دسته ها
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

برای افزایش کیفیت زندگی چه کارهایی را باید انجام داد؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ آذر ۱۴۰۰
  • ۰

افزایش کیفیت زندگی برگرفته از عواملی است که می تواند شامل عادت های مثبت و سازنده باشند. اگر قصد دارید، در زندگی خود موفق تر باشید و بیشتر از لحظات خود لذت ببرید، باید به دنبال ایجاد عادت های جدید باشید. عادت هایی همچون تغییر منفی گرایی، ایجاد نظم، داشتن هدف، قدردانی، دوری از فضای مجازی و … که سازنده اند.

تجربه و تحقیقات نشان می دهد، رضایت از زندگی تنها در میان افرادی که شغل های رده بالا دارند، وجود ندارد. بلکه این افراد کسانی هستند که تصور می کنند، موقعیت شغلی آن ها و یا وضعیت زندگیشان آن ها را هر روز به اهداف اصلیشان نزدیک تر می کند. در واقع رضایت از زندگی به نوع دیدگاه افراد نسبت به زندگی بستگی خواهد داشت. مسئله مهم دیگری که در این زمینه می تواند تاثیرگذار باشد، عادت هایی است که فرد در زندگی دارد. برخی از افراد با عادت های مثبت و سازنده ای که دارند، به افزایش کیفیت زندگی خود کمک بیشتری می کنند. این عادت ها خودآگاه و ناخودآگاه هستند.

افزایش کیفیت زندگی

راهکارهای افزایش کیفیت زندگی

در رابطه به عادت های نادرست زندگی و تاثیرات آن بر روی زندگی تحقیقات متعددی صورت گرفته است، یکی از این تحقیقات نشان می دهند، افراد بعد از دیدن فست فود دچار بی قراری و بی تابی می باشند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، علت بی تابی افراد به زمانی باز می گردد که به دلیل کمبود وقت برای خرید فست فود عجله دارند و یا نمی توانند غذای سالم درست کنند، همین موضوع به مرور زمان در ناخودآگاه او قرار می گیرد.

راه های بالا بردن کیفیت زندگی

دوری از افراد منفی:

در اطراف ما افراد زیادی هستند که موجب فرسایش زندگی می شوند. این افراد می توانند تاثیرات زیادی بر روی شما داشته باشند. افکار و رفتارهای این دسته از افراد می تواند فکر و خیال شما را درگیر کند، به نحوی که بعد از مدت ها متوجه می شوید، شما هم مثل آن ها فکر می کنید. بنابراین شما باید از این افراد دوری کنید و به سمت افراد مثبت در زندگیتان پیش بروید. روش های درمان منفی گرایی نیز در این زمینه می توانند کمک کننده باشند.

راه های ایجاد کیفیت در زندگی

تلفن به رختخواب نبرید:

یکی از عادت های رفتاری نادرستی که خیلی از ما درگیر آن هستیم، بردن تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت به رخت خواب است. این کار را برای خودتان و اطرافیان ممنوع کنید. اگر می خواهید خواب کافی و مناسب داشته باشید، باید سعی کنید، تاثیرات فضای مجازی و وسایل ارتباطی را در زندگی محدود نمایید. نور و امواج این وسایل ارتباطی می تواند شما را دچار بی خوابی کند. افرادی که در رخت خواب موبایل چک می کنند، بیشتر در معرض اضطراب، افسردگی و … قرار می گیرند.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

کیفیت زندگی

جالب است بدانید، این نوع از وسایل دارای نورهای آبی هستند که ترشح هورمون های ملاتونین را نامنظم خواهند کرد. از این رو توانایی بدن برای تنظیم خواب کم می شود. و همانطور که می دانید، کم خوابی به نوع خود می تواند تاثیرات منفی در روند زندگی داشته باشد. بنابراین برای افزایش کیفیت زندگی خود باید این مورد را محدود نمایید.

