دسته ها
پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

نورپردازی اتاق کودک به شیوه های شیک و مدرن

 • محدثه خاکشور
 • ۱۶ آذر ۱۴۰۰
 • ۰

کودکان چشم و چراغ هر خانه ای هستند که در دکوراسیون و نورپردازی منزل نیز طراحی و نورپردازی اتاق کودک یکی از موارد مهم و یا به بیانی دیگر، مهم ترین آنها به شمار می رود.

طراحی و دیزاین منزل به طور کلی از اهمیت بالایی برخوردار است که نورپردازی از عناصر اصلی آن محسوب می شود. وقتی حرف از طراحی اتاق کودکان به میان می آید قطعا حساسیت بیشتری در انتخاب طرح و رنگ، چیدمان وسایل، و به طور اخص نورپردازی نیاز می گردد. طراحی و نورپردازی این اتاق باید تمامی ویژگی های امن بودن، شاد بودن، زیبا و همچنین راحت بودن را دارا باشد به طوری که کودکان علاوه بر انجام کارهای روزمره خود در طول روز مانند مطالعه، بازی و … ؛ همچنین خوابی آرام و مفید را تجربه کند. با این حساب باید توجه ویژه ای به دیزاین و نورپردازی اتاق کودک گردد.

نورپردازی اتاق کودک

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

انواع نورپردازی اتاق کودک

ممکن است با وجود طراحی زیبا و بی عیب و نقص در اتاق کودک، باز هم نتیجه کار دلخواه فرزند شما نباشد. اگر به دنبال علت به منظور رفع مشکل باشید, در انتهای این مسیر به نورپردازی خواهید رسید. حال که در مطالب بخش دکوراسیون بارها و بارها در رابطه با اهمیت نورپردازی سخن گفتیم، این بار در این مطلب قصد داریم تا شما را با ایده های جالب و کاربردی نورپردازی اتاق کودک و نیز روش های به کار بستن هر چه موفق تر آن آشنا سازیم.

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی شدید ممنوع!

ممکن است عده ای بر این باور باشند که با شدت بخشیدن به میزان نور در طراحی و دیزاین می توانند یک طراحی دلچسب و موفق داشته باشند. واقعیت این است که با استفاده نکردن از نور شدید در واقع باعث می شوید تا چشم های فرزندتان بهتر استراحت نماید. محیطی گرم و آرام به وجود آورده و در روحیه و اعصاب کودک تاثیر مثبت می گذارد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

استفاده از نور طبیعی

برای روشنایی بخشی می توان از انواع منابع نوری بهره برد، اما با این وجود نور طبیعی، خصوصا در اتاق کودک مهم است. با نصب یک پرده نسبتا نازک بر پنجره اتاق وی او را از میزان نوری بیشتر متنعم نمایید. به این صورت علاوه بر جلوه بخشی هرچه بیشتر محیط، به دریافت نور و گرمای بیشتر کمک خواهید کرد.

نورپردازی اتاق کودک

آباژورها بهتر از هالوژن ها

برای نورپردازی محیط اتاق کودک از نور غیر مستقیم همچون آباژورها بهره ببرید، چرا که نورهای حاصل از لامپ های هالوژن نور بیشتری ساطع می کنند ولی چراغ خواب ها یا همان آباژورها و یا چراغ هایی دارای پارچه نور را به طور غیر مستقیم می تابانند. درست است که آباژورها به دلیل نور غیر مستقیم مناسب هستند، اما با وجود در دم دست فرزندان به خصوص در سنین پایین تر می باشند. به بیانی آسان تر چراغ های آویزان و یا دارای آویز به دلیل کم بودن ارتفاع تا زمین مناسب نیستند. علاوه بر در نظر گرفتن میزان نور، مستقیم و غیر مستقیم بودن نور, به طرح و رنگ چراغ توجه نمایید.

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی مطمئن و ایمن برای شب هنگام

با وجود نور طبیعی چه به میزان کم و یا چه به میزان زیاد، و جریان داشتن زندگی کودک شما با خیال آسوده به زندگی روزمره خود ادامه می دهد؛ اما با فرا رسیدن شب و تاریکی کمی ماجرا عوض می شود. کودکان از تاریکی هراس دارند، پس با چراغ خواب روشنایی لازم را به خصوص زمان بیداری های نیمه شب کودکان ببخشید. همچنین گاهی با زیاد بودن نور ممکن است سایه هایی ایجاد شود که طبق تصورات خود کودک ترس را تجربه می کند.

