دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

بررسی بی وای دی s7 شاسی بلند چینی با آپشن های جذاب

  • حکیمه فهیمی
  • ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

خودرو بی وای دی S7 بزرگترین شاسی بلند چینی شرکت بی وای دی می باشد که توسط کمپانی کارمانیا به کشورمان عرضه می شود. بی وای دی S7 به نوعی فیس لیفت بی وای دی S6 محسوب شده ولی با طراحی تهاجمی تر محصولی مدرن به نظر می رسد. با بررسی این شاسی بلند جذاب همراه ما باشید. 

بی وای دی S7 نسخه فیس لیفت بی وای دی S6 محسوب می شود ولی به لطف باز طراحی جلوپنجره ای، چراغ جلو و سپرها محصولی مدرن (به ویژه در نمای عقب) به نظر می رسد. شرکت کارمانیا شریک تجاری بی وای دی این خودروی تهاجمی و با ابهت را در سال ۱۳۹۶ به بازار داخلی کشور معرفی نمود. در ادامه به بررسی بی وای دی s7 می پردازیم.

بررسی شاسی بلند بی وای دی S7 : چینی با ابهت

بی وای دی S7 شاسی بلند چینی باابهتی است که نخستین بار در نمایشگاه خودروی شانگهای ۲۰۱۳ رونمایی شد و در سال ۲۰۱۶ نسخه فیس لیفت آن توسط شرکت بی وای دی به بازار عرضه شد. این خودرو از لحاظ ابعاد بزرگترین شاسی بلند شرکت سازنده محسوب شده و به نوعی برادر بزرگ بی وای دی S6 می باشد. شریک تجاری بی وای دی در ایران به نام کارمانیا، S7 را در نمایشگاه خودرو تهران در سال ۹۶ به بازار داخلی معرفی کرد. این خودرو یکی از رقبای خودروی خوشنام تیگو ۷ در ایران می باشد چراکه از لحاظ قیمت و کلاس تقریبا به یکدیگر نزدیک هستند.

هرچند خودروسازی بی وای دی نسبت به دیگر شرکت های خودروساز چینی کم سابقه و تازه وارد محسوب می شود ولی با گذشت ۱۵ سال از تاسیس شرکت به قدری رشد داشته که می تواند محصولات متنوعی را به بازار عرضه نماید. ضمنا در کشور چین به عنوان یک خودروسازی صاحب فناوری و فعال در زمینه انرژی های نو شناخته می گردد. از جمله محصولات این شرکت می توان به هشت مدل انواع سواری بنزینی، دو محصول هیبریدی و یک خودروی تمام برقی اشاره کرد که در مجموع با یازده مدل و ساخت سالانه ۵۵۰ هزار دستگاه رتبه دهم را در میان بزرگترین خودروسازان چینی به خود اختصاص داده است. ناگفته نماند بی وای دی در حال حاضر بزرگترین تولید کننده خودروهای پلاگین هیبرید در جهان می باشد و در زمینه انواع خودروهای تمام برقی خصوصا اتوبوس برقی بسیار فعال است. حال پس از آشنایی مختصر با گروه بی وای دی در ادامه به بررسی کامل S7 ، بزرگترین شاسی بلند این کمپانی می پردازیم.

  • کالا چیو

طراحی عامه پسند و تهاجمی تر

بررسی ها نشان می دهد بی وای دی S7 از زبان ظراحی شناخته شده بی وای دی بهره برده که قبل از این در بی وای دی S6 شاهد آن بودیم . این طراحی نسل قدیمی لکسوس RX و نیسان X-TRAIL را یادآوری می کند و به خاطر این الگوبرداری می توان بی وای دی S7 را خودروی زیبایی دانست ولی نسبت به چری تیگو ۷ شانس کمتری برای دیده شدن دارد.

به عبارت دیگر S7 مشابه دیگر محصولات سری S این شرکت بر روی پلتفرم لکسوس RX ساخته و پرداخته شده و نخستین نکته قابل توجه در طراحی آن ظاهر تهاجمی ترش نسبت به S6 می باشد که در قسمت جلو با چراغ های کشیده و اسپرت و خطهای حجمی روی کاپوت و سپر کاملا مشهود است. به طور کلی بی وای دی S7  نسبت به اغلب خودروهای چینی بازار داخلی طراحی جذاب و عامه پسند تری دارد.

