دسته ها
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱

تربیت کودک بدون مادر چه اصول و قواعدی دارد؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۸ خرداد ۱۴۰۰
 • ۰

تربیت کودک بدون مادر اصول اخلاقی ویژه خود را دارد این کودکان در زندگی فراز و نشیب های زیادی را تحمل می کنند آن ها به شدت در معرض افسردگی قرار دارند و نقش والد پدر در تربیت آن ها پر رنگ تر می شود در این بهخش راهنمای تربیتی این کودکان به شما کمک بیشتری در این زمینه خواهد کرد.

یکی از تجربه های تلخ برای کودکان از دست دادن پدر یا مادر است نبود یکی از والدین می تواند بخش های مختلفی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد این کاستی زیان هایی را به همراه دارد. با توجه به اینکه سنین ابتدای کودکی به شدت تحت تاثیر محبت های مادری است غیبت ناگهانی مادر می تواند کودک را به شدت آزرده کند و با مشکلات روحی و روانی او را همراه می کند مادر نقش بسیار مهمی در رشد و نمو کودک دارد و ضرورت هایی در روابط میان آن ها وجود دارد که سلامت روانی کودک را تامین می کند مادر بخش مهمی از زندگی کودکان را تامین می کند و در حمایت از آن ها نقش مهمی دارد مادر در شکل گیری شخصیت کودک موثر است و بخش مهمی از زندگی کودک با مادر می گذرد به همین دلیل نبود او می تواند تغییرات زیادی در وضعیت روحی و جسمانی کودک ایجاد کند. اما در این میان نکته قابل توجه تربیت کودک بدون مادر است که باید از سوی سرپرست مورد توجه قرار بگیرد.

اصول تربیت کودک بدون مادر:

اطفال به جدا شدن از مادر حساسیت زیادی نشان می دهند آن ها با از دست دادن مهر مادری دچار بی قراری های شدیدی می شوند افسردگی و غمگینی نیز از دیگر عوارض جدا شدن این کودکان از مادرشان است. اما نکاتی که در تربیت این دسته از کودکان وجود دارد حائز اهمیت است و زمانی که به آن ها توجه شود می تواند در تربیت این کودکان موثر باشد. راهنمای رفتار پدر با پسر نیز در این زمینه می تواند به پدران کمک بیشتری کند و اصول تربیتی مهم را به آن ها یادآوری نماید.

  توجه به کودک بدون مادر

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

به او اطمینان بدهید:

اگر فرزند شما یکی از والد خود را از دست داده است باید بدانید که چگونه با او رفتار کنید و شیوه های درست تربیت او را بشناسید گام مهم در این زمینه این است که بدانید شما نمی توانید هم پدر باشید هم مادر افرادی که نقش سوپرمن را در می آورند نمی توانند مسئولیت های خود را به درستی انجام دهند و به دلیل بالا بودن مشغله ها و وظیفه های خود چالش های بیشتری را تحمل می کنند. شما یک نفر با مسئولیت های خاص خود هستید بنابراین سعی کنید برای کودک خود بیش از هر چیز یک پدر خوب و حامی باشید به او اطمینان دهید که می تواند به عنوان یک پدر به شما تکیه کند.

 تربیت کودک بدون مادر

از دیگران کمک بگیرید:

کمک گرفتن از اطرافیان به ویژه پدربزرگ و مادربزرگ می تواند در زمینه تربیت این کودکان موثر باشد این افراد می توانند در نگهداری از کودک به شما کمک کنند بنابراین باید سعی کنید تا فردی مطمئن برای نگهداری از فرزندان خود انتخاب کنید. این نکته از نکات تربیت کودک بدون مادر است و برای بهتر شدن تربیت کودکان و نگهداری از آن ها باید مورد توجه قرار گیرد.

عشق ورزی:

شما باید به کودک عشق بدهید نه ترحم، ترحم به این کودکان موجب می شود تا بیشتر احساس سوگواری کنند بنابراین اگر می خواهید از کودکتان حمایت کنید عشق ورزیدن به کودک می تواند بیشتر موثر باشد و روحیه کودکان را تغییر دهد حضور شما باید به شکل موثری در زندگی او باشد و در این زمینه باید بهترین راه ها را انتخاب کنید.

 • چکاد بام
 • مبل و میز

 اخلاق کودک بدون مادر

جواب دادن به سوالات کودک:

برای اینکه کودک با شرایط وفق یابد باید به سوالات او جواب دهید به او توضیح دهید که به چه علت مادر خود را از دست داده است و یا اینکه دیگر نمی تواند مادر خود را ملاقات کند شما باید با دقت به این سوالات پاسخ دهید. ممکن است برخی والدین تصور کنند که کودکشان درک کافی از این موضوعات ندارند در صورتی که کودکان نیز متوجه موضوعات می شوند بهتر است پاسخ این سوالات را در قالب داستان ها نیز عنوان کنید بنابراین این نکته رد تربیت کودک بدون مادر می تواند نقش موثری داشته باشد.

برخی کودکان ممکن است به دلیل از دست والدین خود دچار عذاب وجدان و احساس گناه شوند و والدین باید توجه داشته باشند با عشق ورزیدن به کودک اینگونه از احساسات را از او دور کنند. نقش اسباب بازی در رشد و تربیت کودکان نیز بسیار با اهمیت است به همین منظور می توانید از نقش پر رنگ آن در پاسخگویی به کودکان استفاده کنید.

کودک بدون مادر

مرور خاطرات:

برخی از کودکان دوست دارند تا خاطرات والدین از دست رفته خود را تداعی کنند شما باید به کودک اجازه دهید که ان خاطرات را مرور کند کودکان حرف های تکراری درباره والدین می زنند و شما نباید نسبت به آن ها واکنش های تند انجام دهید اگر کودک این خاطرات را با پرخاشگری و گریه انجام می دهد باید با او همدلی کنید و او را در این زمینه بیشتر درک کنید سعی کنید به صحبت های کودک در این زمینه گوش دهید.

تغییرات رفتاری را جدی بگیرید:

یکی دیگر از اصول تربیت کودک بدون مادر توجه کردن به تغییرات رفتاری است این کودکان به شدت در معرض افسردگی قرار دارند و در صورتی که در دوران کودکی این مشکلات رفع نشوند می توانند در شخصیت کودک اثرگذار باشند برخی از این کودکان بعد از فوت مادر فعالیت های کمی دارند و کم جنب و جوش می شوند آن ها کابوس می بینند و کمتر غذا می خورد اینگونه از تغییرات می تواند به شدت کودک را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اگر شما قصد دارید ازدواج کنید باید همسرتان اصول رفتار با فرزند همسر را بداند و بایدها و نبایدهای آن را به خوبی رعایت کند این دسته از کودکان می توانند به شدت آسیب پذیر باشند و والدین به خوبی باید نکات مراقبتی از آن ها را مورد توجه و تاکید قرار دهند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.