دسته ها
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

آسیب چارلی هورس را چطور تشخیص دهیم و چطور درمان کنیم؟

 • مریم صبوری
 • ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
 • ۰

آسیب چارلی هورس اغلب در زمان خواب اتفاق می افتد که به خاطر اسپاسم عضلانی بوده و علت اصلی آن مشخص نیست ولی با درازکشیدن روی تخت و انجام حرکت پوزیشن خوابیده قابل حل است.

یکی از انقباضات ناگهانی که غیر ارادی در یک یا چند ماهیچه موجب گرفتگی عضلات می شود و در طول شب همراه با درد و گرفتگی عضلات همراه است و در هنگام دویدن شما را نگه می دارد را آسیب چارلی هورس می نامند. گرفتگی عضلات پا امکان دارد موجب درد شدید شده و شما را از فعالیت نگه دارد و در هنگام شب با درد گرفتگی موجب نگرانی شود باید گفت مشکل جدی نیست که این صدمه به صورت موقت بوده و به نام Charlie Hors شناخته می شود. بیشتر کار بدنی زیاد در آب و هوای گرم موجب این نقص شده که گرفتگی عضلانی اتفاق می افتد و اغلب با رفتن به پزشک و مصرف یکسری قرص ها قابل درمان است.

علت آسیب اسپاسم عضلانی

آسیب چارلی هورس چیست؟

یکی از نام های اسپاسم عضلانی چارلی هورس می باشد. این آسیب در ماهیچه اتفاق می افتد و اغلب در ساق پا است. این اسپاسم انقباضات ناراحت کننده ای در ماهیچه ایجاد کرده و اگر ماهیچه منقبض شده تا مدت چند ثانیه خوب نشود درد شدیدتری رخ خواهد داد. این صدمه موجب سوزش عضلانی شده و حتی در چند روز و چند ساعت امکان دارد طول بکشد که درد طبیعی است. چارلی هورس معمولا در خانه قابل درمان است که اگر برای اولین بار اتفاق بیوفتد با اسپاسم های مداوم عضلانی بیشتر در یک وضعیت خاص بیماری مربوط می شود که نیاز به درمان پزشکی است. در این شرایط دکتر کمک کرده که علت Charlie Hors را تشخیص دهد و با درمان هایی آسیب را حل نماید و تغییراتی را رو به بهبود از وضعیت اعمال کند.

پیشگیری از آسیب چارلی هورس

 • نهال بیبی شاپ
 • قاصدک 24

علت بروز اسپاسم عضلانی

عوامل متعددی از بروز این انقباض و اسپاسم عضلانی تاثیر می گذارد که رایج ترین علت بروز آن می تواند شامل موارد ذکر شده باشد، مثل: کم آبی بدن، ورزش کردن در سرما یا گرمای زیاد، فشار زیاد روی عصب ستون فقرات، خون رسانی ناکافی به عضله، فشار و استرس بیشتر در عضله گردن، آسیب دیدگی های عضلانی، گرم نکردن عضلات قبل از ورزش، کاهش میزان مواد معدنی و پتاسیم و کلسیم و سدیم در خون، استفاده بیش از حد از یک ماهیچه خاص هنگام ورزش، مصرف از داروهای ادرار آور که می تواند عاملی برای کاهش سدیم در بدن باشد که همه این موارد از علل ایجاد چارلی هورس می باشد.

ایجاد آسیب اسپاسم عضلانی

عوامل خطر به چارلی هورس چیست؟

اسپاسم عضلانی برای همه می تواند رخ دهد و در هر سنی فرد را درگیر کند که چارلی هورس در هر زمان از شبانه روز ممکن است اتفاق بیوفتد. که بیشتر این خطر عامل برای این گروه از افراد زیاد تر رخ می دهد مثل:

 • افراد مسن
 • نوزادان
 • اشخاص سیگاری
 • افراد چاق
 • اشخاصی که از دارو خاص ادرار آور مثل رالوکسیفن استفاده می کنند
 • افراد ورزشکار که بیشتر به خاطر تمرین زیاد و خستگی عضلانی به وجود می آید.

