دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

شناخت انواع آزمایشات تشخیص بارداری

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۳ آذر ۱۴۰۰
 • ۰

برای تشخیص بارداری آزمایشات مختلفی وجود دارند که هر یک نکات مثبت و منفی خود را داشته و الزاما احتمال قطعیت آن ها صددرصد نیست. در این مطلب با انواع آزمایشات تشخیص بارداری آشنا می شوید.

با انجام آزمایش های بارداری می توانید از حاملگی خود تا احتمال ۹۹ درصد اطمینان پیدا کنید. این آزمایش را می توان در خانه یا مطب پزشک انجام داد. در ادامه مطلب به انواع آزمایشات تشخیص بارداری پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع آزمایشات تشخیص بارداری

تست بارداری و تشخیص آن به روش های مختلفی صورت می گیرد و هر یک از این آزمایشات دارای نکات مثبت و منفی بوده و لزوما احتمال قطعیت صد درصدی نداشته ولی در حدود ۹۹ درصد قابل اطمینان است. هنگامی که باردار باشید، با انجام یک آزمایش بارداری می تواند از حاملگی خود اطمینان پیدا کنید.

آزمایش بارداری را می توان در خانه یا مطب پزشک انجام داد. این تست بر اساس اندازه گیری هورمونی به اسم گنادوتروپین جفتی انسان یا HCG می باشد. هورمون مذکور می تواند ۱۰-۱۴ روز پس از بارداری در خون یا ادرار ظاهر گردد. اگر خانمی یک عادت ماهیانه خود را از دست بدهد یا سایر علائم معمول خود را نداشته باشد احتمال بارداری وجود دارد.

در این شرایط یک پیشنهاد خوب، جهت تایید بارداری می تواند انجام یک آزمایش بارداری باشد. یک زن هر چه زودتر متوجه بارداری خود شود بیشتر می تواند مراقب سلامتی خود بوده و احتمالا به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود نیاز پیدا می کند. در ادامه با انواع آزمایشات تشخیص بارداری آشنا می شوید.

 • آرون گروپس

پیش از پرداختن به انواع آزمایشات تشخیص بارداری ابتدا به علائم اولیه بارداری و چند نکته کلیدی در رابطه با این آزمایشات پرداخته می شود.

علائم اولیه بارداری

اگر فرد بتواند حداقل یکی از علائم متداول بارداری را تشخیص دهد، آن گاه قادر است با اطمینان بالایی در مورد باردار بودن خود صحبت کند. پس از مواجه با هر یک از علائم بارداری، باید یک آزمایش خانگی انجام داد یا به پزشک مربوطه مراجعه کرد. از جمله برخی علائم اولیه بارداری که در کوتاه ترین زمان ممکن قابل تشخیص هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم اجرای سیکل قاعدگی
 • ادرار بیش از حد و غیرعادی
 • متورم و حساس شدن سینه ها
 • تهوع و استفراغ
 • احساس خستگی

در نخستین روز بعد از قطع عادت ماهیانه، نتایج آزمایشات بارداری از بیشترین دقت ممکن برخوردار بوده ولی بهترین راه برای تشخیص این است که حداقل یک هفته پس از قطع سیکل ماهیانه منتظر ماند تا نتایج آزمایشات بارداری بیشترین دقت ممکن را داشته باشد.

در ادامه به برخی نکات کلیدی در مورد آزمایشات تشخیص بارداری اشاره می شود.

 • این آزمایش بر اساس اندازه گیری هورمون HCG صورت می گیرد.
 • برخی داروها و بیماری ها می توانند موجب اشتباه یا خوانش ناصحیح در آزمایشات بارداری شوند.
 • مارک های مختلف کیت آزمایش بارداری کمی متفاوت عمل نموده از این رو پیش از استفاده دستور العمل هر کیت را به دقت خوانده و عمل کنید.
 • در صورت اجرای درست و استفاده مناسب، آزمایشات تشخیص بارداری تا ۹۹ درصد قابل اطمینان خواهند بود.

