دسته ها
پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

معنی اسم رایکا و نگاهی به ریشه و اصالت این اسم

  • ساناز براتی
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۰
  • ۰

رایکا ماکی اصیل و ایرانی می باشد که هم برای دختران و هم برای پسران قابل استفاده است. این اسم در لغت نمامه دهخدا به معنای محبوب،دوستداشتنی و مطلوب می باشد.

اسامی باعث هویت بخشیدن به افراد و اشیا می شوند، هر فرد دارای اسمی منحصر به فرد می باشد که با آن صدا زده می شود. در حال حاضر اسامی مختلفی وجود دارند که هر کدام دارای معنایی متفاوت هستند. در این مطلب می خواهیم با معنی اسم رایکا آشنا شویم.

معنی اسم زیبای رایکا

نام یا همان اسم به کلمه یا اصطلاحی گفته می شود که به منظور شناسایی هر چیز استفاده می شود، که لزوما یک شی واحد نیست و امکان دارد برای هویت و شناسایی کردن دسته ای از اشیاء استفاده گردد. نام و اسامی انسان ها برای هویت بخشیدن به آن ها در فرهنگ های مختلف با ساختارهای مختلف می باشند. در کشور ما افراد با نام و نام خانوادگی شان شناخته می شود.

انتخاب نام همواره یکی از دغدغه های اصلی والدین در زمان باردار شدن و به دنیا آمدن نوزاد می باشد، این موضوع در خانواده های ایرانی فراتر رفته و بجز پدر و مادر سایر اعضای خانواده و فامیل در انتخاب نام سهیم هستند و اسامی مختلفی را پیشنهاد می دهند. برخی از والدین نام های اصیل ایرانی را برای فرزند خود ترجیح می دهند و برخی دیگر طرفدار اسامی مذهبی هستند، در هر صورت تمام والدین دوست دارند نامی برای فرزند خود برگزینند که علاوه بر زیبا بودن، دارای معنی خوبی نیز باشد.

معنی و مفهوم اسم رایکا

نکته مهم و مشترک در تمام خانواده ها تلاش برای برگزیدن نامی شایسته برای نوزاد تازه وارد می باشد. نامی که با صدا زدن کودک باعث خوشنودی و لبخند در آن ها شود و در دوره بزرگسالی باعث سربلندی و افتخار او باشد. اسامی زیبا و پرمعنایی در فرهنگ ما ایرانی ها وجود دارند که در این مطلب می خواهیم شما را با نام زیبا و پسرانه رایکا آشنا کنیم، پس اگر می خواهید این نام زیبا را برای فرزند خود انتخاب کنید در ادامه همراه ما باشید.

بررسی معنای اسم رایکا

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

معنای نام رایکا

رایکا در واقع یک نام پسرانه اصیل ایرانی گیلکی می باشد که در لغت نامه دهخدا به معناب محبوب و مطلوب آورده شده است. رایکا به شکل ریکا نیز شنیده شده و استفاده می گردد.

در واقع واژه رایکا یک واژه کهن فارسی است که از نام های مردم شمال امپراتوری ایران در منطقه ای که سکاها در آن زندگی می کرده اند می باشد. سکاها در حقیقت انسان هایی جنگجو در حاشیه دریای خزر در گذشته بوده اند که همیشه به خاک ایران تجاوز کرده اند. بعد از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی، ایشان به این ناحیه لشکر کشی کرد و آن جا را فتح نمود، بعد از آن منطقه سکاها به یک ناحیه از استان های ایران تبدیل شد. سال ها بعد این منطقه در زمان عامه به تبرستان شهرت یافت.

معنی اسم زیبای رایکا

رایکا به معنای پسر محبوب و پسر دوستداشتنی است که مردم تبرستان یا همان مازندران امروزی با برداشتن الف آن، این اسم را به شکل متداول امروزی یعنی ریکا تغییر دادند.

اسم رایکا شاید در اصل پسرانه باشد، اما از اسامی است که هم برای دختران و هم برای پسران آن را استفاده کرده اند.

جالب است بدانید که رایکا فقط یک اسم با ریشه فارسی نیست، این اسم در فرهنگ ها و زبان های دیگر نیز کاربرد داشته و تقریبا دارای معنی مشابه با معنای آن در زبان فارسی می باشد. نام زیبای رایکا در زبان روسی به معنی بهشت برین می باشد و یا برای صدا زدن عزیزترین و محبوب ترین فرد نیز استفاده می شود.

آشنایی با معنای نام رایکا

در زبان انگلیسی نام زیبای رایکا، برای دختران استفاده می شود و ریشه اصلی آن در زبان اسپانیایی به معنی زن زیبا و یگانه می باشد.

همچنین این نام در زبان اصیل یونانی به معنای آرامش بیشتر می باشد و در مواردی نیز به معنای بیخیال نیز آورده شده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.