در نمای روبروی بی وای دی S7 با توجه به بررسی ها می توان گفت چهره شرقی داشته و یادآور هیوندای وراکروز می باشد. برعکس S6 که فرمی سنگین و میانه رو مشابه شاسی بلندهای آمریکایی دهه ۲۰۰۰ دارد خودرو S7 سعی کرده تهاجمی تر و اسپرت تر جلوه کند. از طرف دیگر می توان گفت شرکت بی وای دی به داشتن یک زبان طراحی اختصاصی و مستقل نزدیک شده به این خاطر که سبک چراغ های اصلی و جلو پنجره ای S7  به مدل سدان F3 بسیار شبیه است. فرم پاپیونی و براق جلو پنجره ای جایگاه خوبی برای لوگوی بی وای دی فراهم آورده ضمن این که با گوشه های تیز و شمشیر مانندش با چراغ های اسپرت هماهنگی خیلی خوبی دارد.

با اندکی دقت متوجه می شوید که فضای پنهان درون جلو پنجره ای با پلاستیک سیاه مشبک و حالتی دوگانه عرضه می شود تا در حفره های پایین و بالا طرحی خلاقانه ارائه شود. خطوط مورب زیر چراغ با پهنای خیلی خوب جلو پنجره ای همراه شده تا بر ابهت بی وای دی S7 بیافزاید. خطوط بدنه هم کاملا واضح، تقریبا پرتعداد و برجسته می باشد که نشانی از یک خودروی اسپرت شرقی می باشد. از پایین چراغ اصلی تا زیر سپر و از اواسط سپر تا پشت گلگیر به طرف انتهای خودرو ، خط های تیز و برجسته S7 کاملا مشهود هستند. روی کاپوت جلو نیز حجم دهی آشکاری دیده می شود که ماحصل خطوط متعدد و کشیده شده در راستای چراغ ها تا شیشه جلو می باشند. در نمای مقابل جایگاه مناسبی برای پلاک خودرو وجود دارد و تنها نکته منفی احتمالا در این نما چراغ های مه شکن قدیمی و دایره ای باشد که در مدل های مدرن LED هستند.

در بررسی نمای جانبی بی وای دی S7 باید گفت که با S6 تفاوتی نداشته به این خاطر که هر دو از پلت فرم نسل سوم لکسوس RX نسخه ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ بهره می برند. رینگهای ۱۸ اینچی بی وای دی S7  لوکس تر از نمونه ساده و ۱۷ اینچی S6 می باشد. در S7 فریم فلزی براق و کروم حول پنجره ها جایگزین قاب پلاستیکی و سیاه رنگ شده است. ستون عقب نسبت به طرح لکسوس پهنای زیادتری داشته تا به شیشه خمیده و پرهزینه پشت خودرو نیاز نباشد. در این نما خطهای حجم دهنده و عمیق RX350 کمرنگ تر شده و حتی در پایین درب کاملا حذف شده است. از اینه بغل کاملا فلزی همرنگ بدنه خبری نیست و نمونه ای با نیمه پلاستیکی سیاه جایگزین شده است. S7 دارای آنتن کوسه ای بوده و از نکات مثبت در نمای جانبی خودرو باربند فلزی و آلومنیومی آن می باشد.

در نمای عقب بی وای دی S7 بررسی ها نشان می دهد که باز طراحی کاملی صورت گرفته و با S6 تفاوت فاحشی دارد. از طرف دیگر بخش درپوش صندوق و چراغ های عقب خودرو با مدل قدیمی تفاوت خاصی ندارند. یک قطعه پلاستیکی قرمز رنگ بین چراغهای عقب کشیده شده که در نسخه های کاملتر فلزی و در نمونه استاندارد شبیه نسخه ارائه شده در روسیه وجود ندارد. دو قطعه براق کروم به این نما اضافه شده که در بالای چراغ ها و دستگیره صندوق بار دیده می شود.