حال که با علائم اولیه بارداری و چند نکته مهم درباره آزمایش های مربوطه آشنا شدید. در ادامه انواع آزمایشات تشخیص بارداری ذکر می شود.

۱. آزمایش ادرار

آزمایش ادرار را می توان در آزمایشگاه یا خانه انجام داد. انجام این آزمایش لزوما دقیق تر از آزمایش خون بارداری نخواهد بود. دقت کنید که پزشک می تواند شما را راهنمایی کند تا هر نوع خطای تاثیرگذار بر دقت تست بارداری را رفع کنید. آزمایش ادرار بیمارستانی نسبت به انجام آن در خانه هزینه بیشتری می خواهد.نتیجه آزمایش ادرار بیمارستانی بسته به واحد پزشکی که به آن مراجعه می کنید دستخوش تغییر شده و می توان انتظار داشت که تا یک هفته بعد از تکمیل آزمایش در دسترس قرار گیرد.

زودترین تایم برای انجام آزمایش ادرار در خانه، ۱۴ روز پس از احتمال بارداری بوده ولی صبر برای از دست دادن یک قاعدگی نتیجه قابل اعتماد تری به همراه دارد. بعضی کیت ها در بازار هستند که می توانند زودتر انجام گردند. این به میزان حساسیت این آزمایشات بستگی دارد.

دقت کنید که خواندن دستورالعمل درون جعبه برای دانستن بهترین و زودترین تایم انجام آزمایش ضروری می باشد. بهترین تایم در طول روز برای انجام تست ادرار بارداری، زمان نخستین ادرار صبحگاهی بعد از راه رفتن است. به این خاطر که مصرف زیاد مایعات پیش از انجام تست می تواند سبب جواب منفی کاذب شده حتی اگر فرد باردار باشد.

به تست ادرار بارداری خانگی بی بی چک اطلاق می شود. باید نمونه ادرار را در لیوان یک بار مصرف جمع آوری کرده و بی بی چک را درون آن فرو ببرید. در روش دیگر باید نمونه ادرار را با قطره چکان درون محل مخصوص که در بی بی چک نشانه گذاری شده، ریخت.

بسته به نوع بی بی چک زمان نتیجه گیری متفاوت است. که باید طبق دستورالعمل آن رفتار شود. با تغییر رنگ، نمایان شدن یک خط دیگر یا نشانه های مثبت و منفی می توان به نتیجه پی برد. در جدیدترین تست های دیجیتال خانگی به راحتی در یک قسمت کلمه باردار یا غیر باردار به نمایش در می آید.

همه انواع تست ها دارای دستورالعمل مربوط به خود هستند که باید دقیقا همه مراحل را برای رسیدن به نتیجه، صحیح انجام دهید. برخی از تست های خانگی بارداری حساس تر از بقیه بوده و تست های حساس تر می تواند مقادیر کم HCG را چهار روز پیش از تاریخ بعدی قاعدگی یا هفت روز پس از لقاح تشخیص دهند.

حساسیت تست بارداری روی بسته آن با علامت mIU/ml ثبت شده و دامنه ای بین ۱۰ تا ۴۰ mIU/ml دارد. هر چه عدد کمتر باشد تست حساس تر بوده و می توان بارداری را سریعتر مشخص کند. اگر تست حاملگی خیلی زود انجام شود ، حتی اگر تست هم حساس باشد میزان HCG در ادرار به اندازه ای نیست که قابل تشخیص باشد.

اکثر تست های بارداری در صورتی نتیجه دقیق تری ارائه می دهند که در تایمی که تاریخ قاعدگی بعدی فرد رخ می دهد یعنی حدودا دو هفته پس از تخمک گذاری، صورت گیرد. آزمایش ادرار یا بی بی چک در صورت اجرای دقیق حدود ۹۷ درصد قابل اعتماد است.

