دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

سوغات شهر سیرجان از خوراکی های خوشمزه تا صنایع دستی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

معرفی سوغات شهر سیرجان می تواند شما را با بخش مهمی از جذابیت های فرهنگی این شهر آشنا کند. از مهم ترین سوغاتی های این شهر می توان به صنایع دستی آن اشاره کرد. گلیم های دستباف که دارای نقش های سنتی و زیبا می باشند، نمونه ای از صنایع دستی و سوغاتی های این شهر هستند. پسته، مسقطی و قوتو از سوغاتی های خوراکی هستند.

سیرجان، شهری با جاذبه های توریستی بی شمار است. این شهر قدیمی در استان کرمان واقع شده، و با وجود معماری های باستانی خود مورد توجه گردشگران زیادی است. این شهر پیشینه تاریخی ارزشمندی را به خود اختصاص داده، و یکی از مهم ترین شهرهای باستانی در ایران می باشد. در سفر به این شهر می توانید تجربه های بکر و جدیدی داشته باشید. این شهر توریستی از جذابیت های فرهنگی و تاریخی متعددی برای گردشگران برخوردار می باشد. همانطور که می دانید بخش مهمی از فرهنگ یک منطقه را غذاها و صنایع دستی آن تشکیل می دهند. در این شهر نیز سوغاتی های متعددی وجود دارند، که میراث فرهنگی آن محسوب می شوند، و شما می توانید این میراث را به دیگران هدیه دهید. در این بخش نیز با سوغات سیرجان بیشتر آشنا می شوید.

پسته مرغوب سیرجان

 

معرفی سوغات سیرجان:

سیرجان در غرب استان کرمان قرار گرفته است. این شهر از نواحی اطراف با فارس نیز ارتباط دارد. این شهر قدیمی و بزرگ جذابیت های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است. از سویی موقعیت حغرافیایی مناسب آن نیز موجب شده، تا به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در این نواحی تبدیل شود. هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های سیرجان به این منطقه سفر می کنند. همانطور که می دانید بخش مهمی از جذابیت های این شهر را آثار باستانی و فرهنگ آن تشکیل می دهد.

بناهای تاریخی سیرجان

  • کالا چیو
  •  بلیط کیش

شهر سیرجان یکی از مکان های دیدنی کرمان برای گردشگران است. این شهر از جذابیت های تاریخی بسیار زیادی برخوردار می باشد، و علاوه بر بناهای تاریخی دارای جذابیت های دیگری می باشد.

این شهر در کشت انواع محصولات کشاورزی پیشرفت و رونق زیادی داشته است. گندم، پسته، جو، خربزه و بادام از مهم ترین محصولات کشاورزی هستند، که در این مناطق کشت می شوند. خرمای مرغوب نیز می تواند، بخش دیگری از محصولات این خطه را تشکیل دهد. شهر سیرجان شهری با جذابیت های بسیار زیاد است، و بخش مهمی از فرهنگ مردمان هر منطقه را فعالیت های اجداد آن ها تشکیل می دهد. کشت این دسته از محصولات عموما از زمان پدران به ارث رسیده است، و امروزه این محصولات به عنوان یک سوغات در شهر سیرجان شناخته می شوند.

شیرینی سیرجانی

این دسته از سوغاتی ها می تواند، بخش مهمی از نیازهای مردمان این منطقه را تامین نماید. از سوی دیگر نیز این محصولات منبعی برای تامین درآمد می باشند. در سال های اخیر با رشد کشت این دسته از محصولات تلاشی شد، تا این محصولات را به همه دنیا معرفی نمایند. به همین منظور گونه های مرغوبی از این محصولات به شهرهای دیگر و کشورهای دیگر نیز فرستاده می شوند. پسته مرغوب، خرمای مرغوب و … می تواند سوغاتی خوشمزه ای باشد، که برای عزیزان خود خریداری می کنید.

