دسته ها
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

بازدید از گنبد علویان همدان با معماری شگفت انگیز

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳۰ تیر ۱۴۰۰
  • ۰

گنبد علویان همدان یک بنای تاریخی با اهمیت و با قدمت است این بنا دارای ارزش تاریخی بسیار بالایی است و ویژگی های برجسته ای را در معماری خود دارد. این گنبد متعلق به دوران سلجوقیان است و یک بنا گنبدی با ستون های طراحی شده است این بنا نمونه معماری دوران اسلامی است.

همدان شهری باستانی و تاریخی است شهری که با پیشینه تاریخی خود اهمیت زیادی دارد و جاذبه های فرهنگی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است. شما علاقه مندان و توریستان در سفر به همدان می توانید از جاذبه های تاریخی زیادی دیدن کنید. یکی از بناهای تاریخی با قدمت و زیبا در این شهر گنبد علویان شهر همدان است گنبدی تاریخی که در چهارباغ واقع شده است و نزدیک به میدان امامزاده عبدالله است. این بنای تاریخی یک اثر باشکوه و ارزشمند است اثری که به دلیل معماری خود بسیار برجسته است. شاهکار معماری این بنا در گچ بری های آن خلاصه می شود. بنایی که متعلق به دوران بعد از اسلام و در سال ۱۳۱۰/۱۰/۱۵ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است. برای آشنا شدن با این بنای تاریخی می توانید سری به همدان بزنید و از نزدیک از جاذبه های ان دیدن خواهید کرد. این بنا یک نمونه شاهکار در معماری است و ارزش زیادی برای گردشگران دارد.

گنبد علویان همدان

گنبد علویان همدان را بشناسید:

این بنا نمونه ارزشمندی از معماری اسلامی می باشد این بنا دارای جاذبه های ارزشمندی است و برگرفته از نمادهای اسلامی است. این میراث ارزشمندی بخش های مهمی از پیشینه اعتقادی را در خود جای داده است. این بنا از سوی محققان زیادی مورد توجه می باشد. بنای این گنبد دارای قدمت تاریخی بالایی است و ارزش بسیار زیادی برای گردشگران و علاقه مندان دارد. با توجه به اینکه مکان های دیدنی همدان دارای تنوع زیادی است و شما علاقه می توانید از جاذبه های تاریخی آن نیز بازدید کنید. جاذبه هایی همچون این گنبد که اهمیت تاریخی بالایی دارد.

با توجه به اینکه این بنا در گذشته در یک بافت قدیمی قرار داشته است ویژگی های معماری آن دیده نمی شده است. اما در سال های اخیر به دلیل بهتر شدن موقعیت بنا و تغییر وضعیت اطرافی آن فرصتی ایجاد شده است تا این بنا بیشتر شناخته شود. معماری این بنا پیچیدگی زیادی ندارد اما شما با بازدید از آن شاهد ویژگی های برجسته ای هستید که بسیار جالب توجه می باشند. تزئینات زیبا و گچ بری های این بنا از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند و زیبایی بنا را دو چندان کرده اند.

با موقعیت مکانی بنا آشنا شوید:

گنبد علویان همدان از موقعیت مکانی مناسبی برخوردار می باشد. با توجه به اینکه گنبد علویان یکی از بناهای شناخته شده در این شهر است از موقعیت مکانی مناسبی برخوردار می باشد این بنا در چهار باغ علویان و در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله واقع شده است. این بنا از قسمت شمال در خیابان و میدان عین القضات قرار دارد. این میدان موقعیت مکانی خوبی به بنا داده است و شما از سمت جنوب این بنا می توانید به خیابان باباطاهر بروید و از منطقه شرق نیز به خیابان اکتابان می رسید.

  •  قاصدک 24

بنای علویان همدان

آشنایی با تاریخچه بنا:

تاریخچه این بنا بسیار ارزشمند می باشد. تحقیقات و بررسی های تاریخی که توسط محققان بر روی این بنا صورت گرفته است نشان می دهد که این بنا قدمت بسیار بالایی دارد. این گنبد یکی از یادگارهای دوران سلجوقیان و متعلق به قرن شش هجری و توسط خاندان علویان احداث شده است. در دوره های بعدی بخش های مختلفی به این بنا اضافه شده است که شامل سرداب زیر زمینی می شود. در فرهنگ عامیانه مردمان این منطقه روایت های مختلفی درباره این بنا نقل می شود.

نامگذاری این بنا نیز به دلیل این می باشد که در گذشته این بنا دارای گنبد بوده که در اثر زمان این گنبد از بین رفته و فرو پاشیده شده است. این بنا علاقه مندان دیگری نیز دارد و مورد توجه گردشگران زیادی می باشد. تحقیقات باستان شناسی بر روی این بنا نشان می دهد که گنبد علویان همدان بنایی متعلق به دوران مغول و سلجوقی است.

آشنایی با معماری بنا:

آشنایی با معماری گنبد علویان همدان می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار دهد این گنبد دارای ویژگی های برجسته ای می باشد. ظرافتی که در تزئینات این بنا می بینید بسیار خارق العاده است. نقشه این بنا نیز دارای ویژگی های جذاب و منحصر به فردی می باشد. همچنین این بنا چهار ضلعی با لبه های ستاره ای شکل است. دیوارهای این بنا مقبره ای مانند و دارای ظرافت بسیار ستودنی می باشد.

معماری گنبد علویان همدان

این بنا در سال ۱۳۱۷ مورد مرمت و بازسازی واقع شده است. چوب و شیروانی از اشیایی هستند که در بازسازی این بنا مورد استفاده واقع شده ان. در ساخت این مقبره از آجر استفاده شده است. سکویی که می بینید در اصل طبقه زیرین این بنا محسوب می شود. این گنبد یکی از دیدنی های همدان برای گردشگران و علاقه مندان می باشد که بسیار معروف و شناخته شده است.

ساخت این بنا با استفاده از آجر می باشد و همانطور که اشاره کردیم یک مقبره چهار ضلعی است در این مقبره سکویی می بینید و جلوی درب آن ۹ پله قرار دارد امروزه این بنا از نظر میراث فرهنگی بسیار با ارزش است و در نگهداری و حفظ آن تلاش زیادی می شود. یکی دیگر از شاهکارهای معماری در این بنا گچ بری هایی است که در آن می بینید. این گچ بری ها متعلق به دوران بعد از اسلام می باشد و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

این گنبد اثری اسلامی و با ارزش است از نظر معماری بسیار آن را همانند گنبد سرخ مراغه می دانند. این بنا مکعبی شکل است چهار ضلع در ابعاد ۸/۱۲ در ۵/۱۲ متر و ارتفاع ۵/۱۱ متر  دارد. همچنین در این بنا ۴ جزر ستونی می بینید که ارتفاعی ۵ متری دارند این جزرها شبیه برج هایی هستند که چهارگوش بنا را گرفته اند.

بنای تاریخی علویان

قسمت های شمالی این بنا طاق نمای جناغی دارد درون بنا نیز قاب های مستطیلی شکل با نقش های برجسته کار شده است. نقش برجسته هایی که بر در و دیوار این بنا مشاهده می شود گل بوته و لانه زنبوری می باشد. همچنین کتیبه ای گچ بری شده می بینید که در ان آیات قرآن حکاکی شده است.

هر یک از بخش های گنبد علویان دارای ویژگی های برجسته و متمایز است. شما با دیدن این بنا می توانید با نمونه ای از آثار دوران اسلامی آشنا شوید. این بنا به جهت تاریخی قدمت دار می باشد و در میراث ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.