دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

پارک ملی خجیر و حیات وحش دیدنی آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۳ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

پارک ملی خجیر یکی از زیباترین پارک های اطراف تهران است. این پارک ها دارای گونه های جانوری و گیاهی مختلفی می باشد. در این منطقه نمونه هایی از درختان چنار و گیاهان دارویی را می بینید. دیدن دشت های شقایق نیز یکی دیگر از زیبایی های این منطقه است. در این منطقه از تهران می توانید با جانوران زیادی آشنا شوید.

پارک های ملی با تنوع جانوری و گیاهی ارزشمندی که دارند، از زیباترین جاذبه های گردشگری در مناطق مختلف می باشند. یکی از معروف ترین پارک های ملی در ایران پارک ملی نخجیر است. این پارک با تنوع ارزشمند خود در شهر تهران واقع شده، و هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند. این پارک یکی از دیدنی های معروف در تهران به شمار می آید. در این منطقه می توانید از تنوع جانوری و گیاهی ارزشمندی دیدن کنید. جاذبه های بکری که در اینگونه از مناطق دیده می شوند، می تواند توجه هر مخاطبی را جلب کند. از چشم اندازهای این پارک می توان به ارتفاعات کوهستانی منطقه، تپه های مرتفع و مراتع سرسبز اشاره کرد. در بسیاری از فصل های سال این منطقه سرسبز است، به ویژه در فصل تابستان می توانید چشم اندازهای زیبایی از این مناطق را مشاهده کنید.

آشنایی با پارک خجیر

پارک ملی خجیر را بشناسید

جذابیت های طبیعی در پارک های ملی ایران یکی از مهم ترین امتیازات آن ها به شمار می آید. اغلب پارک های ملی که در ایران واقع شده اند، دارای تنوع گیاهی و جانوری می باشند. همچنین اینگونه از مناطق به دلیل دست نخورده بودن بسیار بکر هستند، زیرا از سوی سازمان محیط زیست حفاظت و نگهداری می شوند. در کلان شهر نیز با یکی دیگر از معروف ترین این پارک ها می توانید آشنا شوید. این پارک یکی از جاهای دیدنی تهران است، و برای گردشگران زیادی با اهمیت می باشد.

مناظر خجیر

معرفی پارک:

 پارک ملی خجیر از چشم اندازهای کوهستانی برخوردار است، و یکی از مهم ترین دیدنی های تهران به شمار می آید. کوهستان هایی که در اطراف این منطقه می بینید، ارتفاعی ۱۲۰۰ متری تا ۲۲۰۰ متری دارند. در این مناطق تپه های ماهواره ای توجه شما را به خود جلب می کنند. این تپه ها مرتفع و نیمه مرتفع می باشند. یکی از بخش های زیبای این پارک قله های مهم و شناخته شده آن می باشند. این قله ها شامل قله زلزله، زیرک چال، جنگل سوخته، بارجمالی، سروکوه، آسمان کوه، دربندک، گویداغ و … می باشند. هر یک از این پارک ها برای گردشگران چشم اندازهای خاصی دارند.

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

گونه های درختی پارک خجیر

در این منطقه حجم بارندگی ها نسبتا بالا است. در این منطقه و در منطقه سرخه حصار حجم بارندگی ها بسیار بالا می باشد، و این ناشی از جریان های غربی و مدیترانه ای است. در فصل بهار حجم بارندگی ها نیز بیشتر خواهد شد. منابع آبی در این پارک از رودخانه های جاجرود و چشمه های آن سرازیر می شوند. از مهم ترین چشمه ها در این مناطق می توان به چشمه باغ انگوری، دره چنار، باغ شاه، باغ اناری، سنگ بندی، سیدرضا و نایب علی اشاره کرد.

