهتر است به روستای نسمه بروید. در این روستا و در تپه های لاقلعه می توانید با مجموعه آثار باستانی دوران پس از اسلام آشنا شوید. این تپه متعلق به سده پس از اسلام است و به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است.

جاذبه تاریخی نسمه

این روستای زیبا از مهم ترین دیدنی های پاوه برای گردشگران به شمار می آید. شما در شهرستان پاوه می توانید با بخش مهمی از جاذبه های ایران آشنا شوید. با توجه به اینکه این شهر در بخش مرکزی قرار دارد، می توان گفت که از اهمیت زیادی برای گردشگران برخوردار می باشد. در لینک با معرفی مکان های دیدنی پاوه می توانید بیشتر با آن آشنا شوید.

این روستا دارای جذابیت های فرهنگی زیادی نیز می باشد، با سفر به این منطقه می توانید از نزدیک سبک زندگی روستایی مردمان این منطقه را بشناسید. همچنین می توانید در خانه های روستایی با صفا مهمان باشید و از همنشینی با این صاحب خانه های خوش اخلاق نهایت لذت را ببرید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.