دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

کشور کیریباتی سرزمینی شگفت انگیز در اقیانوس آرام

 • ملیحه بال افکن
 • ۸ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که کشور کیریباتی از جمله کشورهای واقع در اقیانوس آرام می باشد که در این مقاله سعی داریم شما را با تاریخچه و مکان های دیدنی آن آشنا نماییم.

به طور کلی جمهوری کیریباتی (Ribaberiki Kiribati) کشوری جزیره ای در اقیانوس آرام می باشد که در پایین ترین نقطه زمین نسبت به سطح دریا قرار دارد. پایتخت این کشور نسبتا وسیع شهر ناراوای جنوبی است و در تاریخ به ۱۲ جولای ۱۹۷۹ از بریتانیا جدا شده و در طول مدت کمی به استقلال کامل رسیده است.

آشنایی با کشور کیریباتی

بهتر است بدانید که سرزمین کیریباتی از دسته سرزمین های واقع در اقیانوس آرام می باشد که بر خلاف نام نوشتاری رایجی که دارد تلفظ درست و رایج آن کیریباس خواهد بود. معمولا در زبان کیریباسی ti به صورت س تلفظ می شود که نام آن کیریباس و زبان رسمی آن کیریباسی خواهد بود. در واقع این کشور مجموعه ای از ۳۳ جزیره در اقیانوس آرام است که بخشی از آن ها بالای خط استوا و بخشی دیگر در پایین خط استوا قرار دارد و با نام جزایر گیلیرت شناخته می شوند.

موقعیت جغرافیایی کشور کیریباتی

در واقع این مجموعه جزایر فضایی به طول ۴۰۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰۰۰ کیلومتر را اشغال کرده اند و به صراحت می توان گفت که بسیاری از آن ها غیر قابل سکونت هستند و با بالاآمدن سطح اب دریا هنگام مد زیر آب خواهند رفت. با توجه به این موارد تنها ۸۱۱ کیلومتر مربع از این جزایر قابل سکونت است. کیریباتی تنها کشور جهان محسوب می شود که در هر چهار نیمکره قرار گرفته است. به طور کلی این کشور در دو سوی خط بین المللی تاریخ قرار گرفته یعنی در یک سوی این خط تاریخ یک روز عقب تر از سوی دیگر است.

به همین منظور در سال ۱۹۹۵ دولتمردان آن خط را به سمت شرق حرکت دادند تا همه کشور در یک روز قرار گیرد. همین اتفاق باعث شده تا روز اول ژانویه سال ۲۰۰۰ کیریباتی اولین کشور بخش مسکونی زمین باشد که وارد هزاره سوم میلادی می شود و پس از آن جزیره کارولین که اولین بخش جهان بود سال جدید را تجربه کرد و به جزیره هزاره تغییر کرد.

 • بلیط کیش
 • مبل و میز

توجه داشته باشید که مساحت کلی این کشور تقریبا ۸۱۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز ۱۱۹.۰۰۰ نفر خواهد بود. مهم ترین شهر کیریباتی را می توان تاراوا با ۲۶ هزار نفر جمعیت دانست. همچنین بر اساس گفته کارشناسان با ادامه پیدا کردن روند گرمایش زمین، کیریباتی اولین کشوری خواهد بود که به زیر آب می رود. به همین خاطر در چندین سال اخیر دولت این کشور در فکر کوچ ساکنان خود می باشد و بر همین اساس در سال ۲۰۱۴ میلادی زمینی با مساحت بیش از دو هزار هکتار در یکی از دو جزیره اصلی جمهوری جزایر فیجی آن هم در منطقه ای با ارتفاع بسیار بالا از سطح دریا خرید.

جاذبه های دیدنی سرزمین کیریباتی

مختصری از تاریخ کیریباتی

به صراحت می توان گفت که کیریباتی از قدیمی ترین اقامتگاه های مردم اقیانوسیه به شمار می آید به گونه ای که اولین ساکنان آن یک سده پس از میلاد مسیح به این جزایر مهاجرت کردند و این روند مهاجرت در سده ۱۴ میلادی به نهایت اوج خود رسید. بسیاری از مهاجران این منطقه فیجیایی و تونگابی تبار بودند و فرهنگ آن ها برگرفته از فرهنگ سنتی میکرونزیایی بوده است. توجه داشته باشید که به خاطر داشتن معدن های فسفر در این منطقه با رسیدن کشتی های آمریکایی و انگلیسی در اواخر سده ۱۸ و اوایل سده ۱۹ میلادی پای غربی ها به این جزایر باز شد.

همچنین نخستین مهاجران بریتانیایی نیز در سال ۱۸۳۷ به این کشور رسیدند و در سال ۱۸۹۲ کیریباتی تا اوایل قرن بیستم کیریباتی تحت حمایت و سلطه بریتانیایی ها قرار گرفت. پس از آن نیز جزایر گیلبرت و الیس در سال ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶ و جزیره کیریتماتی یا کریسمس در سال ۱۹۱۹ و جزایر فینیکس در سال ۱۹۳۷ به صورت منطقه خالصه بریتانیا به کیریبایی افزوده شدند.

این مناطق به خاطر اینکه تحت حمایت بریتانیا بودند در زمان جنگ جهانی دوم محل جنگ ژاپن و آمریکا قرار گرفته و بخش های تاراوا و جزایر گیلبرت در طول این جنگ توسط ژاپنی ها تصرف شدند. به طور کلی در منطقه تاراوا یکی از خونین ترین اتفاق های جنگ جهانی دوم رخ داد که در نوامبر ۱۹۴۳ نیروی دریایی آمریکا به منظور بیرون انداختن نیرو های ژاپنی با آن ها درگیر شدند و در طی آن چندین هزار نفر جان دادند.

سرانجام در سال ۱۹۷۵ جزیره های الیس و گیلبرت از کیریباتی جدا شدند و توسط بریتانیا به خودمختاری رسیدند. همچنین کیریباتی نیز در ۱۲ ژوئیه ۱۹۷۹ از بریتانیا اعلام استقلال نمود و سرانجام در سال ۱۹۹۹ به عضویت سازمان ملل متحد درآمد.

آشنایی با تاریخچه کیریباتی

شرایط آب و هوایی

به خاطر موقعیتی که سرزمین کیریباتی دارد آب و هوای آن را می توان دریایی دانست. در واقع دمای هوا در طول سال بین باز ۲۶ تا ۳۲ دره سانتی گراد خواهد بود و همچنین دمای آب در طول سال تقریبا ۲۸ تا ۲۹ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. توجه داشته باشید که فصل خشکی در این کشور از دسامبر تا مارس است در حالی که فصل مرطوب از فوریه تا مه و از سپتامبر تا نوامبر ادامه دارد. با وجود اینکه در طول سال های خشک این کشور تقریبا ۱۵۰ میلی متر بارندگی دریافت کرده است اما مرطوب ترین سال های آن به ۴۰۰۰ میلی متر نیز رسیده است.

آداب و رسوم مردم

بهتر است بدانید که حدود ۹۸ درصد مردم ساکن در این کشور میکرونزیایی هستند و علاقه فوق العاده ای هم به سیگار کشیدن دارند به گونه ای که بسته های سیگار همواره بر روی میز های غذاخوری به چشم می خورد. آن ها حتی در حین غذا خوردن هم سیگار می کشند و در میان آن ها سیگار کشیدن یک مجموعه واقعی به شمار می آید. به صراحت می توان گفت که این عادت در میان مردم کیریباتی هزینه های زیادی در طول ماه خواهد داشت و با این حال یک موقعیت عالی برای افرادی که علاقه مند هستند در کنار یکدیگر باشند خواهد بود.

بر اساس فرهنگ این کشور مردم علاقه زیادی به دید و بازدید دارند و آن را به عنوان یک ارزش واقعی می خوانند. اصول فرهنگی این کشور بدین صورت است که حتما سیاست های کلان بایستی مورد ارزیابی قرار گیرند زیرا موقعیت های فرهنگی می توانند روی فرهنگ برخی از مردم جامعه تغییراتی اعمال کنند.

توجه داشته باشید که فرهنگ مردم کیریباتی در صورتی مورد حمایت قرار می گیرد که شخص بتواند خود یک ساختار واقعی را شامل شود.  مردم کیریباتی عمدتا زندگی گروهی را ترجیح می دهند و شاید فضای خوش در میان مردم یک عملکرد بسیار مهم و لذت بخش باشد.

فرهنگ های رایج در میان مردم

فستیول ها و جشن های مهم

به طور کلی فرهنگ رایج کیریباتی یک مجموعه پیچیده و متنوع می باشد که هر جزیره آن داستان ویژه خود را از سنت ها، مکان های دیدنی و تاریخ بیان می کند. بسیاری از مردم کریباتی با پیروی از سنت ها و آداب و رسوم قدیمی معنای نام کیریباتی را تعریف می کنند. شما می توانید با سفر به این سرزمین در جشن های معروف که در ادامه بیان کرده ایم اشاره نمایید:

 • جشن های روز ملی:

در این کشور بزرگ ترین و مشهورترین رویداد سال با عنوان استقلال کشور از استعمار انگلیس در تاریخ دوازهم ژوئیه سال ۱۹۸۹ شناخته می شود. همچنین دوزاهم زوئیه نیز جز تعطیلات ملی کشور اعلام شده و هر ساله از ۱۰ تا ۱۲ ژوئیه در سراسر کشور جشن گرفته می شود. در طول سفر به این کشور می نوانید از مشاهده رژه های رنگارنگ، مسابقه قایقرانی سنتی، مراسم دختر شایسته کیریباتی و مسابقات رقص ستنی نهایت لذت را ببرید.

 • جشنواره روز جوانی:

یکی دیگر از یادبود های ویژه این کشور که در میان جشنواره ها و رویدادها بهترین خواهد بود روز جوانی است و معمولا در تاریخ پنجم آگوست برگزار می شود. از آنجایی که جوانان نقش عمده ای در روند اقتصاد و سیاست کشور دارند دولت از تمام برنامه های خود برای پیشرفت جوانان پشتیبانی خواهد کرد.

توجه داشته باشید که در طول سفر به کشور کیرباتی می توانید تعدادی از برنامه های مهم را مشاهده کنید که در آن جوانان با یکدیگر در تعامل هستند و راه حل ها و ایده های جالبی در مورد بسیاری از مشکلات جامعه امروز ارائه می دهند.

فستیوال های معروف در کیریباتی

زبان و دین رسمی کیریباتی

بهتر است بدانید که زبان های رسمی و رایج در کشور کیریباتی معمولا انگلیسی و گیلبرتی خواهند بود. همچنین دین حدود ۵۴ درصد مردم کاتولیک، ۴۲ درصد پیرو پروتستان و ۲ درصد باقی مانده پیرو سایر ادیان می باشند.

غذاهای معروف کیریباتی

در این کشور چندان تنوع غذایی به چشم نمی خورد و اگر در سفر به این کشور یک محموله مواد غذایی تازه وارد شده را مشاهده کردید حتما خرید خود را انجام دهید زیرا دوام چندانی نخواهند داشت. به طور کلی تنوع و میزان غذاها به تعداد قایق های جمل خوراکی بستگی خواهد داشت که امروزه در حال افزایش و بهبود عملکرد است. با وجود اینکه محصولات غربی مادام محدود هستند اما مواد اولیه به صورت کثیر در دسرس خواهند بود.

رژیم غذایی اصلی مردم این کشور را می توان برنج و ماهی دانست که در بسیاری از فروشگاه های خوراکی موجود در تاراوا قابل عرضه شدن است. می توانید در طول سفر به این کشور ساشیمی محلی را که مستقیما از اقیانوس به بشقاب ها وارد می شود نیز امتحان نمایید. معمولا وعده های غذایی غربی تنها در دو هتل مری و اوتینای عرضه می شوند.

غذاهای مشهور در کشور کیرییاتی

خدمات مالی و بانکی برای گردشگران

بهتر است بدانید که واحد پول رسمی این کشور دلار کیریباتی یا dollar Kiribati با نماد $ خواهد بود. در طول سفرتان به کیریباتی می بینید که دلار این سرزمین با دلار کشور استرالیا یکسان است و هر دو ارز در سراسر این کشور پذیرفته خواهند شد. به منظور تعویض پول در این کشور می توانید از دفاتر صرافی که رد فرودگاه ها وجود دارند استفاده نمایید.

توصیه می شود که در روند سفر به کیریباتی حتما پول نقذ همراه داشته باشید زیرا بسیاری از مغازه ها تنها پول نقد می پذیرند و کارت های اعتباری به جز در دو هتل محل اقامت به ندرت استفاده خواهند شد. در جزایر بیرونی کیریباتی نیز خدمات بانکی در دسترس نیست و تنها پول نقد کاربرد دارد. دقت داشته باشید که در این جزیره یک دستگاه خودپرداز و یک بانک در دسترس هستند که البته شعبه هایی از بانک واقع در لندن خواهند بود.

