دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

تالاب سرخانکل پناهگاه حیات وحش بندر انزلی

  • محدثه خاکشور
  • ۱ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

تالاب سرخانکل که گاهی با سرخانگل معرفی می گردد، از جاذبه های توریستی زیبا و چشم نواز استان گیلان محسوب می شود. این جاذبه ی دیدنی و شگفت انگیز در بندر انزلی قرار گرفته است. ما در این مطلب بیشتر به شرح آن می پردازیم.

گیلان یکی از مناطق و استان های گردشگر پرور کشور ایران می باشد که جاذبه های زیادی را در خود جای داده است. در میان جاذبه های آن بندر انزلی و تالاب سرخانکل یا سرخانگل واقع در آن شاخص تر و قابل توجه تر می باشد که می توانید برای سفر به آن هر یک از فصول گرم (بهار و تابستان) و فصول سرد (پاییز و زمستان) رامی توانید انتخاب کنید.

تالاب سرخانکل واقع در استان گیلان

معرفی تالاب سرخانکل

تالاب سرخانگل که همچنین به پناهگاه حیات وحش سرخانگل و یا تالاب بندر انزلی شهرت دارد؛ از تالاب های طبیعی آب شیرین است که در شمال هندخاله- بندر انزلی استان گیلان واقع شده است. از تفریحاتی که می توانید در این تالاب انجام دهید؛ قایق سواری و ماهی گیری می باشد. هر ساله تعداد زیادی توریست داخلی و خارجی به این منطقه برای بازدید و تفریح روانه می شوند. جالب است بدانید بندر انزلی دومین شهر پرجمعیت استان گیلان محسوب می شود که تن آن را نی، لوئی و به میزان زیاد نیلوفرهای آبی پوشانده که به همین خاطر هم در راس توجه ها قرار گرفته است.به علاوه این نیلوفرهای زیبا، بلوار ساحلی و موج شکن های قدیمی از جذابیت های گیلان و بندر انزلی شمرده می شوند.

همچون تالاب آبکنار، تالاب سرخانگل قسمتی از بندر بین المللی انزلی را شامل می شود، مرداب انزلی در جنوب غربی ساحل های دریای خزر و در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و نزدیکی رشت واقع شده است. این ناحیه دارای تقریبا دارای ۲۴/۱۲۱۴ هکتار و محیطی به اندازه تقریبا ۱۴/۱۷ کیلومتر می باشد که در سال ۸۱ تحت حفاظت واقع شد. پناهگاه حیات وحش سرخانگل در سمت غربی سلکه قرار گرفته که از سمت جنوب به آبادی های سیاه درویشان و هندخاله، از سمت غربی به رودخانه بکنده، و از سمت شمالی به کانال ماهروزه و از سمت شرقی به رودخانه هندخاله منتهی می گردد.

  •  مبل و میز
  •  دکتر کرمانی

آشنایی با تالاب سرخانکل

منطقه حفاظت شده ی سرخانکل

این منطقه از نی زار، آزولا، لاله مردابی، ۳ کوله خیز پوشانده شده است که بیشتر آن از نی و لوئی می باشد. اما زیست جانوری آن را پرندگان مهاجری همچون اردک، قو، غاز، چنگر، پرستوهای دریایی، مرغابی، یلوه، کاکایی، طاووسک وجود دارند. ماهیان محلی از جمله کپور، اردک ماهی (شوک)، سوف، هشترخان، سیم و دیگر ماهی های مهاجر مانند سیاه کولی، سفید کولی و ماهی سفید از موجودات آبی این مرداب محسوب می شوند.
آشنایی با مرداب سرخانکل

مرداب انزلی و منطقه حفاظت شده آن در خطر است!!

با در نظر گرفتن این موضوع که منطقه حفاظت شده، قسمتی از مرداب انزلی به شمار می رود، در راس آن قرار گرفته که جهت دستیابی به نیلوفرهای آبی مرداب لازم است از این راه بگذرید. این گذشتن با قایق صورت می گیرد، آن هم به دفعات بسیار، موجب کم شدن و حتی از بین رفتن ایمنی راه برای حضور و مهاجرت پرندگان می گردد. که به همین جا ختم نشده، و آلودگی این محدوده را در پی خواهد داشت.
همچنین پسماند آشغال ها، کاهش میزان ژرفای آب، آلودگیهای بیوشیمیایی و غیره از جمله مواردی می باشند که به این تالاب آسیب رسانده و آن را تهدید می کنند. در همین راستا ماه چهارم سال ۱۳۹۷ تقریبا ۷۰۰ کیلوگرم آشغال از مرداب بندر انزلی جمع آوری و ناحیه تمیز گردید.

آشنایی با تالاب سرخانکل گیلان

تالاب ها فضاهایی می باشند که ویژگی های آنها مابین آب و خشکی است؛ یعنی هم دارای ویژگی های آب و هم ویژگی های خشکی می باشد. مرداب ها به چند دسته اند، برخی امکان دارد همیشه پر از آب داشته باشند، برخی نیز ممکن است گاهی دارای آب و گاهی دارای آب نباشند. به بیانی مهمترین ویژگی مرداب ها، ماندن تقریبی آب درون آنها می باشد. تالاب ها از نظر آب به دو دسته اند: تالاب هایی با آب شیرین و تالاب هایی با آب شور.

معرفی مرداب سرخانکل

از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، بی نهایت قدردان و متشکریم. امیدواریم مورد توجه و پسند شما واقع شده باشد. حالا که با تالاب سرخانکل آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم تا با برای آشنایی با تالاب استیل آستارا و تالاب هورالعظیم خوزستان بر روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.