دسته ها
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

از بین بردن پشه های آزار دهنده در ایام مختلف سال

  • منصوره رمضان زاده
  • ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

پشه ها از انواع حشرات موذی به شمار می آیند که با توجه به فراهم بودن شرایط رشد و زندگی در محیط های مختلف همچون خانه و محل کار افراد حضور می یابند ولی می توان با بهره گیری از شیوه های کاربردی از بین بردن پشه آن ها را دفع و نابود ساخت.

از جمله حشراتی که باعث ایجاد آزار و اذیت افراد در محیط های مختلف می شوند انواع پشه ها می باشند که حضور مدام آن ها در اطراف و پیرامون به نوعی خسته کننده و مزاحم خواهد بود به همین خاطر افراد با استفاده راهکارهای و ترفندهای مختلف اقدام به دفع و دور کردن آن ها می کنند که در همین زمینه در این مطلب به منظور آشنایی و راهنمایی شما عزیزان به ارائه روش های موثر از بین بردن پشه پرداخته ایم.

 نحوه از بین بردن پشه در محیط های مختلف

پشه ها در واقع جزء حشرات خانگی به شمار می آیند چرا که تقریبا به صورت مداوم در محیط خانه حضور دارند و اغلب در فصل های گرم سال مشاهده می شوند ولی می توان با بکارگیری روش های مختلف از بین بردن پشه با توجه به این که وجود این گونه حشرات آزار دهنده در قسمت های مختلف خانه که اغلب در آشپزخانه و انباری به دلیل دارا بودن فضای مناسب رشد و پرورش حضور بیشتری داشته و برای سلامتی و بهداشت افراد مضر بوده به دفع و نابود سازی آن ها پرداخت.
ترفندهای کاربردی از بین بردن پشه
بخش هایی از خانه همچون حمام و توالت به دلیل رطوبت بالا نقطه جذب این نوع حشرات می باشند و زیستگاه خوبی برای آن ها به شمار می آیند. پشه ها را می توان حتی بدون استفاده از انواع اسپری حشره کش با استفاده از روش های موثری نابود کرد. حضور پشه های مختلف باعث ایجاد انواع بیماری های گوناگون و مشکلات متنوعی می شود. به همین خاطر افراد به محض گرم شدن هوا در پی راهکارهایی برای دفع این حشرات هستند. برای انجام این کار باید در ابتدا انواع آن را به خوبی شناسایی کرده و سپس با حذف عوامل بوجود آورنده آن ها از سموم و مواد مختلف برای نابود سازی استفاده نمود.
نحوه نابود کردن پشه در محیط های مختلف

راهکارهای موثر دفع پشه

در صورتی که در محیط منزلتان با این نوع حشرات رو به رو هستید می توانید با کمک روش هایی که در ادامه شرح داده ایم آن ها را از بین ببرید.

اسپری زنجبیل :

زنجبیل عطری قوی دارد که برای پشه ها ناخوشایند است. اسپری درست شده با زنجبیل و آب به منظور دور کردن پشه ها راهکاری بسیار کاربردی می باشد. زمانی که پشه ها در معرض این اسپری قرار می گیرند یا وقتی که در اطراف محل هایی که این نوع اسپری زده شده حضور دارند آزرده شده و در پی محلی مناسب برای زندگی می گردند. برای ساختن این نوع اسپری باید به پودر زنجبیل خشک حدود ۳ الی ۴ فنجان آب بیفزایید و خیلی خوب هم بزنید تا با یکدیگر ترکیب شوند و سپس در قسمت های مختلف خانه آن را استفاده نمایید. همینطور می توانید بر روی سطح گیاهان نیز برای خلاص شدن از پشه های مزاحم استفاده نمایید.

طریقه نابود سازی پشه در محیط خانه

بکار بردن مایع ظرفشویی و آب :

از جمله اقدامات دیگری که برای نابودی پشه می توانید بکار گیرید استفاده از مخلوط صابون و آب است که برای این کار تنها کافی است در یک ظرف رو باز آب و صابون را با یکدیگر ترکیب نمایید و آن را در محل موردنظر بگذارید با این روش پشه ها به طرف محلول آماده شده جذب می گردند و از طریق گیر افتادن در حباب های آن از بین می روند.

