دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

دیدنی های بندر کنگ از بنادر تجاری و گردشگر پذیر جنوب ایران

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۶ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

بندر کنگ یکی از دیدنی های جنوب ایران است. این بندر از جذابیت های بسیار زیادی برای گردشگران برخوردار می باشد. در این بندر می توانید با بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی زیادی آشنا شوید. قلعه پرتغالی ها که متعلق به دوران حکومت پرتغالی ها است، یکی از بناهای تاریخی و دیدنی های بندر کنگ می باشد که از نظر تجاری با اهمیت بوده است.

بندر کنگ یکی از بنادر گردشگری و تجاری با اهمیت در جنوب کشورمان است. این بندر سابقه ای بسیار طولانی دارد و با زیبایی ها و چشم اندازهایی که دارد می تواند یک منطقه گردشگری پر جاذبه باشد. این بندر به دلیل فرهنگ خاص و معماری های جذابی که دارد، در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر توریستی هر ساله گردشگران زیادی را از نقاط مختلف به خود جذب می کند. این بندر قدیمی جاذبه های بسیار زیبایی دارد، و در این بخش می توانید با مهم ترین دیدنی های بندر کنگ آشنا شوید. در این بنادر لنج های بزرگی دیده می شود، این لنج ها از نظر تجاری و توریستی بسیار جذاب و با اهمیت می باشد. با قدم زدن در بخش هایی از شهر می توانید معماری خانه های آن را نیز مشاهده کنید، و با مکان های دیگر شهر آشنا شوید.

دیدنی های بندر کنگ را بشناسید

زیبایی این شهر بسیار وصف ناپذیر است، در این شهر جاذبه های بسیار زیبایی وجود دارد، و علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند. یکی از بخش های جذاب در این شهر قدم زدن در کوچه خیابان های مختلف آن می باشد. بسیاری از خانه ها که می بینید ساخت و معماری قدیمی دارند. درهای آهنی، بادگیر و حیاط از بخش های مختلف در این خانه ها می باشد. کوچه های شهر نیز بسیار باریک و کم تردد هستند.

بندر کنگ را بشناسید

این شهر یکی از دیدنی های جنوب ایران به شمار می آید، و دارای جاذبه های بسیار زیبایی است. شما در سفر به این منطقه می توانید با جاذبه های گردشگری بی شماری آشنا شوید. به ویژه جاذبه های تاریخی این منطقه مورد توجه هستند.

کشتی بندر کنگ

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

پیشینه تاریخی شهر:

همانطور که می دانید این شهر یکی از مهم ترین بنادر تاریخی می باشد. این بندر در زمان قدیم یکی از مهم ترین شهرهای تجاری به شمار می آمده است. در زمان ورود پرتغالی ها به خلیج فارس نیز این شهر تجاری یکی از مهم ترین مراکز آن ها به شمار می آمده است. لنگرگاه هایی که پرتغالی ها در این مناطق دایر کرده اند، از نظر تجاری به رونق این بندر کمک کرده اند. در این لنگرگاه ها بزرگ ترین لنج ها و کشتی ها قرار دارند، که به رونق اقتصادی این مناطق کمک زیادی کرده است.

بنادر کنگ

یکی از بناهای تاریخی مهمی که از آن دوران باقی مانده است، قلعه بزرگی می باشد، که مقر حکومتی بوده، این قلعه در کنار دریا قرار دارد. این قلعه از نظر تاریخی بسیار شناخته شده و با اهمیت می باشد. شما علاقه مندان می توانید یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و دیدنی های بندر کنگ را مشاهده کنید. با جزر شدن آب ها این قلعه سر بیرون می آورد. این قلعه به دلیل نوع معماری و استراتژی که دارد، در میان پرتغالی ها مهم بوده است.

