دسته ها
پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

دلیل شکوفه ندادن درخت انار چیست؟

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که شکوفه ندادن انار می تواند دلایل و علل عمده ای داشته باشد که در این مقاله سعی داریم به بیان آن ها بپردازیم با ما همراه باشید.

به طور کلی درخت انار یک درخت مناسب برای کار های زینتی و تجاری محسوب می شود که فروش آن در ایران بسیار رایج است اما گاهی اوقات با اینکه تمامی مراحل کاشت درخت انار را به درستی انجام داده اید ولی درخت شما شکوفه نمی دهد و ممکن است باعث ناراحتی شود که در ادامه سعی داریم به بیان این علل شکوفه ندادن درخت انار بپردازیم.

شکوفه ندادن درخت انار

بهتر است بدانید که انار در واقع میوه باستانی بومی ایران می باشد که محبوبیت زیادی در میان مردم جهان پیدا کرده است. این میوه دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و هزاران سال در کشور های حوزه مدیترانه، آسیا و خاورمیانه پرورش و استفاده می شده است به گونه ای که در مصر باستان از این میوه به عنوان سمبل باروری یاد می شود. درخت انار مناسب شرایط گرم و خشک است و رطوبت زیاد و دمای خیلی سرد را نمی پسندد و چنانچه در این شرایط قرار بگیرد به سرعت از بین خواهد رفت. توجه داشته باشید که درخت انار می تواند ۳ الی ۶ متر ارتفاع بگیرد و تقریبا به همین اندازه نیز گسترده و پهن شود اما بسیاری از باغداران با هرس مانع از ارتفاع زیاد این درخت می شوند. معمولا در روند پرورش درخت انار کمی صبر نیاز است زیرا حدود ۵ الی ۷ ماه طول می کشد تا میوه های درخت برسند و از طرفی خود درخت تا سه سال می کشد تا بتواند محصولی بیش از چند دانه میوه تولید کند. جالب است بدانید که درختان انار پس از گذشت حدود ۱۵ سال توان خود را از دست می دهد اما با این حال برخی از گونه های آن ممکن است صدها سال عمر کند. برخی از درختان انار صرفا جنبه زیبایی دارند و به خاطر گلهای زیبای نارنجی و قرمزشان پرورش داه می شوند. گلدهی گونه های زینتی این میوه تا پاییز ممکن است طول بکشد و در هر خوشه حدود ۵ الی ۷ گل وجود دارد که شکلی کوزه مانند را تشکیل خواهند داد. شکوفه های انار تک گل یا دو گل هستند اما انواع دو گل آن به ندرت میوه خواهد داد. چنانچه درخت انار را به منظور برداشت میوه پرورش می دهید در ابتدا باید مطمئن شوید گونه ای که کشت کردید زینتی نیست و میوه می دهد.

علت شکوفه ندادن درخت انار

دلایل شکوفه ندادن:

ممکن است شما در باغ خود درخت میوه ای کاشته باشید که زنده و سرحال و در حال رشد اما شکوفه و میوه نمی دهد. اگرچه این موضوع می تواند تا جدی دلسردکننده باشد و باعث شود شما بخواهید آن درخت را از بین ببرید اما پیشنهاد می شود به جای تصمیم برای از بین بردن درخت ابتدا به دنبال یافتن دلایل آن باشید زیرا شکوفه یا میوه ندادن درخت ممکن است به چند دلیل اتفاق بیافتد که در ادامه سعی داریم به باین آن بپردازیم:

سن درخت:

به طور کلی اگر درختان میوه شما خیلی جوان یا نارس باشند به فاز زایشی یا مرحله تولید میوه نخواهند رسید زیرا زمانی که درختان خود را از نهالستان خرید می کنید درخت حدودا ۲ ساله است و به همین خاطر خیلی جوان و نابالغ خواهد بود و برای تولید میوه نیاز به زمان خواهد داشت. برای مثال درختان سیب پس از انتقال به باغ و کاشت نهال بسته به رقم به ۲ الی ۵ سال زمان نیاز دارند تا وارد مرحله شکوفه دهی و تولید میوه شوند.