قدردانی:

یکی از گام ای موثری که می تواند ما را به سمت رضایت از زندگی سوق دهد، قدردانی کردن در هر لحظه است. آرامس زندگی در پرتو قدردانی و شاکر بودن است. تجربه نشان می دهد افراد قدردان بیشتر در معرض ثروت و رزق و روزی قرار دارند. بی شک افرادی که برای هر چیز در زندگی شکرگزار هستند، آرامش بیشتری را از آن خود می کنند و آرامش برابر است با احساس خوشبختی در زندگی.

کیفیت در زندگی چیست

قدردانی به نوعی تاثیرپذیر از دیدگاه فرد به جوانب مختلف زندگی می باشد. شاید یک فرد به دلیل نخوردن خاویار ناراحت باشد، در این صورت او زندگی را برای خود دشوار و تلخ کرده است. در صورتی که فرد دیگر لذت بیشتری از خوردن نان و پنیر می برد. سعی کنید تفکر و دیدگاه خود به زندگی را تغییر دهید.

آغازگر باشید:

حرکت بخش مهمی از خوشبختی در زندگی است. از همین حالا شروع کنید، حتی اگر مسیر سختی دارید و ممکن است با شکست مواجه شوید. همیشه ایده های اولیه زندگی برای تکمیل کردن مسیر و فرآیند کار لازم هستند. مثلا یک فرد نویسنده بارها یک داستان را ویرایش می کند، تا از این ایده ها برای رسیدن به یک اثر خلاقانه استفاده می کند.

ارتقا کیفیت زندگی

ایجاد نظم:

برای افزایش کیفیت زندگی راهکارهای مهمی در نظر گرفته می شود. اما برخی از این موارد اصول یک زندگی موفق محسوب می شوند. ایجاد نظم نیز یکی از این اصول است و هر فرد موفق و خوشبختی باید آن را در زندگی داشته باشد. بی نظمی موجب اتلاف وقت می شود و زمانی که از وقتمان بهره برداری درست نداشته باشیم، رضایت از زندگی کاهش می یابد. برای این منظور می توانید برنامه ریزی هفتگی داشته باشید.

توجه به خود:

افرادی که به خودشان اهمیت می دهند و وقت کافی برای رسیدگی به خودشان و علایقشان دارند، بیشتر از زندگی راضی هستند. در این زمان ها بهتر است، به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید، کارها عقب افتاده را انجام دهید و خودمان باشیم. این فعالیت ها می تواند از کوچک ترین کارها مانند رقصیدن و خوابیدن آغاز شود.

تاثیر کیفیت زندگی

نه گفتن:

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در رضایت از زندگی افراد نه گفتن به موقع و صریح می باشد. افرادی که به راحتی به دیگران نه نمی گویند و در برابر خواسته های آن ها کوتاه می آیند، دچار فرسودگی بیشتری هستند. این افراد ناتوانی را در خود می بینند و گاها مجبورند بر خلاف میلشان به دیگران بله بگویند. افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، به خوبی می توانند در این زمینه عمل کنند. چگونه قدرت نه گفتن را افزایش دهیم؟ در لینک توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه شده است.

برای اینکه سطح زندگی خود را بالا ببرید و رضایت بیشتری کسب کنید، باید به اهدافی واقع بینانه برسید. این اهداف موجب می شود، کمتر دچار شکست و ناکامی شوید. سعی کنید، اهدافی را شناسایی کنید که با توانایی ها و استعدادهای شما همخوانی بیشتری دارند و احتمال بیشتری برای دستیابی به آن دارید.

ایجاد کیفیت در زندگی

از دیگر مواردی که موجب افزایش کیفیت زندگی می شوند، می توان به هماهنگ کردن احساسات با واقعیت، توجه کردن به واقعیت های زندگی و … اشاره نمود. توجه کردن به هر یک از این موارد می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود دهد. در زندگی حسرت های خود را دور بریزید، اگر می توانید در مسیر گام بردارید و در غیر این صورت بهتر است، به واقعیت های زندگی خودتان بپردازید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *