دسته ها
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

باغ چشمه بلقیس جاذبه توریستی زیبا برای گردش یک روزه

  • محدثه خاکشور
  • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب آرگا شما عزیزان با باغ چشمه بلقیس و معماری و جغرافیای آن آشنا می سازد، این باغ دارای آب و هوایی سالم و طبیعتی بکر است که می توانید با سفر به آن خاطره انگیزی خود را دوبرابر نمایید.

یکی از استان های زیبا و خاطره انگیز کشورمان, استان کهگیلویه و بویر احمد است که دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی تفریحی، تاریخی و باغ های زیبا و سرسبز است. یکی از این باغ ها باغ چشمه بلقیس است که می توانید با آن آشنایی برقرار ساخته و خود را برای بازدید از آن آماده کنید. اگر چنین است بهتر است در این سفر خود را با آرگا همراه کنید.

باغ چشمه بلقیس در کهگیلویه و بویر احمد

 تا پیش از سال ۱۳۲۳ باغ چشمه بلقیس بیشه زاری پوشیده شده از زبان گنجشک و درخت های بید بود و نخستین بار در سال ۱۳۲۳ اقدام به ساخت آن به شکل کنونی آن گرفته شد. برای این منظور نخست علف ها، درخت های بید و بوته های هرز را کندند و پس از آن به هدایت ساختن چشمه ها با استفاده از لوله و تبدیل به جویبار پرداختند. سپس تمام آن را با سنگفرش پوشاندند و مجموعه ای از درخت های تزیینی به شیوه های گوناگون تهیه و نشاندند. در مکان حوض قدیمی که به مرور زمان به چاله ای شده بود، دوباره یک حوض زیبا ایجاد گردید.

این باغ در سال ۱۳۳۶ ساخته و آماده بهره برداری شد و در سال ۱۳۹۳ دوباره بازسازی گردید که در این اقدام جدید باغ نمای کنونی خود را پیدا نمود. برای پیشرفت و گسترش آن از تجهیزات مصنوعی زیادی بهره گرفته شد؛ از جمله ی آن ها می توان به آبشار مصنوعی و احداث پلهای شیشه ای و سکوهایی فوق العاده در جنب سایبان ها اشاره داشت که تمامی آنها به منظور ایجاد آرامش و آسایش توریست های عزیز انجام شد.

آشنایی با بوستان چشمه بلقیس

جغرافیا باغ چشمه بلقیس

این مکان در استان کهگیلویه و بویر احمد و در فاصله سه کیلومتری سمت شرقی شهر چرام، و تقریبا ۱۰۱ کیلومتری خوزستان و ۱۵۶ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است. همچنین جهت دسترسی به این باغ می توانید با استفاده از ماشین شخصی خود و یا اتوبوس داخل جاده چرام – گچساران گردید, کهگیلویه و بویر احمد دارای خطوط ریلی نبوده و جهت سفر به این مکان لازم است از مسیر هوایی استفاده کنید.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

آشنایی با باغ چشمه بلقیس

معماری باغ چشمه بلقیس

وسعت این باغ تقریبا ۵۵۴۰۲ متر مربع برآورد می شود که از سمت جنوب به زمین های زراعی، از سمت باختر به باغ جهاد کشاورزی و از شرق به جاده چرام – گچساران متهی می گردد. در قسمت شمال غربی این مکان یک قلعه به شکل استوانه قرار دارد که بلندی آن به ۱۵ متر می رسد و دارای ضخامت ۷ متر می باشد. همچنین در بخش شرقی و محدوده ی آبشار مصنوعی آن یک صخره عظیم دارای بلندی ۲۰ متر جاخوش کرده است.

و اما در وسط این مجموعه حوض مرکزی قرار دارد که شعاع آن به ۱۰ متر می رسد و ژرفای آن ۵.۱ متر می باشد, گفتنی است که این حوض متشکل از ۱ خروجی و ۲ ورودی می باشد. در کانون حوض قسمتی دایره ای شکل با درختان زینتی پوشیده شده است. درختان کاشته شده در این قسمت تنها درختهای موجود در این باغ نیستند و علاوه بر این درخت های ثمره دار دیگری همچون نارنج، لیموترش، گلابی، سیب، گردو، توت، انجیر و …. در آن موجود است.

آشنایی با باغ چشمه بلقیس

امکانات باغ چشمه بلقیس

این باغ تجهیز شده به امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی، مغازه های خوراکی و مواد غذایی لازم, و نیز سیستم نوررسانی جهت باغ به خصوص در شب و تامین برق برای پمپاژ کردن آب آبشار می باشد. آبیاری این مجموعه به وسیله ی چشمه های فرعی و اصلی واقع در بوستان صورت می گیرد. در این مکان یک نهر بزرگ قرار دارد که قسمتی از آب را به سمت حوض مرکزی راهنمایی و در راه خود چندین جوی کوچکتر را شکل داده و به حوض مرکزی می ریزد و در نهایت به حوض مرکزی ریخته و سپس از آن خارج شده و به طرف زمین های کاشته شده برنج چرام رفته و عاقبت به سد شهر ختم می گردد.

آشنایی با بوستان چشمه بلقیس

زمان مناسب بازدید از این باغ

این باغ یکی از باغ های زیبا و جذاب ایران و استان کهگیلویه و بویر احمد می باشد دارای هوایی سالم و پاک، محیطی سرسبز و بکر مملو از گیاه های خودرو است که جذابیت آن را دوبربابر می کند. و اما زمان مناسب بازدید از این باغ را به واسطه ی رویش گیاهان سرسبز می توان بهار دانست اما نه به این معنا که دیگر فصول خالی از لطف و جذابیت هستند. با توجه به این موضوع که هر فصل زیبایی منحصر به خود را داشته و هر فردی سلیقه ای خاص خود ممکن است گردشگران عزیز فصل دیگری را برای سفر برگزینند.

آشنایی با بوستان چشمه بلقیس

اقامت در طول سفر

در این مکان حتما با خود دوربین عکاسی همراه بیاورید تا بتوانید به شکار لحظه ها بروید, عکس انداختن در فضاهای سرسبز و زیبای این منطقه می تواند یکی از بهترین عکس های آلبوم سفر شما شود. و اما پس از تمام بازدید و تماشا، عکس انداختن و خاطره سازی ها نیاز به مکانی مناسب برای استراحت و خستگی از تن بیرون کردن دارید, خوشبختانه با ایجاد آلاچیق های واقع در پارک مقابل باغ بنشینید و ضربه پایانی لذت بردن از سفر را بزنید در پایان نیز در صورت تمایل می توانید برای سفر به هتل های پیرامون شهر چرام بهره ببرید. یا اینکه چادر بزنید.

معرفی باغ چشمه بلقیس در کهگیلویه و بویر احمد

آشنایی با بوستان چشمه بلقیس

باغ ها به مکان هایی اطلاق می گردد دارای طبیعتی زیبا و چشم نواز پوشیده شده از درختان و گیاهان می باشند، علاوه بر سرسبزی و طبیعت بکر, این مکانها دارای آب و هوایی سالم و دلپذیر و سکوتی روحنواز هستند که برای فرار از همهمه زندگی شلوغ شهری ایده آل به نظر می رسد. باغ چشمه بلقیس دقیقا همان مکانی است که برای دستیابی به این اهداف برگزیده اید اما نکته ی جالب دیگر این است که در طول شب هوایی خنک و مطبوع تر و سکوت آرامش بخش تری مهمان شما می گردد. کم شدن میزان بارش در کشور این باغ را نیز تحت تاثیر قرار داده و متاسفانه با کم شدن میزان بارش این باغ نیز دستخوش تغییرات شده و چشمه های آن خشک تر شده است. همچنین در لینک مقابل نیز می توانید با سایر مکان های دیدنی کهگیلویه و بویراحمد آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.