آسیب چارلی هورس چیست؟

تشخیص و پیشگیری از Charlie Hors

آسیب چارلی هورس مقطعی نیاز به تشخیص پزشک نداشته و به صورت مداوم اسپاسم عضلانی در نظر گرفته و آرمایش می شود. برخی مواقع امکان این که مشکل بیشتر از یکبار در هفته رخ دهد معمولا با پزشک تشخیص و براساس سوابق پزشکی و آزمایش جسمانی انجام می گیرد. که با دستگاه اسکن ام آر آی در تعیین فشار عصبی مشخص می کند علت موثر از یک آهنربا و امواج رادیویی استفاده کند و می تواند تصاویر را با جزئیات بیشتر و درون ساختار بدن تهیه کند. همچنین آزمایش های لابراتواری برای بررسی مقدار منیزیم، کلسیم، پتاسیم هم به کار رفته و آسیب دیدگی عصب و علت های پیچیده ای را بررسی می کند. که با تشخیص علت حرکات کششی و ماساژ برای از بین رفتن و رفع انقباض کمک زیادی می کند.

 

هنگامی که علت تشخیص داده شد علائم و نشانه ها راحت تر قابل پیشگیری و درمان خواهد بود. پس برای جلوگیری از چارلی هورس باید به نکات زیر توجه کنید:

 • نوشیدن آب در طول شبانه روز
 • حرکات کششی در قبل خواب
 • اجتناب از انجام تمرین های یکسان برای عضلات
 • نوشیدن بیشتر از نوشیدنی های دارای الکترولیت
 • کشش بیشتر در قبل از ورزش
 • ورزش نکردن در آب و هوای خیلی گرم یا سرد

عوامل بروز آسیب چارلی هورس

روش های تاثیرگذار در تسکین به آسیب

 1. استفاده از پد های گرم کننده می تواند وضعیت بهتری برای فرد رقم بزند.
 2. برای کاهش درد قرار دادن یک تکه یخ به بدن برای بی حسی
 3. درمان با ماساژ های کششی و خاص که از درد جلوگیری می کند. همچنین آسیب را می تواند از دست برای ایجاد فشار روی ناحیه مقاومت شده از بین ببرد و با انگشتان شست فشاری تدریجی روی نقطه درد ایجاد کنید.
 4. اگر اسپاسم عضلانی سوزش زیاد دارد پزشک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مثل: ایبوپروفت تجویز می کند. که در زمانی چارلی هورس زیاد اتفاق افتاده و درمان سخت شده و با ایبوپروفن درمان نمی شود. که بعد با تجویز دارو ضداسپاسم تست شده و با فیزیوتراپی کمک به آسیب از سختی زیاد جلوگیری می کند.
 5. در زمانی که آسیب چارلی هورس داخل ساق پا اتفاق بیوفتد از طریق حرکات کششی مثل: قدم برداشتن و ایستادن و صاف کردن ساق پا و کمر و ایستادن برروی نوک انگشتان پا برای چند ثانیه که کشش عضلات بدن است می تواند درد از بین ببرد.
 6. برخی مواقع در موارد شدیدتر پزشک جراحی را برای درمان پیشنهاد می دهد که راه دیگری ندارد. با عمل جراحی می تواند فضای اطراف عصب را از بین ببرد و افزایش دهد که در صورتی مفید است و با عامل فشار ایجاد اسپاسم می شود.

تشخیص آسیب چارلی هورس

کلام آخر: آسیب چارلی هورس رایج بوده و امکان دارد برای هر عظله ای اتفاق بیوفتد که بیشتر قابل پیشگیری و درمان است. درد ایجاد شده از طریق اسپاسم بیشتر از یک روز زمان می برد اگر چه این امکان وجود دارد چند دفعه در روز رخ دهد پس سریعا به پزشک معالج مراجعه نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.