دسته ها
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

آشنایی با قرص راملتئون و ویژگی های مهم این دارو

 • سحر هودانلویی
 • ۱۳ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

قرص راملتئون از دیگر داروهای شیمیایی برای درمان بی خوابی به شمار می‌آید که باید به آن را طبق نظر و تجویز پزشک مصرف نمود. در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا نکات دارویی را در رابطه با این مطالعه نمایید.

قرص راملتئون از دیگر داروهای آرامبخش و خواب آور به حساب می آید. طبیعی می باشد که هر قرص و داروی شیمیایی در ادامه با خود عوارض و تا دخالت چیزی را به همراه داشته باشد  که از این رو در این بخش مجله آرگا به معرفی تمامی این نکات دارویی پرداخته ایم.

عواقبی که مصرف قرص راملتئون در پی دارد

آشنایی با قرص راملتئون

به طور کلی این قرص به افراد کمک می‌کند تا سریع‌تر به خواب رفته و در طی شب خواب آسوده را تجربه نمایند.  همچنین راملتئون از دیگر گروه ‌های آرامش بخش سیستم عصبی مرکزی به شمار می آورند که برای درمان بی خوابی کمک به سزایی قائل می گردد. همچنین به صورت کلی دارو های خواب آور باید برای مدت زمان کوتاه مصرف گردند، بمانند یک الی دو روز و حداکثر زمان یک الی دو هفته.

و در آخر این قابل ذکر است که در صورت مصرف بیش از اندازه این دسته از قرص ها بایستی، انتظار از بین رفتن تاثیرات آن را داشته باشید.

 • چگونگی مصرف

 1. این قرص را بایستی نیم ساعت پیش از رفتن به رختخواب خود مصرف کرده و بعد از مصرف آن نیز از انجام فعالیت های دیگر بپرهیزید.
 2. توجه داشته باشید که این قرص را نباید با غذا و یا بلافاصله پس از مصرف آن استفاده نمایید.
 3. بایستی قرص راملتئون را به صورت کامل قورت داده و از جویدن و خرد کردن آن بپرهیزید.
 4. همچنین این دسته از قرص ها دارای دفترچه راهنما می باشند که پیش از مصرف، بایستی آن را مطالعه کرده و در صورت بروز هرگونه سوال با پزشک مرتبطه آن را در میان بگذارید.
 • آشنایی با دز مصرف

 1. به طور کلی مقدار مصرف این قرص در هر یک از افراد متفاوت می باشد و در این رابطه بایستی طبق توصیه‌های پزشک و دستورات همراه با دارو اقدام نمایید.
 2. همچنین مقدار مصرف دارو را به صورت خود سرانه تغییر ندهید و در رابطه با آن حتماً با پزشک مربوطه مشورت نمایید.
 3. قابل ذکر است که دوز مصرف دارو به شدت تاثیر دارو بستگی خواهد داشت.
 4. همچنین تعداد دفعات مصرف آن نیز به شدت بیماری شما وابسته خواهد بود.

هشدار ها قرص راملتئون

 • عواقبی که مصرف این دارو در پی دارد

همان طور که می دانید هر دارویی قرص شیمیایی در کنار تاثیرات مثبت می تواند برخی از عوارض دارویی را در پی داشته باشد، که در ادامه این مطلب به برخی از این دسته از نشانه و علائم پرداخته ایم. توجه داشته باشید که در صورت بروز هر یک از آن ها بایستی مورد را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین برخی از این علائم با مرور زمان و یا تطبیق بدن با آن از بین خواهد رفت که در این رابطه می توانید برای کاهش اثرات و عوارض آن با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که هر یک از موارد گفته شده در ادامه مطلب در طولانی مدت از بین نرفت، بایستی موضوع را هرچه سریعتر به پزشک خود اطلاع دهید.

 • نهال بیبی شاپ

علائم عوارض دارویی:

 1. سرگیجه
 2. خواب‌آلودگی
 3.  موارد غیر معمول
 4. احساس درد در بدن
 5. تغییر ذائقه ی شخصی
 6. احساس لرز
 7. سرفه
 8. ایجاد سختی در نحوه تنفس
 9. دشواری در نحوه حرکت
 10. یاس و ناامیدی
 11. خستگی مفرط
 12. گرفتگی گوش
 13. بروز تب
 14. احساس ناراحتی و پوچی
 15. احساس بیماری
 16. احساس درد در مفاصل
 17. از بین رفتن اشتها
 18. از بین رفتن علاقه و لذت
 19. از دست دادن قدرت شنوایی
 20. از دست دادن ذائقه شخصی
 21. درد و اسپاسم عضلانی
 22. گرفتگی عضلانی
 23. گرفتگی بینی
 24. حالت تهوع
 25. احساس درد در مفاصل
 26. آبریزش بینی
 27. بی خوابی
 28. عطسه
 29. احساس درد در گلو
 30. تعریق بیش از حد
 31. ورم مفاصل
 32. ناتوانی در تمرکز
 33. عدم به خواب رفتن
 34. ضعف و خستگی بیش از حد
 35. استفراغ
 36. لرزیدن

آشنایی با قرص راملتئون

همچنین در برخی از مواقع امکان دارد که چند علائم را همراه با یکدیگر تجربه نمایید که در این صورت باید هرچه سریعتر به پزشک معالج خود، شرایط را اطلاع دهید.

 • تداخلات دارویی به چه صورت است؟

قابل به ذکر می‌باشد که مصرف همزمان دخانیات و الکل و برخی از مواد غذایی به همراه دیگر داروها می تواند عوارض جانبی را تشدید کرده که در این شرایط بایستی وضعیت را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

همچنین امکان دارد که برخی از بیماری ها تاثیر این قرص را کاهش داده که در صورت ابتلا به هر یک از بیماری گفته شده در ادامه مطلب بایستی آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. آمفیزم
 2. آسم
 3. برونشیت
 4. برخی از بیماری های مزمن شش
 5. ابتلا به افسردگی روحی
 6. ابتلا به آپنه خواب
 7. ایجاد برخی از بیماری های کبدی

نکات پایانی

علائم عوارض قرص راملتئون

 1. هنگامی که بی خوابی شما پس از ۷ الی ۱۰ روز درمان پیدا نکرد، باید با پزشک خود مشورت کنید. چرا که امکان دارد نشانه از بیماری دیگری را شامل گردد.
 2. همچنین این قرص می‌تواند سبب ایجاد برخی از واکنش های حساسیتی به نام آنافیلاکسی گردد، که خطرناک بود و شدیداً به مراقبت‌های پزشکی نیاز خواهد داشت.
 3. در صورتی که نشانه‌های به مانند خارش، کهیر، مشکلات تنفسی و یا ورم دست و صورت و دهان را تجربه کردید، بایستی هرچه سریعتر مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک مورد نظر خود موضوع را درمیان بگذارید.
 4. توجه داشته باشید که بایستی از مصرف الکل نیز بپرهیزید، چرا که می تواند تأثیرات آن را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.
 5. در صورتی که به هنگام مصرف قرص راملتئون افکار و رفتارهای غیر معمول داشتید، باید آن را به پزشک مورد نظر خود اطلاع دهید که برخی از تغییرات رفتاری مشاهده شده در این دسته از افراد شامل گیجی، توهم بینی، افکار خودکشی، هیجان بسیار شدید، اضطراب و کج خلقی اشاره کرد.
 • هشدار ها

 1. همانطور که مطالعه کردید مصرف این قرص دارای علائمی مانند سرگیجه و کاهش مقدار هوشیاری می باشد، از این رو کار با وسایل خطرناک و یا فعالیت هایی که نیاز به تمرکز زیاد دارد را در هنگام مصرف این قرص انجام ندهید.
 2. در برخی از مواقع مصرف به این دارک می‌تواند برخی از فعالیت ها را به مانند رانندگی، رابطه جنسی، راه رفتن، تماس گرفتن، طبخ و مصرف غذا را با اختلال مواجه کند.
 3. خانم های عزیز اگر در حین مصرف این قرص علائم مانند ایجاد تغییراتی در نحوه پریودی و یا ترشحاتی را از سینه تجربه کردند، یا به کاهش بیش از حد میل جنسی و یا ایجاد اختلالات در بارداری مواجه شدند، باید هرچه سریعتر موضوع را با پزشک مربوطه در میان بگذارند.
 4. همچنین باید از مصرف همزمان قرص راملتئون فلووکسامین بپرهیزید.
 5. و در آخر نیز از مصرف داروهای دیگر ازجمله مکمل ها، داروهای گیاهی، ویتامین ها اجتناب نمایید.

تداخلات قرص راملتئون

 • پس از فراموشی یک وعده دز دارویی، چه باید کرد؟

هنگامی که یک وعده از مصرف دارو را فراموش کردید، باید به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اما اگر به زمان بعدی مصرف نزدیک بود اید، نیازی به خوردن قرص نیست و توجه داشته باشید که هیچگاه مقدار مصرف قرص راملتئون را دو برابر نکنید.

 • نحوه مراقبت و نگهداری از آن

 1. و در آخر باید به این قرص در محل سرپوشیده و به دور از گرما و رطوبت  نور مستقیم نگهداری کنید.
 2. داروهایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته است را به دور بریزید.
 3. در دسترس کودکان نیز نگه ندارید.

در صورت تمایل می توانید با کلیک بر روی دیگر مطالب مرتبط همانند قرص دینوژست و اطلاعات دارویی قرص کلونازپام  باری دیگر با ما همراه شده و اطلاعات دارویی خود را در این رابطه افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.