دسته ها
پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

خواص نیکوتین و عوارض جانبی مصرف آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۲ آذر ۱۴۰۰
 • ۰

نیکوتین در واقع با وجود مضراتی که دارد گاهی اوقات هم می تواند دارای فواید نه چندان زیاد باشد که با مطالعه این مقاله می توانید با این خواص نیکوتین آشنا شوید.

در واقع نیکوتین را می توان یک مایع روغنی دانست که از گیاهان تهیه شده و عمدتا برای نگهداری حشرات و حیوانات استفاده خواهد شد، در واقع این مایع در یک خانواده شیمیایی با کافئین قرار می گیرد که مانند کافئین برای مدتی طولانی حرف ها و نظرات بد را دریافت می کند زیرا دارای مواد مخدر و سیگار خواهد بود. جهت شناخت خواص نیکوتین می توانید ادامه این بخش را دنبال نمایید.

آشنایی با خواص نیکوتین

بهتر است بدانید که در واقع نیکوتین یک ترکیب آلی نیتروژن دار است که اغلب در گیاهانی مانند تنباکو و در اندازه های کمتر در گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل سبز و بادمجان یافت خواهد شد. در واقع ۰.۳ تا ۵ درصد گیاه خشک تنباکو را نیکوتین می سازد و یک زهر اثرگذار بر سامانه عصبی خواهد بود که در اغلب حشره کش ها کاربرد دارد. دقت داشته باشید که نیکوتین در اندازه های کمتر، یک ماده انگیزنده اعتیادآور و عامل بسیاری از ویژگی های روانی دود تنباکو خواهد بود.

خصوصیات و خواص نیکوتین

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

توجه داشته باشید که نیکوتین یک آلکالوئید است که از نظر فیزیکی ماده ای نمگیر و روغنی و همچنین حل شونده در آب خواهد بود. در واقع نیکوتین در آب یک باز است که به عنوان یک باز نیتروژنی با اسید نمک های معمولا جامد و حل شونده در آب را تشکیل می دهد. به طور کلی باز آزاد نیکوتین در دمای ۹۵ درجه سانتی گراد می سوزد و به همین خاطر بیشتر نیکوتین سیگار سوخته و دود می شود و بر همین اساس همان مقدار کم نیز باعث اعتیاد خواهد شد.

به صراحت می توان گفت که نیکوتین به راحتی از راه پوست جذب می شود و با نظر به حل شوندگی آن درون آب یکی از راه های به دست آوردن آن خیساندن تنباکوی تکه شده درون آب برای مدت زمان ۱۲ ساعت خواهد بود.

مزیت های نیکوتین:

با وجود اینکه نیکوتین دارای مضرات فراوانی است اما فاقد مزیت هم نیست و در ادامه سعی داریم تا به بیان برخی از خواص نیکوتین بپردازیم:

معدود مزیت های نیکوتین

 • مبل و میز
 • قاصدک 24
 • عدم ابتلا به پارکینسون:

با وجود اینکه امروزه سیگار یکی از عوامل ایجاد کننده بیماری محسوب می شود و کشیدن آن به هیچ وجه توصیه نخواهد شد اما جالب است بدانید که افراد سیگاری تقریبا سه برابر کمتر از دیگران به بیماری پارکینسون مبتلا خواهند شد. بر اساس مطالعات جدیدی که انجام شده به خاطر تاثیر مواد به کار رفته در سیگار به ویژه نیکوتین بر روی مغز می تواند ابتلا به پارکینسون را به حداقل خود برساند.

 • تقویت حافظه:

بهتر است بدانید که نیکوتین در واقع یک رابطه مستقیم با عملکرد شناختی مغز دارد و می تواند به بهبود حافظه و حفظ اطلاعات کمک شایانی خواهد کرد.

 • عدم ابتلا به آلزایمر:

همانطور که می دانید بیماری آلزایمر یک محرک شناختی است که درصد ابتلا به آن به کمک نیکوتین می تواند به صفر برسد. در واقع نیکوتین کمک می کند تا مغز فعال باشد و مداوم مشغول شود که به همین خاطر باعث خواهد شد تا خطر ابتلا به بیماری های نروژنیک مانند آلزایمر به شدت کاهش پیدا کند.

