دسته ها
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

شناخت کشور نیوزلند و دانستنی های جذاب درباره این کشور

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشه باشید که کشور نیوزلند در واقع از کشور واقع در اطراف اقیانوس آرام است که در این مقاله سعی داریم شما را با مکان های دیدنی و خصوصیات این کشور زیبا آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی نیوزلند در واقع سرزمین مهاجران در حدود سه چهارم از جمعیت اروپایی تبار و همچنین متشکل از ملیت های مختلف می باشد باوجود اینکه بسیار کمتر از استرالیا گروه مهاجران از انگلستان به این کشور می آیند. همچنین نیوزلند از دستته کشور های پر جاذبه ای است که سالانه مقاصد بسیاری از گردشگران خواهد بود.

آشنایی با کشور نیوزلند

بهتر است بدانید که در واقع نیوزلند مچموعه ای از چندین جزیره است که بازدید از آن به طبیعت دوستان و افرادی که علاقه مند به زندگی پرهیجان در طبیعت هستند توصیه می شود. همچنین مهاجرت به نیوزلند برای افرادی که نیاز به زندگی آرام و باثبات تمایل بیشتری دارند مناسب است. در برخی از شهر های نیوزلند زندگی کمی گران تر از کشور استرالیا است اما کیفیت زندگی تقاوتی چندانی نخواهد داشت. به صراحت می توان گفت که یکی از زیباترین کشور های دنیا سرزمین نیوزلند است که بخشی از یک جزیره در جنوب غربی اقیانوس آرام بوده و بیش از ۹۰ درصد آن زیر آب قرار گرفته است. جالب است بدانید که این کشور تا حدود هشتصد سال پیش کشف نشده بود و طبیعتا هیچ انسانی در آن زندگی نمی کرد. در واقع نیوزلند مجموعه ای از چندین جزیره است که از میان آن ها جزایر نیو، جزایر کوک و توکلائو خودمختار هستند و عمده درآمد آن ها از طریق کشاورزی و دامپروری است. با وجود اینکه پایتخت این کشور شهر ولینگتون است اما آوکلند پرجمعیت ترین شهر آن خواهد بود و اغلب ایرانیانی که به این کشور مهاجرت کرده اند در آوکلند ساکن هستند. توجه داشته باشید که زبان رسمی در این کشور انگلیسی است و شما حق ندارید زبان مردم آن را اگر با لحجه همراه است مسخره نمایید.

تاریخچه کشور نیوزلند

خلاصه ای از تاریخ:

جالب است بدانید اولین قومی که وارد کشور نیوزلند شدند پولینزی نام داشتند که این قوم ساکن جزایر اقیانوس آرام بوده و در حدود قرن ۸ الی ۱۳ میلادی به این سرزمین رسیده اند. پولینزی های نیوزلند از دسته تمدن مائوری محسوب می شوند که در سال ۱۶۴۹ آبل جانسون که فردی اروپایی بود وارد این کشور شد. تاریخ مهاجرت در کشور نیوزلند از قرن ۱۹ میلادی آغاز شده به گونه ای که اولین مهاجران که به این کشور سفر کرده اند گروه های کاملا مذهبی بوده اند. در سال ۱۸۵۶ اولین دولت خودمختار کشور نیوزلند پا می گیرد و شرایط به صورتی است که سراسر خاک این جزیره را اشغال خواهد کرد. توجه داشته باشید که کشور نیوزلند در سال ۱۹۰۷ استقلال کامل گرفت به گونه ای که عضو اتحادیه کشور های مشترک المنافع شد و در جنگ جهانی دوم نیز در لیست متقین قرار داشت. در کل می توان گفت که در این کشور جنگ های بسیار زیادی صورت گرفته و اثرات عمیقی بر حیات سیاسی این کشور دیده می شود.

