دسته ها
پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

نگاهی به زیباترین دیدنی های گردنه حیران

 • محدثه خاکشور
 • ۱۷ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

گردنه حیران برابر با رنگ واقعیت پاشیدن به تصاویر و نقاشی های زیبا و شگفت انگیز، و رویاهای هر خیال می باشد که در نقطه شمالی کشور جاخوش کرده است. در سفر مجازی به این بهشت دوست داشتنی همراه آرگا باشید.

حیران نام یکی از گردنه های زیبای واقع در مسیر ارتباطی آستارا – اردبیل می باشد. تن این گردنه را پوششی از مه پوشانده است. همانطور که از نام این منطقه به خوبی مشخص است، اگر به این نقطه سفر کنید، حیران و سرگردان خواهید شد. برای آشنایی با گردنه حیران و دیدنی های گردنه حیران همراه آرگا باشید.

از جاده های معروف شمال کشور می توان جاده چالوس، جاده هراز و جاده حیران را نام برد. این جاده که به گردنه حیران شناخته می شود، قسمتی از جاده آستارا به اردبیل و محل اتصال جلگه گیلان به کوهستان می باشد. نامگذاری این گردنه از آبادی که در میان گردنه واقع شده، صورت گرفته است. این گردنه در روستای «حیران» قرار گرفته و از دیدنی های آن به شمار می رود که با آبادی های حاجی امیر بالا، حاجی امیر پایین و ونه بین از نواحی حفاظت شده جغرافیایی و سیاسی گیلان است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری گردنه حیران

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

دیدنی های گردنه حیران

نامگذاری گردنه حیران

۱ – بیشتر اهالی کوهستان آستارا تالشی می باشند. اسم حیران را می توان برگرفته از این زبان و بر اساس زیبایی خیره کننده آن دانست. «هیر» در زبان تالشی به مفهوم «ابر و مه» است که حیران مفهوم مکانی پر از ابر و مه را می رساند.

۲ – اسم حیران از زمان های دور به ناحیه ای روستایی اطلاق داشت که پس از جاده کشی در مجاورت آبادی و کندن تونل در جاده دسترسی به آن، این جاده و تونل با اسم «حیران» نامگذاری شدند.

این گردنه در اغلب اوقات در زیر پوششی از مه واقع شده که از لحاظ طبیعی کوهپایه ها و دره های آن، با گیاهان چراگاهی و جنگلی و همچنین گلها پوشانده شده است. اما با این حال دارای ارتفاعی زیاد نمی باشد. که مرتفع ترین نقطه گردنه از سطح آب های آزاد فقط تقریبا ۱۵۰۰ متر است. دلیل اصلی مه نسبتا دائمی این منطقه، از بلندی بسیار آن نیست. بلکه رطوبت دریای خزر می باشد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

دیدنی های گردنه حیران

آب و هوا و زمان مناسب سفر

می توان به طور معمول گفت این روستا دارای آب و هوای خنک می باشد. میانگین دما در فصول بهار و تابستان به حداقل ۱۱ درجه سانتیگراد و حداکثر ۳۲ درجه سانتی گراد است. در فصل پاییز درختان این ناحیه با رنگ های گوناگون متلون خواهد بود. در فصل زمستان نیز به دلیل دارا بودن ابر و مه و بارندگی زیاد برف گردنه مسدود می گردد. دمای هوا رد این فصل تا – ۲۳ درجه سانتی گراد هم می رسد. بر این اساس می توان زمان مناسب سفر را نیمه های ماه اردیبهشت – انتهای ماه شهریور دانست. هرچند این تعیین زمان مناسب نمی تواند دقیق و قطعی باشد، به عنوان مثال امکان دارد در ماه تیر در فصل تابستان به خاطر دم و رطوبت موجود در هوا سریعا تصمیم به بازگشت بگیرید.

آشنایی با دیدنی های زیبا و منحصر به فرد گردنه حیران

دیدنی های گردنه حیران

این گردنه مه آلود خود به تنهایی تماما زیبایی و جذابیت است. در یک سمت این گردنه می توانید جنگل های پارک ملی هیرکان آذربایجان را ببینید، و در سمت دیگر آن می توانید شاهد چراگاه هایی زیبا همراه با گوسفند و گاوهایی که میان کلبه ها و علف ها می چرند، خواهید بود. اما جاذبه ی این منطقه به همین جا ختم نمی شود.