صنایع دستی سیرجان:

سیرجان یکی از شهرهای توریستی پر جاذبه است، که جذابیت های فرهنگی بسیار زیادی دارد. در این شهر صنایع دستی بخش مهمی از جذابیت های فرهنگی آن را تشکیل می دهند. گلیم های دستباف شیریکی پبچ که دارای رنگ های متنوع و جذاب هستند، نمونه ارزشمندی از صنایع دستی در این منطقه می باشد.

گلیم های دستی سیرجان

در این گلیم های رنگ های بدیع و بی نظیری به کار رفته شده است. چشم نوازی نقش ها در این گلیم بسیار جذاب می باشد، این گلیم ها دارای نقش های سنتی هستند. نقش گیلم ها سنتی و برگرفته از ابتکار و خلاقیت بافندگان آن می باشد. گلیم ها بخش مهمی از صنایع دستی مردمان این منطقه به شمار می آید. این گلیم ها یکی از جذاب ترین سوغات سیرجان به شمار می آید.

گلیم یکی از مهم ترین صنایع دستی در میان مردمان این منطقه می باشد، و به دلیل جذابیت ها و اهمیتی که دارد، در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. از سویی پته دوزی و قالی بافی نیز می تواند بخش مهمی از صنایع دستی مردمان این منطقه را تشکیل دهد. بنابراین شما می توانید از این صنایع دستی نیز استقبال نمایید.

صنایع دستی سیرجان

سوغاتی خوراکی:

از مهم ترین خوراکی های این شهر که جزو سوغات های سیرجان محسوب می شود، می توان به مسقطی، پشمک، پسته و پته اشاره کرد. همانطور که می دانید سیرجان منطقه اقتصادی ویژه است، به همین دلیل بخش مهمی از این محصولات به دیگر کشورها نیز صادر می شود. این منطقه اقتصادی دارای کاربری های گوناگونی می باشد. انبارداری کالا، خدمات صنعتی، گمرکی، فعالیت های صنعتی، خدمات پشتیبانی صنایع، امکانات رفاهی، اقامتی و … از مهم ترین خدماتی است، که در این منطقه اقتصادی ویژه وجود دارد.

غذای محلی سیرجان

دیدنی های سیرجان:

سیرجان شهری تاریخی با جاذبه های گردسگری بسیار زیبا است. در این شهر می توانید از آثار و مجموعه های تاریخی ارزشمندی بازدید نمایید. مسجد عضدی یکی از مهم ترین نمونه های تاریخی در این شهر  می باشد. این مسجد تاریخی از معماری بسیار ارزشمندی برخوردار است. مسجد قلعه سنگی نیز یکی دیگر از دیدنی های شهر سیرجان محسوب می شود. این مسجد متعلق به دوران مظفری است.

سوغات سیرجان را بشناسید

آرامگاه میر زبیر نیز یکی دیگر از بناهای تاریخی به شمار می آید، که می تواند از سوی علاقه مندان مورد توجه باشد. این آرامگاه نیز از معماری ویژه ای برخوردار است. در ساخت این بنا از مصالح گوناگونی استفاده شده و شما می توانید از جذابیت های این بنا دیدن نمایید. باغ بمید، یک باغ تاریخی و قدیمی با جذابیت های بسیار زیاد که می توانید از چشم اندازهای آن دیدن کنید. مجموعه آثار تاریخی در این شهر می تواند از جذابیت های دیدنی آن باشند. این بناهای تاریخی از دیدنی های کرمان به شمار می آیند، که باید از آن ها دیدن نمایید.

سوغات سیرجان

آرامگاه شاه فیروز، مسجد جامع عضدی، مسجد سیرجان و … از مهم ترین مکان های دیدنی در این شهر به شمار می آیند، که شما علاقه مندان می توانید از جذابیت های آن دیدن نمایید. در این شهر جاذبه های طبیعی دیگری نیز وجود دارند، که شامل پارک ها و جاذبه های طبیعی شهر می باشند. در این شهر هتل ها و اقامتگاه های مختلفی وجود دارند، که شما می توانید برای اقامت خود از آن ها استفاده نمایید.  جالب است بدانید که بسیاری از این مجموعه های تاریخی در میراث جهانی یونسکو و در آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.