تاثیر مایع نیکوتین بر سلامتی

 • کاهش سندرم Tourette:

بر اساس تحقیقات صورت گرفته مکمل های منظم آلکالوئید ها می توانند شدت سندرم Tourette را کاهش دهند. بنابراین می توان گفت که این مایع در ابتلا به آن سندرم نقش مثبت داشته و خطر ابتلا به آن را کاهش خواهد داد.

 • پیشگیری از بروز آرتروز:

امروزه برخی از خواص ضد التهابی در نیکوتین مشاهده شده اند که می توانند یک درمان ایده آل برای آرتریت و دیگر مشکلات التهابی مزمن از جمله سردرد و سندرم روده تحریک پذیر باشد.

 • پیشگیری از افسردگی:

یکی از خواص نیکوتین افزایش انرژی و رفع افسردگی است که در مواقعی کاهش این ماده در بدن می تواند باعث بروز افسردگی و نوسانات خلفی در فرد شود. با وجود اینکه مزایای بسیاری از نیکوتین می تواند عوامل موثری در سلامت جسم و روان باشد اما عوارض آن از جمله اعتیاد به این ماده می تواند بسیار خطرناک و نابودگر باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده بین سنین ۲۵ تا ۲۸ سالگی رشد از پیشانی به سمت جلو چشم انجام می شود و بنابراین مصرف آن در این دوران می تواند باعث افزایش رشد تومور های این قسمت و در نهایت تومور های مغزی شود.

رفع کوتاه مدت افسردگی با مصرف نیکوتین

عوارض نیکوتین:

بهتر است بدانید که این ترکیب شیمیایی مقدار زیادی عوارض جانبی شناخته شده هم دارد که در ادامه سعی داریم به بیان آن ها بپردازیم:

 • اعتیاد:

به صراحت می توان گفت که اصلی ترین عارضه جانبی نیکوتین اعتیاد است در حالی که بسیاری از تزریقات و مکمل ها برای کمک به افراد به منظور ترک اعتیاد به سیگار استفاده می شوند اما بدن همچنان همان اندازه نیکوتینی که در زمان مصرف ترکیب شیمیایی در اختیار داشت را دائما خواستار خواهد بود.

 • رشد مغز:

دقت داشته باشید که مصرف مداوم این مایع پیش از اینکه مغز به اندازه کافی رشد کرده باشد می تواند به رشد لایه های جلویی مغز آسیب برساند که به همین خاطر بسیاری از متخصصان کشیدن سیگار در سنین جوانی را بسیار خطرناک می دانند.

 • سیستم عصبی:

مقدار بیش از حد نیکوتین به هر شکلی و به عنوان محرکی قوی می تواند باعث بروز اضطراب، عصبانیت و تحت فشار قرار گرفتن زیاد هورمون های بدن شود.

 • تورموها:

نباید از این نکته غافل شوید که استفاده از ترکیب نیکوتین می تواند رشد تومور های مغزی را به شدت تشدید کند و باعث شود که عملکرد درمانی آن تاثیر بسیار کمتری داشته باشد.

مضرات مصرف نیکوتین

نکته مهم

در پایان دقت داشته باشید که این مطلب هیچ فردی را برای مصرف دخانیات تشویق نمی کند و تنها هدف آن ارائه حقایق علمی و همچنین نتایج پژوهش های انجام شده در این زمینه خواهد بود. بنابراین توصیه می شود پیش از مصرف این مایع در مورد عوارض جانبی و خطرات آن به خوبی مطالعه نمایید و با پزشک خود نیز مشورت نمایید.

این مبحث نتیجه یک تحقیق علمی بوده و به هیچ وجه موارد بیان شده این مسئله را تایید نمی کند که مصرف نیکوتین از راه دخانیات برای بدن مفید است بلکه نیکوتین از جنله های علمی و دوزهای تعیین شده مورد بررسی قرار گرفته که هرگز فواید مثبت آن با سیگار و دخانیات مرتبط نخواهد بود و متخصصان بارها این مسئله را تاکید کرده اند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.