دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

شهر تاریخی گسکر با آثار باستانی ارزشمند

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۳ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

شهر تاریخی گسکر شهری است که قبل از صومعه سرا شناخته شده است. این شهر زادگاه صفویان به شمار می آید و بخش های مهم و ارزشمندی از بناهای تاریخی از مدفن های کشف شده اند. در این شهر بناهای تاریخی بسیار زیادی وجود دارند که قدمت هر یک از آن به زمان سلجوقیان، صفویان و قاجاریان باز می گرد.

یکی از شهرهای تاریخی پر جاذبه در استان گیلان شهر گسکر است. این شهر در فاصله ۲۳ کیلومتری از صومعه سرا واقع شده و از مناطق نزدیک به آن می توان به شاندرمن، ماسال و تالش اشاره نمود. این شهر از جذابیت های باستانی زیادی برای گردشگران برخوردار می باشد. این شهر به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای صفوی شناخته می شود. قدمت تاریخی این شهر به زمان قاجاریان نیز باز می گردد. تلاش های متعددی که برای ساخت این بنا صورت گرفته است، موجب شده به یکی از مهم ترین آثار تاریخی تبدیل شود. بخش مهمی از زیرخاکی هایی که در این نواحی کشف شده اند، متعلق به دوره های تاریخی مختلف می باشند.

شهر تاریخی گسکر

شهر تاریخی گسکر را بشناسید

این شهر یک منطقه باستانی ارزشمند در استان گیلان است. مجموعه آثار باستانی و تاریخی ارزشمندی که در این منطقه یافت شده اند، متعلق به دوره های تاریخی مختلف هستند. با تلاش های زیادی که در این منطقه انجم شده است، ۷۵ درصد از آثار زیرخاکی در این مجموعه یافت شده اند. با کشف این آثار دفن شده منطقه جنگلی هفت دغنان به شهرت زیادی دست یافت. اگر قصد سفر به منطقه گیلان را دارید، این بار می توانید از جاذبه های تاریخی در این منطقه دیدن نمایید. این بنا از دیدنی های شمال ایران برای گردشگران به شمار می آید.

طبیعت گسکر

سفر به صومعه سرا یکی از تجربه های جدید و بکر برای گردشگران است. صومعه سرا یکی از مناطق تاریخی و باستانی می باشد که شما در این بخش با یکی از جاذبه های آن آشنا خواهید شد. یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی در این شهر مناره بازار است. این بنا قدمت تاریخی بالایی دارد و یکی از آثار باستانی ارزشمند می باشد. پل خشتی در روستای پردسر که یکی دیگر از بناهای تاریخی می باشد، می تواند مورد توجه گردشگران باشد.

  •  نهال بیبی شاپ
  •  دکتر کرمانی

جاذبه تاریخی شهر:

تمدن تاریخی این شهر یکی از مهم ترین جذابیت های آن برای گردشگران به شمار می آید. بناهای تاریخی مهمی در این شهر وجود دارند که می تواند مورد توجه گردشگران قرار بگیرد. بازارهای باستانی، آثار منقوش، حمام های باستانی، پل های خشتی، بناهای مذهبی و … از مهم ترین دیدنی های تاریخی در این شهر به شمار می آیند. بخش هایی از این بناها امیرنشین هستند. در واقع این بناها برای پادشاهان و امیران در آن دوران ساخته شده اند. روستای مناره بازار که یکی از معروف ترین این بناهای تاریخی است، دارای دیدنی های بسیار زیادی می باشد.

منطقه گسکر

مناره آجری گسکر:

این بنای تاریخی نیز یکی دیگر از جاذبه های باستانی در شهر گسکر به شمار می آید. این مناره متعلق به دوران سلجوقیان است و قدمت تاریخی آن به این دوران باز می گردد. این بنای تاریخی که از دوران سلجوقیان برجای مانده است، در فاصله ۹ کیلومتری از صومعه سرا قرار دارد. این مناره آجری در جاده شاه عباسی واقع شده است و شما می توانید از نزدیک این بنا را مشاهده کنید. این بنا یک بنای مخروطی شکل است که اطراف آن دایره ای شکل می باشد. این بنا هر چه بالاتر می رود، قطر آن کمتر می شود و این یکی از ویژگی جذاب در این بنای باستانی است.