موقعیت جغرافیایی کشور نیوزلند:

در واقع کشور نیوزلند که بدان آئوتئارا هم گفته می شود کشوری است که در اقیانوسیه واقع در آب های جنوب غربی و جنوب خاوری استرالیا می باشد. این کشور از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی و همچنین چندین جزیره کوچک دیگر تشکیل شده که جزیره شمالی آن دارای منشا آتشفشانی است و آتشفشان های آن هنوز هم فعالیت های آذرین دارند. توجه داشته باشید که تمامی اطراف جزیره جنوبی را رشته کوه های آلپ جنوبی که ارتفاع قلل آن بالاتر از سه هزار متر است در بر گرفته و آب و هوای معتدل مایل به سرد و مرطوبی را به خود اختصاص داده که هر چه به سمت جنوب پیش بروید با کاهش دما مواجه خواهید شد. امروزه جنگل های بارانی این کشور توسط مهاجران اولیه پاکسازی شده و به کشتزار های وسیع و چراگاه های پهناور تبدیل شده است. در واقع بلند ترین نقطه این کشور قله کوک است که ارتفاعی بالغ بر ۳۷۶۴ متر دارد و عمده ترین رودخانه آن هم رودخانه وایکاتو است که درازای آن به ۴۲۰ کیلومتر خواهد رسید. همچنین رودهای کلوته، کلارنس، تایر و وایتاکیاز از دیگر رودهای مهم این کشور محسوب می شوند. دریاچه تاوپو با مساحتی ۶۰۵ کیلومتر مربع که در جزیره شمالی قرار گرفته همراه با دریاچه یخچال ها و یخ رود های طبیعی و کوه های طبیعی و پوشیده از برف جز دل انگیز ترین مناظر طبیعی این سرزمین به شمار می آیند.

  •  قاصدک 24

آشنایی با جغرافیای نیوزلند

آب و هوا:

معمولا در شهر های اصلی این کشور بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا محسوب می شود که به همین دلیل ساکنین ولینگتون به این شهر لقب شهر بادی داده اند. آب و هوای نیوزلند در تابستان گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما کشور را فرا می گیرد. در مقابل نیز زمستان ها هوا سرد می شود و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار کاهش پیدا می کند و حتی پایین تر صفر درجه می رسد. بخش شمالی در جزیره جنوبی معمولا آب و هوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید هم در آن بیشتر است. توجه داشته باشید که میانگین بارش باران در جزیره شمالی ۱۳۵ سانتی متر و در ساحل غربی بارش بیش از ۵۰۰ سانتی متر خواهد بود اما در حالت کلی اغلب مناطق نیوزلند به جز منطقه دور افتاده شمالی که آب و هوایی نیمه استوایی دارند آب و هوای اقیانوسی معتدل و چهار فصل را تجرب خواهند کرد.

شرایط آب و هوایی در نیوزلند

پایتخت و شهر های مهم:

همانطور که متوجه شدید نیوزلند دارای پایتخت و شهر های مهمی است که اغلب فعالیت های اقتصادی، تجاری، سیاسی و مذهبی در آن ها صورت می گیرد و به همین منظور در ادامه سعی داریم به ببان آن ها بپردازیم:

شهر ولینگتون: پایتخت کشور نیوزلند می باشد که در بخش جنوبی آن واقع شده و دارای محیط های روستایی بسیاری است. این شهر نسبت به مناطق دیگر نیوزلند بسیار پهناور طراحی شده است.

شهر کرایست: کرایست در واقع یک شهر ساحلی در نیوزلند می باشد که بزرگ ترین و مهم ترین شهر هم محسوب می شود. این شهر دارای زمستان های سرد و برفی است به گونه ای که حتی دمای پایین صفر درجه هم در آن دیده می شود و در مقابل پاییز و بهار معتدلی هم خواهد داشت.

شهر آوکلند: یکی از شهر پرجمعیت در نیوزلند شهر آوکلند است که بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت را در خود جای داده و امروزه از دسته شهر های زیبا و مناسب برای مهاجرت محسوب می شود. در بخش های شمالی این شهر ایرانیان سکونت دارند و به صراحت می توان گفت که امن ترین شهر نیوزلند است.