آشنایی با جاذبه های توریستی و زیبای گردنه حیران

– روستای حیران

آبادی های این ناحیه از جمله جذابیت های زیبای آن محسوب می شوند. در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر آستارا، روستایی به نام «حیران» واقع شده است. جمعیت آن به ۷۰ نفر و مساحتش ۲۲ هزار هکتار می باشد. این روستا با آب و هوای ییلاقی اش پناهگاه خوبی جهت فرار از گرمای هوا به شمار می رود. شاید به همین خاطر بوده که در دوران ساسانیان خان های شهر آستارا خانه های ییلاقی خود را در روستای حیران می ساختند.

دیدنی های گردنه حیران

– روستای مِشِند

در فاصله ۱۸ کیلومتری جاده آستارا – اردبیل و در ۱۵ کیلومتری شهر آستارا روستای مِشِند واقع شده است. آب و هوای این منطقه خوب و چشم اندازهای آن زیبا و خیره کننده می باشد. همچنین کوهپایه های آن جهت کوهنوردی عالی است. کلمه «مِشِند» وازه ای تالشی است که متشکل از «مش» به معنای زنبور و «ند» نیز به نوعی جایگاه ست

در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا-اردبیل، روستای مِشِند قرار گرفته. مش در زبان تالشی به معنی زنبور است و مشند یعنی جایگاه زنبور. این روستا نیز طبیعت شگفت‌انگیزی دارد. اغلب مردمان این روستا به دامپروری و زراعت فعالیت دارند که می توانید لبنیات مورد نیاز خود را نیز از این منطقه تهیه نمایید.

دیدنی های گردنه حیران

– دهکده ی توریستی حیران

گردنه ی حیران به عنوان یک جاذبه ی گردشگری در استان گیلان توانست، حسابی مورد توجه قرار بگیرد که به دنبال افزایش میزان بازدیدها، دهکده ی توریستی حیران جهت تامین راحتی و آرامش گردشگران و یکی از دیدنی های گردنه حیران ایجاد شد. در این منطقه امکانات آسایشی بسیاری وجود دارد که می تواند به خوبی بسترساز سرگرمی، تفریح و آرامش شما گردد.

معرفی جاذبه های دیدنی و زیبای گردنه حیران

علاوه بر چشم انداز زیبا و سرسبز می توان به امکانات تفریحی آن، به طور اخص مهم ترینشان یعنی تله کابین موجود اشاره کرد. به محض فاصله گرفتن چندین متری از زمین، می توانید قسمت های بی نهایت زیبایی از جاده و نیز قسمت هایی از جنگل آذربایجان را مشاهده کنید. آغاز طول این تله کابین را از گردنه ی حیران و امتداد آن جنگل فندقلو می باشد.

معرفی مکان های دیدنی و توریستی گردنه حیران

– سورتمه ریلی

سورتمه ریلی یکی دیگر از جاذبه های تفریحی و دیدنی های گردنه حیران به شمار می رود که با پشت سر گذاشتن مسیری تقریبا ۱۵۰۰ کیلومتری واقع در درون کوه های پوشیده از جنگل ها در مقابل دیدگان شما مهیا است. کابین ها یک نفره می باشند که برای تنظیم سرعت آنها می توانید از اهرم واقع در طرف راست استفاده کنید.

– پیست کارتینگ

این پست با طولی به اندازه تقریبا ۱۰۰ متر و ایمنی زیاد می تواند موقعیت مناسبی برای تجربه ی سرعت بالا را در اختیار شما قرار دهد. رانندگی در این پیست برای تمامی افراد اعم از هر سنی (تنها برای توریست های زیر ۱۱ سال ممنوعیت دارد) مجاز است.

-ترامبولین

در این مکان تشک هایی فنری وجود دارد که نوجوانان و کودکان می توانند با پریدن بر روی به تفریح و شادی بپردازند.