شهر باستانی گسکر

ارتفاع این مناره ۹/۱۵ متر می باشد. قطر این بنا سه متر است. قسمت های بالایی این مناره از دو ردیف با نقش های هندسی ساخت شده است. تخریب بخش هایی از این بنا موجب شده تا بخش های دیگر نیز در خطر باشند. در حال حاضر تنها بخش هایی از این بنای تاریخی باقی مانده است. از دیگر دیدنی های مهم در شهر گسکر می توان به هفت دغنان اشاره نمود. این مناره یکی از بناهای تاریخی پر جاذبه ای است که می توانید از زیبایی های آن دیدن نمایید. شما با بازدید از این بنا می توانید، با مکان های دیدنی صومعه سرا بیشتر آشنا شوید.

مناره گسکر

جاذبه های فرهنگی گسکر:

منطقه دیدنی گسکر از جاذبه های فرهنگی زیادی برخوردار می باشد. در داخل جنگل هفت دغنان آرامگاه سه تن از افراد مشهور و مقدس قرار دارد. این آرامگاه برای مردم این منطقه و روستاییان اطراف دارای اهمیت زیادی است. در واقع این آرامگاه ها بخش مهمی از جذابیت های فرهنگی و یا حتی تاریخی این منطقه را تشکیل می دهند. آرامگاه سیده بانو، پیرشرفشاه و سیده خوری در این منطقه واقع شده است.

شهر گسکر

مسیر شهر گسکر:

شهر تاریخی گسکر با وجود جاذبه هایی که دارد، می تواند مورد توجه گردشگران زیادی قرار بگیرد. این شهر تاریخی در مسیر شهرستان گسکر واقع شده است و در فاصله ۳۶ کیلومتری از رشت قرار دارد. این شهر در میان یک جاده قدیمی با نام جاده عباسی واقع شده که از دیرباز دارای اهمیت بوده و امروزه نیز یکی از بناهای تاریخی زیبا به شمار می آید. بناهای تاریخی مختلفی که در این شهر واقع شده اند از سوی گردشگران زیادی مورد توجه هستند.

مدفن های گسکر

صومعه سرا که یکی دیگر از جذابیت های این منطقه برای گردشگران به شمار می آید. دارای قدمتی چند هزار ساله است. این منطقه متعلق به دوران صفویان می باشد و شهری هزار و چهارصد ساله است. امروزه بقایایی از این صومعه یافت شده اند که نشان دهنده قدمت و ارزش آن برای گردشگران می باشد. همانطور که اشاره شد، حمام، خانه، پل، بازار و پل های خشتی از مهم ترین بناهای تاریخی یافت شده از این مناطق می باشند.

در بسیاری از بناهای تاریخی که در این منطقه هستند، می توانید ویژگی های تاریخی زیادی را مشاهده کنید. این شهر و جاذبه های آن از مهم ترین  مکان های  دیدنی استان گیلان برای گردشگران به شمار می آیند. در این مناطق تونل های قدیمی و تاریخی نیز بسیار شناخته شده می باشند. تونلی که در منطقه واقع شده است، قدمتی هم اندازه مناره بازار دارد. این منطقه نیز یکی از مکان های مدفن بوده است.

محوطه تاریخی هفت دغنان از مهم ترین محوطه های اسلامی به شمار می آید. جالب است بدانید، بخش هایی از بازارهای صفوی و دکان های آن نیز از میان مدفن های این منطقه کشف شده اند، این بناهای کشف شده نیز از دیگر دیدنی های تاریخی این منطقه هستند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.