این امکان وجود دارد که آزمایش بارداری خانگی را در نخستین روز بعد از قطع سیکل قاعدگی استفاده کرد. برخی آزمایشات با حساسیت بیشتر، زودتر از این زمان نیز قابل انجام هستند. این آزمایشات با اندازه گیری میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی موجود در ادرار عمل می نمایند.

هورمون مذکور فقط طی بارداری در بدن فرد ایجاد می شود و ماده شیمیایی موجود در نوار آزمایش بعد از قرار گرفتن در معرض این هورمون تغییر رنگ خواهد داد. زمان انتظار بسته به نوع آزمایش متغیر بوده با این حال دستیابی به نتایج دقیق حدودا ۱۰ دقیقه زمان می برد.

بیشتر شرکت های سازنده کیت های آزمایشگاهی توصیه دارند که آزمایش بارداری خانگی حداقل دو بار صورت گیرد. در حقیقت، اگر تست بارداری بعد از قطع عادت ماهیانه سریعا انجام شود نتایج حاصله دستخوش تغییر خواهند شد. در مواردی سطح هورمون HCG  به حدی پایین است که نمی توان نسبت به اندازه گیری زودهنگام آن اقدام کرد.

دستگاه های تست تولید شده توسط برندهای مختلف نیز با یک دیگر تفاوت دارند ولی این آزمایشات به طور معمول کم هزینه می باشند.و در صورت اجرای درست آزمایش بارداری، دقت آن در سطح مطلوبی قرار می گیرد. ممکن است نتایج حاصله از نوع منفی کاذب بوده که این حالت زمانی رخ می دهد که فرد باردار است ولی نتایج آزمایش بارداری خلاف آن را نشان می دهد.

اجرای تست بارداری خانگی در زمان مشاهده تاخیر افتادن عادت ماهانه بهتر می باشد. و از آنجا که در منزل صورت می گیرد. هزینه پایین تری نسبت به آزمایش ادرار بیمارستانی دارد. همچنین کاملا خصوصی است و نتیجه آن سریعتر حاصل شده و به راحتی هم قابل انجام می باشد.

با این وجود اگر به درستی اجرا نشود یا خیلی زود انجام شود می تواند نتیجه اشتباه را نشان دهد. اگر از دو نوع بی بی چک استفاده نمودید و دو نتیجه متفاوت حاصل شد بهتر است برای تشخیص دقیق تر آزمایش خون را امتحان کنید. همچنین اگر سیکل قاعدگی شما متوقف شده و بعد از چند روز به حالت عادی بازنگشت، آزمایش بارداری را تکرار نموده یا با پزشک مربوطه مشورت کنید.

۲. آزمایش خون

این آزمایش در مطب پزشک صورت می گیرد. یک آزمایشگاه تشخیص پزشکی با انجام تست خون، وضعیت هورمون HCG را مورد سنجش قرار می دهد. آزمایشات خون برای تشخیص حاملگی به دو نوع تقسیم می شود. اولی آزمایش خون HCG – از نوع کیفی که هدف آن بررسی میزان تولید HCG در بدن می باشد. که پاسخ آن بله یا خیر شدن بارداری است. دومین آزمایش HCG  از نوع کمی است که میزان دقیق HCG  را در بدن تعیین می کند.

اگر میزان HCG بالاتر یا کمتر از حد مورد انتظار باشد، پزشک بسته به مدت زمان پیش بینی شده از طول دوره بارداری، انجام آزمایشات بیشتر را دستور می دهد. آزمایش اولتراسوند یا آزمایشات HCG  تکمیلی طی چند روز صورت بگیرد. اصلی ترین علت غیرعادی شدن میزان HCG عدم اطمینان به تاریخ های بارداری می باشد.

