دسته ها
پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

معرفی انواع ویلچر و ویژگی های آن ها

 • مهتاب علی پناه
 • ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • ۰

ویلچر وسیله مناسبی برای افرادی که توانایی حرکتی ندارند است که دارای انواع مختلفی می باشد و هر کدام کاربرد های متفاوتی نیز دارند، به همین خاطر در این مقاله قصد داریم شما دوستان عزیز را با انواع ویلچر بیشتر آشنا کنیم.

ویلچر برای افرادی که اختلالات حرکتی و یا ضایعات نخاعی دارند بسیار مناسب است از این رو، انتخاب یک ویلچر مناسب نقش مهمی در بهبودی شرایط روحی و جسمی این دسته از افراد ایفا می کند همچنین، تاثیر بی نظیری در افزایش سطح تحرک مستقل فرد، بهبود سطح زندگی، کاهش آسیب به اندام ها و رضایت شخصی دارد که در ادامه شما عزیزان را با انواع ویلچر و کاربرد های هر کدام بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بررسی ویژگی ویلچر های مختلف

آشنایی با انواع ویلچر و کاربرد های آن

برخی از افراد در زمان خرید ویلچر دچار سردرگمی می شود و انتخاب یک ویلچر برای بسیاری از آن کمی دشوار است، بنابراین اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که نمی دانید چه نوع ویلچری باید خریداری کنید پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید تا با انواع و کاربرد های آن ها آشنا شوید و متناسب با وضعیت تان ویلچر مناسبی را خریداری کنید.

 • ویلچر ساده

این نوع ویلچر به عنوان اولین نوع ویلچرها محسوب می باشد که نسبت به ویلچر های برقی سبک هستند و برای آن دسته از افرادی که قادر به حرکت دادن آن هستند و یا برای افرادی که به دلیل ضعف بدنی و یا بیماری قادر به حرکت و جا به جایی با پاهایشان را ندارند مورد استفاده قرار گرفته می شود و مهم ترین قابلیت های این ویلچر عبارتند از : زیرپایی تاشو، ترمز و دستگاه ثابت می باشد.

کاربرد ویلچر ساده

 • ویلچر ارتوپدی

این نوع ویلچر از تمام ویژگی ویلچر ساده برخوردار است همچنین، زیر دستی و جاپایی را نیز به راحتی می توان جدا کرد و یا حرکت داد و برای آن دسته از افرادی که قادر به حرکت و جا به جایی از روی ویلچر بر روی صندلی و یا ماشین نیستند مورد استفاده قرار گرفته می شود و قیمت آن به نسبت ویلچر ساده کمی بالا است.

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

کاربرد ویلچر ارتوپدی

 • ویلچر نیمه ارتوپدی

این نوع ویلچر به نسبت ویلچر ساده از ویژگی های بیشتری برخوردار است و بر خلاف ویلچر ارتوپدی تنها زیر پایی یا زیر دستی آن قابل جا به جایی است از این رو، در زمان خرید باید دقت کافی داشته باشید.

آشنایی با ویلچرهای مختلف

 •  ویلچر سی پی

ویلچر سی پی برای افرادی که دچار فلج چهار اندام و یا فلج مغزی شده اند مناسب است زیرا، دارای نگهدارنده پاها، پهلو و سر است همچنین، دارای لگن به منظور اجابت مزاج است و بعضی از این نوع ویلچرها ویژگی تبدیلی به برانکارد را نیز دارا می باشند.

آشنایی با ویلچر سی پی

 • ویلچر برقی

 این ویلچر از موتوری تشکیل شده اند که با باتری شارژ می شود و با انرژی الکتریکی حرکت می کند همچنین موتور آن به گونه ای طرحی شده است که با استفاده از کنترل اهرمی دارای سرعت های مختلفی است و چون از امکانات بیشتری برخوردار هستند لذا، وزن سنگینی نیز نسبت به دیگر ویلچر ها دارد.

کاربرد ویلچر های مختلف

 •  ویلچر اسپرت

این ویلچر برای افراد کم توان حرکتی که به ورزش علاقه دارند مورد استفاده قرار گرفته می شود و بسیار سبک، محکم و با دوام می باشد و چرخش و حرکتی سریع داشته همچنین سبب حفظ تعادل فرد می شود.

معرفی ویلچر های مختلف

 • ویلچر حمام و توالت

این ویلچر دارای قسمتی به منظور توالت فرنگی یا قرار گرفتن لگن است و به منظور تخلیه آن به راحتی می توان آن را از ویلچر جدا کرد همچنین، بر روی توالت فرنگی به خوبی قرار گرفته می شوند و جنس آن از استیل بدون زنگ می باشد.

آشنایی با انواع ویلچر

 • ویلچر پله رو

یکی دیگ از انواع ویلچر ها، ویلچر پله رو است که از قابلیت افرایش ارتفاع برخوردار است و البته برخی از ویلچر های برقی نیز این ویژگی را دارا هستند و به منظور اجسامی که در ارتفاع قرار دارند بسیار مناسب است، همچنین در بعضی ها از این ویلچر ها، پله ها که به لبه های مخصوص مجهز می باشند قرار داده شده است تا فرد را به طبقات جا به جا نماید.

معرفی ویلچر های مختلف

 • ویلچر اطفال

این دسته از ویلچر ها وزن کم و اندازه کوچکتری دارند و سبک می باشند تا در صورت دستی بودن به راحتی کودک بتواند آن را جا به جا نماید و بعضی از ویلچر ها از ویژگی تغییر سایز نیز برخوردار هستند و با توجه به رشد کودک می توان سایز ویلچر را تغییر داد.

بررسی انواع ویلچر

در پایان به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کنیم به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اطلاعات عمومی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.