پارک خجیر

آشنایی با تاریخچه پارک:

این پارک دارای تاریخچه غنی است. اهمیت پارک ملی خجیر به دلیل تنوع گیاهی و جانوری آن می باشد. همانطور که بیان شد این پارک یکی از دیدنی های تهران برای گردشگران است. این منطقه یکی از مناطق محافظت شده است، که در شرق پایتخت قرار دارد. این منطقه از دیدنی های اطراف تهران به شمار می آید، و در سال های اخیر مورد توجه علاقه مندان به محیط زیست قرار گرفته است.

این منطقه مساحتی بالغ بر ۱۰ هکتار دارد. در سال ۱۳۶۱ این پارک به عنوان یک پارک ملی شناخته شده است. این پارک بخشی از مناطق محافظت شده در جاجرود است. ۲۰۰ سال پیش این منطقه یکی از مناطق شکارگاهی سلطنتی محسوب شده است. در تاریخچه این پارک آن را به عنوان یکی از قدیمی ترین پارک های ملی می شناسند. در سال ۱۳۱۰ این منطقه به عنوان یک شکارگاه سلطنتی به رسمیت شناخته شده است.

مناظر خجیر

آشنایی با گونه های جانوری:

اغلب پارک های ملی در نقاط مختلفی از دنیا به دلیل برخورداری از تنوع جانوری خود ارزشمند می باشند. با توجه به اینکه در پارک ملی منابع آبی کافی وجود دارند، مکان مناسبی برای زندگی جانوران فراهم شده است. در این منطقه پناهگاه های مختلفی برای جانوران در نظر گرفته شده است. مجموعه زیستگاه این پارک از نظر محیط زیست ارزشمند تلقی می شود. پارک های خجیر و منطقه سرخه حصار در جاجرود از نظر بوم شناسی و زیست شناسی مورد توجه هستند.

پارک ملی خجیر

پستانداران که بخش مهمی از جانوران این زیستگاه را تشکیل می دهند، وابستگی شدیدی به این زیستگاه دارند. در برخی از فصل های سال جا به جایی حیوانات در این مناطق عادی می باشد، و به بقای آن ها کمک می کند. گونه هایی از حشره خواران، خفاش ها، گوشتخواران و جوندگان در این منطقه یافت می شوند. در این پارک ها گونه هایی از پرندگان مهاجر وجود دارد. طوطی، خوتکا، کبک معمولی، تیهو، سبز بقا، اردک سرسبز، زردپره، هدهد، عقاب شاهی، مینا بومی و بلبل خرما دیده می شوند. از گونه های خزندگان در این حیات وحش می توان به سوسمارها، مارها و لاک پشت اشاره کرد.

دیدنی های پارک خجیر

آشنایی با پوشش گیاهی:

پارک ملی خجیر یکی از پارک های ملی ارزشمند در شهر تهران است. این پارک از دیدنی های تهران برای گردشگران می باشد. در این منطقه می توانید ۳۵ نوع از گیاهان را مشاهده نمایید. این پارک یکی از نمونه های جنگل پسته وحشی است. در این منطقه می توانید نمونه هایی از درختان بادام کوهی، ارس، داغداغان، گیاهان دارویی و … را مشاهده کنید. از مهم ترین گونه های گیاهی در این منطقه می توان به گیاها دارویی اشاره کرد، که بسیار خواص دارند. بسیاری از این گیاهان صنعتی و خوراکی می باشند.

آب های خجیر

یکی از طبیعت ویژه این منطقه می توان به شقایق های وحشی اشاره نمود. این دشت ها می تواند زیبایی های زیادی را برای گردشگران داشته باشد. اقاقیا و زالزالک نمونه هایی از گیاهان یافت شده در این مناطق می باشند. اما متاسفانه در سال های اخیر عوامل متعددی این منطقه را تهدید می کند و طبیعت آن را به خطر انداخته است. این پارک از مهم ترین مکان های دیدنی های حومه تهران به شمار می آید.

طبیعت خجیر

بهترین زمان برای سفر به اینگونه از مناطق فصل بهار و تابستان است. در این مناطق و در این فصل ها حجم بارندگی ها بسیار بالا است، و شما می توانید مراتع سرسبزتری را در این فصل ها مشاهده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.