نورپردازی اتاق کودک

تامین نیاز نور اتاق با منابع مختلف

با به کار بردن منابع نوری گوناگون به راحتی می توانید نور مناسب و دلخواه را در محیط ایجاد کنید. این تامین کردن متناسب با سنین کودک و نیازهای او می تواند متفاوت باشد. در صورت رفتن به مدرسه  باید علاوه بر تامین نور کافی برای خواب و بازی، منبع نوری (چراغ مطالعه) برای خواندن کودک در نظر بگیرید.

ایده ی جالب تر اینکه در بخش های مختلف منزل از منابع نوری مختلف (چراغ مطالعه، چراغ رومیزی، لوستر) نور را پخش کنید. به طوری که به مکان نیاز هر یک از منابع قطع و وصل و نور بهتر و بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

نورپردازی با استفاده از نور مخفی

دیوارها و سقف یکی از عناصر و اجزای اصلی و مهم هر طراحی می باشند که با تکیه بر این دو علاوه بر داشتن یک دیزاین شیک و ایده آل می توانید نورپردازی مناسب و زیبایی را ایجاد کنید. یکی از ایده هایی که با استفاده از آن و همچنین این دو عنصر می توانید به کار ببرید؛ نور مخفی در ترکیب نور اصلی لوستر و یا چراغ های آویز بهره ببرید.

از جمله نقاط مناسب برای نورپردازی مخفی می توان به پشت سقف کاذب و یا کناف (با نوارهای LED)  پیرامون کمد، و پایین شلف ها (زیر هر یک از طبقه های شلف) و یا در سایر نقاط با لامپ های رنگی اشاره داشت که زیبایی خاصی به فضا ببختشد. این ایده یعنی نورپردازی مخفی برای بیداری کودک در نیمه های شب و مواجه نشدن با تاریکی عالی و کاربردی است.

نورپردازی اتاق کودک

دیمرها ایده ای نو برای نورپردازی

دیمرها به خوبی می توانند متناسب با نیاز کم و یا زیاد می کند، به عنوان مثال هنگامی که کودک شما شیر می خورد؛ نور کم و یا زیاد می شود. مشکل ترس و نگرانی مستولی بر کودک با خاموش شدن یکدفعه ای لامپ و چراغ ها را با به کارگیری دیمرها برطرف سازید.

تحقق دیگر اهداف ضمن روشنایی بخشی با نورپردازی

همان طور که از نام نورپردازی مشخص و واضح است؛ برای روشنایی بخشی و نور رسانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما این تنها قابلیت آن نیست. چه خوب است گاهی به زیباسازی و جلوه بخشی هرچه بهتر طراحی محیط نیز توجه کنید. ما انسان ها در دوران کودکی قوه تخیل قدرتمندی داریم که اغلب خواهان فضاهایی رویایی هستیم. با استفاده از چراغ های ستاره ای، کریستالی، فیبر نوری و یا لوسترهای آویزان فانتزی این خواسته کودک خود را عملی کنید.

انتخاب رنگ های مناسب

اهمیت انتخاب رنگ تنها به رنگ بندی دیوارها، هارمونی در وسایل و طراحی نیست. در زمینه ی نورپردازی نیز باید به انتخاب رنگ ها توجه ویژه ای گردد، چرا که هر یک از رنگ ها تاثیر مختلفی بر روحیه افراد دارد. این گزینش باید با در نظر گرفتن طراحی و دیزاین محیط و با استفاده از رنگهای مکمل انجام شود. اغلب پیشنهاد می شود تا از رنگ های زرد و سفید ( و یا تلفیقی)، نورهای رنگی ملایم، آبی بهره ببرید.

نکاتی جالب در مورد نورپردازی اتاق کودکان

 • لامپ های با نور زیاد و شدید ایده هایی عالی برای نورپردازی اتاق کودک محسوب نمی شوند. زیرا که معمولا کودکان بر روی پشت به خواب می روند؛ نور زیاد چشمان آنها را آزار می دهد.
 • نور به رنگ سفید جهت فرزندان شما بالاتر از یک ماه و نور به رنگ قرمز جهت استفاده در اتاق فرزندان شما بالای یک سالگی مناسب می باشد.
 • لامپ های ریسه ای انتخاب فوق العاده ای برای نورپردازی اتاق کودک به شمار می روند.
 • چراغ های دارای کلاهک به شکل بهتری می توانند گرمای محیط را تنظیم نمایند.

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

از اینکه تا انتهای این مطلب همراه آرگا بودید، متشکریم. امیدواریم مورد توجه تان واقع شود، و اما برای آشنایی با دیگر مطالب مرتبط از جمله نورپردازی اتاق خواب، نورپردازی اپن آشپزخانه، نورپردازی استخر بر روی لینک ها کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.