منطقه توریستی کنگ

جاذبه های بندر کنگ:

از دیگر قلعه های تاریخی در این مناطق می توان به قلعه لشتان اشاره کرد. این قلعه راهی زیر زمینی میان پرتغال و خلیج فارس داشته است. تجهیزاتی که از این طریق به پرتغال رسانده می شده، یکی از استراتژی های این قلعه می باشد. این بندر تا خلیج فارس ۱۶۵ کیلومتر فاصله دارد. مساحت این بندر پنج کیلومتر مربع می باشد. همانطور که می دانید این بندر با وجود کشتی های بزرگ یکی از مهم ترین بنادر تجاری می باشد. این بندر یکی از مکان های دیدنی بندر عباس به شمار می آید.

موزه بندر کنگ

لنج بوم مسی:

در سال ۱۲۷۳ یک لنج شخصی در بندر ساخته شده است. این لنج ۷۰۰ تن وزن دارد، و یکی از بزرگ ترین لنج های منطقه به شمار می آید. بخش زیادی از این لنج در زیر آب قرار گرفته است. علت نامگذاری این لنج به لنج بوم مسی ورقه های مسی است، که در آن به کار رفته شده، و به رشد اقتصادی آن رونق زیادی بخشیده است. تندیسی که از قربانیان این لنج در این اسکله ساخته شده، یکی دیگر از بناهای تاریخی به شمار می آید.

مکان های تفریحی کنگ

برکه دریا دولت:

دیدنی های بندر کنگ از جذابیت های بسیار زیادی برخوردار است. این بندر دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار زیادی می باشد. برکه دریا دولت برکه ای بزرگ است، که قطر آن ۲۸ متر و عمق آن ۱۴ متر می باشد. ضخامت دیوارهای پیرامونی یک و نیم متر است، و این بنا در بیرون از شهر قرار دارد. این برکه به دلیل عظمت و بزرگی غیر قابل تصور می باشد. سقف این برکه کامل نیست.

دریاچه بندر کنگ

خانه گلبتان:

این خانه یکی دیگر از بناهای تاریخی در بندر کنگ به شمار می آید. این بنا متعلق به دوران قاجاریه می باشد. این اثر تاریخی دارای تعداد زیادی اتاق است، که پیرامون آن نیز دارای حیاط می باشد. طاق ها و گچبری ها از دیگر بخش های جذاب در این بنا می باشند که مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. این خانه می تواند نمونه ای ماهرانه از معماری باشد. این خانه در سال ۱۳۷۷ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

بنادر زیبای کنگ

موزه مردم شناسی کنگ:

با ورود به این موزه می توانید با بخش مهمی از جذابیت های فرهنگی آشنا شوید. این موزه در جنوب ایران قرار دارد، و یکی از مشهورترین موزه های جنوب می باشد. این موزه یک موزه دریانوردی نیز نامیده می شود. در این موزه می توانید با بخش مهمی از آدب و رسوم مردمان این منطقه، صنایع دستی، معماری، نحوه پوشش و … آشنا شوید. این اطلاعات فرهنگی از جذابیت های زیادی برای علاقه مندان برخوردار می باشد. سبک معماری این موزه و بخش های مختلف آن می تواند بسیار مورد توجه باشد.

بندر کنگ را بشناسید

پارک جنگلی کوهین:

این پارک جنگلی یکی دیگر از دیدنی های بندر کنگ به شمار می آید. این پارک یکی از چشم اندازها طبیعی است، که می توانید از آن دیدن نمایید. این پارک یک مجموعه تفریحی توریستی است، که می توانید در آن با جاذبه های زیادی آشنا شوید. در این پارک گونه های مختلفی از پرندگان و جانوران را مشاهده می کنید.

چشم انداز کنگ

این بندر جاذبه هایی نظیر بندر لنگه دارد، و همانطور که می دانید بنادر جنوب ایران از نظر گردشگری اهمیت بسیار زایدی دارند. در این مناطق می توانید از جاذبه های بسیار زیبایی دیدن نمایید، و علاقه مندان زیادی هر ساله به این مناطق سفر می کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.