به طور کلی و با توجه به بررسی ها می توان گفت ظاهر بی وای دی S7 نسبت به دیگر شاسی بلندهای چینی در ایران قابل قبول بوده و نسبت به تیگو۷، جک S5 ، هایما S7 و حتی هیوندای سانتافه ابهت بیشتری دارد. ابعاد این خودرو در طول، عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۸۳۵، ۱۸۵۵، ۱۷۲۰ میلیمتر می باشد و فاصله بین محورها ۲۷۳۰ میلیمتر است. ضمنا کف خودرو با رینگهای استاندارد ۱۸ اینچ حدود ۱۸ سانتی متر بالاتر از سطح جاده می باشد. در حال حاضر بی وای دی S7 با رنگهای سفید، قهوه ای متالیک و سیاه عرضه می شود. در مجموع سایز بدنه بی وای دی S7 می تواند عامل جذب مشتری بوده و برای علاقمندان به کلاس شاسی بلند جذایت خاص خودش را دارد. ضمنا این خودرو برخلاف S6 به صورت سه ردیفه ارائه می شود.

کابین متفاوت

از نقاط قوت بی وای دی S7 طراحی متفاوت کابین آن می باشد و بررسی ها نشان می دهد این شرکت چینی با بکارگیری زیاد ادوات چرمی و چوبی فضای داخلی مطلوبی را برای خودرو به ارمغان آورده است. البته در بخش های متعددی نیز پلاستیک استفاده شده که جای انتقاد دارد. طراحی کابین ساده و فاقد پیچیدگی چندانی است و نمایشگر بزرگ ۱۰.۱ اینچی در وسط داشبورد اطلاعات و سرگرمی را ارائه می دهد. این نمایشگر کنترل سیستم صوتی را نیز عهده دار بوده و امکان بهره گیری از حافظه اس دی، یو اس بی و AUX را فراهم می کند.

به طور کلی در بررسی ها مشخص شد نمای داشبورد و چینش ادوات آن در بی وای دی S7 متفاوت با نسخه S6 می باشد. در حالی که در S6 شاهد تقلید و الگوبرداری از کابین لکسوس RX هستیم در بی وای دی S7 تحولات متعددی در فضای داخلی صورت گرفته است. S7 در محل کنسول میانی و بین صندلی ها با دسته دنده عرضه می شود و برخلاف S6 فاقد دسته دنده زیر نمایشگر می باشد.خروجی هوای دایره ای با فرم صلیبی میانه در نسخه هایی از کیا، مرسدس بنز و آئودی مشاهده می شود که در بی وای دی S7 نیز این سبک طراحی وجود دارد. با این تفاوت که به حفره میانی یک نمایشگر کوچک اضافه شده است تا کار با برخی امکانات رفاهی S7 راحتتر شود.

دکمه های کم تعداد نیز ار دیگر نکات مثبت کابین خودرو می باشد و قطعات فلزی براق هم در کابین نقش پررنگی دارند و برخلاف نمایشگر بر روی فرمان کلیدهای پرتعدادی مشاهده می شود که جهت استفاده از سیستم صوتی، کروز کنترل ، تماس تلفنی و … تعبیه شده اند. همانطور که پیشتر اشاره شد این خودرو هفت سرنشینه بوده از این رو داخل کابین سه ردیف صندلی تعبیه شده و در حالت عادی صندلی های ردیف سوم تاشده بوده و قسمتی از فضای بار محسوب می شوند.

چنانچه همه صندلی ها در حالت ایستاده باشند فضای صندوق بار ۳۶۵ لیتر فضا ارائه می دهد که از یک سدان معمولی کمتر است ولی با خواباندن صندلی ردیف سوم این فضا به ۱۰۸۴ لیتر می رسد که فراتر از تصور می باشد. ضمنا صندلی های ردیف دوم هم قابلیت تاشوندگی دارند تا فضای نهایی قابل استفاده به ۲۳۹۸ لیتر افزایش یابد. به طور کلی کابین S7 فضای داخلی راحتی را برای سرنشینان در ردیف اول و دوم فراهم می کند در ضمن طراحی صندلی ها و متریال به کار رفته در آن ها کیفیت بسیار خوبی را حتی نسبت به بی وای دی S6 ارائه می دهند.