  • کالا چیو

استفاده از ریحان :

ریحان گیاهی خوشبو و معطر بوده که در تهیه غذاهای مختلفی از آن استفاده می شود و برخلاف رایحه مورد پسند آن برای انسان این بو برای حشرات ناخوشایند بوده و باعث دفع آن ها می گردد چرا که تنفس کردن عطر ریحان برای آن ها سخت خواهد بود. می توانید برای این کار برگ ریحان را جوشانده و اسپری نمایید. برای درست کردن اسپری ریحان در صورت استفاده از ریحان تازه حدود یک مشت و اگر خشک می باشد به نیمی از این مقدار احتیاج دارید. با کمک برگ هایی که در دسترس دارید و مقداری آب حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه یک چایی آماده نمایید و پس از این که خنک شد درون یک بطری ریخته و در قسمت های موردنظر اسپری نمایید.

شیوه های مختلف نابودی پشه

بکار بردن محصولات سیترونلا :

شما می توانید برای از بین بردن پشه ها از حیاط از محصولات گیاهی بهره ببرید. به طور مثال پشه ها از روغن نارگیل فراری هستند، جدای از آن شما می توانید با روش کردن شمع سیترونلا در درون گلدانتان پشه ها را با استفاده از دودی که از گلدان خارج می گردد دور سازید. برای این کار یک گیاه سیترونلا را درون گلدان خود کاشته و پس از آن شاخه ای از آن را برداشته و بر روی پوست خود و یا پیرامون حیاط خود بزنید تا بوی ناشی از آن از ورود پشه ها جلوگیری نماید. بخور سیترونلا نیز می تواند موجب دوری پشه از محیط گردد. توصیه می شود در زمان بخور آن تا جایی که امکان دارد از فضا دور شوید چرا که بو کردن آن برای انسان مضر می باشد.

نابودی پشه در محیط خانه به روش های مختلف

استفاده از فلفل تند :

 فلفل تند نیز به دلیل بوی قوی و تندی که دارد باعث دفع پشه ها می گردد. زمانی که پشه ها در پیرامون محلی که فلفل تند موجود می باشد حضور پیدا می کنند حس راحتی دارند و به خاطر بوی تندی که از فلفل تند پخش می گردد تنفس برایشان مشکل می شود. این نوع اسپری را می توان در محیط خانه و باغ استفاده نمود.

برای درست کردن این نوع اسپری به حدود ۳ الی ۴ عدد فلفل و مقداری آب احتیاج دارید. ابتدا درون یک مخلوط کن یک خمیر فلفل ساخته و بعد نزدیک به ۳ الی ۴ فنجان آب اضافه نمایید. ترکیب آماده شده را داخل یک شیشه با یک کلاهک نفوذناپذیر از هوا بریزید و آن را به مدت یک هفته در معرض نور آفتاب قرار دهید سپس ترکیب آماده شده را درون یک بطری ریخته و آن را در مکان موردنظر اسپری نمایید.

راه های دفع پشه در محیط خانه

سوزاندن مواد :

شما می توانید با سوزاندن برخی مواد و روغن ها نیز سبب نابودی پشه ها در محیط شوید. به عنوان مثال می توانید با سوزاندن اسانس لیمو و اکالیپتوس، اسطوخودوس، گلابی و … و یا حتی ترکیبی از چند نوع اسانس و متراکم شدن عطر آن ها در محیط موجب دفع پشه ها شوید. با این عمل می توانید تا نزدیکی شعاع ۲ الی ۳ متری پیرامون این اسانس ها را خالی از هر گونه پشه نمایید.

روش های از بین بردن پشه

در مطلب ارائه شده چند راهکار کاربردی برای از بین بردن پشه در محیط های مختلف معرفی کردیم که امیدواریم برایتان مفید و سودمند بوده باشد و توضیحات بیان شده مورد پسندتان قرار گرفته باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.