دسته ها
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

خون دماغ شدن در تابستان و چند درمان ساده خانگی برای آن

  • سحر هودانلویی
  • ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

خون دماغ در تابستان امری آزار دهنده به حساب می آید؛ چرا که در افراد دارای مویرگ های بسیار نازک این امر به مراتب بیشتر اتفاق می افتد.

به طور کلی از عوامل تاثیر گذار در بروز خون دماغ شدن در تابستان می توان به خشکی، حرارت و گرامی هوا که انبساط و در نهایت پاره شدن مویرگ های ظریف داخل بینی را به همراه دارد، اشاره کرد.

بررسی علت خون دماغ شدن در تابستان

خون دماغ شدن در تابستان

طبیعی است که در فصول گرم سال به ویژه تابستان به علت گرمای هوا، مویرگ های داخل بینی به مرور باز شود و در نهایت به خونریزی درون بینی منجر شود. از روش های تاثیر گذار در جلوگیری از بروز این حادثه می توان به استفاده از کلاه و سایه بان در زمان قرار گیری در معرض ارتباط با نور خورشید اشاره کرد.

قابل به ذکر است که سطوح داخل بینی دارای صد ها مویرگ خونی می باشد که این مویرگ ها بسیار ظریف و حساس هستند که شرایط بسیاری در پارگی و بروز این حادثه دخالت دارد. همچنین با ریختن مقداری آب سرد بر روی سر فرد بیمار و یا محکم نگه داشتن پره های بینی این حادثه را تا حدودی کنترل کرد.

گفتنی است که با رعایت و انجام برخی اصول می توان خون دماغ در تابستان را مهار کرد؛ که اولین گام آن است که فرد را به محیطی خنک انتقال داد تا در نهایت مویرگ های بینی به آرامی منقبض شوند و از حالت انبساط که در زمان گرما به آن ها دست داده بود، خارج شوند. همچنین این اتفاق امکان دارد که باعث ترس برخی از افراد شود، که در این رابطه گفتنی است هیچ مشکل خاصی در پی این اتفاق نهفته نیست و امری طبیعی به شمار می آید.

  •  قاصدک 24

تنها چیزی که خون دماغ را کمی ترسناک می کند، آن است که به مراتب بسیار زیاد و فواصل زمانی بسیار کوتاه اتفاق بیفتد، که در این زمان بایستی به پزشک برای جویا شدن علت خون دماغ شدن مراجعه کنید.

  • نظر کارشناسان در این رابطه؛

همان طور که تا به کنون مطالعه کردید، علت این امر خشکی مخاط بینی است که در فصل گرما نیز به علت بالا بودن حرارت هوا به مراتب بیشتر اتفاق می افتد. کارشناسان مربوطه در این میان اعلام دارند که برخی از افراد از همان کودکی و به صورت مادرزادی از مویرگ های بینی منبسط و بسیار حساس تر نسبت به دیگر افراد برخوردار هستند که همین امر سبب شده تا در دوران کودکی نیز از این عارضه رنج ببرند.

علت خون دماغ شدن در تابستان چه می باشد؟

زمانی که این مویرگ ها به علت خونریزی پیوسته برجسته می شوند، با توجه به نظر پزشک معالجه می توان مویرگ های موجود بر روی تیغه بینی را سوزاند تا حدودی این امر را کنترل کرد.

همچنین برخی از افراد فکر می کنند که با انجام عمل بینی بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند، اما گفتنی است که حقیقتی ندارد و مویرگ های دخیل در بروز خونریزی هیچ ربطی به انجام عمل جراحی ندارد .

خون دماغ در افراد سالمند و پیر نیز مشاهده می گردد که این امر منجر شده توسط فشار خون بالا آن ها می باشد و نحوه پارگی مویرگ های بینی آن ها با افراد جوان متفاوت تر است و با بروز این عارضه بایستی به پزشک مراجعه کنند.

و در آخر نیز توصیه می شود که افراد مبتلا به این عارضه در زمان وجود هوای گرم و تابش نور خورشید از منزل خارج نشوند و در صورت ضرورت کافی برای بیرون رفتن، خوب است که از کلاه و سایه بان برای مراقبت از سر خود در برابر نور آفتاب استفاده کنند.

درمان های ساده خون دماغ در منزل

  • سر خود را بالا نگیرید

بسیاری از پزشکان در این باره ادعا دارند که در زمان خون دماغ نباید سر خود را به سمت عقب گرفت، بلکه فشار دادن ناحیه قدامی بینی به مدت ۲ الی ۳ دقیقه بیشتر کارساز است و ضرری هم برای فرد در پی ندارد. گفتنی است که با عقب گرفتن سر، خون را به سمت معده هل می دهید که از این رو خوب است به صورت نیمه نشسته قرار بگیرید و تکه یخی بر روی پیشانی و یا سر قرار دهید. در شرایطی که خونریزی قطع نشد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد تا اقدامات پزشکی در زمان مناسب انجام گیرد.

  • استفاده از روغن بنفشه

طبق باور بسیاری از متخصصان طب سنتی؛ خون دماغ با بسیاری از بیماری های زمینه ای به مانند شرایط انعقادی خون، اختلال در نواحی سینوس ها و گاهی مواقع سرطان در ارتباط است. در این باره هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادعا دارد که بیشتری علت خونریزی دماغ کودکان و زنان مربوط به خشکی سطوح بینی و رگ های خونی است. چرا که در ادامه رگ های بینی حالت کشسانی خود را از دست می دهند و به مرور نیز شکننده تر می شوند.

نکاتی که در خون دماغ شدن باید رعایت کرد

برای پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان می توانید از روشی طبیعی و مطمئن که استفاده از روغن بنفشه و زیتون است، بپردازید.

  • به روی پیشانی یخ قرار دهید

برای قطع خون دماغ روش های ساده و خانگی بسیاری وجود دارد که ساده ترین آن با توجه به نظر و پیشنهادات کارشناسان طب سنتی، گذاشتن چند تکه یخ به روی پیشانی است. در طب جدید نیز به طور معمول پنبه و یا تامبون هایی داخل بینی قرار می دهند که در طب سنتی به آن فیتیله گذاری نیز می گفتند. تنها فرق در این است که در آن زمان فیتیله ها را به دارو های گیاهی آغشته می کردند و سپس در درون بینی قرار می دادند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.