آشنایی با پایتخت نیوزلند

شهر پالمرستون: این شهر که در ۱۰۰ کیلومتری شمال شهر ولینگتون واقع شده امروزه دانشگاه های بسیار مشهوری را در خود جای داده است.

شهر دنیدن: دنیدن نیز از دسته شهر های مهم این کشور است که پس از کرایست چرچ شهری بسیار عالی برای زندگی افراد مهاجر محسوب می شود.

شهر هامیلتون: به طور کلی هامیلتون شهری بسیار شاد است که در طول سال فستیوال های زیادی در آن برگزار می شود. همچنین این شهر دارای آب و هوای بسیار گرمی است و باغ وحش زیبایی را در خود جای داده است.

شهر اینورکارگیل: از دسته شهر های جنوبی نیوزلند می توان به اینورکارگیل اشاره کرد که مرکز تجاری بوده و یکی از شهر خوش آب و هوای این سرزمین محسوب می شود.

شهر تاوارانگا: از دسته شهر های بسیار سریع در کشور نیوزلند که رشد جمعیت در آن بسیار بالا است می توان به تاوارانگا اشاره کرد که رستوران های شگفت انگیزی دارد و جمعیت بالایی را هم شامل می شود. افرادی که با ویزای توریستی وارد این شهر می شوند قطعا از محیط آن لذت خواهند برد.

شهر های مهم در نیوزلند

فرهنگ و مذهب مردم:

بهتر است بدانید که جمعیت این کشور بیش از ۴ میلیون نفر اعلام شده که در حدود ۷۸ درصد از آن ها اروپایی هستند و در نظر داشته باشید که فرهنگ های اروپایی زیادی در این کشور دیده می شود. در نیوزلند مردم در ابتدا صمیمی نمی شوند پس نباید انتظار داشته باشیدکه در برخورد اول با شما احساس صمیمیت شکل بگیرد. همچنین در این کشور هر فردی سبک زندگی ویژه خود را دارد که این روال به دوره ای با هم متفاوت است و بستگی به شهری که در آن سکونت می کنید دارد. نوع پوشش در این سرزمین آزاد است به گونه ای که حجاب در وضعیت سلیقه ای دیده می شود و افراد بر اساس سلقیه خود از لباس استاده می کنند. همچنین در مهمانی ها میزبان باید اعلام کند که چه زمانی برای صرف غذا مناسب تر است و شما باید سکوت کنید. توجه داشته باشید که برگزاری انواع آداب و رسوم در این کشور از ارزش بالایی برخوردار است. در مورد مذاهب مردم این کشور هم می توان گفت که تا پیش ورود اروپاییان به نیوزلند مائوری ها از آیین دیرینه خود پیروی می کردند اما امروزه بیشتر مائوری ها به مسیحیت روی آورده اند به گونه ای که مسیحیت مهم ترین دین در این کشور شناخته شده و حدود ۵ درصد مردم پیرو آن هستند. به طور کلی اگلیکان ها، کاتولیگ ها، پرسبیترن ها، پاپتیست ها و متدیست ها از مهمترین گروه های مسیحی هستند و حدود سی و پنج درصد مردم خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی کرده اند. سایر ادیان مانند بودیسم، هندویسم، اسلام و بهائی یز پنج درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. در این سرزمین دین از حکومت جدا بوده و بر اساس قانون، دین و مذهب آزاد است و هر فردی می تواند آئین های ویژه خود را آزادانه به جا بیاورد.

آشنایی با آداب و رسوم مردم نیوزلند

قوانین عمومی در نیوزلند:

حدود ۷۰ درصد مردم نیوزلند اروپایی هستند و به همین خاطر قوانین اروپایی در این کشور یک موضوع بسیار عادی خواهد بود.

در این کشور حق ندارید از کسی سوال کنید که دوست دارند صاحب فرزند شوند یا خیر چون این سوال خوبی نیست.

مردم نیوزلند سریع صمیمی شدن را دوست ندارند و در زمان رانندگی نیز استفاده از چراغ را یک قانون مهم می دانند.

بانوان در این کشور دارای ارزش بالایی هستند و هرگز نباید بی احترامی به بانوان صورت گیرد.