رستوران ها، چایخانه های سنتی و کافی شاپ های واقع در این دهکده توریستی خاطره انگیزی لحظات شما را به نهایت انتها می رساند. شما با حضور و میل غذاهای گوناگون محلی، سنتی و فست فود که در این مکان برای میزبانی تدارک دیده شده است، می توانید از خودتان پذیرایی کنید.

دیدنی های گردنه حیران

پارک ملی هیرکان

این پارک جنگلی در واقع ناحیه ای مرزی بین کشور آذربایجان و کشور ایران می باشد. پوشش گیاهی گوناگونی تن این جنگل را می پوشاند که زیبایی چشم انداز آن از حد وصف خارح است.

آشنایی با مکان های دیدنی گردنه حیران

آشنایی با دیدنی های گردنه حیران

– جنگل فندقلو

این جنگل در مکانی مرتفع واقع شده است که به واسطه ی آن موجب شده است تا آب و هوای خنک و دلچسبی داشته باشد. همچنین در این منطقه درختان فندق زیادی وجود دارد که در نزدیکی یکدیگر واقع شده اند. این مکان تماما پوشیده از گلهای زیبا و فوق العاده می باشد که اصلی ترین آنها گلهای بابونه و سوسن چلچراغ می باشد. و نیز در این مکان استخر آب گرمی جنگلی برای آب تنی و رفع خستگی وجود دارد.

دیدنی های گردنه حیران

در راه جاده فروشکاه های بسیاری را برای فروش سوغات مشاهده خواهید کرد. سوغاتی های موجود در این فروشگاه شامل عسل، تمشک های سرخ، فراورده های لبنی، لواشک های محلی، فندق های وحشی است.

آشنایی با جاذبه های دیدنی گردنه حیران

موارد لازم احتیاط برای رانندگی در گردنه حیران

با وجود اینکه رانندگی در گردنه حیران و تماشای مناظر زیبا و دیدنی آن اصلی ترین تفریح این منطقه به شمار می رود. اما باید به اینکه نیز توجه کنید این جاده و این مسیر هر ساله در اغلب فصول با مه و ابر پوشانده شده است. به دنبال همین بر و مه بودن دارای جاده ای لغزان و پیچ هایی پر خطر معروف می باشند که آمار تصادفات در آن بسیار بالا می باشد.

پس باید توجه لازم را هنگام رانندگی رعایت نموده و به سالم بودن خودروی خود مطمئن شوید. برای این موضوع می توانید پیش از حرکت، ماشین خود را به طور کامل چک کنید.

آشنایی با دیدنی های گردنه حیران

اقامت

گردنه حیران را می توان یکی از زیباترین مسیرهای زیبای واقع در شمال کشور به شمار می آید که به واسطه ی این همه زیبایی وصف نشدنی میزبان تعداد زیادی توریست از اقسام نقاط کشور می باشد. پس از سفر و بازدید و تفریح در این منطقه، مسئله ی اقامت پیش روی شما قرار می گیرد.

برای این منظور می توانید از ویلاهای و منازل محلی اجاره ای استفاده کنید. نیز می توانید به اردبیل بروید و شب را در آنجا اقامت داشته باشید. گزینه ی دیگری هم وجود دارد که «هتل پارلا» واقع در گردنه حیران و در بدو ورود به آبادی حیران است.

دیدنی های گردنه حیران

مسیر دستیابی به گردنه حیران

برای رسیدن به گردنه حیران می توانید از تهران به سمت اتوبان قزوین – رشت حرکت کنید، سپس از شهر رشت به سمت آستارا حرکت کنید. فاصله تهران – گردنه حیران مسافتی برابر با ۶۳۲ کیلومتر (۷ و نیم ساعت) است.

همچنین می توانید از اردبیل به گردنه سفر کنید، برای این منظور لازم است ابتدا در نخستین میدان ورودی، داخل تاکسی های اردبیل بشوید تا شما را به گردنه حیران ببرند.

دیدنی های گردنه حیران

دیدنی های گردنه حیران

از اینکه تا انتهای این مطلب همراه آرگا بودید، بی نهایت قدردان و متشکریم. امیدواریم مورد توجه و پسند شما عزیزان واقع شده باشد. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با دیدنی های آستارا بر روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.