بدین صورت مشخص خواهد شد که فرد در چه مرحله ای از بارداری قرار دارد و این نتایج تا چه اندازه با انتظارات وی سازگاری دارد. قابل ذکر است آزمایش خون HCG کمی دقت بالاتری داشته چرا که میزان دقیق هورمون در خون را می سنجد. مقادیر قابل تشخیص توسط این آزمایش به مراتب کمتر از مقادیر قابل تشخیص توسط آزمایش کیفی یا ادرار می باشد.

از مزایا تشخیص آزمایشات HCG خون نسبت به آزمایش ادرار این است که این آزمایش سریعتر از آزمایش ادرار قادر به تشخیص بارداری پس از بروز علائم اولیه بارداری در فرد و احتمال بارداری بوده و حدود ۷ تا ۱۲ روز بعد از لقاح قابل تشخیص می باشد. با این حال اگر نتیجه تست منفی شد باید بعد از تاخیر قاعدگی دوباره آزمایش خون را تکرار کرد.

بدین ترتیب سرعت تشخیص آزمایش خون بیشتر از تست ادرار است. از معایب آزمایش خون بارداری گران قیمت بودن آن است و ضمنا باید حتما در آزمایشگاه صورت گیرد و دریافت نتیجه آن به انتظار بیشتر از یک هفته نیاز دارد.

مثبت یا منفی شدن آزمایش بارداری

اگر نتیجه آزمایش بارداری مثبت بوده و شما خواهان بچه دار شدن می باشید یکی دو آزمایش دیگر بارداری را نیز انجام داده تا از بارداری خود اطمینان حاصل کنید. پیش ار رسیدن به بازه زمانی ۸ هفته به پزشک مربوطه مراجعه نموده و با وی مشورت نمایید. پزشک به شما کمک می کند تا مراحل مختلف حاملگی را طی کنید.

ممکن است تست بارداری مثبت کاذب باشد که این موضوع به چند دلیل رخ می دهد. یکی بارداری شیمیایی بوده که در این حالت حاملگی کمی بعد از اتصال تخمک به جداره رحم پایان می یابد. از دلایل دیگر این امر بارداری خارج از رحم، یائسگی و بیماری های تخمدان مانند کیست می باشند.

حال اگر آزمایش بارداری منفی بود و شما قصد بارداری دارید به تلاش خود ادامه دهید و در ضمن در صورت عدم مصرف مکمل های اسید فولیک تاکنون، به مصرف آن ها بپردازید. قابل ذکر است نتیجه منفی تست تشخیص بارداری ممکن است به این دلیل روی دهد که فرد باردار نبوده یا پس از تاریخی که تصور داشته تخمک گذاری انجام شده و تایم زیادی از بارداری هنوز نگذشته است.

از هر ده زن یک زن در زمانی که تاریخ تاخیر افتادن عادت ماهیانه دارد سطح هورمون HCG  پایین دارد. اگر نتیجه تست منفی است ولی هنوز سیکل قاعدگی شما تاخیر افتاده بهتر است سه تا ده روز بعد مجددا آزمایش انجام دهید. در صورت باردار بودن سطح هورمون به اندازه ای است که برای کیت تست قابل تشخیص باشد.

در ادامه به دلایل نتایج منفی کاذب تست بارداری اشاره می شود که از جمله مهمترین آن ها موارد زیر می باشد.

 • در صورت استفاده از داروهای خاصی مانند داروهای آرام بخش و داروی های ضد تشنج
 • در صورتی که حین انجام تست بارداری، ادرار به دلیل مصرف غذاها و مایعات رقیق شده باشد. به عبارتی در تایم مناسبی تست صورت نگیرد.
 • انجام آزمایش، در فاصله بسیار کوتاهی بعد از قطع شدن عادت ماهیانه، انجام تست چند روز الی یک هفته بعد از توقف قاعدگی نتایج دقیق تری را ارائه می دهد. در صورت توجه نکردن به این موارد نتیجه منفی کاذب تست حاصل می شود.

در انتهای این مطلب چنانچه به دنبال یافتن علت پریود نشدن و علایم تخمک گذاری هستید می توانید بر روی لینک های مورد نظر کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *