دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

روش نگهداری از گل آسترانتیا (ستاره گون)

 • ملیحه بال افکن
 • ۵ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که کاشت و پرورش آسترانتیا چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مطلب به راحتی اقدام به پرورش و نگهداری از گل آسترانتیا کنید.

به طور کلی نام گیاه آسترانتیا از ریشه ستاره گرفته شده است زیرا اغلب گل های زیبا و خوش رنگ آن مانند ستاره می درخشند. به صراحت می توان گفت که گل آسترانتیا اصول پرورش و نگهداری بسیار راحتی دارد و به همین خاطر امروزه مورد توجه بسیاری از علاقه مندان گل و گیاه قرار گرفته است.

آشنایی با نگهداری از گل آسترانتیا

بهتر است بدانید که گیاه زیبای آسترانتیا بومی اروپای مرکزی و شرقی می باشد که امروزه به دلیل گل های زیبایی که دارد به ستاره گون ها نیز معروف شده است. آسترانتیا با گل های فراوان در رنگ های صورتی، قرمز و بنفش از اوایل فصل بهار تا پاییز هدیه ای دوست داشتنی به شما می دهد. نکته جالب در مورد آسترانتیا این است که چیدن شکوفه های آن به تدریج باعث افزایش تعداد گل ها و شکوفه هایش خواهد شد.

چگونگی نگهداری از گل آسترانتیا

در واقع آسترانتیا را می توان بوته ای دائمی دانست که اغلب ارتفاع آن به ۳۰ و نهایتا ۹۰ سانتی متر خواهد رسید. همچنین گستردگی آن نیز ۴۵ سانتی متر بوده که اغلب گل های قرمز تیره در اوایل و اواسط فصل تابستان ظاهر می شوند. این گیاه را می توان درون خاک های غنی و مرطوب در حاشیه های مراتع و جنگل ها یافت که معمولا قابلیت سازگاری بالایی دارند و خود را با شرایط تطبیق می دهند.

با وجود اینکه گیاه ستاره گون از قدرت سازگاری بالایی برخوردار است اما به منظور داشتن گیاهی سالم و زیبا بهتر است نسبت به اصول نگهداری از گل آسترانتیا بی توجهی نکنید. جالب است بدانید که امروزه از این گیاه برای سنگ فرش کردن باغچه استفاده می شود به گونه ای که می توانید آن را در زیر درخت، حاشیه باغچه و نزدیک پله ها بکارید تا سطح زمین را زیباتر کند.

 • کالا چیو
 • نهال بیبی شاپ

به صراحت می توان گفت که آسترانتیا یک گل شاخه بریده بسیار مقاوم است که می تواند نقش مهمی هم در دسته گل های شما ایفا کند. همچنین ریزوم و ساقه ها آن نیز در تهیه دارو برای مقاصد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. از روغن های به دست آمده ستاره گون نیز به منظور ساخت شربت معده استفاده خواهد شد. نکته جالب تر این است که از برگ های خشک شده آن در ترکیب داروهای گیاهی برای تحریک دستگاه گوارش و همچنین کمک به سیستم هضم غذا استفاده خواهد شد.

اصول کاشت گیاه ستاره گون

توجه داشته باشید که معمولا تکثیر این گیاه زیبا از دو طریق تقسیم بوته و کاشت بذر انجام می شود که می توانید عمل تقسیم بوته را در اوایل فصل بهار و یا در پاییز که دمای هوا هنوز خنک است انجام دهید.

شرایط لازم برای مراقبت از گیاه:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی منحصر به فرد دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه سعی کرده ایم شرایط مورد نیاز برای پرورش و نگهداری از گل آسترانتیا را به صورت کامل شرح دهیم:

 • آبیاری منظم:

گیاه ستاره گون همواره به ویژه در طی فصول رشد نیاز به آبیاری نسبتا زیادی دارد یعنی تا جایی که خاک بستر اصلا خشک نشود و کمی رطوبت همیشه داشته باشد. این گیاه نیز مانند سایر گیاهان دارای دوره استراحت و خواب است که نزدیک مرداد ماه خواهد بود و لازم است تا در این دوران از میزان و دفعات آبیاری بکاهید که در غیر اینصورت ریشه های گیاه سوخته شده و از بین خواهد رفت. همچنین گیاه شما برای رشد بهتر و پیشگیری از بروز بیماری های احتمالی نیاز به خاک همیشه مرطوب دارد. به همین خاطر همیشه آن را آبیاری کنید که در غیر این صورت گیاهتان به تدریج پژمرده خواهد شد.

شرایط لازم برای مراقبت از آسترانتیا

 • نور و دمای کافی:

گیاه آسترانتیا علاوه بر آبیاری منظم نیاز به آفتاب کامل دارد ولی از آنجایی که گیاهی نسبتا سازگار خواهد بود در محیط سایه نیز می تواند روند رشد خود را انجام دهد. معمولا توصیه می شود این گیاه را در طول روند رشد در مکانی قرار دهید که در طول روز چندین ساعت نور آفتاب دریافت کند و در باقی ساعات نیز در سایه جزئی قرار گیرد.

البته مراقبت باشید که شدت آفتاب بیش از حد نباشد زیرا گیاهتان را دچار سوختگی خواهد کرد. در مورد دمای مورد نیاز بستر گیاه استرانتیا نیز می توان گفت که حداقل دمای قابل تحمل این گیاه منفی ۱۵ درجه سانتی گراد است.

 • خاک و تغذیه:

به صراحت می توان گفت که این گیاه زیبا معمولا در ترکیب خاک سخت رشد می کند اما با این وجود خاک سست و کمی اسیدی را نیز می پسندد. از آنجایی که آسترانتیا در آب های راکد و مانده زنده نمی مانند پیش از کاشت اطمینان حاصل کنید که ترکیب خاک بستر به خوبی تخلیه شده باشد. همچنین می توانید برای افزایش کیفی خاک بستر مواد مغذی آلی، برگ های خشک، قهوه یا کمپوست را نیز به ترکیب تهیه شده اضافه نمایید.

دستورالعمل تغذیه گیاه ستاره گون

از آنجایی که قهوه میزان اسیدیته خاک را افزایش می دهد رشد گیاه را نیز دو چندان خواهد کرد. در مورد کوددهی گیاه ستاره گون نیز می توان گفت که تغذیه گیاه یک الی دو مرتبه در طول سال کافی خواهد بود. همچنین می توانید برای رویش مطلوب گیاهتان خاک بستر را با مقداری برگ خشک یا کمپوست نیز غنی نمایید.

 • انجام تعویض گلدان:

بهتر است بدانید که تعویض به موقع و منظم گلدان گیاه آسترانتیا باعث افزایش سرعت رشد گیاهتان خواهد شد که به همین خاطر اگر می خواهید گیاهتان از رشد بیشتری برخوردار باشد بایستی هر ساله اقدام به تعویض گلدان آن نمایید. برای انجام این کار توصیه می شود که حتما از گلدان های عمیق استفاده نمایید تا ریشه ها فضای کافی برای گسترش داشته باشند.

 • کنترل آفات و بیماری های رایج گیاه:

توجه داشته باشید که گیاه زیبای ستاره گون معمولا از بیماری شدید و یا آفات به خصوصی رنج نمی برد اما با این حال بایستی مراقب لیسه ها یا حلزون های بی صدف و شته ها باشید که به برگ های گیاهتان صدمه ای وارد نکنند. علاوه بر این گل ستاره گون مستعد ابتلا به سفیدک پودری که نوعی بیماری قارچی در گیاهان است، نیز خواهد بود.

اصول کنترل بیماری های رایج گیاه

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود با کلیک بر روی لینک های مقابل با روش نگهداری گیاه پاکی ساندرا و نگهداری گیاه فریزیا نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.