دولت نیوزلند تحصیل افراد را یک امر اجباری و مهم می داند.

قوانین رایج در میان مردم

جاذبه های گردشگری کشور نیوزلند:

جالب است بدانید که کشور نیوزلند امروزه از نظر گردشگری در صدر کشور های دیگر قرار گرفته که به همین خاطر در ادامه سعی داریم تا به بیان برخی از دیدنی های نیوزلند بپردازیم:

شهر روتوروآ:

روتوروآ د واقع شهری واقع در خلیج پلنتی است است که در کنار دریاچه ای به همین نام واقع شده است. این شهر از بهترین های نیوزلند می باشد که امروزه عنوان سرزمین عجایب حرارتی شناخته شده و آب  هوایی مطلوب را در اختیار علاقه مندان قرار داده است و مرکز مشاهده آتشفشان ها، حوضچه های گل و آب فشان ها خواهد بود. علاوه بر این روتوروآ بهترین شهر برای مشاهده اجراهای سنتی و آشنایی با فرهنگ سنتی مائوری برای بازدیدکنندگان خواهد بود.

پارک ملی:

پارک وسیع که در نوک شمالی جزیره جنوبی واقع شده در حقیقت آرزوی هر کوهنوردی به شمار می آید. دقت داشته باشید که ورود اتومبیل به این جزیره ممنوع است و برای دسترسی به آن باید از قایق یا هواپیماهای کوچک استفاده نمایید و یا پیاده به آن وارد شوید. همچنین در حال گذر از مسیر های کوهستانی می توانید انواعی از پرنده های کمیاب مانند پنگوئن های آبی، وکا و شکارچیان صدف را مشاهده نمایید.

بازدید از پارک ملی در نیوزلند

خلیج جزایر:

خلیج جزایر را می توان یکی از پرطرفدار ترین مناطق گردشگری در این کشور دانست که در ۲۴۰ کیلومتر آکلند واقع شده و علاوه بر سواحل زیبا و دل انگیز پر از شن ماسه سفید است. همچنین وجود زمینه های تفریحی مانند غواصی، قایقرانی و دیگر تفریحات آبی باعث شده این خلیج محبوبیت بی سابقه ای در میان گردشگران به دست آورد.

بازدید از خلیج جزایر در نیوزلند

یخچال طبیعی فرانز جوزف:

این یخچال طبیعی که در پارک ملی وستلند واقع شده جز جاذبه های مهم این ناحیه می باشد که در مقایسه با دیگر یخچال های طبیعی بسیار قابل دسترس بوده و گردشگران می توانند سوار بر هلیکوپتر به این یخچال نزدیک شوند و شاهد مناظر بدیع و منحصر به فرد یخی و برفی باشند.

جاذبه های دیدنی کشور نیوزلند

برج آسمان در آکلند:

برج آسمان که واقع در بزرگ ترین شهر نیوزلند می باشد در واقع یک برج مخابراتی و مشاهداتی است که با ارتفاع ۳۲۸ متر یکی از بلندترین برج های واقع در نیمکره جنوبی زمین به حساب می آید. همچنین این برج به نماد شهر آکلند تبدیل شده و گردشگران زیادی به این شهر می آیند تا از بالای برج مناظر زیبا و نفس گیر شهر را مشاهده کنند. جالب است بدانید که در این برج تفریحات مختلفی مانند رستوران، مسیر پیاده روی شیشه ای و اسکای جامت در اختیار گردشگران قرار گرفته است.

جاذبه های دیدنی در نیوزلند

غارهای وایتومو گلوورم:

جالب است بدانید که این غارها در منطقه جنوب وایتاکو در جزیره شمالی نیوزلند قرار گرفته اند و علت محبوب بودنشان درخششی است که به دلیل وجود کرم های شب تابی دارند. هزاران کرمی که در این غار زندگی می کنند منظره روشن و رنگارنگی را برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده اند. همچنین بازدیدکنندگان از این غار سوار بر قایق می توانند تجربه منحصر به فرد و لذت بخشی را تجربه کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.