دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

دیدنی های لوشان برای وقت گذرانی و تفریح در این منطقه

  • محدثه خاکشور
  • ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

لوشان یکی از شهرستان های استان گیلان است که معرفی دیدنی های لوشان در این مطلب هدف آرگا می باشد؛ این منطقه شمالی به دلیل آب و هوای دلچسب به ویژه در فصل زمستان تجربه میزبانی مکرری را در خاطر خود از گردشگران دارد.

لوشان یکی از مکان های دیدنی و گردشگری واقع در استان گیلان است که علاوه بر تاریخ، اقتصاد، فرهنگی ارزشمند و غنی دارای جاذبه های دیدنی و بکری از جمله امامزاده قل قلی، پل خشتی این شهر و روستای خرم کوه می باشـد، در ادامه برای شرح و توضیح در باب دیدنی های لوشان این شهر خاطره ساز همراه آرگا باشید.

استان گیلان یکی از استان های شمالی کشور ایران می باشد که دارای جاذبه های دیدنی و چشم نواز بسیاری می باشد، یکی از مکان های دیدنی و توریستی این استان شهری به نام «لوشان» است که در واقع جنوبی ترین شهر گیلان محسوب می شود که در گذشته و از لحاظ تاریخی به قزوین دیگر استان شناخته شده ی ایران مربوط می شود.

آشنایی با مکان های دیدنی لوشان

تاریخ و جغرافیای لوشان

محل اصلی لوشان ابتدا در بالادست لوشان کنونی واقع شده بود؛ اما با ایجاد جاده اصلی کم کم پس از مدتی در کناره ی این مسیر منازلی جدید بنا گردید و در نتیجه لوشان به محل کنونی منتقل گردید. در واقع شهر اصلی لوشان همین قسمت است اما محل سابق به لوشان بالا نیز شناخته شده و محل زندگی مردمان محلی (ترک ها) می باشد.

  •  قاصدک 24

اهالی لوشان کنونی کردها و لرها و لک هایی هستند که در زمان مشروطه به این شهر تبعید گشتند.

رودخانه ی «شاهرود» از میان این شهر عبور می کند که موجب تقسیم کردن آن به ۲ بخش غربی و شرقی شده است.

در این منطقه مردمانی با قومیتی مختلف از جمله ترک، تات، گیلک، قفقازی، لر، کرمانج زندگی می کنند.

کارخانه و فعالیت های اقتصادی لوشان

زراعت و باغداری از جمله فعالیت های اهالی این شهرستان است که سیب زمینی، پیاز و گندم می کارند و میوه ی باغهای آنها زیتون می باشد. لوشان دارای تابستان هایی گرم و خشک و رمستان هایی مطبوع و دلچسب می باشند.

همچنین در لوشان ۲ کارخانه سیمان مشغول به کار هستند که نیروی فعال آن مشول از اهالی این شهرستان می باشد.

آشنایی با جاذبه های توریستی و تماشایی لوشان

دلیل نامگذاری این شهر

لوشان شهری است که به فرمان کشور ایران و اما توسط مهندسی اهل روسیه و روس تبار به اسم لوشانسکی لوشان بنا گردید, بر همین اساس و متاثر از اسم سازنده ی آن نامگذاری شده است.

 

معرفی ۳ تا از دیدنی های چشم نواز و خاطره ساز لوشان

۱ – پل خشتی، پلی تاریخی

این پل با اسم «لوشان» یکی از جاذبه های تاریخی لوشان محسوب می شود که در این شهرستان و در راه رشت به قزوین, در ۹۳ کیلومتری مرکز استان گیلان قرار گرفته است، این پل دارای جذابیت های زیادی از جمله تفاوت سطح قسمت اول و قسمت آخر آن و همچنین شکل و نوع معماری آن می باشد. پل نامبرده قوسی شکل و به طور پلکانی بنا گردیده است.

پل لوشان در قسمت عرض دارای ۲۰.۷ متر و در قسمت طول دارای ۱۰۲ متر اندازه می باشد. همچنین بستر پل را قلوه سنگ هایی پوشانده شده است.

معرفی دیدنی های منحصر به فرد لوشان

۲ – آرامگاه امامزاده محمد بن حنفیه یا «قل قلی»

این آرامگاه در گویش اهالی بومی به اسم «قل قلی» و یا «غلتان» شناخته می شود که محل قرارگیری آن در مسیر استان قزوین به استان گیلان و در فاصله ی ۱۵ کیلومتری لوشان، همچنین در آبادی بیورزن می باشد. سنگ مرقد در دوران آل بویه ساخته و در محل خود قرار گرفت, مرمت آن در ادوار مختلف به صورت های متفاوت انجام شده است. در مورد بنای این مرقد می توان گفت که بر اثر زمین لرزه ی رودبار اتفاق افتاده در سال «۱۳۶۸» ویران گردید و مجددا مرمت گردید.

معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی لوشان

۳ – روستای تاریخی خرمکوه

در فاصله ی ۵۲ کیلومتری شهرستان لوشان روستایی به نام «خرمکوه» قرار گرفته که ۱۰۷ خانوار در آن سکونت داشته و زندگی می کنند. در این آبادی جاذبه های تاریخی زیادی مانند مرقد امامزاده طاهر خرمکوه، قلاکوتی، اسیو روخونه وجود دارد که مورد توجه توریست های بسیاری قرار گرفته و می گیرد.

گفتنی است مردمان این روستا به زبان تاتی صحبت می کنند.

آشنایی با 3 تا از دیدنی های لوشان

آشنایی با جاذبه های توریستی بینظیر لوشان

مسیر دستیابی شهرستان لوشان

به منظور دست یابی و رفتن به شهرستان از مسیر قزوین – رشت بروید و به لوشان داخل گردید.

همچنین مسیر دست یابی دیگر از طریق اتوبان تهران – رشت می باشد.

مکان های دیدنی لوشان از جمله پل های خشتی

محصولات و صنایع دستی لوشان

این شهرستان مانند بسیاری از مکان های گردشگری دیگر دارای محصولات و صنایع دستی منحصر می باشد که می توان روغن زیتون و زیتون، رب و ترشی و صنایع دستی گلیم بافی، بافتنی های پشمی، نمد بافی را نام برد. پس از بازدید و سیر در این منطقه گردشگرپذیر و تماشایی قطعا تهیه و خرید سوغاتی الزامی می گردد؛ پس به انتخاب از میان اینها به منظور سوغاتی تهیه کنید.

 معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان لوشان     دیدنی های لوشان شهرستان تاریخی گیلان

در این مطلب اختصاص یافته به گردشگری – ایرانگردی این بار سفر به لوشان یکی از شهرستان های تاریخی استان گیلان را انتخاب کردیم و در این سفر همراهی با شما به معرفی جاذبه های تماشایی (۳ تا جاذبه) لوشان پرداختیم و اما در صورت آشنایی و جمع آوری اطلاعات در مورد استان گیلان و دیدنی های گیلان  و دیدنی های داماش گیلان بر روی آنها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.