پیشرانه قوی

پرچمدار بی وای دی در چین با دو پیشرانه توربوشارژر ۲ و ۱.۵ لیتری ارائه می شود. این شاسی بلند با نسخه قویتر به کشور عرضه خواهد شد و به سیستم انتقال نیروی دیفرانسل جلو مجهز می شود. S7 در بازار چین نیز دو دیفرانسیل نبوده ولی در برخی کشورهای خارجی و روسیه همراه با آپشن چهار چرخ محرک، قفل دیفرانسیل و تجهیزات مناسب جهت تردد در مسیرهای بیرون از جاده عرضه می شود.

پیشرانه دولیتری بی وای دی S7 قدرتی برابر ۲۰۳ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه تولید می کند و حداکثر گشتاور ۲۳۰ نیوتن بر متر را در ۴۵۰۰ دور بر دقیقه ارائه می دهد. در بی وای دی S7 وارداتی گیربکس اتومات شش سرعته با کلاچ دوبل تیپ ترونیک قابل استفاده بوده و این محول از لحاظ قدرت و عملکرد پیشرانه آمار خوبی ارائه می دهد ولی به خاطر وزن سنگین ۱۷۵۰ کیلوگرم در زمانی حدود ۱۰.۵ تا ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید. ضمنا حداکثر سرعت اعلام شده برای S7 حدود ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می باشد و متوسط مصرف سوخت آن بین ۸-۸.۵ لیتر در صد کیلومتر است.

تجهیزات و امکانات رفاهی

بی وای تلاش نموده است تا خودروی پرچمدار خود را با فهرست نسبتا کاملی از تجهیزات و امکانات رفاهی ارائه نماید. از جمله این امکانات می توان به رینگهای اسپرت و آلومینیومی ۱۸ اینچی با لاستیکهایی به پهنای ۲۳۵ میلی متر، چراغ های عقب ال ای دی و هالوژن در جلو، آینه بغل های برقی مجهز به راهنما و گرم کن و جمع کننده  اتومات، چراغ های روشنایی روز، ریل باربند، سیستم روشنایی اتومات همراه با خوش آمدگویی، مه شکن، تیغه براف پاک کن بدون مفصل، سانروف دو حالته پانورامیک، ورود بدون کلید با لمس دستگیره، گرمکن شیشه عقب، صندوق عقب برقی، اگزوزهای دوگانه با پوشش کروک، آنتن کوسه ای، نمایشگر لمسی ۱۰.۱ اینچی جهت کنترل سیستم سرگرمی و مانیتور ۱۲.۱ اینچی برای اطلاع رسانی فنی به عنوان صفحه پشت فرمان(در مدل پایه به جای این مانیتور از نمونه کوچکتر با یک دایره در وسط استفاده می شود) اشاره کرد.

و از دیگر امکانات S7 سیستم صوتی مجهز به ۹ عدد بلندگو، رهیاب ماهواره ای، امکان تماس تلفی توسط بلوتوث گوشی هوشمند، تهویه مطبوع با فناوری تصفیه آلودگی ها و ذرات پراکنده درون خودرو همراه با خروجی مجزا برای صندلی های پشتی، قطب نما، پورت شارژ ۱۲ ولت، صندلی راننده برقی و با قابلیت تنظیم در ۱۲ جهت، صندلی سرنشین جلو با قابلیت تنظیم الکتریکی در ۴ جهت، چرم مصنوعی فرمان و صندلی ها، کروز کنترل، دوربین پارک، دوربین دید ۳۶۰ درجه، قابلیت روشن شدن موتور پیش از ورود به خودرو از راه دو، ۶ ایربگ، قفل مرکزی و سیستم ضد سرقت، چهار سنسور پارک روی سپر عقب، سیستم ایزوفیکس صندلی های عقب، سیستم های ترمز و پایداری ABS,EBD,BOS,ESP,EPB,HDC، و… می باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.