  •  قاصدک 24

دلایل میوه ندادن درخت انار

گرده افشانی:

درختان میوه انار به منظور میوه دهی نیاز به گرده افشانی دارند و چنانچه درخت شما خود گرده افشان نیست به درخت گرده افشان سازگار در نزدیکی خود و همچنین عوامل گرده افشان مانند زنبورها، پرندگان و باد نیاز دارد. همچنین اگر روند گرده افشانی انجام نشود درخت ممکن است شکوفه بدهد اما به احتمال زیاد میوه ای تولید نخواهد کرد.

محل کاشت:

به طور کلی واریه های مختلف درختان انار در مناطق مختلف کشت می شوند و هنگامی که متوجه شدید خصوصیات جغرافیایی و آب و هوایی منطقه شما چیست می توانید درختان میوه ای را که برای رشد در منطقه شما توصیه می شود انتخاب نمایید. درختان انار معمولا باید نسبت به شرایط منطقه سازگار باشند تا فرصتی برای زنده ماندن در زمستان و تابستان داشته باشند. همچنین درختتان باید برای تولید میوه سرمای کافی را دریافت کند و به عبارتی نیاز سرمایی آن ها برآورده شود زیرا اگر درخت به منطقه کشت شده سازگار باشد اما نیاز سرمایی آن برآورده نشود به تدریج تولید میوه کاهش پیدا می کند و با سرمازدگی درختان مواجه خواهید شد برای مثال اغلب درختان هلو نیاز سرمایی کمی دارند اما بیشتر درختان سیب نیاز سرمایی متوسط و بیشتر درختان گلابی نیاز سرمایی بالای دارند. همچنین آب و هوا نیز می تواند بر روند تولید میوه تاثیر بگذارد زیرا اگر سرمای دیررس شکوفه های درخت یا میوه جوان شما از بین برود درخت دیگر نمی تواند محصولی برای برداشت آن سال تولید کند و در مقابل اگر خشکسالی یا گرما و سرمای شدید به درختتان آسیب برساند شما باید در طول سال از درختان خود مراقبت کنید و سال آینده منتظر آب و هوای مناسب تری جهت باردهی درختان میوه خود باشید.

انتخاب محل مناسب برای کاشت درختان انار

هرس:

بهتر است بدانید درختانی که به صورت اصولی و منظم هرس می شوند معمولا میوه های باکیفیت تری را تولید خواهند کرد زیرا جوانه های میوه تمایل دارند روی شاخه هایی تشکیل شوند که دارای گردش هوای مناسب باشند و همچنین نور کافی دریافت کنند. همچنین لازم است تا هنگام هرس تعادل را رعایت کنید زیرا هرس سنگین باعث می شود که درخت بیشتر رشد رویشی داشته باشد و هرس سبک نیز می تواند به تولید بیش از حد شاخه های میوه دار کمک کند تا باعث تولید بار بیش از حد و ریزش میوه شود.

فاصله گذاری:

معمولا درختان میوه ای که بیش از حد نزدیک به هم کاشته شده اند برای تامین مواد مغذی و نور با هم رقابت خواهند کرد و چنانچه کاشت درختان نزدیک به هم بخشی از طرح شما باشد برای این کار بایستی درختان را به گونه ای هرس کنید تا درخت در معرض نور گیرد و مواد غذایی کافی هم از خاک دریافت نماید. همچنین اطمینان حاصل کنید که به درختان خود فضای کافی برای رشد و شکوفایی را داده اید.

شرایط لازم برای میوه دهی درخت انار

شرایط خاک:

توجه داشته باشید که یکی از دلایل شکوفه ندادن درخت انار تعادل غیر مناسب آن از مواد غذایی ذخیره شده در درخت و عناصر خاک است زیرا درختان باید بتوانند مواد غذایی ذخیره شده در درخت را تغذیه کنند و به عبارتی این بهترین کاری است که می توانید برای اطمینان از میوه دهی درخت و برای حمایت از میوه های درختتان انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.