چگونگی انجام امور بانکی برای گردشگران

قوانین عمومی در کیریباتی

همانطور که می دانید بسیاری از انسان ها برای بررسی سیاست های تعیین شده و قوانین خاص کشور بایستی موقعیت هایی را مورد توجه قرار دهند و به همین منظور در ادامه برخی از قوانین عمومی وضع شده را شرح داده ایم:

قوانینی که در زمینه اجاره ملک در این کشور وضع شده بر اساس قیمت دلار تعیین شده که البته در طول زمان تغییراتی داشته و هر کدام از آن ها به صورت رسمی مورد بررسی قرار می گیرند.

از آنجایی که در کیریباتی سیاست های مخصوصی دنبال می شوند بهتر است مقوله های اقتصادی دسته بندی شوند و هر فرد بتواند موقعیت منطقه ای ویژه ای داشته باشد.

قوانین زندگی در کریباتی بدین صورت است که شرایط بایستی واقعی به نظر برسد و هر بخش از بخش دیگر کاملا مجزا باشد. در واقع در قوانین زندگی افراد زیادی هستند که سعی دارند شرایط زندگی در این جزیره را سخت نشان دهند اما مشخص است که قوانین خاص در کیریباتی بر اساس سال های فعالیتی بررسی خواهد شد.

آشنایی با قوانین عمومی در کیریباتی

جاذبه های گردشگری کیریباتی

همانطور که می دانید کشور کیریباتی پس از اینکه به استقلال کامل رسید پیشرفت های زیادی در زمینه گردشگری و توریستی داشت که به همین منظور در ادامه سعی داریم به بیان برخی از دیدنی های کیریباتی بپردازیم:

 • کلیسای قلب مقدس:

این کلیسای معروف که در جزیره تاراوا جنوبی واقع شده امروزه با عنوان کلیسای قلب مقدس شناخته می شود. کلیسای قلب مقدس به ساختمان مذهبی ساخته شده در کلیسای کاتولیک جزیره تاراوای جنوبی و ملک کیریباتی در اقیانوسیه گفته می شود. در سال ۱۹۸۲ برای جایگزینی اسقف اعظم تارو و نائورو فانافوتی از سال ۱۹۷۸ و اسقف تارا ۱۹۶۶ ایجاد شد.

امروزه می توانید با سفر به این کشور و بازدید از این مناطق از مشاهده معماری های زیبایی که در داخل کلیسا به کاررفته شده لذت ببرید. همچنین پس از مشاهده معماری کلیسا که با سنگ های سرامیکی و پنجره هایی با رنگ های متنوع تزئین شده اند می توانید به بازدید از محوطه کلیسای قلب مقدس نیز بپردازید.

کلیسای معروف در جزیره کیریباتی

 • جزیره بنانا:

یکی از جاذبه های گردشگری کیریباتی جزیره بنانا خواهد بود که یک نوع جزیره مرجانی محسوب می شود. این جزیره دارای ارتفاعات بسیار زیادی است که تقریبا ۸۷ متر ارتفاع دارد و بلندترین نقطه در این منطقه شناخته می شود. امروزه این جزیره به خاطر صادرات فسفات به یکی از مناطق دیدنی و اقتصادی کیریباتی تبدیل شده که سیاست های آن بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

 • جزیره آبایگ:

آبایگ نیز یکی از جزایر زیبا و دیدنی در کیریبات است که می تواند در اثر گرمایش وارد دوره های مختلف شود. طوفان های رخ داده در این جزیره معمولا بر اساس موقعیت دقیق تری بررسی می شوند. جالب است بدانید که در آبایگ میوه های موز، نارگیل و پاپایا کیفیت بالایی دارند و تجارت ان موقعیت دقیق تری را شامل خواهد شد.

جزیره های معروف در کیریباتی

 • جزیره ماراکایی:

ماراکایی نیز جزیره ای کوچک در جزایر گیلبرت شمالی است که تالاب آن از چندین حوضچه عمیق تشکیل شده و امروزه به مکانی دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است. مساحت کل این جزیره ۱۴ کیلومتر است که امروزه با ساخت جاده بخش زیادی لجن از تالاب خارج شده و باعث کمبود تدریجی اکسیژن و در نتیجه رکورد تالاب شده است. داستان جالبی که در مورد جزیره وجود دارد این است که ارواح از درخت زندگی که در ساموآ وجود دارد شاخ و برگ درآورده و این جزیره را ساخته اند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.